Analiza zemljišta

Uvek za 20 % nize od ostalih parcela . Nije jako strasno ali sta da se radi kad nema resenja .. tako je prirodno u zemljistu

Послато са SM-A805F помоћу Тапатока
Radi na spustanju pH na 6-6.5 i imaces povecanje prinosa. Za kukuruz je ovo idealan pH zemljista. Upravo visak P i K pokazuje da biljka nije mogla da usvoji hranu zbog visokog pH odnosno prevelike alkalnosti. Na ovim visokim pH vrednostima, biljkama su usvojivi samo kalcijum i magnezijum. Ako imas nekoga da ti izmeri i EC zemljista videces recimo da ti je tu i EC visi nego u njivama u kojima imas veci prinos. Kreni sa ovim dole tretmanom vec sada na jesen i videces sa sledecom turom kukuruza razliku. Neki kazu da moze i do 7, ali najbolji uslovi za rast su na pH 6-6.5 Malo sam sada to sve pratio i proucavao zbog mog problema da u jednom delu lesnik sporije napreduje, pa sam se bavio pH i EC mapiranjem celog zasada. Ovaj podatak o kukuruzu je sa vise razlicitih strana, uglavnom strane literature, jer kod nas to jos uvek nije toliko aktuelizirano osim u baznoj analizi zemljista pa daju opsti tretman zemljista prema zeljenoj kulturi. Malo teze ide smanjivanje pH, ali je izvodljivo

Smanjenje pH vrednosti
  • peskovita tla: dodajte oko pola kilograma sumpora na 100 metara kvadratnih
  • glina: dodajte do kilograma sumpora na 100 metara kvadratnih
  • ilovača: dodajte oko 700 grama sumpora na 100 metara kvadratnih
 
Poslednja izmena:
Idealan Ph za kukuruz je iz prakse 6.5. Nama je ph 7.2-7.3 (samo jedna njiva je ispod 7 ali ne daje najbolje prinose jer je struktura zemljista losa (peskovito)). Posto je Ph visok, urea dobro deluje kada se prmeni dvokratno, a sumpor smo probali u vocu i radi radnju ali samo jednu godinu. Potrebno je non stop dodavati jer zemljiste ga apsorbuje i posle godinu dana ph se vrati.
 
Idealan Ph za kukuruz je iz prakse 6.5. Nama je ph 7.2-7.3 (samo jedna njiva je ispod 7 ali ne daje najbolje prinose jer je struktura zemljista losa (peskovito)). Posto je Ph visok, urea dobro deluje kada se prmeni dvokratno, a sumpor smo probali u vocu i radi radnju ali samo jednu godinu. Potrebno je non stop dodavati jer zemljiste ga apsorbuje i posle godinu dana ph se vrati.
Da da uvek je mnogo teze spustati pH nego ga podizati. Ali uz pH treba proveriti i EC, i onda naci specificna djubriva koja u sebi sadrze i sumpor u dovoljnoj kolicini da odrzavaju pH zemljista u zeljenim granicama. Takodje i azot je specifican i moze da se koristi takodje u obliku amonijum nitrata samo i tada spusta pH zemljista. Mislim da UREA ga drzi u neutralnoj zoni jer sadrzi oba oblika i amonijum i nitrat koja u rastvoru sa vodom imaju neutralnu reakciju. Ali evo tekst o tome Primena razlicitih oblika azota i uticaj na pH
 
Pa lepo, od NPK dodati malo 3x16 (čisto da održavaš kondiciju) a može i nešto sa naglašenim kalijumom pošto ima fosfora lepo mada bi ja lično ostao na 3x16 pošto zaoravaš žetvene ostatke a u žetvenim ima najviše kalijuma ali no a sproleći uree (zbog PH vrednosti) 150-200kg po jutru ako će kukuruz.Tu bi bila dobra pšenica ali no.
 
Pa lepo, od NPK dodati malo 3x16 (čisto da održavaš kondiciju) a može i nešto sa naglašenim kalijumom pošto ima fosfora lepo mada bi ja lično ostao na 3x16 pošto zaoravaš žetvene ostatke a u žetvenim ima najviše kalijuma ali no a sproleći uree (zbog PH vrednosti) 150-200kg po jutru ako će kukuruz.Tu bi bila dobra pšenica ali no.
Ne zaoravam zetvene ostatke bilo je sojiste podrio sam i ostalo je tako a ureju koristim u vrste, e sad u planu je ako dozvoli vreme u februaru (nesto od npk 8-20-30 ) da razbacim i uradim pripremu a ureju u setvi, sta mislis o tome,,inace hvala na savetu ...
 
Ne zaoravam zetvene ostatke bilo je sojiste podrio sam i ostalo je tako a ureju koristim u vrste, e sad u planu je ako dozvoli vreme u februaru (nesto od npk 8-20-30 ) da razbacim i uradim pripremu a ureju u setvi, sta mislis o tome,,inace hvala na savetu ...
Samo gledaj sledeće godine da npk ujesen razbaciš pre gruberisanja ili podrivanja a što se tiče formulacije 8-20-30 ok i uree ako se to dobro pokazalo kod vas pošto imate težu zemlju.
 
Samo gledaj sledeće godine da npk ujesen razbaciš pre gruberisanja ili podrivanja a što se tiče formulacije 8-20-30 ok i uree ako se to dobro pokazalo kod vas pošto imate težu zemlju.
Na jesen posle kukuruza sejem psenicu planiram opet nesto sa vise P,K a za ovo CaCO3 pise da je zemlja od 5-10 karbonatna kod mene je 8,12 da li je to dobro ?
 
Nije dobro, najidealnije je 6.5-7. Ti imas smanjeno usvajanje svih elemenata usled baznog PH. Kako ga trajno smanjiti ne znam. Kod mene je ph 6.9-7.2. Ova od 6.9 redovno postize rekorde. Za tako visok pH neko iz Pss ti mora pomoci. Meni su za 7.2 ph rekli da ne koristim an/kan samo ureu i to i radim.
 
Smanjenje pH vrednosti

  • peskovita tla: dodajte oko pola kilograma sumpora na 100 metara kvadratnih
  • glina: dodajte do kilograma sumpora na 100 metara kvadratnih
  • ilovača: dodajte oko 700 grama sumpora na 100 metara kvadratnih
 
Nazad
Vrh