Bolesti kod kunića

Kolega perje, ja sam također imao problema s kokcidozom. Unatoč higijeni i oprezu pri odabiru hrane te svoj pažnji prema zecevima, znalo bi se desiti da jedan do dva kunića u leglu ugine od kokcidoze, pa ponekad i cijelo leglo. Davao sam sulfadimidin i ponekad bi se desilo da unatoč tomu, pokoji ugine od kokcidoze. No jedan veterinar mi je rekao za neki lijek koji proizvodi Bayer(ne reklamiram proizvođača, nego neznam ime lijeka ) koji košta cca 20 tak kuna 10 mililitara i daje se deset kapi na litru vode te ako postoji nadutost kod kunića i proljev( odnosno sumnja na kokcidozu) daje se jedna kap u usta kunića,od kako ga koristim već dvije godine nije bilo slučaja kokcidoze. Srčanih udara i eto suge u ušima jest, ali kokcidoze nikako. Tako da što se tog lijeka tiče, dvadesetak kuna dam, a sa kokcidozom nemam problema.
 
zecav, hajde molim te pogledaj na pakovanju kako se točno zove taj lijek.
Ja sam za preventivu uzeo pelete koje u sebi imaju kokcidiostatik, čisto iz prevencije i čini mi se ok. Ali što kažu stari ljudi, opreza nikad dosta, zanima me i taj tvoj lijek, pa neka stoji kao prevencija za neka buduća vremena.
 
Taj Baycox sam već tražio i zbog ptica koje uzgajam, ali ga nigdje nisam mogao pronaći u manjem pakovanju. Može se samo naći pakovanje od litre, a to ne samo da nije jeftino (oko 100 €), nego bi imao do kraja života.
 
Ima u Hrvatskoj da se nađe i pakovanje od 20 ml, košta oko 20-ak evra, raspitaću se gde.
 
Kolega drobac to je naziv lijeka, ne mogu ga nikako zapamtiti. Kod nas u Brodu nema apoteke za životinje, pa veterinari ih prodaju po deset mililitara bočicu dođe nekih dvadeset kuna. Ako kod tebe nema Renatofil, mogu ti poslati busom, nikakv problem.
 
Poslednja izmena:
Ja ga dajem preventivno mladima kad počmu piti vodu u dozi deset kapi na litru vode. To dajem tri dana za redom, pa pet pauze i opet tri dana lijeka. Isto dajem kad ih trebam odbiti te kad ih spajam s drugim leglom. Isto to ponavljam kad kupim prinovu zecana ili zečicu. Također , ako su bolesni dajem im još uz vodu s lijekom, te jednu kap lijeka u usta. Meni uspjeva tako.
 
Pozz
ljudi imam problem a nemam rešenje! Uzeo sam od gospodina Megija dva hajkoma, zekana i zečicu tri meseca stari pre nedelju dana. Međutim primetio sam da mi ženka izbacuje neku providnu želatinastu masu! A sad izgleda i zekan počeo! Sad upravo primetih da mi zekan izbacio i malo ređu stolicu. Ima brabonjaka ali ima na jednom mestu i toga.. Od hrane im dajem Gebi hranu za zečeve po savetu gospodina Megija, suvu detelinu ali sam primetio da jedu i slamu koju sam im ubacio da im bude toplo jer su u pomoćnoj prostoriji pa su faktički napolju! Čuo sam se sa gospodinom Megijem i on mi reče da se radi o nekoj bolesti sad zaboravi ime.. Koja je nastala usled promene hrane i da im dam NEOSULFOX u vodu. Ja uzeo NEOSULFOX ali nemam pojma kako da doziram?! Jel imao još ko ovakvih problema i zna li ko kako da doziram NEOSULFOX?
 
.....Ja uzeo NEOSULFOX ali nemam pojma kako da doziram?! Jel imao još ko ovakvih problema i zna li ko kako da doziram NEOSULFOX?

NEOSULFOX P

Za primenu na životinjama



Aplikacija i doze:

Preparat se daje peroralno pomešan sa hranom ili u vodi za
piće. Ukupna dnevna doza (koliĉina) leka za sve vrste životinja iznosi 1 g praška
na 4 kg telesne mase. Dnevnu dozu treba podeliti i dati pola doze ujutro, a drugu

polovinu uveĉe (svakih 12 sati). Kod masovne terapije prasadima se daje 500 g
praška na 100 kg hrane ili 300 g praška na 100 l vode za piće. Živini se daje 250 g

praška na 100 l vode za piće.
(http://www.krajinalijek.org/dokumenti/FM%20Pharm%20-%20Vademecum%20Gotovih%20Lekova.pdf)
LP exsa

 
Ja sam mislio da ti to ženka izbacuje iz polnog organa. Ako je iz anusa, verovatno je mukozni enteritis.
 
Dragi kolega Dr, najverovatnije da ti je Megi rekao da je to u pitanju kokcidioza i sve sto ti je rekao je tacno. Neosulfox se daje ovako: na 5l vode dodas jednu kasicicu Neosulfoxa. Sipas u balon od 5l 1l vode i dodas jednu kasicicu praska, lepo razmutis da se cela smesa rastvori a zatim dodas ostatak vode. Lek mora uvek dase pravi svez za svako davanje. Nemoj da te mrzi da ga pravis dva puta u toku dana tj ujutro i uvece. Posto tvoji kunici sigurno ne piju toiko vode, ti sve to umanji procentualno za jutarnje i vecernje napajanje.
Davanje leka: 5 dana uzastopno pa pauza mesec dana. Na primer od 1 do 5 u mesecu pa onda ponovo sledeceg meseca.
 
Zaki&zone Zaboravio si da kažeš da je u pitanju supena kašika, može dečko da pomisli da je u pitanju mala kašičica.
Ja mojima doziram pomoću one kašike iy herbiko sirupa pošto je ista veličina kao jedna supena kašika.
Ja koristim Neosulfoks 2 puta mesečno, na početku i tamo negde od sredine meseca po 5 dana.
Tako mi rekao veterinar da je bolje i da će biti sigurniji od kokcidioze.
 
Marko, u pravu si supena kasika. Izvinjavam se kolegi. Moj ti je savet da Neosulfoks koristis jednom mesecno. Ali evo i jos jednog leka koji je garantujem bolji od Neosulfoxsa. FLUMEKTVIN ,on je malo skuplji i najboljega je davati tj obavezno davati kao preventivu u letnjim danima. Govarim iskustveno jer se sa kunicma bakcem dugo.
 
Marko, u pravu si supena kasika. Izvinjavam se kolegi. Moj ti je savet da Neosulfoks koristis jednom mesecno. Ali evo i jos jednog leka koji je garantujem bolji od Neosulfoxsa. FLUMEKTVIN ,on je malo skuplji i najboljega je davati tj obavezno davati kao preventivu u letnjim danima. Govarim iskustveno jer se sa kunicma bakcem dugo.

Probaćemo pa ćemo videti. Reče mi kolega Drobac pre neki dan da on ne daje ništa od ovih špecija (da ih tako nazovemo),ali da daje jabukovo sirće i da je jako dobro...:) Sad moram malo da experimentišem....Šalim se naravno,probaću oba pa ću videti...
 
I Flumekvin i Neosulfox uništavaju crevnu floru kod kunića, može da priča ko šta hoće. Ja sam davao preventivno, pa su mi neki opet dobijali mukozni enteritis, a on se manifestuje upravi izbacivanjem sluzi iz anusa. Ja mislim da to nije kokcidioza i sa tom dozom nećete izlečiti kunića. Pitanje je da li uopšte i piju vodu.

A jabukovo sirće nije lek, samo pomaže u regulisanju crevne flore.

I još jedna stvar, s obzirom da je Dr Početnik početnik, mislim da je jednostavno kod mužjaka pomešao mekani vitaminski izmet sa prolivom. Mekana stolica kod kunića je normalna, šta više, kunići je jedu, jer su koprofagi.
 
Hvala kolege na brzom odgovoru! Konsultovao sam se sa Gospodinom Megijem i dao Neosulfox po recepturi 1.5 malu kasičicu na 1.5 l vode! Pa ćemo videti rezultate! Inače imam domaće jabukovo sirće, lično ga pravio. Pa ako ono daje dobre rezultate samo dajte razmeru koliko ide sirćeta i na koju količinu vode

- - - - - - - - - -

I još jedna stvar, s obzirom da je Dr Početnik početnik, mislim da je jednostavno kod mužjaka pomešao mekani vitaminski izmet sa prolivom. Mekana stolica kod kunića je normalna, šta više, kunići je jedu, jer su koprofagi.

Moguće je i to! Nije problem da slikam pa da izbacim fotke sutra pre podne. Pa da se vidi šta je u pitanju.
 
Sirće stavljam supenu kašiku na litru vode, ali opet kažem, ono nije lek, sa njim ne možeš izlečiti bolesnog kunića.
 
Kisela sredina ne odgovara nekim bakterijama i zbog toga se dodaje u vodu, ja takodje stavljam kasiku na litru kao Drobac i kunici rado piju takvu vodu i nemam nikad "ono zeleno" na pojilicama.
Kod pilica se ono dodaje takodje iz razloga sto navodno razredjuje krv, pa ne dolazi do srcanih udara usled naglog tova, ne znam da li isto vazi i za usate.
Mislim da je kod kokcidioze takodje bitna i higijena kaveza.
 
Jutros posle druge doze Neosulfox-a sve u najboljem redu! :bravo: Nigde ni traga od one želatinaste mase koje je juče ujutru bilo poprilično! I zekanu se stolica popravila. Tako da je za sada sve ok. Nadam se da ce tako i ostati. Da napomenem da sam na savet gospodina Megija izbacio i svu slamu, koju su inače jeli ko blesavi, pogotovu ženka. Sad su na Neosulfox-u, granulama i suvoj detelini!

Sirće stavljam supenu kašiku na litru vode, ali opet kažem, ono nije lek, sa njim ne možeš izlečiti bolesnog kunića.

Ok, ok, razumeo sam to. ::namigivanje:: Samo mi reci kad prestanem sa Neosulfox-om posle kog vremena mogu da počnem sa jabukovim sirćetom?
I jel to daješ non stop u vodu ili samo određeni period?

Thanks!

- - - - - - - - - -

I još jedna stvar, s obzirom da je Dr Početnik početnik, mislim da je jednostavno kod mužjaka pomešao mekani vitaminski izmet sa prolivom. Mekana stolica kod kunića je normalna, šta više, kunići je jedu, jer su koprofagi.

Taman sam se ponadao kad hoćeš djavola.. Zečica je ok ali zekan se vratio na staro. Evo par fotki pa sami procenite.

0jKKoRA.jpg



Možda je zato što mu je boks do vrata? A napolju je pohladno.

ph3rx6V.jpg
 
Nazad
Vrh