Ракија од шљиве

Danas sam pio rakiju kod covijeka koji je odnio prvo mijesto u lici sta se tice kvalitete izlagaca.Nadam se da zna becarina pusta gdje se to u Vukovaru nosi na analizu.Nebih da kudim ali to nije ni blizu mojoj rakiji bar okus.Kod nas bi samo probao litru proturiti i gazda da dava kao degustaciju ali ni litre vise nebi prodao 100%.Osijete se nekakve primijese u njoj jednostavno nije pitka iako je najbolja za javnost sljiva na licko-senjskoj zupaniji.
 
Care drago mi je što nisam jedini :D, na poljoprivrednom sajmu 2010 sam probao dosta rakija sa tatom, on je čovek pro, ja shvatam šta je dobro, ali ona rakija je upravo takva kakvu si je opisao, probao sam jabuku, i odmah mi je udarila na nos :sta:, kaže tata da stavljaju neke kiseline u nju nzm tačno šta :sta:, ali ono je očaj...a to što kažeš za izbore, ispeku dobre rakije, odnesu na smotru, mito i korupcija, osvoje prvo mesto, a onda peku sve i svašta, a ljudu u neznanju kupuju rakiju šampiona :haha:
 
Poslednja izmena od urednika:
@CAR: Neznama di se nosi jer ja još nisam nosio (čuo jesam da se nosi u Osijek), al imam u planu da odnesem svoju rakiju od jabuka i od krušaka. Jučer sam pekao od kruške, no ovo nije tema za tu rakiju.
 
Zavrsio sam sa pecenjem rakije od sljiva . Imao sam pozegacu,cac.rodnu istenlej i u prepeku sam dobio 7lit po kazanu,kazan od 100lit Ispekao sam oko 40 kazana . .Nisam u kominu dodao ni kilogram secera.I jos nesto da vam kazem ispekao sam 6 lit. rakije od DRENA jos je taza pa nemogu da ocenim kvalitet ali ima vrlo jaku i prijatnu aromu.Ako nekoga interesuje reci cu mu na koji sam nacin pripremio kominu za pecenje
 
doma

Pa koliko je jaka ta rakija nesto mi je to malo na kazan od 100l sedam litara po kazanu. :sta:
 
Jel prepeka i koliko je jaka,ok covijek je rekao da nema secera.
 
Koliko se ja razumem u "tu muziku", ako nema dovoljno šećera, onda ima mnogo, da ih nazovem jednim imenom, loših sastojaka ::prica::.
 
mogu vam reci samo jedno, ta vaše teorija "bez šećera" polako počinje da smara ::lose::, ako neko ne stavi šećer ne mora da znači da je ta rakija bolja od nekoga ko je stavio od 3 - 5 %, obično bude obrnuto, ako već hoćete da radite po propisima i po zakonu, jer po zakonu nema zaslađivanja, kupite ekslov širomer pa merite slast voća da vidite kakvu glupost radite...
 
Tacno !!
Imam komsiju deda skoro 80g ima 150 stabala,voli sljive,sljivik a rakiju ne pije moj deda ima 50 stabala i voli da pije...ono oko cega se obojica slazu da je puno bolja ako se stavi bar malo secera nego ni malo. Ima ko pretera pa nakrka secera i onda bude secerusa,e jedino je od nje bolja bez secera.
Znaci oni kazu ovako:
No1 Sa malo secera
2 bez secera
3 secerusa. :cao:
 
Poslednja izmena od urednika:
Ok 3-5% nemam nista protiv ali 50% je mallooooo previse a to ljudi mecu kad covijek sa kazanom od 100 litara goni 27litara rakije (ne prepeke) 45 stupnjeva jaka mislim da je to maalooo pretijerano a tu dolazi velika glavobolja.Dozvoljeno je 16 % sladina komine tako kazu strucnjaci sa instituta u Vukovaru (kad se rakija nosi na analizu sve preko je brrrrr.Oni to lako izmijere isto kao kad covijeku secer u krvi mijere pa netko ima 16 secer to nije dozvoljeno granica je 6,5 a optimalno je 5 tako i komina 16% bar u HR tko nosi rakiju na analizu.Ja svoju nosim svake godine i stalno manjka 12% je prosijek.Kako mi rekose ovi sa instituta da rakija ima 4 vrste otrova itd.itd.to radim posto u kaficu prodaje se a (ispod stola) :D ako zeznem stvar gotov sam tako da nema zajeb.ncije.Pricam svoje iskustvo.
 
pravi ljudi, razumeju se isto kao ti i ja... :ppozdrav: ali i ako staviš više od 5 kg nije šećeruša, dalikeko od toga da je onda dobra, ali nije šećeruša, šećeruša se pravi na druge načine, ali se slažem da je bolje staviti npr 3 kg sirupa od šećera na 100 kg komine, nego praviti rakiju bez šećera... ::namigivanje::
 
Ako dobro baca i vidi se slast sljiva nevidim razloga osim za buvljak ali i tu se prava dokazuje pa makar i na casice.Ja znam svaki dio sljivara koliko ce dati rakije litra gore-dolje.Neki dava 10l a neki 18l na kazan od 100l.Ima dijelova ovdje mocvarnih gdje sljiva samo dava okus sljive i nema soka nista u njoj nekako je tvrdunjava tu bez secera samo 3 litre mozes dobiti ali tu rakiju piju kroneri teski koji bi i ostike popili da im ruke prestanu tresti.Svakodnevnim musterijama koji dodju svako jutro na dvije kave i 3-4 rakije to nit pod razno nesmijes dati a kamoli kad se zapiju uvecer mladi.Velika je konkurencija kafica,kafana,restorana a malo mijesto i svaki gost koji ode kod drugog ti je trosak jedan povlaci drugog a tako i dovlaci.Ja npr.kod sebe nikad ili rijetko nepijem kavu u kafani ujutro mozda kad me pozovu ali kod drugih skoro svako jutro od 7 do 8 sam u kafani tako i oni kod mene ili zenu naturim ako mi se neda.To je nekakav obicaj(nepisano pravilo) ovdje.Obidjes svaki dan po jednu kafanu tako da kod svakog svaki cetvrti peti dan dodjes procitas par naslova na novinama pokoji tekst popricas sa konobarima itd.
 
CAR je napisao(la):
Ok 3-5% nemam nista protiv ali 50% je mallooooo previse a to ljudi mecu kad covijek sa kazanom od 100 litara goni 27litara rakije (ne prepeke) 45 stupnjeva jaka mislim da je to maalooo pretijerano a tu dolazi velika glavobolja.Dozvoljeno je 16 % sladina komine tako kazu strucnjaci sa instituta u Vukovaru (kad se rakija nosi na analizu sve preko je brrrrr.Oni to lako izmijere isto kao kad covijeku secer u krvi mijere pa netko ima 16 secer to nije dozvoljeno granica je 6,5 a optimalno je 5 tako i komina 16% bar u HR tko nosi rakiju na analizu.Ja svoju nosim svake godine i stalno manjka 12% je prosijek.Kako mi rekose ovi sa instituta da rakija ima 4 vrste otrova itd.itd.to radim posto u kaficu prodaje se a (ispod stola) :D ako zeznem stvar gotov sam tako da nema zajeb.ncije.Pricam svoje iskustvo.

Tacno tako Care, da ne bude zablude kraljica medju sljivama za rakiju je sljiva pozegaca (bisrica, madzarka) kako je gdje zovu, dokazano je a i svi strucnjaci ce to da potvrde da sljiva pozegaca daje rakiju vrhunskog kvaliteta pre svega zbog svoje arome koje niti jedna druga sorta sljive nema, a ovo oko secera sirup ovo ono svi dodaju da dobiju na kolicini ali ne i na KVALITETU, nista necete poboljsati kvalitet rakije ako dodate nebitno 1% ili 50% sirupa od secera...samo dobijate kolicinu, kao sto Car rece u nekoga kazan od 100l izbaci 10l a kod nekog 18l, zdravom logikom i racunicom se dolazi da ova druga ima dodatak secera.

Dakle sljiva pozegaca ima sadrzaj secera max 16%, pa se zbog toga i na analizma rakija vodili time da je to gornja granica secera koja treba da ima komina znaci 16% maksimalno, e sada neko je gore pomenuo siromer, i to je tacno uzmes izmeris lepo i znas na cemu si koliko imas secera, e sada ako se vodis ovim pravilom do 16% secera, tvoj kom recimo ima12% secera, znaci ti imas prostora za +4% sirupa od secera i time ces dobiti samo na Kolicini finalnog proizvoda-Rakije.

Ako sljiva nije kvalitetna, zdravi plodovi, da su sazreli i da imaju aromu svoju kakvu imaju, ne bitno koja je sorta, dzaba svi sirupi i seceri tu nema kvaliteta, a sto se tice kolicine razmutite vode i secera pa pecite do mile volje a sta ce te dobiti? Rakiju sigurno ne od cistog voca.

I na kraju, bolje vam je da se borite u vocnjaku da povecate taj secer u samoj sljivi, njen prirodni secer (ne onaj od secerne repe, trske i ostalo), dobro negovan i odrzavan vocnjak mora da da kvalitet od sljive prva liga, mada oni koji peku rakiju sa secerom obino i nemaju vocnjake nego kupuju sljivu pa se vode racunicom kupim tonu sljive pa roknem 100kg secera pa da vidis rakije ko blata...neka hvala, sva sreca pa i secer poskupio tako da ce se mnogo manje peci secerusa nego prethodnih godina :haha: :haha: :haha: :haha:

Tako da ove rakije ko dodaje do 5% secera maksimalno, (jer nema sljive koja ima secer ispod 10%, ima ako se oberu zelene i mnogo manje) moze da se tolerise, sve preko toga je samo da se dobije kolicina.

Ja kod sebe ne dodajem ni gram secera samo cekam da sljiva sazri, pa kada je smrvis prstima kospica sama ispadne a u njenim polutkama lezi sok-kompot od njenog secera, da se prsti lepe, e to je sljiva i ne treba mi siromer :haha: :haha:.

I za kraj sadrzaj *S*ukupnog secera, *SM* suve materije i *K* kiseline nekih sorti sljiva:

Pozegaca - S ~ 15%, SM~20% K 0.96%
Stenly - S 10-11%, SM 19-20% K 0.9%
Cacanska rodna - S 10-12% SM 17% K 0.93%
Cacanska lepotica S 9-10% SM 16-17% K 0.9%
Valjevka- S 10-11% SM 17% K 0.88%
Crvena ranka S ~15% SM 16-17% K 1.38%
 
Ja sam pomenuo ekslov širomer :cao:, upravu si za tih 16 % , ali to je ostvarivo samo u dosta sunčanim godinama, sa ne previše kiše, uz punu prihranu i agrotehničku zaštitu, a da se sve to ostvari :haha:... Nema bolje šljive od požegače za rakiju to će reći svako, koštica se vadi pre stavljanja u burad i dobija se ekselencija ne jača od 50 % alkohola, idealno alkoholno vrenje se ostvaruje kada je temperatura 20 - 22 stepena, a slast 16 %, e sada da li treba dodati 2, 3 ili 5 pokazaće širomer...a najbolja zamena za šljivu požegaču je čačanka rodna, nju najčešće porede sa požegačom...
 
Ja sam gledao ljude ako ih mozemo tako nazvati tresu zelene sljive.Zamislite sljiva se u korijenu ljulja a vrh ide metar ljevo desno ali nespada i gotovo a "baja ozezi po gasu po dvije minute"drzi pun gas dok 80% sljive sa stabla spadne :zli: pa to nije za nista drugo nego :udri: .Ja svoje tresacom kad opletem za 5-6 sekundi 99% sljiva je nazemlji.Imam i video ali mi se neda sad metati jer 80% ga nemoze vidjeti pa onda moram mudrovati i smanjivati da svi vide.Ja nemijerim nikad slad u komini ali znam kad bi dodao secera da bi puno vise gonio ali necu da se igram sa musterijama :nono: za 100l rakije odcerati goste ma nepada mi napamet.Metao bi ja njega dzak na 10 kazana ali kome da to prodam mislim takvu rakiju.
 
Care evo uradi prijatelju ovako, stavi u jedno bure 100 kg ~ 3 kg sirupa od šećera, ako je šljiva zrela, zdrava nećeš uočiti razliku 100 %, jer kada se vrenje završi još ako si dodao selekcionisani kvasac.... :ppozdrav:
 
Ma boli mene briga ali pravi rakijasi to osijete sta ako je secer slucajno 16% (sljivov)i ja napravim da ima 19-20% odnesem na analizu i kazu mi kroz salu"sladja je od kave"ima da se crvenim kao paprika a mijenjam boju kao semafor.Mogu probati na 100kg sljiva ali na vise :nono: i sam piti da vidim ocu li prekopavati ladice da nadjem cafetin.
 
Nazad
Vrh