Aronia melanocarpa

Pozdrav ..... evo ja se ovako organizovao na 1-petini svog dvorista ..? da li je dobro ili ne..? Pitam iskusne kako je naj bolje da se organizujem da od ovih sadnica ima ih 300 kom da dobijem jos 300 i da postavim kao zivu ogradu......?. Na kom rastojanju bi bilo naj optimalnije za sadnice i za zivu ogradu ,da bi lepo izgledalo ,lase odrzavalo a i da rod mnoogo ne omane,,,
2mrs4ms.jpg


30bl7yq.jpg
 
Tako je što se tiče prskanja jer ako je bog dao da bar nešto imam organsko a da se posebno nemučimo onda je to aronija.Što se tiče humusa ja ću planirati za jesen da proširujem zasad i tada ću probati sa humusom.Javljam za cenu pa ćemo se organizovati.
Pole ovo ti izgleda super.Plantažno kod nas je zasadjena na metar i po jedna od druge a redovi su na tri metra.Za pet godina one su se spojile tako da su ostali samo prolazi izmedju redova.Ti možda možeš da ih staviš i malo bliže da bi ti izgledalo lepše i gušće.Koliko su ti stare ove sadnice?
 
@ Nenad 71
U martu sam ih zasadio od superiora V, Plana 1-ipo god, stare Meduredni razmak 2 m a sanice na 1.3m to sam radi uklapanja .......kako bi izgledala ziva ograda od aronije Zna li neko na kom rastojanju bi bilo naj optimalnije za zivu ogradu Za plantaz.. mislim da je naj bolje 3x1.5 m
 
Pozdrav svima.. Potrebne su godine da bi se aronija lepo formirala.. Mi imamo zasad oko 10-tak godina
picture-405.jpg
 
Drvo dosta lici na lesnik,a ja ga zamisljao kao siblje i da pada na zemlju,bar sada imamo predstavu kako raste i koliko mu treba razmak od druge vocke.
 
@kat :ppozdrav:
Nesto mi izgleda malo cvetova ...jer sam na netu vidao slike sa cinimi se dosta vise cvetova ....dali je to zbog starosti ili su kod vas grane nesto duze mozda zbog dobrog prehranjivanja..? :sta: mozda ako je biljka malo krzljavija daje vise cvetova sa verovatno sitnijim plodovima
 
@pole
Za plantažno i jeste preporučeno1.5x3.0 , ali mislim da je za živu ogradu možda bolje malo bliže.
 
@pole
Mislim ako bi želeo i da se lepo razviju i da imaju lep plod nebi pogrešio da staviš i na metar.Naša koja je stara 6 godina nemaš šanse da prodješ izmedju njih.
 
e ovako.

izmedju redova (puteve) bi preporucio najmanje 3 do 3,5 metra jer aronija naraste velika i zatvorit ce prolaze i onda nemozes nikakav stroj utjerat u nasad.

kad se bere kombajnom izmedju biljaka razmak ide i na manje od metra oko 0,8. tako se moze saditi i ako se hoce dobiti zivica, ziva ograda.

meni je u jednom nasadu razmak metar izmedju biljaka i tu mi je malo teze obradjivati dok su mlade biljke, a u drugom nasadu sam stavio 2 metra i tu mi je puno lakse obradivati i kositi, a to je mozda i previse. znaci metar i pol bi bilo optimalno.
 
@pole
Video sam neke slike na sajtu dali je Poljski ili Češki gde je prikazano žive ograde od raznih biljaka pa i od aronije.Lepo izgleda a kako sam mogao da provalim mislim da se sade na metar.Mogu da ti pustim slike na mail ako hoćeš.
 
Iz organskog tesko, posto nije sertifikovan. Znam neke ljude koji imaju zasade. Javi se na PM.
 
@stepa53
lepo se to razvija.koliko si posadio?
 
Poslednja izmena od urednika:
Posadio sam samo tri komada cisto da probam kako to izgleda!
Sto se tice ubacivanja slika to radi verovatno koleginica nije nesto dobro uradila.
:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh