Berba kupina 2013

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sta vredi sto oni znaju kada mi ne znamo ja pricam o nama proizvodjacima da nista ne znamo do branja a nekada ni do 5 branja.Oni kriju jer im tako odgovara.Da li ce ikada u ovoj drzavi proizvodjac znati cenu svog proizvoda ili ce uvek biti u neizvesnosti
 
Sta vredi sto oni znaju kada mi ne znamo ja pricam o nama proizvodjacima da nista ne znamo do branja a nekada ni do 5 branja.Oni kriju jer im tako odgovara.Da li ce ikada u ovoj drzavi proizvodjac znati cenu svog proizvoda ili ce uvek biti u neizvesnosti

Potpuno se slažem. Bojim se da u ovoj našoj zemlji još dugo se neće znati nikakav red. Upravo ja predam 5-6 tura i tek onda saznam cenu. Svuda u svetu a i u nekadašnjoj našoj republici Sloveniji se 1. januara zna zagarantovana cena poljoprivrednih proizvoda za tekuću godinu. Cena može samo biti veća u zavisnosti od godine, ponude i potražnje. Ljudi lepo tamo sve stave na papir, preračunaju se i znaju koliko će da ulože i forsiraju određeni proizvod. Ja trenutno prehranjujem sa kalijumom i prskam protiv truleži a to je na cenu od 50-60 dinara čisto bacanje para.
 
Ja mislim da nema razloga za neki preterani optimizam ali isto tako ne treba se ni unapred nervirati.Cena po najavama nebi trebalo da bude losa.Ja nemam proverene informacije,vec su to eto neke price koje se prenose .Ono sto znam jeste da mi je jos proletos covek koji je jedan od nasih priznatijih strucnjaka iz ove oblasti rekao da ce kupina imati cenu.Imena,naravno mislim da ovde ne treba da pisemo.I cenu od 165 dinara sam ,nacuo,ne kao obecanje vec kao informaciju od poznanika koji nije hladnjacar,vec proizvodjac.Dakle videcemo.
 
Tako je to u normalnim drzavama a mi smo daleko od toga Slovenija i dok je bila u sastavu SFRJ je bila ispred drugih republika.Tamo je seljak gospodin.I ja sm prskala pa cu opet negde pred branje videcemo sta ce biti ali u ovoj drzavi je sve moguce na sve strane samo globe narod
 
ja sam optimista u pogledu cene kupine ove godine. iz pouzdanih informacija cena ne bi trebalo da bude ispod 150 din, a mozda ove godine predje i 200 sa rayloga sto je kao "trazena roba" kada otkupljivac prosiruje svoje kupinjake za jos 100% ocigledno je da se mozemo nadati u par narednih godina lepoj ceni kupine, ali... Inace, juce na otkupnom mestu covek iz Macve dovezao gajbu cacanke. nije mi jasno kada pre, mada sam video kod rodjaka jednu zrelu i vise zarudelih, ali kod njega je kupinjak los. Meni je najvaznije da ne krecem sa navodnjavanjme bar jos 10 dana, a za cenu sam 99% ubedjen da ce da bude i bolja nego proslih 175 din.
 
ja sam optimista u pogledu cene kupine ove godine. iz pouzdanih informacija cena ne bi trebalo da bude ispod 150 din, a mozda ove godine predje i 200 sa rayloga sto je kao "trazena roba" kada otkupljivac prosiruje svoje kupinjake za jos 100% ocigledno je da se mozemo nadati u par narednih godina lepoj ceni kupine, ali... Inace, juce na otkupnom mestu covek iz Macve dovezao gajbu cacanke. nije mi jasno kada pre, mada sam video kod rodjaka jednu zrelu i vise zarudelih, ali kod njega je kupinjak los. Meni je najvaznije da ne krecem sa navodnjavanjme bar jos 10 dana, a za cenu sam 99% ubedjen da ce da bude i bolja nego proslih 175 din.
Daj Bože,malo si me oraspoložio, računam ozbiljan si čovek i ne šališ se sa takvim stvarima, jer zadnje informacije što ja imam su 60-80 dinara.
 
Danas sam nasao par zrelih cacanki...za desetak dana ce biti i prva berba..a cenu cemo saznati verovatno pocetkom avgusta...
 
Juce mi je rekao covek koji predaje malinnu na tzv berzi u Kostojevicima da kupina krece sa 150 din sada koliko je to tacno ne znam verovatno mu je neko od nakupaca rekao jer i on ima nesto kupine.Do kraja sledece nedelje krenuce branja pa cemo videti kako ce biti
 
Zdravo svima, evo i ja da se javim ove godine. Ajde prvo o zasadu, kupina u našem kraju je šarenolika, ima i dobrih i loših zasada. Što se mog zasada tiče nije loš, nešto je bolji rod nego prošle godine. Problem mi pravi skočibuba koja pregriza rodne lastare, tako da se ovi lome i na kraju osuše sa sve kupinama. Šteta može biti ogromna. Prskao sam insekticidima, ali nije nešto veliki efekat. Što se tiče cene i ja sam čuo različite. Pre mesec dana se zuckalo o famoznih 200 din., a pre neki dan o bednih 50. Kako sam u poslu već 25 god. ništa me ne bi iznenadilo. Biće 50 ako se hladnjačari dogovore i drže dogovora... ali.... Kupinu su prodali još zimus i to onu koji su plaćali od 150-190 din!!! Znači ima tržišta i za tu cenu.A kupine u Srbiji opet nema dovoljno, a nema ni u okolini. Poljaci se još nisu oporavili, a ni ostali. prema tome mislim da će krenuti sa niskom cenom, pa će kasnije podivljati. Samo treba usporiti zrenje i čekati cenu
 
Bojim se da će se moje slutnje obestiniti. Što se više bliži početak berbe cena kupina u našim komentarima opada. Evo i kolega kiza-zoki pominje cenu od 50-ak dinara. Definitivno priče rekla- kazala nemaju nikakvu osnovu. Dok ne počne berba ne zna se ništa(bar mi), oni verovatno znaju, tako da komentari od 200-250 dinara mislim da su smešni i deluju nerealno.
Što se tiče skočibube, pokušaj sa prskanjem u korenu biljke. Ako imaš sistem za zalivaje onda preko sistema, a ako ne onda sa kante za prskanje skini puža i uz svaku kupinu štrcni po malo. Ja za crva u kupini koristim FOBOS.
 
koristio sam i ja FOBOS 2 puta ali izgleda da ne deluje, danas -sutra cu probati karatezeon, karenca mu je 7 dana. Blizi se berba, rizicno je sada prskati. Mislis li da je ya skocibubu delotvornije preko korena ubaciti insekticid?
 
i ja sam cuo za tu cenu od 50 dinara, ali kada smo rekli otkupljivacu za nju, samo je se nasmejao i rekao da cena nece biti 50 sigurno, vec samo moze ici na vise. oni znaju sigurno, ali je jos uvek poslovna tajna. sto se tice skocibube i buba koje grizu rodnice, ima i kod mene dosta, ali nije alarmantno. sada su i prestale dda seku rodnice. mislim da je svaka primena insekticida u ovom momentu bespotrbna i rizicna, jer skocibuba najvise bapada uvece, a u toku dane je nema nigde, a i tesko koji preparat je moze unistiti. Fobos je sto se tice primene zavrsio bar kod mene, jer su bube i grinje postale imune, sa rayzloga sto ga korisitm skoro 5 godina. Ove godine sam imao ogroman problem sa grinjom, ybog cega mi malo kupina na mestima kasni. prskao 3 putas sa fobosom i nije dalo nikakve rezultate dok nisam poprsko sa ARMADOM
 
Joseva ti si do pre neki dan pricao non stop o ceni od 200 dinara a sada pricas o ceni od 50 dinara,kakvi su ti to izvori i informacije koje se razlikuju 400 % ?
 
jos uvek verujem u veliku cenu, ali sam u prethodnim postovima ostavio mogucnost da mozda i ne bude velika cena. sve od njih zavisi. zvanicno cena nigde se nije pojavila, niti ce narednih 10 dana, i sve dok nje ne bude mozemo samo da nagadjamo. rekoh verujem da ce biti jer u pogledu cena ostalog voca koje su mi recene pre vise od mesec dana su se obestinile. receno je visnja oko 50-ak din, malina oko 2 e, kupina, lepa cena, mogucnost i veca od maline. u pogledu sljive, mozda i ne bude otkupa, a i ako ga bude, slaba cena. tako mi je receno i zato s pravom razmisljam o lepoj ceni. Takodje, da u pogledu kupine, potraznja je velika bila prosle godine i da postoji nedostatak kolicine kupine, a s obzirom da je maline otkupljeno samo 20 % od normalne proiyvodnje, kao i da su samo pojedinacne hladnjace otkupile veci rod maline, dok druge nisu dobro prosle sa otkupom, ocigledno ce se pojaviti konkurencija na trzistu za kupinu, jer im se ne isplati da hladnjace budu prazne, a sto je dobro za nas. predvidjam situaciju kao prosle godine, kada je bila opsta borba ya kupinu. naravno pocetna cena mozda bude oko 80 ili 100 din, ali ce otici za kratko vreme brzo gore. to je moje misljenje na osnovu stanja bar macve, iskustva od prosle godine, a i od informacija. Ostavljam prostor da tako mozda i ne bude!
 
Da li neko zna koja je bolest na kupini, kod prijatelja se pojavila, kao neke kvge po kupinama. I cime prskati... Hvala

- - - - - - - - - -

Ps. Cena pocinje sa oko 120
 
Super ako je 120 pocetna.Znaci kao prosle godine.Kod mene su skocibube napravile poprilicnu stetu.Nisam bio svestan problema jer sam mislio da se kupina lomi od vetra.I onda sam citajuci ovde komentare shvatio sta je.Pogledam rodnice i vidim da su ostecene,i potom se lome na mestu gde ih je buba nacela.Zanima me dali takve rodne grane mogu i onako polomljene da izguraju.Ili da ih secem da ih negledam.
 
cena od 120 kao pocetna je odlicnnnaaa. u vezi tih kvrga, nije mi jasno gde su se pojavile? i otkuda ti info za 120 din.?

@kupinar
rodnica koja je naceta ce se polomiti i rod ce postepeno da uvene. retko, bas ret5ko ostane ziva jer pod teretom roda se otkine. ove godine je posebno velika steta od bube. pogledaj u svakoj rodnici koja je odsecena pronacices jajasca koja je polegla.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh