Arenda- pravila, obicaji....

Ne pada ali i ne raste,jedina promena sto sam primetio ove jeseni da je bila veca ponuda od potraznje verovatno su vec svi siti arende ili su "zaradili "mlogo ove godine na arendi pa se plase da ne "zarade"ponovo!!
 
Ja sam sad uzeo,pred vikend,za 2000kg klipa po kj.
**greška li ga,mozda je skupo,mozda i nije,meni zemlje treba.
 
A ne,ne,ne...Tajkun postaješ samo kad licitiraš državnu zemlju.Ako uzmeš od privatnika i po žešćoj ceni od državne to se ne računa u tajkunizaciju.
 
Mi imamo velik problem u selu,mi placamo od 100 do 120 e po kj i vukojebine i lepse njive klasa zemlje kod nas je od 2 do 7 klase.Neki pojedinci iz susednog sela upadaju i daju 200e ali samo za te lepse njive(pune duzi)prilaz kombajnom,itd.Plafon kukuruza po kj je oko 50 meteri u ekstra godini inace je prosek oko 40meteri zrna,zita oko 30ak soja prosek 10 do 20ak.Kako se njima isplati nije mi nikako jasno kazu imam svoju mehanizaciju ne znam dal racunaju samo gorivo ili racunaju koliko te operacije zaista kostaju:sta:
 
Kod nas cena za sada stagniara, videćemo kada stignu pare za repu, možda neko izleti, jedino nam kvare prosek komšije, uglavnom duvandžije iz Golubinaca, u tom delu atara.
Bilo je i slučajeva da se nudila zemlja u arendu.
 
Kod nas ako hoces da uzmes zemlju tesko da moze ispod 250 e/kj, a sve izvesnije 270,280,290...
Mada bilo je sad malo pokusaja i preko 300, ali prc, niko nije platio. Za sad svi cekaju da vide sta ce biti sa subvencijama i kako cemo se mi to morati prilagoditi.
 
Nazad
Vrh