Automatizacija ZMAJ kombajna

dukej je napisao(la):
Ukoliko elektronika ima samo ove alarmne odnosno monitorske sisteme a ne i servo sisteme za podešavanje mehaničkih sklopova na dugme iz kabine, onda ta elektronika ni približno ne mora da košta kao gore spomenute cifre. Naravno tu mislim na cene delova a koliko bi to neko naplatio svoje znanje (razvoj uređaja) i svoj rad je druga priča.

mislio sam na ceo sistem,tu je pored alarma i servo sistem za podešavanje mehaničkih sklopova na dugme iz kabine
 
Evo mene ponovo..

Slazem se uglavnom sa svim sto su ljudi rekli do sada. Sto se tice mojih predloga, jeste i tu stoji da bi ta moguca kontrola zazora korpe bila verovatno preskupa, jer bi mehanicki sklopovi morali da izdrzavaju velike sile, ali ja sam to i sam rekao. Ovo su sve samo predlozi, a konstruktivni dijalog bi trebao da dovede do najboljeg resenja. Tuzno je sto nas svet odmah na prvu loptu jedan drugom nesto zamera.. Tako se ne ide ka napretku.
Moja ideja je da elektronika u poljoprivrednoj mehanizaciji ne treba samo da sluzi za najobicnije pracenje nekog procesa, tipa radi-ne radi (poput okretanja ploca u nodet sejacici, ranije verzije,a sada se moze kupiti i model koji prati tacno koliko zrna se poseje i da li zadovoljava zadato rastojanje u redu!), nego da na neki nacin prati krajni rezultat, i doprinese kvalitetu posla.
Stava sam i dalje da ne bi bilo lose da postoji odgovarajuci senzor koji bi ocitavao tacnu udaljenost doba i korpe (ne zaboravimo da je taj podatak vazan i za ulaz ali i izlaz vrsalice), sto bi jako pomoglo u kvalitetnom rucnom podesavanju kada je servo kontrola za nas neisplativa. Moze to sve lepo i rucno ko zna, ali ovaj elektronski dodatak bi to trebao da olaksa.
Za sita mislim da servo ne bi bio neizvodiv u cenovnom smislu, te bi pazljivom kombajneru koji revnosno prati rezultat svog posla to mnogo olaksalo rad!
Ne slazem se da se kombajn podesava samo ujutro i uvece. Svaka parcela ume biti drugacija. Svakim satom opada vlaznost mase i zrna, drasticno se desava povecanje loma u popodnevnim satima. Sorte psenice se razlikuju, itd.. Zasto bi zapadne masine imale takve opcije ako su nepotrebne. Zasto bi neko dao hiljade evra za nesto sto ne koristi?
Rastur bi morao svakako biti kontrolisan na neki nacin. Zmajevim kombajnima to najvise i zameraju. Nije logicno da ako vec postoji elektronski sklop, ne prati tako bitnu vrednost!
Ne kazem sa sebe da ne gresim, ali su cesti primeri da se zrno bukvalno razbacuje po njivi. Temperature su u zetvi izuzetno visoke, covek se zamori, ne pada mu na pamet da ode do otkosa i pogleda sta ostaje iza njega. Bitno je da sto pre "poravna" njivu i uzme pare. Takvih na zalost ima mnogo.
Uostalom, zato je ova diskusija i zapoceta, da nam svima bude lakse..
Ne zamerite, to je samo moje misljenje. Pozdrav!
 
@smilad
sta tebi licno znaci u zivotu da dok teras zmaja,sedis u kabini i na displeju ti pise ulaz podbubnja 20 izlaz 8,deseta sina 15mm,jel to neki bitan podatak,zazor korpe se nemenja i neoscilira za vreme vrsenja da je to bitna stvar,osnovno podesavanje korpe za psenicu je 20/15/8/ i na tom podesavanju ja radim i cak za jedan zub spustim korpu dole,jutarnji i vecernji sati vratim,radim na 900-950 obrtaja,ako su sine OK sita podesena nema loma,zato sam i napisao da covek da predracun za to sve pa da vidim hoce li neko ugraditi to u zmaja ili ce i dalje iz kabine na polugu da steluje,to je za zmaja i vise od luksuza,za zmaja je dovoljno tri stvari,slamotres,i elevatori,lampice tri i alarm zujalica i nista vise,to ja imam i funkcionise sa tri bezkontaktna senzora 12v,za zmaja luksuz :cao:
 
eh da znas,ja umalo da ugradim i iskrsne klas,sad mi u podrumu stoji komplet klima od fiata,a mozda resim i da ugradim al nagodinu,ove nemam vremena,treba tu dosta vremena odvojiti
 
Da, da dosta vremena, zato se ja sad i ne upustam u to, a i drugar koji se time bavi ima posla preko glave! Jbg... i onda opet ima da psujem sve redom kad pocnu vrucine... A kad je hladno ni ne razmisljas o njoj!!
 
danger je napisao(la):
eh da znas,ja umalo da ugradim i iskrsne klas,sad mi u podrumu stoji komplet klima od fiata,a mozda resim i da ugradim al nagodinu,ove nemam vremena,treba tu dosta vremena odvojiti
Jesi tu klimu kupio polovnu ili novu, i gde si to uzeo? Moram da ugradim (bilokakvu) klimu u kombajn za sto manje ::novac::, ili ću postaviti 2 ogromna ventilatora...jerbo ako budu vrućine ko u zadnje 2 godine, loše mi/nam se piše
 
za male ::novac:: i dosta kvalitetne klima uredjaje mozes naci po otpadima , od slupanih automobila koji se ne isplate popraviti ili od auto. koji se ne mogu registrovati (stranaca) .
Inace automobilski novi klima sistemi su dosta skupi od 1000E pa nadalje...
 
@FarmerII, od automobila bilo kog kupis polovnu klimu, slupan, stranac ili sta god vec, mozes da nadjes u nekim auto-oglasima gde se prodaju rezervni delovi, mislim da sam vidjao cene od 200 eura, ne znam tacno!
 
jeste,ja sam uzeo od nekog fiata na otpadu,dao 200e i sad mi stoji jer sad slabo teram zmaja,ja klasa a imam coveka sto tera zmaja,ja radim samo kukuruz i nesto suncokreta zmajem ako stignem da klasom pre maknem soju,jer za klasa nemam kukuruzni heder niti planiram,tako da bi mozda u sustini prodo klimu jer mi stoji,za isti kes samo da dobijem sto sam i dao
 
e sad opet trebam vasu pomoc ::pomoc:;

naime kako bi bilo najbolje da odradim interfejs uredjaja?
(interfejs="sporazumevanje" korisnika sa uredjajem)

moje vidjenje bi bilo:1 display za prikaz informacija,dugmici za razmenu f-ja i jedna lampica za signalizaciju ukljucenja hektarmetra, i naravno alarm
jel ovo dovoljno?
 
Dovoljno. :D Tako je odprilike i na stranim kombajnima, Na displeju da se očitava ono što tražiš(obrt.doba, ostalih osovina, brzina kretanja, i td) a lampice i alarmi da se pale po prestanku rada nekih delova vršalice.
Neznam dal je bilo u opciji brzina kretanja, ali to je jako bitna stvar, nemoj bez toga da pravš taj sistem.
 
Vec sam poceo,
Kompjuter sam vec delimicno isprogramirao i presao na montazu senzora ali imajuci u vidu da sad slede ispiti i za to treba odvojiti dosta vremena, projekat je delimicno zamrznut
Ja se nadam da ce za nekih 2-3 meseca biti gotov...
 
Pa da tako nekako :ppozdrav:

Postavih i jednu sliku sa senzorom pa ukoliko neko ima ideju kako i gde da se namontira....Inace senzor je u obliku srafa, predvidjen da se pricvrsti maticama za nepokretni deo, dok se na pokretnom delu(osovini) postavljaju stalan/ni magnet/ti
 
Jel imas tehnicke podatke o tom senzoru? I naravno gde ima da se nabavi i posto je? :cao:
 
Naravno da imam karakteristike
Evo nekih:
Nominalan napon napajanja:3.8-24V
Max ilazna/ulazna struja:100mA
Napon logicke nule:0.25-0.5V
Napon logicke jedinice:=Vss
Vreme kasnjenja: 1us

Senzor se sklapa kod mene kuci, a proizvodi se u nemackoj :osmeh:
Ne znam za cenu nisam o tome jos razmisljao ... tu negde oko 10 evra komad
 
Nije ti potreban magnet na osovini čiji broj obrtaja pratiš induktivnim senzorom. Dovoljno je da postoji diskontinuitet na metalu, npr. prorezi ili kakve izbočine i sl. (obično se stavlja krunasta matica). Inače najlakše bi bilo da odeš kod nekog ko ima moderniji kombajn pa da vidiš kako je to tamo konstrukciono rešeno i odmah će ti biti sve jasno. Moj komšija je nedavno kupio Deutz kombajn (ne znam napamet koji model, ali je stariji) i kod njega su reed senzori a na osovinama su magneti pričvršćeni šelnama. To mogu da ti uslikam pa da vidiš, kao i rešenje za hektometar (ono kad se digne heder da ne meri). Ima jedan moj poznanik i modernije kombajne sa induktivnim senzorima pa ti i to mogu uslikati ali teško da ga sad mogu naći jer je na njivi non stop. Inače ako ti nije kasno u žetvi ću ti uslikati šta god te zanima čak i na najmodernijim kombajnima (uglavnom znam gazde tih kombajna).
 
Nazad
Vrh