Bolesti ovaca

dr Dule je napisao(la):
sa veterinarima je uvek nezgodno. vrte par bocica po torbi i to tuku svim vrstama domacih zivotinja. mala sala. nije ni njima lako, mislim povisena temperatura moze biti iz 1001 razloga. pri tome ovca ili neka druga zivotinja ne moze da kaze sta je jos muci. iz nekog mog iskustva, koje istina za ovce nije veliko, problem moze biti i u hrani, odnosno trovanje. u svakom slucaju, treba smarati veterinara sto vise

Dali ste stvarno dr ja neznam ja svima njima sam ok super prijatelj ali nekad gadno znaju da pogrese mada se u principu slazem sa vama, pozdrav
 
@bokuman
nisam dr, to cu, Boze zdravlja biti za jedno tri godine. al ne veterine, ne ni medicine, nego biotehnickih nauka. tako ih krstise. Srdacan pozdrav
 
obzirom da je ova tema započeta mojom mukom da se javim na ovoj baksuznoj strani 13 i kažem da ono što smo mi preživeli je bila jedna takva agonija i da dok to nije došlo do nivoa dr vet. medicine verovatno ne bi imalo srećan kraj i zato bez obzira na sve struka mora da se ceni a treba se biti kritičan prema pojedincima i ne generalizovati stvari. iz ove moje muke i veterinar koji to nije znao kako da leči je izašao bogat za jedno saznanje tako da se i on lično usavršio i sada je mnogo bolji i informisaniji i vidim da mu je jako stalo da se ovo moje stado dalje popravlja i u zdravstvenom i u genetičkom smislu.pozdrav svima
 
Маните се ветеринара. Скалпелом засеци свако уво јагњету , рез да буде у дужини 1-2 милиметра,никако више.Неко нека држи јагње оборено на земљи, а ти уво јагњета стави на длан леве руке, а у десну руку узми прутић од леске или неку другу шибу и са њом ударај, шибај по увету по резу, лако, тако да са њега капи крви падају полако. Испада као да тресеш уво, и одстрањујеш сувишну крв. Ово сам применио по наговору старијих тек после трећег напада температуре код јагњади и једног напада температуре код расног овна виртенберга старог три године, кад сам се наплаћао ветеринара а да ништа нису урадили и нису знали да ми објасне шта и откуда та температура. Ован је једва дисао и остао је жив захваљујући овоме. 90 посто ветеринара имају купљене дипломе и појма немају о болестима коза и оваца, ја кад их питам колико су платили диплому, тако се чудно понашају и избегавају поглед,
mara je napisao(la):
Cao svima! Nova sam na forumu,a odmah tražim savet. Evo o čemu se radi:moj ćale je početnik u gajenju ovaca,ima nekih 11 komada. Od pre 3 dana jedno jagnje od nekih 30-ak kg. je dobilo temperaturu. Veterinari su dolazili, dali neke inekcije,ali temperatura nikako da spadne. Jagnje je totalno malaksalo,više i ne ustaje. Od juče je i ovan počeo da "kašlje",pa smo baš zabrinuti. Imate li neku ideju šta bi to moglo da bude?
а камоли одговор. Бар да посећују форуме нешто би научили, него само шетају торбицу и возе југиће по селу. Имају шаблон и терају своје. Пробај ово што сам ти описао не можеш погрешити и нити се може нешто лоше десити.
 
МИЛАН je napisao(la):
Маните се ветеринара. Скалпелом засеци свако уво јагњету , рез да буде у дужини 1-2 милиметра,никако више.Неко нека држи јагње оборено на земљи, а ти уво јагњета стави на длан леве руке, а у десну руку узми прутић од леске или неку другу шибу и са њом ударај, шибај по увету по резу, лако, тако да са њега капи крви падају полако. Испада као да тресеш уво, и одстрањујеш сувишну крв. Ово сам применио по наговору старијих тек после трећег напада температуре код јагњади и једног напада температуре код расног овна виртенберга старог три године, кад сам се наплаћао ветеринара а да ништа нису урадили и нису знали да ми објасне шта и откуда та температура. Ован је једва дисао и остао је жив захваљујући овоме. 90 посто ветеринара имају купљене дипломе и појма немају о болестима коза и оваца, ја кад их питам колико су платили диплому, тако се чудно понашају и избегавају поглед,
mara je napisao(la):
Cao svima! Nova sam na forumu,a odmah tražim savet. Evo o čemu se radi:moj ćale je početnik u gajenju ovaca,ima nekih 11 komada. Od pre 3 dana jedno jagnje od nekih 30-ak kg. je dobilo temperaturu. Veterinari su dolazili, dali neke inekcije,ali temperatura nikako da spadne. Jagnje je totalno malaksalo,više i ne ustaje. Od juče je i ovan počeo da "kašlje",pa smo baš zabrinuti. Imate li neku ideju šta bi to moglo da bude?
а камоли одговор. Бар да посећују форуме нешто би научили, него само шетају торбицу и возе југиће по селу. Имају шаблон и терају своје. Пробај ово што сам ти описао не можеш погрешити и нити се може нешто лоше десити.

Milane ja se slazem da treba koristiti i stare metode, e sad nisu bas svi vetrinari za bacanje neku su mi i dosta pomogli neki dosta odmogli ali kada dogje neko i viddis da izbegava ustavri da se neisprlja a sam je odabrao taj posao to me posebno nervira.

A ovce i kokice mislim da su najrteze zivotinje za uspostavljanje dijagnoze.
 
Milane i ja sam čula za to "puštanje krvi",jer je pre nekih 20-30 godina moj deda gajio ovce i kaže da su tada ovce uglavnom lečili na taj način. A što se tiče veterinara-nemam komentara. To jagnje koje se prvo razbolelo je uginulo,veterinar je kao razlog naveo to da smo ih kasno pozvali. Ovan još uvek ima temperaturu iako mu oni svakog dana daju neke inekcije,u čudu su kako ne mogu da mu spuste temperaturu. U međuvremenu su i drugo jagnje i još jedna ovca dobili temperaturu. Danas kažu da ovan možda neće preživeti.Veterinar mi deluje totalno nezainteresovano,iako ga ja forsiram,ukazujem na nešto što sam saznala uglavnom na ovom i sličnim forumima,pa me je u jednom trenutku čak i upitao da slučajno ne studiram veterinu jer sam "upoznata sa materijom"?! Bolje bi bilo da je on upoznat sa materijom,a ne ja. A agonija se i dalje nastavlja.
 
Zdravo svima,
danas sam procitao ove poruke na forumu pa mozda mogu donekle da pomognem.
Sto se temperature tice, obicno se pojavljuje klao reakcija tela na infekciju nekog organa ili dela tela, odnosno trovanja u razlicitim oblicima.Pre svake diagnoze treba uslediti detaljni klinicki pregled a to znaci predgled respiratornih organa,pregleg digestivnog trakta,urogenitalnih ograna,vimena kod ovaca ili nekih drugih spoljnih povreda.Bitan je i parazitoloski status kao i jos niz drugih stvari koje bi veterinali trebali da pogledaju.Pustanje krvi nije neka efikasna metoda kod akutnih oboljenja.Na taj nacin se donekle organizam oslobadja toksina ali je mnogo efikasnija infuzija u takvim slucajevima je se krvarenjem gube ne samo toksini vec i druge korisne materije i organizam dodatno oslabljuje.
Za sad toliko pa cu kasnije jos piasti
 
Zdravo svima,
danas sam procitao ove poruke na forumu pa mozda mogu donekle da pomognem.
Sto se temperature tice, obicno se pojavljuje klao reakcija tela na infekciju nekog organa ili dela tela, odnosno trovanja u razlicitim oblicima.Pre svake diagnoze treba uslediti detaljni klinicki pregled a to znaci predgled respiratornih organa,pregleg digestivnog trakta,urogenitalnih ograna,vimena kod ovaca ili nekih drugih spoljnih povreda.Bitan je i parazitoloski status kao i jos niz drugih stvari koje bi veterinali trebali da pogledaju.Pustanje krvi nije neka efikasna metoda kod akutnih oboljenja.Na taj nacin se donekle organizam oslobadja toksina ali je mnogo efikasnija infuzija u takvim slucajevima je se krvarenjem gube ne samo toksini vec i druge korisne materije i organizam dodatno oslabljuje.
Za sad toliko pa cu kasnije jos piasti
Па нећемо ваљда да их водимо на ВМА у Београд ? Маро пробајте ово са ушима док није сасвим касно за овна, а ветеринару пожели срећан пут код непријатеља. Ветеринар је задњи пут био на мом салашу пре две године, и не мислим да ће скоро долазити пословно. Може да дође да га угостим и примим као пријатеља...
 
mara je napisao(la):
Milane i ja sam čula za to "puštanje krvi",jer je pre nekih 20-30 godina moj deda gajio ovce i kaže da su tada ovce uglavnom lečili na taj način. A što se tiče veterinara-nemam komentara. To jagnje koje se prvo razbolelo je uginulo,veterinar je kao razlog naveo to da smo ih kasno pozvali. Ovan još uvek ima temperaturu iako mu oni svakog dana daju neke inekcije,u čudu su kako ne mogu da mu spuste temperaturu. U međuvremenu su i drugo jagnje i još jedna ovca dobili temperaturu. Danas kažu da ovan možda neće preživeti.Veterinar mi deluje totalno nezainteresovano,iako ga ja forsiram,ukazujem na nešto što sam saznala uglavnom na ovom i sličnim forumima,pa me je u jednom trenutku čak i upitao da slučajno ne studiram veterinu jer sam "upoznata sa materijom"?! Bolje bi bilo da je on upoznat sa materijom,a ne ja. A agonija se i dalje nastavlja.

nemoj da se predajes to jesu normalne ustvari nenormalne pojave ali bez toga se jednostavno nemoze, ukljucujuci imsve prevencije pre toga, jednostavno ima perioda narocito maj,Jun kada ovce nejcesce oboljevaju sto je slucaj kod mene u ovaj period svake godine mi ugine od 10-20 grla od raznih kategorija a imam stado od vise od 500 komada.I sa veterinarom i bez veterinara dogjemu skoro isto, i sa ovo sto prica Milan, ove godine sam probao i sa infuzijom i nista to sto legne na zemlju 99 % je otpisano, ja sam uporan do zadnjeg trenutka ali jednostavno ne ide, vise sam naviko nije mi sve jedno ali zivot ide dalje. E sad da ne zvicum i suvise pesimisticki ipak treba se boriti i svasta pokusati ali ponekad treba se naviknuti na zagube.

Pozdrav i svako dobro
 
mara je napisao(la):
Milane i ja sam čula za to "puštanje krvi",jer je pre nekih 20-30 godina moj deda gajio ovce i kaže da su tada ovce uglavnom lečili na taj način. A što se tiče veterinara-nemam komentara. To jagnje koje se prvo razbolelo je uginulo,veterinar je kao razlog naveo to da smo ih kasno pozvali. Ovan još uvek ima temperaturu iako mu oni svakog dana daju neke inekcije,u čudu su kako ne mogu da mu spuste temperaturu. U međuvremenu su i drugo jagnje i još jedna ovca dobili temperaturu. Danas kažu da ovan možda neće preživeti.Veterinar mi deluje totalno nezainteresovano,iako ga ja forsiram,ukazujem na nešto što sam saznala uglavnom na ovom i sličnim forumima,pa me je u jednom trenutku čak i upitao da slučajno ne studiram veterinu jer sam "upoznata sa materijom"?! Bolje bi bilo da je on upoznat sa materijom,a ne ja. A agonija se i dalje nastavlja.
Маро јел жжив ован?
 
Milane, ovan je preživeo! Veterinare koji su ga lečili smo "najurili", zahvalili im se na saradnji i pozvali starog veterinara koji je nekada radio na ovoj našoj teritoriji. Čovek se maksimalno zauzeo,dolazio i po nekoliko puta dnevno,na svaki naš poziv. I na kraju smo uspeli zajedničkim snagama da spasimo ovna.
 
Nekad su stari ljudi koristili metod puštanja krvi ovcama kad ih i samo kad ih ugrizu zmije te pošto nije bilo veterinara tada, ili je veoma daleko, zasecali su uši ovcama.
Prva stvar koju treba da znate u dijagnozi jeste da izmerite telesnu temperaturu jedinke na taj način što će te toplomerom izmeriti temperaturu stavljajući ga u analni otvor jedinke.
Pošto se utvrdi da je temperatura povišena,sledi spuštanje temperature, to će te postići koristeći preparat NOVPIRON, a dalje sledi ubrizgavanje zaštitnih injekcija na bazi i/ili kombinaciji penicilina i tetraciklina. Uvek treba biti oprezan kod hranjenja jer to je najčešći uzrok razbolevanja grla.
Ovce i nekako mogu da podnesu hranu od koje bi svinje i koze uginule, ali to je sve rizik.
Dakle hrana koja nije plesniva, zakisla, muljava(silaze) i ostalo, NE dolazi u obzir ishrane.
Što se tiče zelene hrane može se desiti slično, mada su najpodožnije nadunu i prolivu nego povišenoj temperaturi.
Moguća je takozvana reakcija organizma na pojedine trave(FOTOSENZITIVIZAM).U tom slučaju ovcama zna da se uveliča glava, dobiju otok koji prolazi za par dana uz minimalno lečenje antibioticima i nedavanju zelene hrane. To je reakcija pojedinih biljnih vrsta,sunca i organizama koji su tome podložni. p.s. kada nije toplomer pri ruci, pipnite janjetu uši, ako su hladne znajte da ima temperaturu.
Zatvoren,zamračen prostor + leto i još niska tavanica jesu dodatan rizik za obolevanje.
Neprskajte ih vodom iz creva nipokakvom vremenu i temperaturi vazduha. Bolje je da pokisnu same na kiši. :zli:
 
Iz moje skromne prakse ostanovio sam da ovce barem je tako u mom slucaju oboljevaju najvise Maj,Juni,Jul i to najcesce zbog krpelja koji nose previse bolesti od kojih neke su jos i neotkriveni odnosno nepoznati medicini odnosno veterini.Ovo pricam za ovce koje se preventivno niz cele godine vakcinisu za ostale bolesti.

Ovo jos nisam cuo da neko prska vodm ovce bilo kada, bez komentara to oze samo ludi covek.
 
Bilo je i toga da čovek saspe kantu vode ovnu po glavi, koji je bio izložen na suncu, i naravno da je ovan završio karijeru.
On je mislio da mu je pretoplo zato što je dahtao, jeste toplo je ali je postigao kontra efekat.
Imaš ludaka na svakom koraku.
 
zdravo svima

iso je otac da kupuje jagnjice kod coveka kad je otiso kod tog vido je da jagnjici imaju kako neke kraste oko usta on nije smeo da kupi da nebi nase ovce zarazio ::lose::
dali neko zna sta je to?

veliki pozdrav svima
 
Ja sam imao takav problem ,kad sam zbog pretrpanosti objekta morao par ovaca za izdvojim u drugu prostoriju zidanu ciglom,Od lose provetrenosti i lose higjene dobili su kraste po nosnoj pecurci i usnama.To sam tretirao sa POVIDON JODON jedan dan i posle se povuklo.
 
Ta bolest gospodine Strainoviću se zove zarazna ektima, i prenosni se kako na ovce tako i na čoveka u najgoroj varijanti.
Zlo je kad jaganjcima iskoči na usnicama jer onda prenose i na vime majki, i na ostalu jagnjad.
Kao sto ti je rekao Mikib92 povidon jod i premažeš ta mesta sa krastama.
U težem slučaju kad je zahvaćeno celo stado, obavezno tretirati OTC-om (oksitetraciklinom).
Loše provetravanje, dakle ustajao vazduh,vlaga loša higijena i unos bolesti svake pa i ove su najčešći starteri i okidači za oboljenja.
Kod Zarazne Ektime (contagious ectima) treba proveriti i posle nedelju dana lečenja usnice jaganjaca jer se najčešće u krajevima kriju male krastice.
 
Najveci problem kod zarazne ektime jeste to sto i posle jake dezinfekcije to se javlja skoro svake godine kod jaganjaca i naalost to se prenosi i kod nekih vaca na vime. Vakacine se vise neradi u Subotici tako da to je jedan od velikih problema u ovcarstvo.
Post je spojen: [time]1249165964[/time]
_________________________________________________
Ile de France preporucujem da nikako ne uzimas jaganjce jer posle ces jako tesko stranit zarazu, koja nije smrtonosna ali je dosadna i javlja se skor svake godine
 
hvala vam drugari na savetima ::svaka cast:: ::svaka cast::
pola njih ne sprica ovce nicim ::lose:: i onaj sto zasticuje kupi od nekog i zarazi nedaj boze celo stado...nazalost ima i taki cobana kad mu trazis papire od cega je spricano nema ::lose:: te ovce nisu zastitu ni videle a kamoli dobile ::lose::
dobro je sto je vido to da su imali na ustima pa nije kupio ko zna sta bi bilo :zli:

veliki pozdrav :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh