Borovnica

I ja sam nesto gledao ovu nedelju, al tesko da cemo moci da udjemo. A posla dosta

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Pozdrav,imao bih par pitanja vezanih za borovnicu pa ako bi neko zeleo da mi odgovori...
Dakle ima iz kuce desetak ari slobodno i razmisljam da u tom delu posadim borovnicu,cisto za potrebe domacinstva,dakle sok,dzem,kompot,slatko...
Ono sto me zanima je kako treba pripremiti zemljiste,na koji razmak saditi,koju sortu odabrati,cena sadnice,koliki prinos ocekivati ,i koliko je vremena potrebno uloziti za kvalitetnu obradu tih 10-ak ari...
 
Pozdrav,imao bih par pitanja vezanih za borovnicu pa ako bi neko zeleo da mi odgovori...
Dakle ima iz kuce desetak ari slobodno i razmisljam da u tom delu posadim borovnicu,cisto za potrebe domacinstva,dakle sok,dzem,kompot,slatko...
Ono sto me zanima je kako treba pripremiti zemljiste,na koji razmak saditi,koju sortu odabrati,cena sadnice,koliki prinos ocekivati ,i koliko je vremena potrebno uloziti za kvalitetnu obradu tih 10-ak ari...
Pozdrav. Imas sve u ranijim postovima, da se ne ponavljamo

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Pozdrav,imao bih par pitanja vezanih za borovnicu pa ako bi neko zeleo da mi odgovori...
Dakle ima iz kuce desetak ari slobodno i razmisljam da u tom delu posadim borovnicu,cisto za potrebe domacinstva,dakle sok,dzem,kompot,slatko...
Ono sto me zanima je kako treba pripremiti zemljiste,na koji razmak saditi,koju sortu odabrati,cena sadnice,koliki prinos ocekivati ,i koliko je vremena potrebno uloziti za kvalitetnu obradu tih 10-ak ari...
Evo pročitaj post #49 , tu ti je uglavnom sve objašnjeno
http://poljoinfo.com/showthread.php?1816-Borovnica/page3
 
Pri tome 10 ari je I ozbiljnija investicija za naše prilike. Da se sve to izvede kako dolikuje misim da ne bi prošlo bez 10k evra.

Za te pare može da se kupi pola šlepera u poljskoj. I to industrijskih sorti koje su pogodnije za preradu.

Sorte za industrije se po onome što sam ja video uglavnom formiraju za mašinsko branje. Imaju ujednačeno zrenje tako da maksimalno imaju dva branja. I mnogo lakše opadaju sa grane nego recimo Duke.

Probajte da protesete granu duka pa vidite šta će sve tu da otpadne.


Da rezimiram.
- Nema poente to raditi. (skupo sa neizvesnim rezultatom)
- Bolje je kupiti šumsku borovnicu za preradu (kao neko najpraktičnije rešenje) jer ima bolje karakteristike za preradu od sorti koje se prevashodno gaje za konzum.


Poslato sa VKY-L29 uz pomoć Tapatoka
 
Rakari, ne želim da izgleda da ti stalno protivurečim, ali kako nađe 10k€ za 10 ari?
Na 10 ari oko 300 sadnica x 5€=1500€.
Sistem KPK: kapajuće cevi 300mx30€c=~100€ + sve ostalo za KPK još 100 =200€. Treset i strugotina još 200€.
Za sok,kompot i sl. zasad ne treba pokrivati, jer nije važno da li će jedne godine biti 5 kg po sadnici, a druge 2 kg, jer za tu namenu svakako ima. Višak će lako prodati. Ukupno sa svim drugim troškovima max. ~3000€.
Petre, pročitaj celu temu i svu literaturu do koje dodješ, presaberi se i sadi. I uživaj u lepo provedenom vremenu u gajenju ove divne voćke.

Poslato sa G620S-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Rakari, ne želim da izgleda da ti stalno protivurečim, ali kako nađe 10k€ za 10 ari?
Na 10 ari oko 300 sadnica x 5€=1500€.
Sistem KPK: kapajuće cevi 300mx30€c=~100€ + sve ostalo za KPK još 100 =200€. Treset i strugotina još 200€.
Za sok,kompot i sl. zasad ne treba pokrivati, jer nije važno da li će jedne godine biti 5 kg po sadnici, a druge 2 kg, jer za tu namenu svakako ima. Višak će lako prodati. Ukupno sa svim drugim troškovima max. ~3000€.
Petre, pročitaj celu temu i svu literaturu do koje dodješ, presaberi se i sadi. I uživaj u lepo provedenom vremenu u gajenju ove divne voćke.

Poslato sa G620S-L01 uz pomoć Tapatoka
10 ari moze i bez navodnjavanja... nek sipa rucno svaki treci dan i sve ok.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Danas u Dobroj zemlji na o2tv je bilo u vezi borovnice, a zalomilo se juce na predavanju Agrosave da je takodje velika paznja posvecena borovnici i zasadu "arapa" na 137ha izmedju Subotice i Backe Topole.

Sve u svemu racunica na papiru izgleda strahobalno profitabilno.

Nisam pitao nigde, da li moze sadnica borovnice da se umnozi tako sto se grancica od biljke zagnjuri i kaptan pa u zemlju?
 
Tacno, racunica je vrlo dobra ali samo na papiru. Realnost je zemlja sa Ph preko 7, voda koja ne odgovara i mehanika zemlje koja je sa glinom preko 35. Bacali su bazni sumpor po bankovima, itd...videcemo sta ce biti za 3 godine. Bolje da su stavljali u saksije...

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
A sto se tice sadnica metodom reznice to vise niko ne radi. I nije bas tako jednostavno-umocis u kaptan i posadis

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Tačno je da nije jednostavno. Ima ljudi koji to veoma uspešno rade. Po nekoliko hiljada godišnje. Kod njih je sadnica oko 2,5€. Ali sa takvim sadnicama nema subvencija. I ne znam koliko je sigurno u smislu prenošenja viroza i sl. Za ozbiljan zasad ne bih koristio ovakve sadnice. Stotinak, dvesta pa i đene đene.

Poslato sa G620S-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Moj "zasad", moze biti 84x28m=23a 52m2, za ovu povrsinu ako se odlucim na podizanje planiram da bude low cost. Velika je tema da pretrazim sve, ugrubo koliko me kostaju saksije, sadnice (low cost varijanta). Ne zanima me da dobijem povrcaj od drzave, ako je skupo onda bi isao fazno (1/3 povrsine, pa u 3 godine cu zavrsiti). Ne ocekujem od ovog posla nesto puno, vise hocu da imam i ovu vocku jer mi deluje da moze biti pogodak (a da jabuku smanjim na nivo lokalne prodaje).
 
Moj "zasad", moze biti 84x28m=23a 52m2, za ovu povrsinu ako se odlucim na podizanje planiram da bude low cost. Velika je tema da pretrazim sve, ugrubo koliko me kostaju saksije, sadnice (low cost varijanta). Ne zanima me da dobijem povrcaj od drzave, ako je skupo onda bi isao fazno (1/3 povrsine, pa u 3 godine cu zavrsiti). Ne ocekujem od ovog posla nesto puno, vise hocu da imam i ovu vocku jer mi deluje da moze biti pogodak (a da jabuku smanjim na nivo lokalne prodaje).
Sta ti znaci "low cost" ako ti se zasad osusi? Ili radi kako treba, ili ne bacaj pare osim ako ih nemas viska pa te bas briga

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Saksije nisu moj fah. Ovo su pitanja za kolegu Rakari.

Poslato sa G620S-L01 uz pomoć Tapatoka
 
@st bojan (imenjak)

Pa znaci da ne bi da platim sadnicu 5e ako moze za 2.5e iz reznice. Ne bi stavljao kante ako moze u agrotekstil za manje novaca. Stubove bi stavio, a zicu tek kada bude potrebe. Koju gustinu da idem? Planiram zastitu raditi sa 539 ili slicnim sa maks 170cm sirine spoljne i traktorskim atomizerom.

Novci su iz realnih izvora, da su iz sumljivih privatizacija ne bi ni sadio nista.
 
@st bojan (imenjak)

Pa znaci da ne bi da platim sadnicu 5e ako moze za 2.5e iz reznice. Ne bi stavljao kante ako moze u agrotekstil za manje novaca. Stubove bi stavio, a zicu tek kada bude potrebe. Koju gustinu da idem? Planiram zastitu raditi sa 539 ili slicnim sa maks 170cm sirine spoljne i traktorskim atomizerom.

Novci su iz realnih izvora, da su iz sumljivih privatizacija ne bi ni sadio nista.
Sertifikovana sadnica je 3.5€. Idi razmak 3.5 metra minimum ako ces sa fergusonom. Kakva ti je zemlja, jel si radio analizu?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Ph je 7.7. Humus 3.5. Fosfor i kalijum preko 30, azot preko Nmin 154 (pre koji dan stila analiza, a sondirano 10 dan pre)
 
Nazad
Vrh