Akumulatori

Na ursusu je bolje uvek jedan veci nego dva akumulatora posto su serijski povezani i prave oba 12V. punjenje drugog akumulatora je uvek minimalno i ako je takva kombinacija treba im menjati mesta cesce. Bolje jedan veci uvek a koji ti odluci
 
Izgleda da je moj FIAMM akumulator svoje otpevao. Ima vec 15 dana kako primecujem da mi sve teze pali motor a tek uradjen i sve sporije vergla.Dopunio ga pre 7 dana i juce jedva okrece alnaser a skoro sam ga izremontovao. Jutros kad je odstojao izmerim 12,1V. opet jedva upali i kad se vratih sa autom stavim ga na punjac i za 2 casa vec spustio amperazu punjenja na 1A. otvorim poklopce vriju sve celije . Sad cu jos proveriti ujutru sta se desava i izmeriti napon ali koliko vidim po celijama oksida mirise mi na nov. Samo mi to jos fali posle svega a ni 2 godine nema od kad je proizveden
 
Danas sam punio jedan akumulator iz auta koji je bio "mrtav" čeuje se da nešto šišti kada se puni ,inače je 2 godine star ali ne drži ,šta da sipam u njega da probam da ga "oživim" ,nema garanciju.
 
I ja i ti mozemo samo nitroglicerin sipati i da ga sa malo vece daljine ozivimo. Ni moj nema garanciju a mrtvake jedino eksploziv ozivi trenutno. Spremim ga za otpad uzece se koji dinar i nov brale nema druge.Odavno ovaj vec snage nema al sad drasticno popusta. nek izdrzi bar do leta ako mu je volja al daj boze. To sto sisti je kiselina sto vri i nezezaj se previse moze biti bum ako jace sisti i odvrni cepove
 
Na žalost izgleda da su oba odsvirala svoje. Za FIAMM je malo teže reći na osnovu navedenog ali "tu je negde".
Može se probati (ali oprezno, prvenstveno ako akum. ima čepove) postupak sa "gorkom soli" ali je mnogo posla a u većini slučajeva slaba vajda.
O tome sam pisao na:
http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/48792-popravka-akumulatora-sa-gorkom-soli/page__st__20
Ako je neka ćelija u kratkom spoju ili je rešetka korodirala, nema nikakve vajde i samo još nitroglicerin (u šali) ili (u zbilji) reciklaža tu mogu da "pomognu" (da se izvuče šteta, pa koliko god malo bilo).
 
Ono sto je gotovo ja neozivljavam. Davno sam se tako mucio kad su bilo veoma skupi za tadasnje stanje dzepova , i probaj ovo ,probaj ono pa se nadajem novaca za gluposti koje nikad nisu nista uspele. Mrtvac je mrtvac i pokoj mu dusi i nek ide na pretapanje. Igrom prilike sam ga dobio sa stranog vozila i mislio bar ce biti kvalitetniji za zapadne zemlje proizvodnja ,medjutim desilo se obrnuto da ili je los kvalitetom skroz ili je odstajao jedno vreme jer mi je cudno oksidacija za kratko vreme sto me iritira na to. Sad sam ga merio naponski i 12,35V a raskacio sam klemu da izbegnem sumnju da nesto vuce struju u instalaciji. Prema tome dok bude mogao upaliti ujutru bice na autu jer zbog ostalog elektro sistema jednostavno nedrzim nesto sto ce dovesti do kvarova ostalog. Cim se malo dopuni varira mu i napon punjenja vrlo brzo a to nije dobro jer alternator luduje zbog toga i prvi novci ide van
 
I ja i ti mozemo samo nitroglicerin sipati i da ga sa malo vece daljine ozivimo. Ni moj nema garanciju a mrtvake jedino eksploziv ozivi trenutno. Spremim ga za otpad uzece se koji dinar i nov brale nema druge.Odavno ovaj vec snage nema al sad drasticno popusta. nek izdrzi bar do leta ako mu je volja al daj boze. To sto sisti je kiselina sto vri i nezezaj se previse moze biti bum ako jace sisti i odvrni cepove
Ako odes na otpad, proveri da slucajno nema koji ispravan na njihovom bunjistu. Cesto oni sto kradu akumulatore prodaju na kilo takoreci nove akumulatore. Tata je tako nasao 3 kamionska za mesec dana, jedan uzeo za nas a ona 2 preporucio kumu da kupi pa preproda jer se covek bavi servisiranjem i popravkom akmulatora
 
Videcu i to jer skoro je covek u selu u neznanju bacio stari ispravan i kupio nov a alternator mu nije punio uopste tako da je nov Monbat iscrpeo do kraja. Morao sam ga sa 2 manja punjaca puniti naizmenicno jer su se grejali zbog maksimalne struje koju je vukao. I bas ga pitao za taj stari akumulator kad on dao u prodavnici uz doplatu za nov. Iz neznanje je puko novce a ja sad moram vijati ako sta nadjem al to se kod nas vecinom prodaje na pijaci ukradeno ili u Rumi na vasaru.Ali macka u dzaku je zeznuta tako uzeti pogotovu manji akumulator jer reskir je veliki u poredjenju sa dobitkom
 
Ja imam 6 komada jedan od rusa veliki je zveknuo skroz i još jedan manji je gotov,4 komada rade ali jako slabo ,malo vergla i nemaju više snage,ja sam misli da li vredi probati da im se sipa kiselini ili šta vec bar da ih malo koristim.
 
Sipa se destilovana voda (ima na svakoj pumpi). Odvrnes sve cepove i gurnes polako parce armature (ili nesto na cemu se moze videti nivo vode) dok ne stignes do celije i pogledas da li ima 1cm iznad celije vode. Ako nema onda dolivas vode dok ne doguras taj cm iznad celije. I tako u svaku. Posle toga stavis akumulator na punjac do kraja i ako nema spoj u nekoj celiji ima da bude kao nov.
 
Veruj mi druze ko sto sam predhodno pisao da sam sve zive fore isprobavao ali ako je mrtav skoro skroz nema vajde. Celije se okrune i trop spadne na dno i pravi samopraznjenje kao kod mene sad. Ispirao nekoliko puta sipao niovu kiselinu ,koje kakve aditive za obnovu ,rabljenu procedjenu kiselinu ali nema od toga nista. To je vrlo malo pomeranje na bolje al uz uloge ,nerviranje i kratkog daha ako uopste uspe. Celije sad veoma tanke rade i cim se jos istanje i novu kiselinu naspes jos brze se otanje skroz. Izaberes od njih koji iole drzi struju a ostale u recirklazu jer skoro za tih 6 polovnih u zavisnosti od tezine imas jedan nov. Ovo sad je sve kratkog veka jer kome ce prodati i zaradjivati ako sluze 10 god kao pre. Spremis novce ko i ja i nema druge i uzeti po meni i nesto jeftinije a iole kvalitetno je bolje nego renomirane preskupe a i oni otkazuju vrlo brzo. Pretresti alternatore i proveriti punjenje je vrlo bitno i daje vek donekle. Moram pogledati ovi Monbat posto su ili Bosh S4 ako uspem pronaci. Bosh me je veoma dobro sluzio 7god uz enormna praznjenja da nije bilo struje skoro nikako. Ode mi sa predhodnim autom jesenas al da sam znao da ce ova beda otkazati ostavio bih ja njega
 
Džaba sam stavljao link (a sve lepo piše). Da je slaba vajda, slaba je. Ipak bar sledeće vredi probati (ali treba i dobar punjač, par kapi kiseline samo u čistu dest. vodu):

"Sipa se destilovana voda (ima na svakoj pumpi). Odvrnes sve cepove i gurnes polako parce armature (ili nesto na cemu se moze videti nivo vode) dok ne stignes do celije i pogledas da li ima 1cm iznad celije vode. Ako nema onda dolivas vode dok ne doguras taj cm iznad celije. I tako u svaku. Posle toga stavis akumulator na punjac do kraja i ako nema spoj u nekoj celiji ima da bude kao nov."

Samo što neće da bude kao nov ... al' možda potraje još pola sezone ili (čak) celu.

(ne sipati kiselinu, ništa neće pomoći; ovo je jedini, relativno jedostavan, način da se "pobedi" tzv. "meka sulfatizacija"). Za više treba posebna hemija i još više dobra oprema. Ako je u kratkom spoju ili je mnogo sulfatizirao ne može mu pomoći niko (i ništa) živ (živo).
 
Nije problem probati jer nije to skupo nego treba i punjac sa stelovanjem amperaze a to nemam ,ni cak neki jaci za startnu struju. Imao sam ruski tiristorski i dadoh krelcu da napuni akumulator i ostali samo dugmici. Posle sam imao 10A jako solidan punjac pa ga ukradose. Sad imam vilagerov od 5A i to mi je al dal cu uspeti sa njim to odraditi je pitanje. Drugo nemam nijedan drugi u medjuvremeno staviti na vozilo zlu netrebalo tako da moram odloziti tu rabotu. Ili da probam ograniciti amperazu malom sijalicom na potrebanu malu amperazu da ide redno sa jednom klemom.
 
Ovaj treci ne mogu da otvorim,ima struje ali nedovoljno da upali traktor,vergla par sekundi pa izgubi snagu ima li mogučnosti da mu se dospe destilovana voda? Na drugoj slici se vidi kako gori lampica,izvađen je iz traktora u novembru i nije dopunjavan.
20150207192028.jpg

20150207192126.jpg
 
Mislis na drugoj slici ovaj sto je spojen na kablove sijalice sto ima poklopce. Ako je taj trebalo bi da moze jer su integrisana tri cepa zajedno sa poklopcom. Podvuces duzi odvijac sa jedne strane do blizu cepa pa na polugu izdigni. Jedan po jedan izace sa poklopcem zajedno. Bar sam vadio na slicnom i nije bilo problema samo malo veca sila treba
 
Meni se ipak čini da se taj neotvara, vide se otisci kanala za isparenja...
To vam je najveća greška što ne dopunite akumulatore odmah po skidanju sa vozila.
@talianu, probaj punjenje sa redno vezanom sijalicom od 5W u trajanju od dan-dva, ali pazi da napon nepređe 14,8V !!!
 
@talianu, probaj punjenje sa redno vezanom sijalicom od 5W u trajanju od dan-dva, ali pazi da napon nepređe 14,8V !!![/QUOTE]

Aj pojasni ovo ali malo prostije,šta konkretno da radim sa sijalicom i gde da napon ne pređe 14,8v? Imam onaj mali punjač vidi se na slici.Prilično sam posvađan sa strujom.
Što se tiče otvaranja Ti si u pravu,slomio sam jednu stranu poklopca:udri: dok nisam video da je zalepljen,
 
Nazad
Vrh