Berba - opšta tema

Pa i nije bilo skupo. Zasto? Cena je bila vise nego dobra,
Ma naravno da je cena super i da trpi 20 din po kg, nije to problem.
Ja sam placao 1000 dinara na dan +hrana, prevoz i cigarete. Malo su se bunili ali ipak je ok. Na kraju su dobili i nesto na cast, i onome kome je trebalo visanja za kucu mogao je da uzme.
Gde je problem.
U mom kraju i nema mnogo zasada visanja pa se cena nije ni formirala vec sam je eto ja sa radnicima dogovarao, nije bilo drugih pa da se uporedi.
Posto sa uglavnom istim radnicima radim vec godinama, a sa njima radim i sljivu, prerizicno je bilo podici dnevnicu jer bi onda bilo vrlo tesko smanjiti je za sljive, a ko zna kakva ce cena sljive d abude i da li ce i ona trpeti skupu radnu snagu. 150 kgX 20 dinara je 3000 a to je bogami visoka dnevnica.
 
im6987 koja je razlika izmedju losih hladnjacara koji placaju malo proizvodjacima maline i proizvodjaca visanja koji placaju 12 do 14 dinara (branja beracima po kilu visnje "malo su se bunili ali ipak je ok" i nisu organizovali barikade po ulicama) a kilo visnje se placa od 100 i 120 dinara, da li je to logicno i ispravno....? "sve se jednog dana vraca i sve se onda placa"
 
Radnici za branje trešanja u Ritopeku su koštali 1500 dinara plus hrana ili 2000 dinara bez hrane, za dan naberu od 60 do 100 kila, a cena bila 350 dinara kilo, nabere ti između 20.000 i 35.000 dinara a dobije 2.000, u neku ruku sramota, ali realno to je njivoh problem, mada problem proizvođača je taj što je na kraju cena pala a imali su i sorte koje su bile jeftinije, obrni okreni ispod 150 dinara nije pala, tako da neka prosečna dobit je višestruka u odnosu dnevnica za višnju koju je čak i lakše brati sem što se uprljaš al kome je to bitno...3.000 dinara da dam nekom za 150 kila višnje je bezobrazluk, a u neku ruku i nije jer i tako imaš računicu po ovogodišnjim otkupnim cenama.

Izrazito filozofska tema :)
 
a kilo visnje se placa od 100 i 120 dinara, da li je to logicno i ispravno....?
Naravno da je logicno i ispravno.
Cena visnje uopste nije u korelaciji sa cenom radne snage.
Ako je cena radne snagu u mom kraju 1000 dinara, zasto bih ja placao vise? Zato sto je visnja skupa? Pa visnja je moja i ja treba da imam koristi od skoka cene a ne onaj ko je ne proizvodi i ne prodaje, a radnici koji su brali visnje je ne proizvode i ne prodaju. Oni prodaju svoju radnu snagu koju ja kupujem i posteno placam po trzisnoj ceni.
Ili treba da budem solidaran pa da popdelim svoju zaradu sa njima?
To tako ne funkcionise, i kako nemam nameru da virim u tudju tanjir i ne pravim kaklulaciju koliko ce moj kupac zaraditi na visnji koju je meni platio po datoj ceni, niti od njega ocekujem da bude solidaran pa da i meni da jos malo ako dodro zaradi, tako ne smatram da je u redu da neko drugi (radnici) gleda u moj tanjir i da ocekuje da mu dam svoju zaradu.
Ako smatraju da je gajenje visnje super posao neka je gaje, ako mogu da pomognem pomocicu im u tome, ali da im dajem svoje pare, ne bih ipak.
 
Upravo tako, majstor na građevini ima dnevnicu 30 eur pa ti napravi krov za 10 dana koji gazda naplati 10.000 eur, kad odbije materijal i sve, dobar je 3.000 a radniku je platio 150, tako je to, radnik naplaćuje svoje rmbačenje a ne procenat od zarade.
 
Ma naravno, ta kvazihumanost, kvazisaosecajnost lepo zvuci na forumu ali naprosto to na takav nacin ne funkcionise.
Pa jbt ko da se od visnje stice neko basnoslovno bogatstvo koje pada s neba pa mogu da se dele pare okolo koliko kome treba.
Ja sam, npr, u ovom slucaju bio taj koji placa radnu snagu a u nekom drugom sam onaj koji je prodaje, i kad odem kod gazde da mu nesto radim ja mu kazem moja usluga (recimo malciranje, prskanje, rezidba) toliko kosta, a ne pominjem cenu njegove sljive ili kruske. Nek zaradi kolko hoce to je njegov novac, ja sam svoj rad naplatio.
 
Lepo receno,nema sta!!!
Kad je visnja pre 3 godine bila 16 dinara u mom kraju beraci su brali po 12 dinara po kg.Gde je tu saosecanje i humanost,a sad kad je 100 dinara psuju majku gazdi,kao on ce da se obogati,valjda hoce ljudi pola sebi.Kakvih sam se gluposti naslusao kod burazera u visnjama.
Neka sade visnju i obradjuju kad je tako lako i lepo i sve samo pada sa neba,nema ulaganja.Svi su jaki na recima ali kad treba da se uzjase traktor i ceo dan na 40 stepeni u vocnjak to niko nece.
 
Bas tako.
Ali s tim treba racunati, svako pokusava da dobije sto vise i sve ce iskoristiti da to postigne. Kad je cena visnje visoka radnici ce se na to pozivati, kad je niska nacice nesto drugo (recimo, mogu da zarade beruci maline kod drugog gazde toliko i toliko, to traze i od gazde visanja jer nije njihov problem sto gazda visanja gubi ako im plati toliko. Tad ih cena visnje ne zanima a sad su veoma zainteresovani za cenu)
Kao i kod svakog posla i kupovine, ako se moze naci jeftinije nema razloga da se placa skuplje.
A to sto se neko ljuti sto nije vise dobio pa to nije nista novo. Uvek je onome ko dobija malo i hteo bi jos, a onome ko daje mnogo, to je tako od pamtiveka.
 
bravo na vasim komentarima savremenei proizvodjaci visnje novi "kapitalisti" ....cena rada vasih "nadnicara" je realna po ceni od 12 dinara po ubranom kg ?.... u pravu ste i savest vam je mirna....jednoga dana visnjari kada budete ponovo trazili vasa prava zbog lose cene visnje.... morate se setiti da ste ta ista prava i vecu cenu rada vasim nadnicarima onemogucili... "batina ima uvek dva kraja" i " sve se vraca i sve se placa" razgovaracemo o ovoj "vasoj pravdi" ponovo iduce godine.....ja cu biti ovde kao potsetnik.... ja ne zaboravljam....u srbiji je zaista umesto organoizovanog drustva i poljuprivfede na delu "stihija" i ko kome kozu skine i kad mu se to moze.... to nije dobro poslovanje.... moramo drugacije organizovati nasu poljuprivredu...to i vi znate ali u ovom trenutku to nemozete ni da prihvatite ni da pravilno razlucujete... jer su mnogima od nas pare cilj a ne srestvo....u nama je problem u individualnoj halapljivosti i poslovnoj kratkovidosti.... a taj problem je hronican ... izgleda neresiv

 
Poslednja izmena:
ja ne zaboravljam....
U jbt!
Bic boziji, velika sila koja dolazi i resava stvar.

O cemu ti pricas, o kakvom trazenju pravde? Neke vise, bozije pravde? Ako ti je do toga idu u manastir, ovo ovde je zivot.
Ne mislis valjda da ce u slucaju pada cene visnje proizvodjaci traziti neku pravdu od beraca? Trazice vecu cenu od kupaca a beraci s tim nece imati nista. I tad i sad ce onaj ko kupuje radnu snagu pokusavati da je kupi sto povoljnije a onaj ko je prodaje pokusavati da je proda sto skuplje, to je konstanta. Ako cena bude toliko niska da se ne isplati placati radnike nece ih angazovati i tu se prica sa radnicima zavrsava. Niko bre radnike nije primorao da beru ako im je cena bila niska.
Ili mislis da kada bi se radnicima platila visoka dnevnica da u tom slucaju cena visnje ne bi padala?
U kom li svetu ti zivis?
 
Ma bre zna se dnevnica fizičkih radnika i kraj. 15-20 eur i ima da rmbači, nije lako, ali to nisu male pare s obzirom da se ne traže osobe sa fakultetom koje doprinose kompaniji.doo :)
Kako na građevini dnevnica iznosi 20 eur nosio ti pun kamion džakova cementa na treći sprat ili čistio metlom objekat nakon završenih radova...i ko još pita koliko gazda zarađuje i da li je možda na prošlom poslu pukao zbog prekoračenja rokova završetka radova itd...

Dobar dan, jel ste vi fizički radnik, kolika vam je dnevnica, jeste slobodni 7 dana, danas berete višnju, za 5 dana malinu, a sedmi dan da mi isčupate onih 30 panjeva, dobijate 7 dnevnica na ruke. Kakvu zaradu ja imam na panjevima?
 
Lose mu je,15-20 eura puta 15 dana je 300 eura.Realna plata radnika u ovoj propaloj zemlji je 15000-20000 din. a on za pola meseca zaradi vecu platu od radnika u firmi.
Kod mene ima nekoliko kuca koje samo idu u nadnicu,5 ukucana radno sposobnih idu u nadnicu sve dok ima sezone,prosek dnevne zarade jednog je tih 20 eura x 5 je 100 eura dnevno u domacinstvo.Rade 25 dana mesecno kao i svi u firmama i oni zarade 2500 eura mesecno,ulaganje teska 0,rashoda nema hrane se kod gazde i paklo cigara dobiju ko pusi,mozak na pasu i udri,bolje zive od mene duplo,i bolje im sve sredjeno i naravno svaki put kad ih vidim samo kukaju,kao nista im nevalja,teska beda.
A ja kad prodam sljivu po 12,naprimer 10 tona,uzmem 1000eura a ulozim 600,oni mi kazu dosta ti je,a moju muku trud i rad,traktor i prikljucke,odrzavanje i ne racunam.


Danas je najbolje praviti se lud,tad se najbolje profitira.
 
zivim u iluziji da srpska poljuprivreda moze biti organizovana na pravilnim poslovnim principima i bez eksploatacije bilo kog ucesnika u njoj ( od beraca , proizvodjaca, hladnjacara, kupaca) jer bez takve pravilne raspodele nemoze se racunati i ulagati u buducnost u ovoj bransi-poljprivredi , ekonomija je sistem spojenih sudova sastavljen iz ponude i potraznje, ekstremno ponasanje prema bilo kom ucesnika u ovom procesu razara kontinuitet proizvodje a takvo ponasanje biva kaznjeno ekstremnom reakcijom trzista (ili jako niskom ili jako visokom cenu proizvoda) iromane ne diraj Boga "i ne cini drugome ono sto ne zelis da drugi cine tebi" no sve moje poruke su uzaludne ovo "na sceni je dranje ko koga moze" iz godine u godinu.....plasim se da ce ovakvim ponasanjem cenu platiti oni mali i nezasticeni.....obican srpski seljak i radnik-nadnicar (npr berac visnje i drugog voca) .....
 
Radnik ako hoce da bere po toj ceni hoce,a ako nece ne mora,niko ga ne tera na silu da bere...Kod mene ovde retko ko je davao radnicima vise od 15din. po kg...

Danas je kod mene pala cena visnje na 80din!!!
 
Tresac je zakon i njemu treba dati samo 1kg naj kvalitetnije masti za podmazivanje :haha: znas kako bere i ne trazi ni paklo cigara ni vecu nadnicu.
Ko hoce da zaradi taj ce da radi koliko mu se plati ili moze da ide gde ima bolje niko ga ne sprecava. Placa se onoliko koliko vredi taj radnik a ne koliko vredi usev, zasad na kome radi. Samo se pitam cime se bave ovi sto tvrde drugacije i koliko li oni placaju radnike, nije lako biti privrednik u ovoj drzavi, najlakse je kad se stoji u hladovini i vidi tudja dobit. Socijalizam je odavno prestao, svako se bori za svoje parce hleba.
 
Cena je bila 16 din (tj. x din i bez ikakve garancije o roku placanja), a beraci 11-12 din i isplacivali su se odmah nakon berbe. Tada su proizvodjaci molili da njihova visnja bude otkupljena, a mnogi su se tvrdo zaduzili kako bi platili berace.

VladanSpas, što se u ovom slučaju berači nisu vodili po tvome? Da im gazda da pare tek kad naplati i to cenom u odnosu na koliko mu je plaćen kilogram?
 
Nazad
Vrh