Akumulatori

meshter je napisao(la):
ako ti black hors bude trajao 3 godine, to ti je premija, ovi suvi traju i po 7-8 godina ako je ispravan alternator :ppozdrav:

Black hors traje duze ud 3godine. Pise na njoj ne treba odrzavati. To je problem kod njih, fabrika naglasi da ih ne treba odrzavati zbog sebe jer bi inace propali, ako niko ne kupuje akumulator. Garantni rok izdrze a posle se mozes slikati. Treba samo proveravati nivo tecnosti u celijama i dosipati destilovane vode i nema problema. Treba samo paziti da se ne isprazne i da se ne pune sa velikim punjenjem jer to unistava akumulator. Moja 2 akumulatora od 180Ah imaju vise od 10 godina i jos uvek rade. Sluzili su mi za vreme restrikcije struje preko pretvaraca da napaja pec za centralno grejanje butanski koji ima cirkulacionu pumpu i mora da radi, ako oces da se grejes, pored toga sam i televizor gledao i svetlo je radilo. Samo elektronika iskopca sve ako padne napon na 11,5volti da bi zastitio akumulator od praznjenja I sada rade dva komjutera preko pretvaraca ako nestane struje da ne bi nesto riknulo i da se ne iskopcaju kad ti bas treba. Automacki prebaci na pretvarac kada nestane struje ostale potrosace, frizider, zamrzivc, svetlo i televizor.Samo treba redovno kontrolisati tecnost u celijama i to ti je to.

Ovi novi sa gelom su bolji ali im je i cena bolja. Dok ovi rade ne mislim da ih menjam.
 
Moj blek hors Ca tehnologija mislim da ima oko 3-4 godine a jos dobro radi ali me ne bi iznenadilo da i on rikne.Mislim da je smrt pogotovo za ove akomulatore koji su van garantnog roka kad se potpuno isprazne...kad ga napunis ponovo u vecini slucajeva je otisla jedna celija.Stoga treba paziti da se ne prazne do potpunosti i da se doliva dest. voda u celije i mislim da i olovni mogu da potraju.
 
Akumulatorima najvise smeta kada se izprazne i dodu majstori i napuni ga za 5minuta. Akumulator se puni sa 10% svoje nazivne amperaze. I ubijaju ih ovi novi auto starteri koji daju ampera da se akumulator usija, celije se deformisu i to je kraj. Njih nije bitno dokle ce trajati vazno im je ds uxmu pare a ti posle nov akumulator.

[youtube] http://www.youtube.com/watch?v=VKWFhxPcAtc[/youtube]
 
Meni je malo 10% treba puno vremena da napunis akomulator, do jedno 20% ( eventualno 30%) njegove nazivne amperaze mislim da je jos prihvatljivo...a starteri se koriste kao pomoc akomulatoru a ne kao punjenje...kad ga punis sa starterom onda se deformisu celije.
 
Da, ali ako punis sa 10% onda ti treba pola dana da ga napunis...sto ponekad u praksi nije izvodljivo. Stoga sam napisao da ako nemas vremena onda mozes da ga punis 30% jer naprimer ako imas akomulator od 100Ah vecina alternatora na motoru ti pune maks 20-30 ampera (zavisi od alternatora) tako ga neces ostetiti gotovo ili uopste i ako ga punis sa 20-30%.
I jos da napisem da ga punis do "kljucanja" jer daljim punjenjem neces nista postici tj razlagaces vodu.
 
Alternator puni 14,4 voplta to ti dode kao napon, Ampere trose svetlo signalne lampe alnaser kada ga palis. E sada Alternator puni sa 14,4vdc, a pobudu koju dobija zavisi o potrosacima i praznjenju akumulatora. Alternator puni sa toliko ampera koliko si potrosaca ukljucio a voltaza je stalna. Moze da puni i sa 30 ampera ali to se odma i potrosi, znaci alternator odrzava ili bar pokusava da odrzi akumulator u napunjenom stanju. Ako to ne uspeva onda nesto nije u redu ili sa alternatorom ili instalacijom.
 
Ma znam ja sve to...ajde da se podsetimo malo fizike ko je zaboravio.

U (napon ) jedinica volt (V)
I ( jacina struje) jedinica amper ( A)
P (snaga) jedinica vat (W) ili starija jedinica konjska snaga (ks ili hp)
P=UxI tj W=VxA
ac -naizmenicna struja
dc-jednosmerna struja
 
Formule su u redu. Alternator ti je trofazni generator neizmenicne struje, koja preko dioda pretvara u jednosmernu. e sad rotor je problem, na rotoru imas namotaje koji dobijaju napajanje preko cetkica i koje daju snagu punenja. Zavisno koliko struje dobija rotor koji stvara magnetno polje i indukuje struju u statoru, ako ukopcas sve potrosace potrosace dobijace veci napon i proizvodice ti vise ampera, ako iskopcas sve pobuda u rotoru ce biti minimalna i samo ce odrzavati akumulator na rezimu pun. Pogledaj koliko su ti wati sve sijalice na traktoru i prikolici pa ces doci do nekih mozda 200 w ili i vise e pa toliko treba da proizede alternator.

http://www.autoshop101.com/trainmodules/alternator/alt101.html
 
Da ali kada palis traktor(pogotovo ako losije pali pa duze verglas) akumulator se prazni pa kad upalis i das mu obrtaje da se alternator "probudi" on ce da pocne da puni punom snagom dok ne dopuni ispraznjeno(par minuta) Tako da u tim momentima je punjenje i 30 ampera! To se na zetoru lepo vidi jer ima ugradjen ampermetar pa kad upalis traktor on puni sa 20-30A i posle par minuta struja punjenja padne na 0A...
 
Ma to i ja kazem da neces ostetiti akomulator od napr. 100Ah ako ga punis i na 20 ampera...ko ce da ceka satima dok ga ti ne napunis sa 10 ampera...
 
Ja sam pre punio sa 10 % i isto su trajali 3-4 godine...ovaj blek hors od 97Ah ima vec tri godine...a jos je dobar...mislim da ih najvise ubija duboko praznjenje a ne ako ga ti punis napr. na 20 %...starteri takodje ubijaju akomulatore.To sto su oni napisali 10% nazivne ampreraze je neka idealna amperaza...ali puno puta u praksi nisi u mogucnosti da ispostujes idealna pravila.
Meni se neki dan potpuno ispraznio akomulator (jer sam par puta morao da palim zetor na kome ne radi dinamo) a na ispravljacu mi je otisla dioda...i sta sad da radim...imao sam varpol koji ima starter i koji puni najvise 250 ampera...stoga sam prebacio glavni prekidac na jedinicu (ima tri polozaja ) i prikljucio ga da puni akomulator...po mojoj nekoj subjektivnoj oceni punio da je negde oko 40 ampera.Napunio sam ga za jedno pola sata s tim da sam pravio male pauze da se ne pregreje previse.Posle sam ga isprobao i radio je kao pre tj.nije se previse ostetio.Ponekad nuzda pravila menja!
 
Hvala bogu moji jos sluze, preko 10 godina dobro ne na traktoru ali se ne moze desiti da se isprazne posto imaju zastitu 11,5 volti onda automatika automacki sve iskljucuje. Oni meni napajaju pretvarac 12dc na 220ac gde su prikopcani komjuteri i u slucaju nestanka struje napaja tv frizider zamrzizac i svetlo.Tako da su retko optereceni maksimalno.
 
zoroklik je u pravu.
Jedino nemozes vuporedjivati aku u vozilu i u staticnim uslovima
Startovanje je :zli: ,ostarelom aku ploce postaju porozne od truckanja se otknu parcad i na dnu posude kratko vezu celiju
 
Slazem se za startovanje...najbolje je puniti aku sa ispravljacem...ja sam isto primetio da obicno jedna celija ode i onda mora nov.
 
Evo moje iskustvo sa akumulatorima:
Imam dva traktora i u jednom su akumulatori 9 godina a u drugom sam promenuo već tri para za to vreme.
IMT 560 sam kupio 2001. godine i u njemu su bili somborski akumulatori 2x75 Ah (bili su još u najlonu tako da ih je stari vlasnik traktora kupio verovatno te godine). I danas još rade besprekorno.
Na Rakovici 65 sam za to vreme promenuo već tri para takođe somborskih akumulatora 2x55 Ah.
Iz ovoga sledi zaključak da su akumulatori trajniji ukoliko su bolje dimenzionisani za određenu namenu (bolje je staviti jači ukoliko prostor dozvoljava).
 
Nazad
Vrh