Antifriz

Imam u traktoru razredjeni antifriz u Belarus traktor jer je dosipano 5-6 L vode jer je curkalo i vremenom izgubio toliko tečnosti, da li vredi samo dosuti koncentrovani antifriz i koliko ili se mora menjati cela količina u sistemu?
 
Poslednja izmena:
Dosipaš od 100% i upališ da pomeša sa ostalom koji je već u traktoru i posle izmeriš kad se ohladi ako nemaš merač izvadiš malo u neku plastičnu flašu i staviš u zamzivač to je najtačnije jer merači ne pokažu uvek isto zavisi od temperature tečnosti.
 
Imam u traktoru razredjeni antifriz u Belarus traktor jer je dosipano 5-6 L vode jer je curkalo i vremenom izgubio toliko tečnosti, da li vredi samo dosuti koncentrovani antifriz i koliko ili se mora menjati cela količina u sistemu?

Pre nego sto naspes moras izmeriti do koli ko je sada u traktoru.Ako trebas da dosipas 100% onda predhodno ispusti iz traktora u neki balon 5-6l tečnosti .
 
Tu je stvarno napravljena (prava) tarapana oko toga, pre svega zaslugom pohlepnih sektora prodaje iz velikih kompanija.
Nema Al(uminijum) specijalizovanog antifriza, to su samo reklamni fazoni i šibicarski štosevi. Što se samih metala tiče, može i "običan" BS 6580 u sisteme sa Al hladnjakom i "crveni" (G12/12+, tj. VE TL-774-D/F; Glysantin G30) u sisteme sa hladnjacima od bakra (i blokom od sivog liva).
Razlika je u aditivima koji su kod "crvendaća" organski. Što se metalnih delova tiče u oba slučaja su zaštićeni. Ipak, "crveni" može (u retkim slučajevima) negativno da utiče na gumene delove (creva i zaptivke)). Kako se uspešno koristi kod npr. Lade Samare sa početka 90-tih problema ne bi trebalo da bude, ipak:
Preporučujem PRE svega "običan" (najobičniji) antifriz koji bi menjali na dve godine. Da li gotov "40" (do -40, zapravo je -36 do -38 a koncentracija 50%) ili koncentrovani "100" pa da se razblažuje 1:1 sa destilovanom vodom? Svejedno je. Više se isplati razblaživati.
Na primer (nije skup i veoma je dostupan, na svakoj pumpi): Nisotec Antifriz 40 (spreman za upotrebu) ili 100 (koncentrovan).
lepo objašnjenje o antifrizima imate na: http://www.nisotec.eu/sr-lat/antifriz
Destilovana (demi) voda na NIS pumpama je nešto skuplja ali može i drugih proizvođača. U principu je dovoljno da voda bude meka ali makar bi moralo od ukupne količine vode bar pola da bude destilovana (ili demineralizovana), najbolje potpuno (nema ni rastvorenih gasova, profiltrirana je (nema ni koliida koje u običnoj vodi nije uvek moguće uočiti) i praktično je bez tvrdoće.
Eventualno možete koristiti "hibridni" Nisotec Antifriz Euro (sa silikatima) koji se može menjati na 3 god. ali mislim da je to tek izbor pod DVA.
Konacno da neko kompetentan izgovori da G12 moze negativno da utice na gumene elemente, naime prosle godine sam kupio novu Agromehanikinu prskalicu i naravno pred zimsku sezonu sam hteo da se osiguram da ne nodje do smrzavanja medjutim u prilozenom tehnickom uputstvu za prskalicu nema tacnog podatka koju tecnost protiv smrzavanja proizvodjas preporucuje samo kaze sipati tecnost protiv smrzavanja. Posto nisam zeleo da rizikujem, posaljem mejl proizvodjacu u Sloveniji ali posto nisam znao na koji, na sajtu bilo nekoliko posaljem na dva i naravno dobijem dva potpuno razlicita odgovora. Posto nisam znao sta cu uzmem tecnost za vetrobranska stakla i sipam u prskalicu, naredne godine na par gumica na antikap sistemima pocelo da curi, gumice se skupile posle samo jedne sezone izlozenosti toj tecnosti, naravno na pakovanju ne stoji koja tecnost protiv smrzavanja se koristi u toj mesavini ali od ove sezone rasklapam razvodnik i nosim u podrum, tecnost protiv smrzavanja sipam samo u pumpu.
 
Imam u traktoru razredjeni antifriz u Belarus traktor jer je dosipano 5-6 L vode jer je curkalo i vremenom izgubio toliko tečnosti, da li vredi samo dosuti koncentrovani antifriz i koliko ili se mora menjati cela količina u sistemu?
Ispusti to sve napolje i naspi concetrovan antifriz cist pa ostatak vode i upali obavezno da se izmesa. Antifrize razlicitih proizvodjaca netreba mesati jer moze doci do nus pojava kao i antifriz koji je duze u sistemu od predvidjenog roka. Veruj mi da on najmanje kosta od svih nus posledica a bolje da negovorim koliko sam odradio problema na motorima usled toga. Skoro je drugar na pasatu B5+ radio generalku upravo zbog antifriza razlicitih proizvodjaca i tipova najverovatnije i to je majstorska greska podvaljena.
 
Ni u kom slučaju ne treba sipati koncentrovani antifriz direktno u rashladni sistem. Svi koje znam da su tako radili su ubrzo krpili sistem zbog nekog curenja tečnosti, na hladnjaku ili pumpi. Jednom i ja kad je stari odlučio da malo pojača pred zimu pa ispustio oko 2 l i doda isto toliko "stotke".

Kad se već radi ispustiti svu tečnost, odvojeno u neku kantu pomiješati čisti antifriz i destilovanu vodu u odnosu 1:1 i tek onda sipati u sistem.
 
Ni u kom slučaju ne treba sipati koncentrovani antifriz direktno u rashladni sistem. Svi koje znam da su tako radili su ubrzo krpili sistem zbog nekog curenja tečnosti, na hladnjaku ili pumpi. Jednom i ja kad je stari odlučio da malo pojača pred zimu pa ispustio oko 2 l i doda isto toliko "stotke".

Kad se već radi ispustiti svu tečnost, odvojeno u neku kantu pomiješati čisti antifriz i destilovanu vodu u odnosu 1:1 i tek onda sipati u sistem.

Samo da potvrdim da je ovo tacno. Menjao sam antifriz kod majstora u autu. I on sipao 100% antifriz direktno u hladnjak pa dodao vodu. Istog trenutka mi je procurela vodena pumpa. Posle sam od drugog majstora cuo da se to tako ne radi i da oce da procuri zbog toga. Neophodno je pomesati pa tek onda sipati.
 
A kakva je razlika prvo nasut polovinu vode pa tek onda dodavat koncentrat?
Ja kad sam sipo u traktor, litar vode pa litar koncentrata i sve tako dok nije doslo do cepa :osmeh:

Doduse, sve je novo osim hladnjaka.
 
Philby lepo reče kako treba.
Može i ovako ali ... šta je teško pomešati van vozila? Treba samo jedno balonče (od neke vode) od 5 lit. i to je to.
U svakom slučaju najlošiji način je sipati prvo koncentrat pa vodu, kako zbog specifične gustine, pomešaće se ali sporije, tako i zbog eventualnih (navedenih) problema sa koncentratom koji kao takav ne sme u motor, mada ne treba očekivati navedene probleme ukoliko se odmah zatim sipa voda, oni nastaju ukoliko u motoru bude samo koncentrat. U svakom slučaju, naizmenično je bolje, van vozila najbolje (ili sipati gotov proizvod, što je doduše skuplje, ne vidim razlog da se ne uštedi, malo posla za par stotina dinara).
 
Ja sam dosipo litru antifriza u auto i nista nije procurilo...ispustio iz boce litru tecnosti i nasuo antifriz....upalio auto da se malo izmijesa i gotovo...5 minuta posla.Tako svaku godinu radim.U fergi je voda i ne razmisljam da mu sipam antifriz....bolje pali sa vrucom vodom :haha:
 
Još jednom. Ako se samo sipa koncentrat pa preko njega voda pa upali motor (par minuta), nikakve štete neće biti. Potrebno je da bude čist konc. u motoru i to izvesno (duže) vreme. Osim toga konc. smrzava na oko -17 (do -20 max.) pa i ne štiti motor od kristalizacije.
Uzgred, u Švedskoj imaju specijalne grejače za antifrize da bi na -30 lakše upalili vozila ali to je duga i druga tema (postoji i ovde na forumu).
 
Procitah ja ove teme i ne razumem nista pa mi treba odgovor na jedno prosto pitanje. Auto je kod mene vec 6 godina nikada nisam dosipao antifriza,to su verovatno radili oni na servisu tako da nemam pojma sta je unutra. Pre neko vece mi iskoci obavestenje da je nivo rashladne tecnosti na minimumu i da treba dosuti. Uzeo sam nisov G12 crveni,a u boci koliko vidim je plavi ili zeleni da li ja sad smem dosuti ovaj druge boje? :osmeh:
 
I mene je to zanimalo pa sam naso na jednom forumu odgovor,,bojom se označuje kemjski sastav antifriza, zeleni i plavi se smiju miješati međusobno, ali se ne smiju miješati s žutim i crvenim, koji se opet smiju miješati međusobno.
kao što je kolega napomenuo, miješanje različitih baza antifriza uzrokuje pjenjenje reshladne tekućine, te poništava svojstva antifriza.,,,
 
Nakon 6 godina bi ga valjalo i zamjeniti. ispustiš sve i naspeš novo. Tako bar znaš šta je unutra i s čim nadosipat kad fali.
 
Procitah ja ove teme i ne razumem nista pa mi treba odgovor na jedno prosto pitanje. Auto je kod mene vec 6 godina nikada nisam dosipao antifriza,to su verovatno radili oni na servisu tako da nemam pojma sta je unutra. Pre neko vece mi iskoci obavestenje da je nivo rashladne tecnosti na minimumu i da treba dosuti. Uzeo sam nisov G12 crveni,a u boci koliko vidim je plavi ili zeleni da li ja sad smem dosuti ovaj druge boje? :osmeh:

G12+ bi trebalo da sme da se mesa sa bilo kojim.
 
Loši saveti na forumu gde ste pročitali koja boja ide sa kojom (ili ne ide).
BOJA RASHLADNE TEČNOSTI (RT) JE VEOMA LOŠ PARAMETAR ZA KOMPATIBILNOST (doduše "crveni" se u 99% slučajeva dobro mešaju sa drugim crvenim).

Ako niste sigurni koji je TIP (vrsta) RT u vozilu (mašini), najbolje je da se ne meša ni sa jednim drugim.

"Nakon 6 godina bi ga valjalo i zamjeniti. ispustiš sve i naspeš novo. Tako bar znaš šta je unutra i s čim nadosipat kad fali."
ODLIČAN SAVET!
Ovo je i najbolje da se uradi. Iako najnovija generacija RT-a (VW TL-774H i J) dopušta i više u principu NE postoji RT (antifriz) koji može (treba) da se menja na više od 5 god. (makar kod automobila)*. Dakle, na 5 god. se kompletan RT (AF) menja, a ne doliva se ništa (može dest. voda ako treba pola litara do litar, ali samo da se premosti (par dana ili sedmica) do kompletne zamene).

*izuzeci više potvrđuju pravilo i obično su samo za fabričko punjenje (uz dodatne sisteme obnove aditiva, koji imaju vek trajanja), npr. kod nekih modela mercedes-a, prvi put se menja tek na 10-15 god. ali posle ide na po 5. G12++ je (skoro pa) obično "fill for life" no više od 7-8 god. nije preporučljivo.
Kod teretnih vozila ima preporuka i za 8 god. ali je najčešće do 5 samo uz veći broj pređenih km.

"G12+" (VW TL-774F) je OAT bez silikata i u principu se NE treba mešati sa G11 ili hibridnim (tipa "dex-cool") antifrizima. Takođe, smanjuje efikasnost G12++ i G13 antifrizima.
U principu G12++ i G13 su kompatibilni (makar u VW standardima) sa ostalim (pa i nekim drugim Lobrid i donekle hibridnim). Ipak, nisu pogodni za mešanje sa npr. Glysantin G05 ("Dex Cool" manje-više) antifrizima (obično žuti ili narandžasti).
Ovi antifrizi obično imaju ljubičastu boju (no, bolje je NE držati se boje, npr. zeleni mogu biti obični, G11 ali i OAT (najčešće lobrid tipa)).

Više o ovome na:
http://motornaulja.blogspot.rs/2011/01/antifrizirashladne-tecnosti.html
 
Zahvaljujem stalkeru na objasnjenju. Antifriz je promenjen kada je auto stigao i od tada ga nisam nikad ni kontrolisao. Zamenio sam za plavi i dosuo,ne mislim da ce tih pola litre znacajno uticati na nesto samo do zime dok ne dodje vreme za servis pa ga kompletnog menjam.
 
Nazad
Vrh