Beli luk

Pozdrav svima. Ja sam jos jedan nov, bez iskustva :) Ima nas bas dosta ovde :) Ja cu pitati nesto sto ce izgledati kao da sam pao s marsa, ali nemojte zameriti. Moj deda gaji beli luk za svoje potrebe. Nedavno je prodao u selu na pijaci 2 kila :) (toliko mu je preteklo :)) E sad, on je prodao po 500 dinara, jer su, u Smederevu i okolini, toliko. Ispitao sam ga o prozivodnji. On je covek seljak, i gaji po staromodnom principu, bez icega prakticno. Kaze ovako: posadis, i to ne kupuje seme, vec svoj luk proslogodisnji, zatim plevis da ga trava ne unisti, i beres. Nije pominjao hemikalije, ali nije to sad bitno. Zar nije onda luk najisplativiji? Ako tesko ide otkup, makar prodavao na pijaci. AKo svi prodaju za 500, meni dosta i 300. Nema, po njegovoj prici, nikakvih ulaganja, nije tezak za odrzavanje, a cena astronomska?? Ja vas sad pitam, kako je tu moguce, ili gde je caka? Nesto mi tu previse lepo zvuci da bi bilo istinito. Hvala.
 
Ma deda je pravi poljoprivrednik ali si ti malo pobrkao. Seme te košta desetak posto što treba da smanjiš od te zarade, drugo luk možeš da sadiš na istom mestu posle 4-5 godina i naravno plevljenje. Naravno da lepo zvuči i lepo jeste kada te posluži godina i dobra zemlja. Samo ne treba biti drčan i posaditi puno.
 
Mnogo je proizvodjaca odustalo od luka jer se uglavnom rucno radi,mada i zbog toga sto ima uvoznog.E a onda se pojavio grip pa su svi navalil.... :ppozdrav:
 
Dusan123 je napisao(la):
Pozdrav svima. Ja sam jos jedan nov, bez iskustva :) Ima nas bas dosta ovde :) Ja cu pitati nesto sto ce izgledati kao da sam pao s marsa, ali nemojte zameriti. Moj deda gaji beli luk za svoje potrebe. Nedavno je prodao u selu na pijaci 2 kila :) (toliko mu je preteklo :)) E sad, on je prodao po 500 dinara, jer su, u Smederevu i okolini, toliko. Ispitao sam ga o prozivodnji. On je covek seljak, i gaji po staromodnom principu, bez icega prakticno. Kaze ovako: posadis, i to ne kupuje seme, vec svoj luk proslogodisnji, zatim plevis da ga trava ne unisti, i beres. Nije pominjao hemikalije, ali nije to sad bitno. Zar nije onda luk najisplativiji? Ako tesko ide otkup, makar prodavao na pijaci. AKo svi prodaju za 500, meni dosta i 300. Nema, po njegovoj prici, nikakvih ulaganja, nije tezak za odrzavanje, a cena astronomska?? Ja vas sad pitam, kako je tu moguce, ili gde je caka? Nesto mi tu previse lepo zvuci da bi bilo istinito. Hvala.
Kao prvo zimski luk (zimac) je dosta skup jer mu je i seme dosta skupo,a sad ono najbitnije "nema nekog velikog ulaganja "ja se nebih slozio prvo je bitno djubrenje a onda kvalitetna sadnja,pa zastita od korova,pa zastita od bolesti a da ne pricamo o lukovoj muvi ko ja napravi 100% stetu.Ja sam ga sadio pod plastenik godinama ali kao sto rece dzonik zemljiste se zarazilo i nema vise sadnje.Po meni najvise se isplati pod plastenik u jesen ga posaditi poprskati stompom,dobro nadjubriti okopati jednom i prodavati ga u zeleno ili na veze,jer onda izbegne se prskanje od lukove muve koja krece krajem aprila da leti.
 
Znaci da su ulaganja velika,moja ulaganja su 4 vagona stajnjaka po lancu 600 kg vestackog dj.(300 u jesen i 300 u prolece),tri ili cetiri prskanja od lukove muve,tri prskanja prihrana preko lista,radnici za okopavanje pa zatim vadjenje,ciscenje! ovo je najveci deo troskova ima ih jos i to dosta! Rashod po lancu ove godine ocekujem da bude oko 350 hiljada dinara mozda i vise...
 
EE Ivane,i ti kengure hvala :D na tim savetima,ja zesejao oko 200 kvadrata,tj.zasejo sam celu bastu,i dosta se dobro drzi, :D sad je negde visine oko 10-etak centimetara,ali zajebo sam stvar posto sam posejao 2 vrste :nono:, sto mozda nisam trebao ali nije bilo drugog kad sam uzima luk .jedan je bio bas krupan, da su 3 dobra cena bila oko 100 grama,a ovaj drugi je bas sitan,pa sad neznam sta ce biti od tog sitnijeg,posto ovaj krupan u redu stoje kao vojnici,a onaj sitniji je malo posuntavilu-nema to drzanje,ali sta sad tusmo gde smo , bice valjda nekako. sve u svemu dace bog da sledece godine :bravo: udari grip pa da svi mi koji proizvodimo BELI LUK da cemo ga prodati po super ceni.. :ppozdrav: pozdrav svima i opet hvala na savetu ivane
e usput i neke slicice
2nurwxj.jpg

nwlvr8.jpg

2a0i2cj.jpg

dq3moj.jpg

2rhwz06.jpg

a sad sa vec nice luk:
s3onko.jpg

34irb7a.jpg

evo onaj krupniji luk:
2hq9it1.jpg

a evo sitnijeg luka :
257oa6w.jpg

a sad sa malo snega :
725esz.jpg

fnfnsm.jpg

a ostale slike sledeci put.... pozdrav momci :cao:
 
robi89
sledeci put procitaj u pravilima foruma kako se stavljaju fotografije na forum.A po meni mislim da si mogao i cesce da sadis luk mislim da si "acio zemlju" za badava.Ja sam ga cesce sadio i nije bilo razlike u prinosu
 
E topalovicu jbg.prvi put sam stavljao slike tako da fali malo praxe,au sto kazes za sadjenje tog luka upravu si,posto ja sad ove godine sejem prvvi put pa nesam znao kako da sadim ali sam citao iz nekig knjizica da treba razmak u reedovima da bude od 7 - 10 cm.
Ali mi to nesto mnogo bilo,pa smo mi ovako odokativno bockali,pa tako da se tek sad vidi rastojanje u redu,da je negde vece a negde manje..tako da koliko sam primetio oko 95 % je niklo a ovo ostalo ili jos nice,ili je riknulo - ::lose:: crklo....
Posto je basta tokom zime prazna nece joj faliti ako bude iskoriscena na ovaj nacina, pa makar se ona acila-trosena bada ko sto si reko ti tope - (nemoj svatiti kao uvredu mislio sam na nadimak).pa sad iovako nece biti zaorano sigurno.... ma bice ok :D.pozdrav toplalovicu....
 
Biće sve OK videćete :sreca: :sreca: Samo strpljenja...Odokativno ste dobro odradili... nije baš tako redak da se mora jadikovati... lepa ti je bašta gledno sa jedne poprečne slike... lepi redovi... ma biće sve OK
:ppozdrav:
 
jhona DERU je napisao(la):
robi89
sledeci put procitaj u pravilima foruma kako se stavljaju fotografije na forum.A po meni mislim da si mogao i cesce da sadis luk mislim da si "acio zemlju" za badava.Ja sam ga cesce sadio i nije bilo razlike u prinosu

Kao prvo , u kojim to pravilima piše " kako se stavljaju fotografije na forum" i ja bi voleo da znam ?
Dali ovde? http://poljoinfo.com/index.php?topic=118.120
Ili ovde http://poljoinfo.com/index.php?topic=12331.0
Ili ovde http://poljoinfo.com/index.php?topic=6.0
:sta:

Koliko ja vidim nigde nema "tačno napisano" kojih dimenzija treba da budu slike ...

A koliko vidim i u ostalim temama se postavljaju velike slike (normalne) i nisam primetio da neko to ... jedino se ti držiš toga ( izmišljenog pravila ) "ko pijan plota" ...
Evo primera ... nadji mi "ono na čemu ti insistiraš" naprimer ovde
http://poljoinfo.com/index.php?topic=56.660
a primera ima kolko hoćeš u svim temama ... da sad ...

A kao drugo robi89 svaka čast , na "preciznoj" sadnji ::svaka cast::
Topaloviću umesto da pohvališ čoveka i da mu daš volje da dalje učestvuje aktivno u forumu i postavlja slike , ti odmah našao zamerke ...
Nemoj se ljutiti ali tako je . :ppozdrav:

P.S. Izvinjavam se " moderatorima " na :off_topic: ( :haha: )
:cao:
Ima pravilo ali ga ti nisi procitao,kao sto ima pravilo da se prva recenica na forumu pocinje sa velikim slovom.Ne ljutim se ja ali ti mozda imas brz internet i to ne primecujes,a ja imam spor i treba mi u proseku 10 -15 minuta da otvori ovoliko fotografija,a znamo da brz internet u srbiji ima 10-15% ljudi a svi ostali su dial-lap.Pa zamisli onda koliko se ti ljudi muce.Postoje programi koji su za to namenjeni i sa njima se stavi samo link i to je to.Coveku nisam imao nameru da nadjem zamerke nego dobro namernu kritiku ,jer je na tu povrsinu koju je posadio mogao da iskoristi jos bar 2 "viterije" luka,a u danje vreme to mu moze biti zarada koja ostane.Ti linkovi su kako je objasnjeno postavljanje fotografije.Malo smo otisli u :off_topic:
 
Pratim temu već duže vreme, jer sam planirao da nešto naučim, čak sam na početku napisao par post-ova. Medjutim, sada se javljam da bi, još na jednom mestu, ukazao na problem stavljanja velikih fotografija na Forum.

@jhona DERU

Postoji na više mesta, ovo je bilo merodavno, datirano (poslato: 30.04.2009, 12:50 »): http://poljoinfo.com/caffe/postavljanje-slika-na-forum/msg33570/#msg33570,
pa onda sledeće:
http://poljoinfo.com/index.php?topic=118.msg443#msg443, i tako dalje, postoji čitava istorija na 9 strana. Na kraju administratori ostavili tinypic, i stavili ogradu da maksimalno može slika-dve, veličine do 300 KB. To niko ne poštuje.

Zbog toga vam se dogodi da robi89 (ne zameram čoveku svež ja na Forumu i normalno je da mnoge stvari ne poznaje dovoljno) stavi 10 fotki po skoro 400 KB, pa to ispadne 4 MB, pa za učitavanje (download) treba vremena, pa i lošiji ADSL počinje da "štuca", a da ne govorimo koliko to opterećuje celokupan Forum.

Da bi se to izbeglo, neki "pametni" pronašli druge programe za upoload (ubacivanje) fotografija i jedan od boljih je ImageBam:

http://poljoinfo.com/index.php?topic=118.msg134161#msg134161

Kako to izgleda uverite se sami:


U čemu je razlika? Pa, jasno u veličini, svaka ova sličica (thumbnail - veličina nokta, patuljak, patuljasta datoteka, itd.) je veličine 5 KB, znači njih 10 su 50KB, pa uporedite to sa malopredjašnjih 4 do 5 MB. Ne treba biti infoprmatičar - haker da bi se razumelo.

Pored toga, lepše izgleda, i što je još bitnije, jednim klikom ti se otvara fotka u stvarnoj veličini, a ti sam biraš šta ćeš da pogledaš!

Da ne budem pogrešno shvaćen, ovo nije pravilo, već više molba forumašima da koriste ovaj ili slične programe, pre svega zbog kolegijalnosti (kao što reče Topalović) prema ostalim učesnicima (njih najmanje 75%) koji nemaju ADSL.

Pročitajte gore navedeno Uputstvo i videćete da nije teško, tj. mnogo je lakše od tinypic-a, jer učitavate odjednom 10-tak fotografija, a ImageBam ih sam poredja.

Najljubaznije molim da se niko ne naljluti, jer je ovo nije pisano sa zadnjim namerama, već da se drugima pomogne !!!

:ppozdrav:
 
Maestro
Nisam mislio da je pravilo foruma okaciti "thumbnail" u post,nego ako to urednici praktkuju dobrom namerom da opomenu clana onda to postaje "nepisano pravilo" na forumu. :cao:
 
sto se tice belog luka isto je kao i sa drugim kulturama jedne godine ovako druge onako to sve diktira ponuda ipotraznja.naprimer 2009-te smo dosta bacili jer nije bio kupaca a ono sto se desilo prosle godine to ko zna dali ce i tako biti ove godine niko ne garantuje zavisicemo od trzista sto opet znamo koliko je nesigurno.
 
Molio bih Vas ako neko ima ove godine beli luk ili pasulj za prodaju da se javite radi saradnje.
 
vazi guljas albert. Mozda biste mogli da mi posaljete broj telefona za kontakt ( naravno u poruci) cisto da se informisem malo bolje. Hvala
 
pozdrav apolo..ej ja bi prodao ako je mogu sve u jednoj turi da se nemucim da ga vozam po pijacama,nego ja ti imam oko 200 kvadrata,to ti dodje nekih 2 ara.pa msm ako bi te interesovalo ,mozemo se dogovoriti... :D pa ako napravimo biznis da zalijemo :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:..... pozdrav apolo :cao: :cao: :cao: :cao:
 
Sadim Bijeli luk svake godine po 2 kg sjemena i nikako da mi uspije pa me interesuje koliko i kako se treba pripremiti zemljiste za sadnju i koja je bolja sadnja jesen ili proljece jer sam mislio da ovog proljeca posadim 1 dulum bijelog luka cijena kod nas u Bosni tacnije u Sarajevu 11KM najjevtiniji trenutno sad....
 
Nazad
Vrh