Analiza zemljišta

Bojceticu jedino da kazem tati da me izbaci iz testamenta. :osmeh:
Na toj njivi je sad osenica,videcemo koliki ce biti prinos sa 150kg/kj 6/24/12.
@Bokibole sve je stvar dogovora,ali su profesori jako kooperativni. Znam da redovno salju na mail,za postu ne znam to nisam trazio,a za rezultate uzivo....samo ako naucis knjigu od korice do korice profesorica te pusti ovako.
 
Evo pogledajte kakvo je zemljiste kod mene.Sta mislite?

Parcela br.1

jt42sy.jpg
2cq1fv4.jpg


Parcela br.2

201amt.jpg
3304lqt.jpg
 
Mislim da imam odlicnu zemlju za ciglanu,crep i blok da pecem i da uzmem pare.....:haha:

I posle neka mi neko napise kako se uspesno baviiti poljoprivredom u mom kraju....
 
Kreč ti je džaba, samo prevoz od šećerane. Pre neku godinu je opština Šabac plaćala i prevoz, možda još uvek postoji takva mogućnost, raspitaj se.... Ipak imaš tri posto humusa na prvoj parceli što znači da nije baš urnisana.
 
Slazem se sa Dzionik. Nije to tako lose. Posveti se povecanju pH i Fosfora. Sistematski i dovesces u red tu zemlju.
 
Saturacioni mulj cu da doteram,to nije problem imamo kipera.Djubrivo-vestak takodje nije problem.Sad je situacija takva da na toj njivi gde je humus 3% nista nece da raste sem korova ambrozija,kamilica,ljulj....
 
Korov raste zato što je zemlja 'oštećena' i on ima funkciju da je izleči. Na osnovu vrste korova koji raste na nekom parčetu zemlje može da se utvrdi šta nije u redu za tom zemljom. Ambrozija, kamilica i ljulj nisu korovi koji mnogo kazuju, osim da je korišćeno puno herbicida, što je možda razlog da 'ništa ne raste'. Pogledaj kojeg korova još ima.
 
Gde preporucujete da je najbolje nositi zemljiste na analizu ?.Jel neko nosio u PSS Zrenjain,kakvi su oni ,koja je cena ?,nosio bih nekoliko uzoraka.
 
@dzionik....interesantno, da li bi mogao da napises onako grubo par korova koji su najcesci i sta oni govore o zemljistu, ako te ne mrzi....bas me interesuje,....:ppozdrav:
 
Saturacioni mulj cu da doteram,to nije problem imamo kipera.Djubrivo-vestak takodje nije problem.Sad je situacija takva da na toj njivi gde je humus 3% nista nece da raste sem korova ambrozija,kamilica,ljulj....

Pa, ovo uopste i nije tako lose, kod mene je npr. bio cak i manji humus, razbaci saturacioni mulj i to je to.
 
Po ovome je moja parcela "with hardpan or hard crust", ne znam kako bih tacno to preveo osim tvrda korica, a hardpan ne znam sta je, da li mu to dodje tesko zemljiste, nabijeno ili sta?

Prema pojedinim biljkama sudeci je i mocvarno tj zadrzava vodu, sto ide uz tesko i istina je, vidim i sam da na nekim mestima zadrzava vodu i tu imam problem sa susenjem stabala.
 
Neverovatno koliko precizno mogu da se odrede osobine zemljišta prema biljkama koje rastu na njemu. Imam i celu knjigu o toj temi ali sam zaboravio kako se zove pa sad ne mogu da je nadjem:-( ali probaću ako vas interesuje.
Hardpan nije samo plužni djon mogu da budu i druge stvari u pitanju a ove godine to izraženije zbog velikih kiša koje su blokirale normalno disanje zemlje na odredjenim dubinama pa se to manifestuje kao plužnji djon i na zemljištima koja nisu godinama orana. Ustvari je stvorena anaerobna zona koja ne prija mnogim biljkama. Cikorija se lako previdi na parcelama koje se kose ali se jasno vidi ujutru kada otvori cvetove i okrene ih prema suncu (treba gledati parcelu u zoru sa istočne strane) a ove godine je ima baš puno...
 
Zanimljiva tematika,ako bi se ta knjiga nekako pojavila to bi bilo super :D

Послато са LG-H815 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh