Bolesti ovaca

Eto vidis Savo nije bilo potrebe za preteranom brigom sve ide kako treba. Ja te savetujem a gori sam od tebe brinem se za svaku sitnicu. Srecno jagnjenje kod mene jos nista cekam svaki dan.
 
Pozdrav svima ja sam novi clan na forumu imam stado od 30 komada ovaca danas sam primjetio da se kod pojedinih ovaca u uglovima usana pojavile male krastice koje lice na bradavice ovce su vesele normalno jedu dali neko zna sta je to?dali je opasno i kako se lijeci?molim sve koji nesto znaju o ovome da napisu unaprijed zahvaljujem
 
Pozdrav za novog člana foruma i kolegu ovčara.

Te krastice se i kod mene pojavljuju,ali u letnjem periodu.Probali smo sa :jodom,Dermo sprejom i Sinacilin mast,ali najbolji lek je vreme 10-tak dana i prođe samo od sebe.
 
Pozdrav drugari,ovca mi je pred jagnjenje nalila je vime,i odjednom joj se nesto ,sto bi kod nas rekli PRORADIO JOJ CRV,

Ne jede,tetura se kao pijan covek,2 dana je tako davali smo antibiotik, sad je malo pocela jesti preziva,bolje joj je ali i dalje je kilava..

Ima li neko pojma sta bi to moglo biti?
 
Interesantna izreka "proradio joj crv".Odnosi se na slučajeve kada u jesen ovcu ubode obad u njušku, odnodsno nosnicu položi jaja.Tijekom vremena se razviju crvi koji mogu ući u mozak pa izazivaju razne neurološke smetnje, vrti se ovca u krug, tetura...
Nadam se da nije taj slučaj.
Moguća je ketoza , ako je ovca imala malo jaču hranu (zrno,šrot i sl..)
Valjalo bi joj davati najbolje sijeno, smanjiti ili ukinuti zrno.
 
Hvala ,
Ostalom stadu nije nista,300 grama zrna kukuruz i jecam. po obroku dobija svaka ovca. Seno,kukuruzna,sojina slama.
 
el6sg0.jpg
Evo kako sam opremio moju malu kucnu apoteku.mozda ce nekom biti zanimljivo.ps.izvinjavam se na kvalitetu slike.
 
hvala Dejane,znas kako,nekad je tesko navatati veterinara,da dodje na vreme,pa bolje da ja to imam za svaki slucaj,drzimo i malo svinja pa mi i za to koristi,a imam srecu da mi jedan ovdasnji doktor veterine sve to lepo objasni o upotrebi lekova,a naravno hvala i svim drugarima sa foruma cije sam postove citao i naucio mnogo o preventivi i lecenju zivotinja,tu pre svega mislim na Dejana26,i na kolegu Sosaru koji je na trecoj strani ove teme lepo napisao sta bi ovcari mogli da imaju za svaki slucaj.Zna li neko zasto se on ne druzi vise sa nama u temi o ovcarstvu?
 
Savo na zavidnom nivou stvarno ja iskreno nista nema kod sebe ni vitamone cak ni distol tablete kod mene kobajagi sve nesto prirodno hocu a koliko izadje opet sam zadovoljan
 
Jagnjenje pocelo.... i problemi..


Kazite kako ste prolazili kad Vam ovca izbaci matericu ako se kod nekog desilo meni sad jedna ojagnjila 1 lepo zensko jagnje i onda sranje....

Jesu Vam prezivele? i kako je bilo sledeci put?
Ako se nekom desilo nek kaze iskustvo hvala

P.s vratili smo matericu unutra naravno,zasili i sad cekam da li ce iskrvariti.... tj da li ce morati na klanje,
strasno
 
Da,da li prezive ? da li ti se desilo da iskrvari?

Kolega veterinar mi kaze da u 80 odsto slucajeva uopste ne bude problema ako ne iskrvare,kod sledeceg jagnjenja kaze da kod krava to bude cesto pa se opet semene,a i ovce isto e sad nisu sve iste,
 
treba je neko vrijeme paziti cuvati davati dobru hranu vitamine neka se skroz oporavi a ako sve zaraste i oporavi se kako treba jagnjice se ona ne brini
 
Eto vidis,svasta ima,ja se razboleo vec..Zao mi je,dobra ovca,dobra majka,sad sam bio podojio jagnje,sisa sve puca a ona je vesela ne vidim da je malaksala,zasad nista,videcemo sta ispadne,
uh samo problemi da se covek pojede.
Valjda ce biti dobro.
 
Da,da li prezive ? da li ti se desilo da iskrvari?

Kolega veterinar mi kaze da u 80 odsto slucajeva uopste ne bude problema ako ne iskrvare,kod sledeceg jagnjenja kaze da kod krava to bude cesto pa se opet semene,a i ovce isto e sad nisu sve iste,

Preživele su i odhranile jaganjce, ali ja nisam hteo da rizikujem.Prodam meso i za te pare kupim drugu ovcu.
 
Nazad
Vrh