Alati i radionice

HAHAHAHA sta sve ovde necu da procitam.

Ko se bar malo razume u zavarivanje taj zna da je Elektroda ZAKON ZAVARIVANJA, opet sve zavisi sta se vari i za koju namenu. Svaka ozbiljna firma koja se bavi zavarivanjem radi sa elektro aparatima. CO2 je aparat koji sluzi u radionici, napolju ne moze da vari ako duva i najslabiji vetric. Napisati da elektroda pored CO2 nema sta da trazi je dokaz vaseg nepoznavanja ove oblasti.
 
Ne razumem se previše u temu, ali znam da su mi majstori rekli da će majstor pre elektrode uzeti co2 samo ako ne zna da radi sa elektrodama.
 
HAHAHAHA sta sve ovde necu da procitam.

Ko se bar malo razume u zavarivanje taj zna da je Elektroda ZAKON ZAVARIVANJA, opet sve zavisi sta se vari i za koju namenu. Svaka ozbiljna firma koja se bavi zavarivanjem radi sa elektro aparatima. CO2 je aparat koji sluzi u radionici, napolju ne moze da vari ako duva i najslabiji vetric. Napisati da elektroda pored CO2 nema sta da trazi je dokaz vaseg nepoznavanja ove oblasti.

Opet naglasavam za OPCU PRIMJENU kao sto i pise u mom komentaru gore... NEKAD je elektroda bila dobra ali sad je to goli ku..c naspram dobrog i kvalitetnog CO2 aparata. Ne znam koliko godina imate ali vremena nadmici elektrode u OPCOJ PRIMJENI su prosla.

Ok je za gus, za tvrdo navarivanje i za specijalne namjene, pod vodim i tako dalje ali imate pun internet testova koji usporedjuju REL i MIG postupke i za OPCU PRIMJENU je co2 kud i kamo bolji...

Danasnje firme svjetskog glasa (Kverneland, Lemken, Horsch, Vaderstadt...) za sastavljanje plugova i ostalih prikljucaka koriste elektrode, jel da?? Ne pricajte gluposti, molim vas...
 
Opet naglasavam za OPCU PRIMJENU kao sto i pise u mom komentaru gore... NEKAD je elektroda bila dobra ali sad je to goli ku..c naspram dobrog i kvalitetnog CO2 aparata. Ne znam koliko godina imate ali vremena nadmici elektrode u OPCOJ PRIMJENI su prosla.

Ok je za gus, za tvrdo navarivanje i za specijalne namjene, pod vodim i tako dalje ali imate pun internet testova koji usporedjuju REL i MIG postupke i za OPCU PRIMJENU je co2 kud i kamo bolji...

Danasnje firme svjetskog glasa (Kverneland, Lemken, Horsch, Vaderstadt...) za sastavljanje plugova i ostalih prikljucaka koriste elektrode, jel da?? Ne pricajte gluposti, molim vas...

Ne razumes se! Ni jedan covek koji se bavi zavarivanjem ne moze ovako nesto da napise. Sa ovim upisom si objasnio da nemas pojma o zavarivanju tako da ti i ja zavrsavamo prepisku.
 
Opet on po svom...

Neka, ajde, elektroda je zakon. sramim se sad sto sam priznao da je tehnologija uznapredovala i sto sam to javno iznio...

U danasnje vrijeme se sve moguce i nemoguce zavaruje MIG postupkom, cak i strojevi koji rade u kamenolomima pod ogromnim opterecenjima ali ajde, sta ljudi znaju, koriste MIG jer ne znaju s elektrodom pa to prolazi kao "dobro". Jadni, ne znam da li ce im itko ikad skrenuti paznju da postoji revolucionaran izum kao sto je elektroda pa da vise ne zive u neznanju kao sto sam i ja do sad.

Hvala vam sto ste me prosvijetlili, idem danas na selo i odmah cu co2 baciti na sred dvorista i pogaziti ga bagerom da mi ne bi palo na pamet pisati gluposti...
 
Poštovane kolege,da li se isplati kupovati naki od kineskih invertera za varenje? Već odavno bih da kupim neki aparat za varenje,a "kinezi" su mi upali u oči zbog male cene a velike snage. Kakvo je vaše mišljenje?
 
Vec se pisalo... Ako ces s vremena na vrijeme upaliti aparat da nesto malo zavaris, kinez je ok. a ako ti treba aparat da si napravis sjetvospremac npr. bolje nesto polovno ali provjerene kvalitete.
 
Ljudi nemojte biti smesni pa era eletroda nikada nece proci,pa kur... ce te vi na terenu negde u mostogradnji ili nekim drugim oblastima variti sa CO2 gde ima promaje i vetra.CO2 moze negde u zavetrini ili u halama a negde na gradilistu bez eletrode je nezamislivo variti tako da svaki aparat ima svoj siroki spektar koristenja i da postoji neki univerzalni nepostoji ali postoje aparati koji mogu uz razrnorazne dodatke da poboljsaju njihovu upotrebljivost.Moj tetak je vec 45god.profesionalni varilac sa svim vrstama atesta vario je i avione od skeleta do trupova i ostalog za sada u precniko ud 100+km nema boljeg varioca bazirao se na sivi liv,aluminijum i prohrom jbg tu lezi lova.Sve masinske radionice u okruzenju rade sa njime iako je svakoj obucio po jednog-dva varioca.Covek ima 3 argonska aparata za zadnja dva je dao preko 30000EVRA,a isto tako ima invetore,obicne elektricne i CO2 aparate tako da sve to govori da jedan aparat nemoze biti univerzalan i bolji od nekoga drugog.Za neko hobi varenje varstroj 1600 je puna kapa pa mi sa takvim varimo sve do 3mm mada ima snage i za 5mm ali tu je elektricni aparat sa francuskim elektrodama neprikosnoven!Toliko od mene mada bi imao jos sto-sta reci!:ppozdrav:
 
Sa CO2 može svaka budala variti ali malo je onih koji uspeju nešto da zavare. Onaj ko zna da ga koristi kako treba i svestan je njegovih mogućnosti taj ne može takav postupak zavarivanja da okarakteriše kao najbolji. Za običnu gvožđušinu je svaki dobar, od kineza do šveđanina i amerikanca.
 
Upravo tako,ali nekima koji su u životu zavarili ukupno 2 metra vara i to najdeblje 3mm,ne vredi pričati oni misle da ako sam ja napisao da sam uspeo zavariti 20mm materijal,to samo uzmeš i spojiš, i aparat treba da topi materijal do sredine,po tome se vidi da ne znaju o čemu pričaju, ja nisam učeni varioc,ali varim samostalno od 15 godine, ako ništa prakse imam.I probao sam svakakvih aparata,i znam da moj aparat može da uradi veoma ozbiljne poslove.A za one kojima se takvi aparati pregrevaju i gase, bolje da ostave rabotu i počnu da se bave nečim drugim.
Tako je, da bi tak debeli materijal zavaril potrebno ga je pripremiti, u tvojem slučaju obrusiti ga da bi korjen bil cca 3 mm. To onda zavariš, provariš, i gore kasnije nanašaš materijal varenjem sloj po sloj samo kaj je to malo teže izvesti s slabijim aparatom i zato bi bilo bolje da si to odradil s elektrodom, kak je bolje i za ostale koji imaju slabije co2 aparate.
Kaj se tiče tvrdoče vara između co2 i elektrode o tome bi se dalo puno pisati, elektroda je 100 vrsta, žice isto tak, a i plinova koji služe za zaštitu pa omogučavaju i varenje u lošim uvjetima.


U potpunosti podržavam Bobu, svaki ozbiljniji majstor ili firma vari s co2 aparatima neovisno o debljini materijala.
Isto tak se slažem i s ostalima koji su napisali da elektroda nebude izašla iz upotrebe jer ima svojih prednosti ali i mana.


Ja sam ozbiljno razmišljao da kupim inverter ali pošto je uletel ovaj co2 radije sam uzel njega, ali dobri strari Varming je ostal doma za svaki slučaj.
svako se pokrije dekom kak je dugačka pa se i mi tak borimo s onim kaj imamo ali kad čovjek kupuje radije nek kupi malo jači jer kad mu zatreba za neki ozbiljniji zahvat nebude imal s čim.
 
Bespredmetna je rasprava o tome koji metod zavarivanja je bolji. Sve ima svoje primjene. CO2 ili tačnije MAG (sa CO2) ili MIG (sa nekim inertnim gasom) karakteriše mnogo lakše i jednostavnije zavarivanje koje može da obavlja i slabije obučen radnik. Može da se koristi u veoma širokom spektru primjena, sve zavisno od toga koju vrstu žice, gasa, protoka gasa, jačine struje, napona, šobe itd itd itd koristimo. Osnovna mana CO2 zavarivanja je to što ne može da se koristi na terenu gdje postoji značajnije strujanje zraka. Njime dobijen var mnogo je ljepši i zahtijeva manje dodatnog rada.

Sa druge strane, REL može da se koristi praktično za bilo šta sem za jako tanke materijale. Ima neke ozbiljne mane kao što su viši nivo obuke radnika, velika mogućnost za pojavu grešaka u spoju, potreba za naknadnim čišćenjem vara, opasniji je i otrovniji postupak. Velika prednost je to što može da se radi sa ogromnim strujama a time da se ostvari veoma veliki provar u jednom prolazu. Takodje, moguće je nanošenje veoma velike količine materijala u jednom prolazu jer možemo npr. da radimo sa elektrodom deblljine od čak 6mm. Takodje, dinamička svojstva spoja su bolja i svaka rasprava je tu besmislena. Radio sam u više firmi koje se bave preradom metala i sve živo se zavarivalo sa CO2 - SVE SEM bilo kakvih konstrukcija koje su izložene dinamičkim naprezanjima. Nemojte misliti da se nije pokušavalo sa korištenjem CO2 tamo gdje mu nije mjesto, po nalogu rukovodstva naravno i protiv volje inženjera i to se uvijek završavalo sa veoma skupim reklamacijama, sve u cilju smanjenja troškova (CO2 je brži postupak). Sad radim u preduzeću koje potroški oko 50-70 tona elektroda godišnje (jako mnogo bazične, mnogo elektroda za tvrdo navarivanjei te dosta specijalnih elektroda za visokolegirane čelike) i oko 10 tona CO2 žice. Bio sam i u kompanijama koje troše po 100 tona CO2 žice i samo nekoliko tona elektroda. Bio sam u Mehanika Dubica i vidio da za neke spojeve na poljoprivrednim mašinama koriste CO2 a za neke elektrodu.

Šta hoću da kažem?

Nemojte se badava raspravljati koji metod je bolji. Sve ima svoju primjenu i ništa nije univerzalno. Za privatne potrebe se o tome može govoriti, ono rad oko kuće, neka sitna majstorija, popravku mašina i izradu jednostavnih konstrukcija. Tu se može reći bolji je ovaj ili onaj jer su šanse da iskoristite mehaničke osobine zavarenog spoja do kraja praktično nikakve. Tu je bitno da je sa mašinom jednostavno raditi i da taj zavareni spoj drži. Drži i CO2 a drži i REL spoj, sve zavisi od toga na šta ste navikli i sa čime se bolje snalazite. U industiji iz koje dolazim toga nema. Zna se vrlo dobro gdje se šta može i SMIJE koristiti i tu igre i eksperimentisanja nema.
 
ove godine sam počeo da varim sa feroline i nisam mogao da verujem da je to isti aparat u pitanju,varim na manjoj amperaži a varovi su naoko mnogo jači lepsi
sa varstrojem od 200a varim i šasije na kamionima ali dosta je teško,sva sreća pa imam vremena pa pravim pauze zbog opadanja snage
 
Nazad
Vrh