Aronia melanocarpa

Samo mu bacaj bubu u uho Gandrad...
Sto mislis kad se "opari" pa zaboravi na nas i forum...tko ce nam savjete i smjernice davat!?
Aronija na podlozi dunje sa medupodlogom bi trebalo biti stablo ozbiljnijih gabarita po mojoj osobnoj procjeni konacan doseg bi mozda izgledao velicine jabuke na MM 106 pa ne vjerujem da se uklapa medu stubasto voce.
Ja sam kalemio jednu aroniju takoder na podlogu dunje BA 29 a medupodloga je stara sorta kruske Limunka na visini od preko 1 m pa cemo vidjeti.
Smatram da ta medupodloga nije toliko bitna u pogledu sorte vec je bitna kompatibilnost sa podlogom dunje iako je Pastorcica, Kaluderka svakako najpoznatija u toj funkciji.
Moze podloga biti i divlja kruska sa medupodlogom.
Kalemio sam aroniju za pokus direktno na divlju krusku na oko 90 cm visine ali je ta podloga jako tanka na toj visini i male bujnosti.
Kazu da inace ne valja direktno na divlju krusku jer je prejaka i izbaci plemku aronije.
Vjerujem da bi uspjesna a mozda i najdugovjecnija podloga bila glog sa posrednikom Kaluderke za aroniju jer glog je puno dugovjecnija podloga od BA 29.
E sad za kruske glog kao podloga dokazano ne valja (imam krusku 12 god staru na glogu visine je oko 1,2 m) ali musmule jako lijepo rastu na glogu i obilno radaju pa bi mozda bila ova kombinacija savrsena za aroniju.
Treba i to probat...
 
Poslednja izmena:
Znas a i pitanje je dal ce progutati divlja kruska kalem aronije na njoj :osmeh:
Ipak bih ja to proverio na par podloga, sto visok , sto nizak kalem.
 
Znas da sam i ja o tome u posljednje vrijeme puno razmisljao...
Sve vise nekako sumnjam u nekompatibilnost divlje kruske sa aronijom.
Pise se i poznato je da je najbolja podloga za aroniju stablasicu jarebika.
Jarebika je drvo koje naraste 15-20 m.
Ako ona ne izbaci i ne proguta plemku aronije pa zasto bi onda divlja kruska?
 
Ja sam već kalemio aroniju na glog...još prošle godine, i to bez posrednika...
Bez problema se primila plemka...e sad kako će se dalje kretati videćemo...
Ove godine ćemo negovati... pa videćemo, ove godine nisu cvetale.
Formiraću krunu na metar visine, verovatno vazu , da ne buja u visinu...pa ćemo videti...
 
Znas da sam i ja o tome u posljednje vrijeme puno razmisljao...
Sve vise nekako sumnjam u nekompatibilnost divlje kruske sa aronijom.
Pise se i poznato je da je najbolja podloga za aroniju stablasicu jarebika.
Jarebika je drvo koje naraste 15-20 m.
Ako ona ne izbaci i ne proguta plemku aronije pa zasto bi onda divlja kruska?
Imam 2 nakalemljene nisko na divlju krusku, dao sam ih bratu ali u blizini su mi pa ih mogu pratiti
 
Pronasao sam neke slike aronija stablasica na netu;





Kazu da kalem poprilicno sporo raste a od podloga koristi se jarebika, oskorusa, divlja kruska i crni glog.
Medupodloge se ne spominju.
Idealna visina kalemljenja je oko 70 cm jer navode da se kroz nekoliko godina to mjesto kalemljenja rastom podigne na 110,120 cm od zemlje i tada je to onda konacno i idealno.
Po mome osobnom shvacanju onoga sto sam citao iz nekoliko izvora upotrebljavaju se bujne podloge jer kalem sporo raste i nema spomenu o izbacivanju ili "gutanju" plemke aronije
 
rekao ti ja da sve njegove price treba sa rezervom uzimati :osmeh:
evo je chip kalem na divljoj kruski
13002420_10207683207056960_3556598559639976330_o.jpg
 
Jako lijepo izgleda s obzirom da je jos uvijek u vrecici.
Jel to kalemljeno na chip prosle godine negdje u 5.mj?
 
Ja sam danas obišao moju kalemljenu na glog i očistio od sitnih grančica i lišća ispod kalemljenog mesta...Kalemio sam je na metar visine i sad je cela biljka nekih... blizu dva metra i cvetala samo tako...Nisam skidao cvet, bilo me je žao, ali pri sledećem obilasku ću skinuti i ostaviti možda samo jedan buketić , za probu, tjt. degustaciju....Najesen , definitivno "ide" na stalno mesto. Ona druga je isterala svega pet cm. ....ali ona je maltene u gustišu i teško napreduje.
Ove na slici gore su idealne , baš sam ih tako zamišljao...
 
Bravo Gandrad!
Porast od 1 m i to na glogu je fantasticno i svakako obecava i nagovjestava da bi to mogla biti odlicna podloga.
Ono malo sto sam imao prilike vidjeti kalemljenih aronija na puno bujnije podloge nisu imale u prvoj vegetaciji ni priblizno slican porast kao tvoja na glogu.
Probaj kalemit i na druge podloge pa nam pisi neke usporedbe i zapazanja
 
Pretprosle godine, sporije raste na krusci, Gandrad ne kidaj cvet neka rodi ako imas volje zalivati.
 
Ma ova jedna je isterala toliko a ona druga , za ne vrovati prošle godine jedva jedan cm. , već sam mislio da će se osušiti, ali ona ovog proleća evo došla do nekih 3-5 cm. Ali ona je u gustoj šumi...
I ne mogu ih zalevati jer su u šumi...neka prežive kako bilo... pa kad ih presadim videćemo.
Prošle godine sam probao aroniju na šljivu ranku, pokazala je zeleni listić i onda se osušila...
Imam jedan čošak pun divljih kruški, onako na pet kvadrata dvadesetak biljaka...e iduće godine sve ću da ih iskalemim...Tu mi se primile dve kruške i jedna jabuka na kruški, a plemke aronije ove sezone nisam ni spremao...
 
Prvo mi zec,preko zime, pobrstio sve vrhove..preostala jedna stbljika da je promašio i ta je rodila cvet, lep i beo..pogledam neki dan, rutava buba ga obrstila.
Super.
I sve to na 1000m nadmorske.
 
Te rutave bube nisu stetne? Ja sam ih rucno brao, doduse nije toliko tesko bilo jer su crne na bijelom cvijetu, lako su uocljive.
 
Rutave bube su itekako stetne, ali ovo na slikama nisu one. Nemam pojma sta je to ali rutave nisu. Sad sam pogledao uvelicane slike

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
evo moje plantazice aronije...inace, posadjena u jesen 2014. godine, uskoro planiram uvesti navodnjavanje. Slikano nekad prosle sedmice, do sada je behar vec prosao.





 
Nazad
Vrh