Bremenitost i jagnjenje ovaca

ako nemas ovce blizance ili onva slaba je mogucnost :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1299763310[/time]
_________________________________________________
nemoj im so davati samu pomjesaj im sa hranom i daj pa onda vidi kako jedu a to za raso mozda i ona sadrzi nekakvu so ali ja je ne bih davao da ne pokvare stomak jer ako je jos stara moze svasta da se desi vodu su ti sigurno popile jer slane vode tesko da mogu da stanu a da se napiju ona im jos vise izaziva zedj neznam koliko je to dobro :ppozdrav:
 
postovani kolege sto se tice blizanaca ovaca zavisi genetika i hrana i sezona mrkanja,to su te tri stvari sto covek treba poklopiti,treba se i reci da genetika igra malu ulogu vise igra ishrana i sezona parenja,kolega petrovo sto se jedinki tice u 99% slucaja rasi bergamo,sarole i teksel nema nikakve dokaza da daju samo jedno jagnje bas naprotiv kodmene bergamo jedinica dala trojke,
 
nisi me dobro razumio ja sam reko kod van sezonski ovaca se postize ranije mrkanje a i od jedinki blizanci a kod nasi rasa ranije mrkanje i ako je ovca blizanac ili ovan dobijaju se blizanci :ppozdrav:
 
razumeo sam sada,izvinjavam se,mada ja imam drugo misljenje,krupno gradjene dviske uz solidnu ishranu i sezoni mrkanja mislim da je moguce,i sa domacim rasama dobiti dobre rezultate,
 
kod nasih rasa u mom kraju jeste znam da smo imali ovcu koja se bliznila mada ne znam dali je blizanac
i ovna koji je moslim bio jedinac jednom je ojagnjila jedno a drugi put dvoje od istog ovna samo u startu treba se brinuti o njima i dobro hraniti :ppozdrav:
 
Poruka

Ovan nema veze sa bližnjenjem ovaca. Ako je ovan od blizanaca njegove ćerke imaju šanse da daju bliznove. Rađanje blizanaca zavisi isključivo od ženskog grla.
 
ali i od ovna mada su zenske vise vazne ali kakav se postize kvalitet ovna a iovce bliznjenjem treba ih uz doru hranu vrsiti i selekciju a ne samo gledati da li je blizanac ili ne :ppozdrav:
 
selekcija je bitna,ja poklapam vise argumenata da bih ostavio priplod koji traje i do treceg jagnjenja,prvo ostavljam zesku jagnjad koja su krupna i imajudobru gradju,pratim ih konstantno,ako izgledaju dobro pustam na parenje da bih kasnije pratio njih kao majke,njihovu jagnjad kakvu daju i odhranjuju tako da do kompletne ovce u ekstra izdanju prodje i do 3 godine,ovnove biram po gradji i visini i glavi u vecinim slucajeva,ali do ekstra ovna treba vremena proci jer uz sve to treba znati i kakvo potomstvo daje,to su neki bitni faktori koje mi koristimo
 
kod nasih ovaca i ovnova sve gledamo ali ono najvaznije je rep sto duzi rep to bolje
a za ovnove se gleda vrat glava visina duzina i rep kod nas ovce su prave majke cim jagnje podignes ona te gura bleci ide za tobom a i same se jagnje tako da tih problema nemamo :ppozdrav:
 
kolega petrovo mislim da je to relativno slicno kod ozbiljnih odgajivaca nebitno gde,problem se javlja kod ljudi koji tvrde nesto sto nije i misle da selekcija neigra nikakvu ulogu vec drze ovce radireda
 
selekcija je garancija uspjeha jer se time postizu bolji rezultati na primjer dajes hranu ovci koja je slabe gradje sitna pa cak i da jagnji blizance tesko ih odhrani i tu pocinju problemi i sa jagnjadima mali nema mozda ovca ni mlijeka dovoljno a samim tim i kad prodajes ne budu kao drugi :ppozdrav:
 
141066x.jpg

2eyi988.jpg


evo malopre mi se ojagnjila mlada ovca W prvo jagnjenje..
 
svaka cast kolega,jako su dobri jaganjci,neka budu korisni. :Dkako je proslo jagnjenje?jesu obe zenske?ne bi bilo lose da im das vitamine sa selenom i gvozdje.
 
hvala :ppozdrav:.. prvo je izaslo samo ono je musko, i manje je od ovog drugog.. ovo drugo je zensko i dosta je vece od prvog, njega sam ja izvukao nisam mogao da cekam nju samu da se muci.. iskreno da vam kazem prvi put sam se susreo sa jagnjenjem posto su mi ovo prve ovce al mora sutra da vidim kakva je situacija posto sam omanuo izgleda u nekim stvarima.. al u svakom slucaju jos jedno novo iskustvo bice bolje sl put nadam se .. :ppozdrav:
 
da vas pitam kada vama ovce najkasnije pocnu zacinjati ili kada se zna da ce se ojagnjiti koliko dana prije jagnjenja kod mene ovan je otisao 7 novembra ima li sanse da bode jagnjadi do najkasnije 7 aprila sta vi mislite :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh