Balirka


Malo jučerašnjeg druženja. I odma sam kraći za držalju. Pre početka sam zaboravio da izvadim vilu iz pick-upa. Df je neumoljivo prošao preko moje greške i nastavio dalji posao.
 
Postovanje
Imam problem sa welgerom 45 krivi bale porezo sam tunel i napravio nesto da jednu stranu blje zadrzava al nista od toga krivi pa krivi dal se to moze rijesit znali ko...
 
Jesi li sredio zazor između noževa na tunelu, to je kod mene na jd bio uzrok i samo sto češće oštriti noževe.
 
Kao što kaže Alen naoštri noževe i sve je u redu. Medjutim gledao sam mnoge kako voze svoje balirke na nekom ler gasu na 1200-1300 obrtaja i i brzina obično šrva, druga ili treća spora, mislim na Fergusona. Svaka balirka je koncipovana da radi na broju okretaja kardana od 540, i normalno uskladiti brzinu kretanja prema masi koja ulazi na pick-up da nebi klip lupao u prazno. Medjutim narod veruje da će doći do manjeg kvara ako voze polako, i kao nema veze ako potroši mašina neko kilo nafte više. To je pogrešno.
Znači povećaj gas naoptimalni broj obrtaja i brzinu i skladu sa masom i bale će same da se isprave.
 
Kod mene je imalo zazora i tupi nozevi, kada sam to sredio kao da nije ona presa, skroz druga bala a i dosta lakse za traktor kad je sve dobro podeseno i naostreno.
 
Da nije dobro uzubljena ne bi radili sa njom ni 5 minuta.Štelujte prvi dodavač on hoće da pravi najviše problema.
 
i meni je welger 45 pravio krive bale, problem je resen navario sam prvi dodavac blizi klipu jedno 3 cm proverio rucno da se dodavac skloni da ga klip ne udari i sad su bale prave
 
Evo fotografija prinove...
y9a9eza5.jpg

7aqu3eqa.jpg

nymadasu.jpg
 
http://www.krokus.rs/proizvodjaci-traktora/delovi-za-presu-igle-veze
Katalog je za poljsku presu. Naravno da može da se naruči, ja sam je tamo naručio, i imaju sve delove. Ja sam tu naručivao delove za moj DF. Trebala mi je npr. biksna za zupčanik paljenja i mislim da je bila 850 din. I još neke delove sve u svemu dosta su snabdeveni.
Još da dodam da imaju i za druge prese delove, šalju pouzećem i pristupačni su sa cenama.
 
http://www.krokus.rs/proizvodjaci-traktora/delovi-za-presu-igle-veze
Katalog je za poljsku presu. Naravno da može da se naruči, ja sam je tamo naručio, i imaju sve delove. Ja sam tu naručivao delove za moj DF. Trebala mi je npr. biksna za zupčanik paljenja i mislim da je bila 850 din. I još neke delove sve u svemu dosta su snabdeveni.
Još da dodam da imaju i za druge prese delove, šalju pouzećem i pristupačni su sa cenama.
Znam za krokus,išo sam par puta vec tamo po delove za traktor i za presu al nisam znao da ima katalog da se naruci katalog za presu. Dao sam nekom katalog da ga iskopira i iscepao mi je nekoliko stranica gde su šeme za štelovanje koraka. Moraću da ih nazovem ovih dana da ga naručim,hvala na informaciji.
 
Poslednja izmena od urednika:
U vezi zakosenih bala proverite da se nisu ,,pojele,, plocice koje drze zategnutost kanapa.
 
U vezi zakosenih bala proverite da se nisu ,,pojele,, plocice koje drze zategnutost kanapa.

Dugačka tema, da ne čitam sve, pokušati ću pomoći redom (zakošene bale);
To što Saša piše je problem za vezanje, ali teško da može pomoći krivim balama.
Provjera:
-ribeži (kao za ribanje jabuka ali veći) iza klipa, obično na 4 vijka, možda pohabani
-na Sipmi (Fahr HD 4XX), JD... ispod mehanizma petljača, kao i na dnu kanala, postoje kočnice sijena/slame s oprugama, provijeriti ispravnost
-leteći nož od stajaćeg treba biti na max. 0,5 mm. Obavezno provijeriti donji, pa zatim i gornji razmak noževa. Poslije toga staviti nož na polovicu sjećenja, i odvijačem provijeriti dali se klip miče znatno iznad 0,5 mm.
-vratiti klip u krajnji prednji položaj (do traktora) i vizualno provijeriti "šinu" na 10-tak cm. prije noža. Tu je obično jako poderana.
-Ukoliko postoji mogućnost montirati 2 "L" profila, odozdo zatvorena limom (ona vratašca na izlazu iz kalupa)
-svi (ili velika većina) prstiju na pick-upu moraju biti ispravni
-neke starije (npr. JD) balirke imaju 2 vile za dodavanje sijena (bez puža), koje su inače podešene jedna gore, jedna dolje. Puno je bolje da rade zajedno (npr obije dolje). Ne dirati one do klipa zbog faze.
-provijeriti klip na micanje gore/dolje, lijevo/desno, zazora ili netreba biti ili mora biti minimalan

E, sad ako gore niste pronašli problem, pokušajte slijedeće;
-desna strana bale je duža: jeste li sigurni da nije nešto već navedeno?:pcelac:: Ako nije, ipak provjerite još jednom...
U tom slučaju vile koje dodaju masu treba približiti lijevoj strani kalupa (Ovisi o balirci, pitajte)
Stegnite desni vijak na kalupu (za težinu), i za toliko otpustite lijevi
-lijeva strana bale je duža: pojma nemam, niti sam čuo za taj problem...

Ova godina je bila topla, vlažna, sijeno je preveliko i bale će sigurno biti krive, pa ako nema problema sa slamom ili kraćim sijenom onda ne krivite balirku.

Poslije svakog podešavanja bilo čega na balirci, ručno okrenuti nekoliko puta, onda traktorom u leru, i na najmanji znak problema odmah stati!
 
Kad je dooobro napunis masom i tjeras na 540 o/min kardana nema ona vremena da krivi balu.Pritom da je bala dobro stegnuta.
 
Nazad
Vrh