Arpadžik i luk

Ne znam da li si radio sa Starane-om ( Tomigan ) ? U ranom kambrijumu, kad sam se bavio arpadzikom, izvodom , lukom ,klasika je bila Stomp, Lontrel, Goal ( kojeg sad ni rasljama ne mozes naci ) i naravno graminicidi. Starane je izuzetan preparat,a luk ukoliko nije bilo bar 3-4 dana kise ( nije mu sprana vostana prevlaka ) odlicno podnosi Starane... naravno uz preporuku da gazda ne izlazi nakon aplikacije na njivu bar 7 dana zarad sprecavanja infarkta jer su listovi zalepljeni na zemlji :) . Radio sam sa 8 x vecim dozama od preporucenih ( samo u jako zakorovljenom delu ). Nakon 10 dana, luk se uspravi, a korovi su kao posle glifosata spaljeni ;)
Odradio sam sa Bonacom.
 
Prolaziću pored nje kada budem prskao suncokret.Moram okrenuti glavu ,na drugu stranu. :unsure:
 
Sa cim prskate luk od muve? Mislim da ga je to napalo.peraja se savijaju I ponegde pucaju.
 
Ovaj za seme ,ne prskam protiv lukove muve.Uradio sam jedan tretman od bolesti sa nekim starim ridomilom .
Dok smo radili arpadžik prskali smo sa sisteminom (verovatno je zabranjen ).Raspitaj se u nekoj poljoapoteci , više ne pratim koji insekticidi su na listi dozvoljenih.
Luk za seme ,ima nešto sirka koji kreće ,verovatno ću ga tretirati uskoro .
Preživeo je Bonacu.

 
Moraću da naoštrim motiku .Ima nekih žbunova ,desetak,kao gujina trava .Nije je bonaka ni pipnula.
 
Nisam oštrio motiku ,isekao sam ih .Bilo je , 8 ovakvih žbunova.
 
Išao sam 1 litar po ha.Bonaca , izgleda da je odnela širokolisne ,koji su bili prisutni .
Juče sam ozbiljnije pogledao luk ,pošto sam do njega prskao pšenicu tako da čuka radi normalno.
Mislim da je Lontrel "blaži" ali ne radi gorušicu a nje sam imao (ne mnogo).
 
22.V je bio zdrav a danas posle dosta kišnih dana ..................
Nema mu leka .

 
Može ali nema načina da se sredstvo zadrži na stablu .
Ustvari probaću ,sa šećerom ,on je lepljiv.
 
Upravo tako, na ovakvim godinama kontaktni fungicidi ne vrede mnogo, mora se ici sistemicima.Difenokonazol je po meni idealan za povrce a i za pšenicu, radio sam sa njime i zadovoljan sam
 
Znam da sam ga koristio u krastavcima kao sistemik ? Da li se nešto menjalo ne znam ali ovde piše da je jedna komponenta sistemik .

Dimetomorf​

Sistemik za suzbijanje plamenjače vinove loze, krompira i salatnog krastavca. LD50 2000. S.O. = III. Karenca: 14 dana krompir, salatni krastavac; 28 dana duvan; 35 dana vinova loza (stone sorte) i 42 dana vinova loza (vinske sorte).
Druže, sve su to kontaktni fungicidi....
 
Znam da sam ga koristio u krastavcima kao sistemik ? Da li se nešto menjalo ne znam ali ovde piše da je jedna komponenta sistemik .

Dimetomorf​

Sistemik za suzbijanje plamenjače vinove loze, krompira i salatnog krastavca. LD50 2000. S.O. = III. Karenca: 14 dana krompir, salatni krastavac; 28 dana duvan; 35 dana vinova loza (stone sorte) i 42 dana vinova loza (vinske sorte).
Dimetomorf jeste sistemik, ali ga najmanje ima u Akrobatu 90 gr,značajniji je deo kontaktne komponente, kao preventiva.. sto je u tvom slučaju prekasno. U Orvego dimetomorfa ima 225 gr, Forum Gold 350 gr, Forum Star 113 gr.
Ja bih radje sa nekom jačom dozom sistemika u ovakvim godinama.. kisa svake nedelje. i to obilne.Ni sistemici nisu svemocni, u ovakvim uslovima jedna aplikacija na 5-7 dana. Znam da je to značajan finansijski trošak.. ali sa aspekta struke rešenje.Pre bih se odlucvio za Agrosavin Leutar (Metalaksil ) pa uz neki mankozeb pravis sam jeftin i pojačan Ridomil.
 
Nazad
Vrh