Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

"oktopod" Ako budeš (ne daj bože) imao problema sa tim sadnicama, ili ti bude još potrebno, ja ću na jesen da presađujem kod sebe, naći će se i za tebe par komada ranke i belošljive (i požegače ako ti treba). Ako ne bude mnogo sušno leto, imaću mladih izdanaka do jeseni, a u proleće sigurno. Samo mi javi...
 
Poslednja izmena:
Vadi i spaljuj a na njihovo mesto nove. Imam i ja par stabala visnje ista stvar, samo svenu kao da ih neko izcupao. Nemoze ni svaka koja se ispravi da pretekne.:ppozdrav:

Za sljivu nisam siguran ali rekao bih da nije sarka.

Čitam ovaj post... ja u mom voćnjaku imam iskrivljenih stabala dunje, usled onog groznog nevremena, za sada nisam primetio da im nešto smeta što su se iskrivila, nisam na vreme stigao da ih ispravim zemlja se stvrdla.
 
"zoransm"... Pa sad, ako već nisi odmah to uradio(neki put se ispostavi i bolje) a kažeš da nisi primetio neku promenu, možda bi najbolje bilo da pored postaviš dobar kolac(stubić) sa strane na koju je želiš vratiti, vežeš voćku i s vremena na vreme pomalo privlačiš, odnosno ispravljaš i skraćuješ razmak. Veži je (u osmicu) na više mesta nečim što neće oštetiti stablo. Budi strpljiv ne žuri, jer je možeš povrediti, kako na mestu gde je vezana, tako i na žilama sa suprotne strane od one na koju je vučeš. Ako i ne budeš skroz uspeo, kasnije to i rezidbom možeš malo korigovati. Ovo je moje iskustvo sa šljivama posle jednog velikog snega. E sad, uspeh najviše zavisi od starosti, odnosno debljine stabala.
 
Poslednja izmena:
Čitam ovaj post... ja u mom voćnjaku imam iskrivljenih stabala dunje, usled onog groznog nevremena, za sada nisam primetio da im nešto smeta što su se iskrivila, nisam na vreme stigao da ih ispravim zemlja se stvrdla.

Njegove sadnice su se osusile i napao ih je podkornjak pa se zbog toga mioraju izvaditi i spaliti. Ako je vocka zdrava i nije zarazena podkornjakom onda se nemora vaditi samo zato sto se nakrivila od vetra.

Za ispravljanje vec ti je objasnjeno :ppozdrav:
 
Ljudi, molim za pomoć, imam u dvorištu zasađeno 15-ak voćaka (dvogodišnjih), kajsije, šljive i kruške. Jednu kajsiju je napala neka bolest a mene zanima koja i da li je to zrelo za vađenje da se ne bi proširilo na ostala stabla? Evo i slika rane na stablu:
cam00367.jpg


- - - - - - - - - -

Da napomenem da se ovo nije odrazilo na stanje krošnje, ona izgleda sasvim zdravo, nema suvih grana, listova.
 
Имамо идентичан троблем на 2 вишње. Лишће је на пар грана најпре венуло, па пожутило, па се цела грана осушила. Све се доста брзо одвијало (пред сазревање плодова). Јел има неко појма шта је у питању? Ево како то сада изгледа:

34flmp5.jpg




6h6t8l.jpg



x441ah.jpg
 
"Roger_the_alien" i " zrno"... Iako zbog nevremena nemam internet, pa forumu pristupam preko mrežnog i android telefona, a samim tim slike su mnogo manje, ipak ću pokušati da pomognem. Mislim da vaši problemi nisu iste prirode. Neću kopirati stranicu već vam dati google adresu, na kojoj ćete pronaći ono što vas zanima. Sličan problem (ne isti) ima i jedan naš kolega ali sa listom šljive. Uđite na temu "šljiva", u delu voćke sa koštičavih plodovima i naći ćete adresu stranice koju sam njemu preporučio. Biće vam od korist, nadam se. Za problem kolege Roger_the_alien, zbog rezolucije zaista, bilo bi neozbiljno da bilo šta komentarišem.
 
Poslednja izmena:
Код нас нема пегавости на листу. Лишће није опало, остало је на гранама, види се на слици.
 
Poslednja izmena od urednika:
Акценат је на гранама које су се скроз осушиле.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nikako da ih lepo vidim, ali...Ako je bilo kiše, pogotovo u vreme cvetanja, onda najverovatnije monilia laxa. Često puta prskanje nema dovoljan učinak zbog velikog procenta vlage, pa ga je najbolje ponoviti čak i više puta. Ja sam imao problem sa šljivama, ali ako se ne ponavlja više sezona, odnosno ako se kasnije pristupi redovnom i pravilnom tretiranju, posledica gotovo da i nema. Bitno je sve zaražene grane ukloniti i naravno osušene plodove ako ih je bilo, pa ih Isprskaj nekim fungicidom. I onda svako sledeće tretiranje... Obavezno. Ovaj problem ako se dešava iz godine u godinu oslabiće voćku i dovesti do totalnog sušenja.
 
Poslednja izmena:
Ove se grane osušiše cele, dešava se to na voću, šta je uzrok nije toliko važno koliko je potrebno da odmah odsečete celu tu granu, pogledate da u njoj nema nečega kao i da prekontrolišete celo stablo da nema po njemu potkornjaka koji se šetaju gore dole kao mravi, to su sitne bube pa pažljivo gledajte jer su oni znak da stablo odumire.

Jedan od razloga mogu da budu preterane kiše tj voda u zemlji ali se srećom suši samo deo stabla. To što ste opisali je baš redosled kako se suši kad umire a ne od bolesti, meni se tim redosledom osušiše par stabala dvogodišnjih trešnji, pegavo lišće, žuto, pa se osuši.

Kod Rogera se ne vidi lepo, meni deluje kao da je na tom mestu otkinuta grana...ako može bolja slika, sa fotoaparatom i uključenim makro modom, ona slika cveta na dugmencetu.
 
Detaljna inspekcija grana ima li kakvih ubusenja na mestima ipod pocetka grane ili ispod mesta gde pocine ramena grana iz stabla. U svakom slucaju treba odseci i spaliti. Detaljno prekontrolisati i ostala stabla u zasadu.::spreman na sve::
Tako i za tu kajsiju jer jedna zarazena moze da napravi mnogo problema. Sto je sigurno sigurno je. :ppozdrav:
 
Киша није проблем. Код нас је била киша у мају, у време поплава у централној Србији, па ова сада. Није наводњавано. На њима има исто тако и понегде понеки осушен летораст.Они су се најпре ломили, то јест висили су на доле, па је онда ишло даље као са овим дебелим гранама. Што се летораста тиче, мислила сам да је то од ветра (прво је на њима био проблем), али сад видим да није. То су трогодишње вишње. Стабла су бујна и до сад су била здрава. Незнам шта је то поткорњак. Разгледаћу детаљније како то све изгледа. Хвала вам свима.
 
- - - - - - - - - -

Киша није проблем. Код нас је била киша у мају, у време поплава у централној Србији, па ова сада. Није наводњавано. На њима има исто тако и понегде понеки осушен летораст.Они су се најпре ломили, то јест висили су на доле, па је онда ишло даље као са овим дебелим гранама. Што се летораста тиче, мислила сам да је то од ветра (прво је на њима био проблем роблем), али сад видим да није. То су трогодишње огодишње вишње. Стабла су бујна и до сад су била здрава. Незнам шта је то поткорњак. Разгледаћу детаљније како то све изгледа. Хвала вам свима.

Šta god da bio razlog sušenju, iskustva i saveti kolega su isti. Odstraniti i uništiti pa zaštititi, te tako probati da se spase ostatak. Ja bih još dodao jedno svoje mišljenje, a to je da prevelika bujnost nije poželjna. Srećno...
 
Poslednja izmena:
Овако то сада изгледа. Почела да сузи и да пушта смолу.


2u6d3f5.jpg


5zmcua.jpg


sll074.jpg


1530506.jpg


mvlws5.jpg


i6wpwh.jpg


23upj4l.jpg


2h6hsi0.jpg




zyhftv.jpg


iq8n06.jpg
 
Poslednja izmena:
Pogledaj tu gde pusta smolu dali ima rupica tj kroz nju i pusta smolu jer ju je tu zabusio podkornjak. Raseci jednu granu tu gde pusta smolu i videces. Ali nemoj seci sve ako nije suva grana (videces dali je odumrla) Ako je vocka u dobroj kondiciji ona ce svojim sokovima da udavi podkornjak koji je u stablu. Sve to gde je smola bi trebalo da nema insekata unutra jer je ih visnja smolom ugusila. Probaj da raseces uzduzno na tom mestu pa ces videti gde se ubusio i sve ostalo.
Siguran sam da je podkornjak.
 
Nazad
Vrh