Arenda- pravila, obicaji....

Kod nas skoro svi rade ugovor na 5 godina u kojem se naglasi da zakupodavac moze da raskida uvek ugovor sa zakupcem ali posle skidanja useva. Takvih formulara je bilo u pocetku i vecina ih koristi i sad.
 
Cujem da su kod mene u selu krenuli ljudi za koje sam mislio da su normalni sa ponudama od 300e/kj. Ne rade duvan,repu,povrtarstvo ...
 
Hvala komsija Coci! Momci, ne mogu ja dovoljno nakupiti zemlje pa makar mi je svi drugari izdali, toliko lexion moze da pojede :ppozdrav:
 
Cujem da su kod mene u selu krenuli ljudi za koje sam mislio da su normalni sa ponudama od 300e/kj. Ne rade duvan,repu,povrtarstvo ...
Slicno je i ovde. Cvrsto sam resio da cenu od 300e/kj necu platiti sledece godine, za te novce nek je radi neko drugi. Sejem repu, ali vise ne planiram da je radim posle debakla ove godine.
 
Cujem da su kod mene u selu krenuli ljudi za koje sam mislio da su normalni sa ponudama od 300e/kj. Ne rade duvan,repu,povrtarstvo ...
Svuda ima takvih. Ne uzimaju oni to što im treba već da se neko drugi slučajno ne bi malo pomogao. Svesno rade na nuli ili idu u male gubitke koje mogu da podnesu samo da bi ostalima pokvarili račune. Po meni su to ljudi sa psihičkim tegobama u šta sam se više puta uverio na stvarima nevezanim za poljoprivredu.
 
Kum je izdao zemlju na 5 godina.Ugovor je overen legalno i u njemu piše da je cena 600kg/kj pšenice godišnje.Ti ljudi jednostavno mu nisu prebacili pšenicu niti platili do danas za ovu godinu.On ih je zvao i oni jednostavno nemaju nameru da to učine ,a ugovor da raskinu neće.Zemlja je njegova 1/1 i tu nema polemike.
On je zvao advokata i uputili su im da za 15 dana izmire obaveze ali to nije učinjeno ni posle 30 dana.Šta se dešava u ovim slučajevima i jel moguć raskid i kako?
 
Kod nas još od prošle godine daju 300 e po jutru, i to oni koji rade soju, kukuruz i pšenicu. To su oni gladni, sto rade 100 i više jutara, idu i 40 km od svog sela da rade zemlju, na licitacijama imaju babe, dede, komsije sto licitiraju za njih, i naravno, imaju brdo kredita na grbači.
 
@BokiBole
Ta situacija koju si naveo i dovodi do propasti firme tj. u ovom slucaju porodicnih gazdinstava. Jedna losa godina sa cenama kao sto je ova, a ocekujem i naredna da bude slicna dovodi do bankrota. Dobar menadzer zna kad treba da se povuce i saceka da prodju lose godine.:ppozdrav:
 
Odskočili su 2012. godine kad je bila suša, jer su imali 100tinak jutara soje po ritovima (koje su uzurpirali raznim lovačkim udruženjima, palili trske, šumarke, samo da bi došli do zemlje) gde su u sušnoj godini imali preko 2 t/kj a cena bila ekstra i tu im kreće ne zaustavljiv napredak.
 
Kum je izdao zemlju na 5 godina.Ugovor je overen legalno i u njemu piše da je cena 600kg/kj pšenice godišnje.Ti ljudi jednostavno mu nisu prebacili pšenicu niti platili do danas za ovu godinu.On ih je zvao i oni jednostavno nemaju nameru da to učine ,a ugovor da raskinu neće.Zemlja je njegova 1/1 i tu nema polemike.
On je zvao advokata i uputili su im da za 15 dana izmire obaveze ali to nije učinjeno ni posle 30 dana.Šta se dešava u ovim slučajevima i jel moguć raskid i kako?
Tvoj kum treba samo da ceka sledecu zetvu i da ovrse svoju njivu.
 
@BokiBole
Ta situacija koju si naveo i dovodi do propasti firme tj. u ovom slucaju porodicnih gazdinstava. Jedna losa godina sa cenama kao sto je ova, a ocekujem i naredna da bude slicna dovodi do bankrota. Dobar menadzer zna kad treba da se povuce i saceka da prodju lose godine.:ppozdrav:
Koji dobri menadžeri gomila njih je jedva osnovnu školu završila a mnogi nisu makli u životu 50 km dalje od svog sela i ne mogu da veruju da se neko bavi drugim poslom osim poljoprivrede. Loša godina ih ne dovodi nužno do bankrota već se u tom slučaju prave paktovi sa firmama otkupljivačima. Uleću avansi i pozajmice i tako ostaju u životu. Na taj način sebe dovode u robovski položaj da moraju kasnije da rade kako im se kaže. Svaku ponudjenu cenu moraju da prihvate a robu prodaju kad im se naredi. Uglavnom rade veće površine a otkupljivači zadovoljno trljaju ruke. Često svojim "kooperantima" čak i obezbedjuju zakup pošto im se veoma isplati takav vid saradnje.
 
Naravno da se isplati saradnja kad otkupljivac nista ne rizikuje. Uzima procenat na preprodaji robe od kooperanta. Kooperant je sam kriv sto ispadne ovca za sisanja, jer pohlepa ljudska je nezasita kod nekih ljudi.
 
Pohlepa, sujeta, glupost... ima tu svega. Nevolja je što takvi naprave dosta problema normalnom svetu.
 
Molim nekoga od kolega iz Pocerine da mi kaze kako se krece cena arende za zemlju 3,4,5 klase u Nakucanima?
 
Kod nas do prosle godine nije bilo arende vece od 200 e po kj pa jedan magarac je skocio sa 250 e pa ove godine pojavilo se vise njih:sjasi: sa 250 e a mislim da i vise ali cute!:sjasi:
 
Ne magarac vec:
guevec1-1024x682.jpg
[/IMG]
 
Ljdi nemoj te to primati k' srcu. Uvek je bilo i bice da cena zemlje nekad skace nekad pada, pa se tako desavalo da je zakup bio i 600 maraka za jutro, a bilo nekad i 600 kg psenice. Da je industrija razvijenija daleko bi bio manji pritisak i cena zakupa bi bila daleko manja, a bilo bi i njiva koje bi ostale neobradjene.
 
Nazad
Vrh