Ракија од шљиве

Naravno jako je teško ispoštovati dosta parametara, naročito ovu brzinu destilacije. To sam naveo jer iz iskustva znam kako se peče, više da skernem pažnju i da na taj parametar treba posebno obratiti pažnju, a ne samo proći kroz destilaciju. Uglavnom ovako ide, kazan se naspe, vatra koliko god može drva u ložište, kotao (100l do 120l) protekne za 20-25 min i izađe sve za 40-50min. Cijeli proces za 1 sat i 10-20 min.
Zato polako, lagana vatra da barem traje jedno 2:30 do 3 sata ukupna destilacija jednog kazna od 100-tinjak litara. Takođe uzmite jednu kacu od 500kg i uradite maksimalno sve od frementacije, brzine pečenja, razblaživanja, odležavanja itd. Pa uporedte, ponudite prijateljima, poznanicima da probaju.
Takođe što se tiče uticaja Bistrice-Gebera on je samo otvrio prvi raspravu u kojem smjeru treba da ide pečenje rakije odnosno otvorio oči pokazao put kako iz ploda dobiti vrhunski destilat, izvući njegov maksimu. Nije ništa novo izmišljeno, samo jednostavno nije bilo prilike gdje da se nauči (barm ja). Danas postoji razna literatura prvenstveno strana, a zahvaljujući internetu potpuno je besplatna i nikakva više nije tajna. Sve ostalo što neko radi je improvizacija, pola što ne zna, a pola što je njemu tako lakše, a ne da se dobije vrhunska rakija.

Evo poznanik je došao u priliku da počene izvoziti rakiju (otvara i firmu) i to po cijeni od 10-15 eura u zavisnosti od odležavanja, dal ide u bure ili ne uglavnom najjeftinija varijanta je 10 eura. Stranci su probali i oduševljeni su proizvodom.
Šta mislite da je on stavljao šećer i nije se trudio oko nje, dal bi uopšte bio u prilici da pregovara.
Neko je spomenu stavljanje šećera kao "Svi to rade", e onda baš nemoj ti, odnosno ako svi varaju nemoj ti. Takođe kad prodajete "rakiju" (ovu sa dodatkom šećera) i dođe mušterija i pata Vas jel čista. Vi ćete odgovoriti jeste i prodaćete je, ali je čovjek prevaren koji je kupio, znači prevara. Ili ćete dati možda drugi odgovor "ovaj znaš stavio sam samo 2-3%, to nije puno to je zbog vrenja, bolja rakija bla bal itd..." i šta mislite dal ćete je prodati (možda??? -po nekoj bagatelnoj cijeni).
 
Meni ide na živce "to mora tako i nikako drugačije", a ne možeš na prste izbrojati u državi da neko tako radi.
A Bistrica lepo prosipa znanje, al ne videsmo sliku u praksi, za razliku od Admina Tota, ili Pece koji davno digo ruke od foruma.
 
Kod mene se nekada peklo 100-200 kazana od 120l, nikada se nije stavilo zrno secera, i necu ni ja dok se budem pitao.
Pripremam kominu i pecem rakiju skoro 40 godina, i nikada nisam ispekao losu rakiju. Mozda je jedan od razloga sljiva Pozegaca od koje sam pretezno pekao, a koja polako izumire.
Smatram da je najbolja sljivova rakija bas od pozegace, ali sada su ljudima puna usta hvale za Sterlejke, i razne Cacanske sorte, i tu nema rasprave jer ljudi opravdavaju investiciju sadnje bas tih sadnica(uzgred koje prskaju po desetak puta).
Vidim ljudi se javno hvale da se secer mora staviti(valjda tako sebe opravdavaju za prevaru).
U okolini Beograda u svim dvoristima gde sam prisustvovao pecenju rakije, svi su stavljali secer. Kada im kazem da nikada nisam stavio secer, ne veruju ili mi pokusavaju dokazati da neznam ispravan proces. Takodje se stalno pozivaju na knjige nekih profesora sa Poljoprivrednog fakulteta, kazu da kom pripremaju stalnim mesanjem, sto se kod mene nikada nije radilo..
 
Druže, ne mora u šećer, ni ja ga ne stavljam, nemam ga kad špinovati i gubiti vreme. Ali generalno se stavlja. I ako se ne pretera bude dobra rakija.
 
Gornji post sam napisao pre nego sto sam procitao predhodne postove clana 'zicaprom', ali sam odusevljen koliko je covek detaljno objasnio ispravan(po mom misljenju) postupak dobijanja rakije.
Narocito mi je drago da je ovima sto tvrde da se repin secer mora dodavati objasnio suprotno.
Ja do detalja sve radim na isti nacin, osim sto nekoristim kvasac i nemerim sirometrom vrenje, nego trenutak za pecenje odredjujem po svojoj metodi(kada pomirisem kom, mora na karakteristican nacin da se oseti alkohol na dnu cela.
I sa prvom i sa drugom destilacijom prestajem kada prestaje goreti ispod lule. To nepogresivo daje u prvoj fazi oko 32 stepena a u prepeku oko 65 stepeni. Patoku odbacujem jer smatram velikom prevarom pravljenje takve rakije. Na kraju i to bi neko trebao da pije-zar ne?
Rakiju prodajem po 500 din(za sada), jer smatram da u ova teska vremena treba imati mere(srebroljublje je greh)..
 
Mi se ovde mucimo i diskutujemo a tehnolozi jako fobro znaju o cemu je rec.
Prvo previranje vocnog secera u alkohol i drugo frakciona destilacija alkohola.
I sve je za njih relativno jednostavno i kada se poveze sa praksom stvari se po meni jasne.

Secer JE PREVARA i predstavlja ulaganje od 80 dinara da bi se dobilo 300 do 400 dinara.
U mom selu kazu Krusevljami Cacani i Sabcani stavljaju secer u sljivu
a Uzicani i Valjevci nr stavljaju.

Odvajanje prvenca i patoke kod prepeka je u funkciji pecenja kvaliterne rakije.

I po meni najlepsa rakija je od ranke pa onda od madzarke ali ona mora da odstoji najmanje 3 godine.
Nikakava stenlejka ne moze ni da primirise njima. Stanlejka je vodena i
po meni nikakva sljiva. Kupuju je gradjani koji pojma nemaju.
 
Mi se ovde mucimo i diskutujemo a tehnolozi jako fobro znaju o cemu je rec.
Prvo previranje vocnog secera u alkohol i drugo frakciona destilacija alkohola.
I sve je za njih relativno jednostavno i kada se poveze sa praksom stvari se po meni jasne.

Secer JE PREVARA i predstavlja ulaganje od 80 dinara da bi se dobilo 300 do 400 dinara.
U mom selu kazu Krusevljami Cacani i Sabcani stavljaju secer u sljivu
a Uzicani i Valjevci nr stavljaju.

Odvajanje prvenca i patoke kod prepeka je u funkciji pecenja kvaliterne rakije.

I po meni najlepsa rakija je od ranke pa onda od madzarke ali ona mora da odstoji najmanje 3 godine.
Nikakava stenlejka ne moze ni da primirise njima. Stanlejka je vodena i
po meni nikakva sljiva. Kupuju je gradjani koji pojma nemaju.

Vidi, u nasem kraju ima toliko sljive da ne znamo sta da radimo sa tolikom rakijom. Taman posla da stavljamo jos i secer. Pa to je samo trosak, rakija se ionako tesko prodaje. Kod nas je uvrezeno misljenje da Krusevljani prave rakiju secerusu jer mislimo da su oni strucnjaci za vino posto imaju puno vinograda a ne zasada sljive. Za Sapcane nisam nista cuo.
Drugo je pitanje da li postujemo ispravan postupak, verovatno 70 % ljudi ne.
 
Vidi, u nasem kraju ima toliko sljive da ne znamo sta da radimo sa tolikom rakijom. Taman posla da stavljamo jos i secer. Pa to je samo trosak, rakija se ionako tesko prodaje....
Drugo je pitanje da li postujemo ispravan postupak, verovatno 70 % ljudi ne.

Slažem se sa tobom. Ali ko ima plasman rakije i može da proda više nego što proizvede, onda ubacuje šećer i još bolje zaradi. Malo ljudi se razume u rakiju.
Kod mene u selu po ukusu znaju od koje je šljive.
Inace čačanske da bi bolje imale vrenje kada pokupe drže u plastičnim džakovima dva tri dana da bi kažu bolje vrela.
Inace komsija moj u selu izvadio je 5 godina stare čačanske i zasadio šljivac. ....
Mnogo ima marketinga.
 
Za BEN ROJA U Uzickom kraju nema sljive vise ni za jelo a kakvo crno pecenje rakije pominjes stari zasadi su zavrsili karijeru novi nisu podizani ili nesto malo sporadicno a vrlo lako ti se moze desiti da udjes u planinsko selo a da nemas gde da kupis litar sljive a i ono malo sto je ostalo cesto izmrzava pa mestani peku od jabuke budimke a stavljaju secer ranije nisu jer je bila prodavnica mnogo daleko dva dana jahanja pa nisu stizali a sada je sve motorizovano i sada se gruva u sesnest nego mene zanima nesto drugo ovi clanovi sto koriste secer prodaju rakiju dosta skuplje od ovih sto ne koriste pa mi to sada nije jasno znaci ovi PREVARANTI sto neko rece PROFITIRAJU a ovi POSTENI SLUZE NARODU KAO NA RADNOJ AKCIJI moze li neko da mi pojasni o cemu se radi sve mi se zamutilo o cemu je ovde rec
 
Nema prevaranata dok ne počne prodaja. Tad do izražaja dolazi dobra priča i prisutnost na tržištu. Ovi koji peku za sebe su nepoznati i kad potreba da nešto prodaju, ne mogu jer su nepoznati, a od nepoznatog se slabo ko odluči kupiti, pa spuste cijenu i tad su još sumnjiviji da je to dobra rakija.
 
Nego drugari a kakav je ovaj skotski viski CIVAS ILI DZEK DENIELS jel i on prirodan jeli i on izasao na lulu ili TEKILA i sta kazu ti DEGUSTATORI jeli i to uzeto iz prirode i odradjeno u ETNO stilu .Kakvi degustatori kakvi bakraci 30 godina pecem rakiju i nikad mi niko u kuci nije zatrazio viski,votku,metaksu konjak ili tekilu a proslo ih je hiljade imao sam susarete sa strancima koji nisu u zivotu probali nesto tako savrseno kao PRIRODNA DESTILERIJA a MENI FABRICKA PICA SLUZE ZA ODVIKAVANJE OD ALKOHOLA streses se ne od jacine nego od kiseline potpuno prirodan proces i stranci nisu mogli da veruju da nesto tako savrseno moze da kupi za bagatelu a sto se tice KONTROLE KVALITETA pa to imaju ove drzavne firme TO JE TAKAV SMRAD OKO FABRIKE pa to u mrtvacnicama nema takvog vonja e to treba da proba degustator a i direktor te firme, ali mi slabo cenimo nase vrednosti i nase proizvode takav nam je valjda mentalitet
 
Smatram da mi kao nacija generalno ne umemo da pijemo rakiju niti da uživamo u svim čarima tog eliksira.... Većini je važno da što više peče u želucu i da se što pre opije.... kome da objasniš sve finese i arome i uživanje u degustiranju nego daj što pre da se usvinjim pa da mi brže prođe dan, mesec, godina... život.
 
E moj WUKSAJLO pio bi i ti na iskap i to iz krigle za pivo kada bi te uhvatila u masinu neka Ruskinja kao avion pa bi sve prstalo nego meni je izuzetno drago da retko ko u Srbiji koristi dodatke evo iz ovih postova se vidi da svaki 6 covek u Srbiji dodaje po malo sto nije nista to je vrlo mali procenat ustvari to su ekstremi to je ne vise od 15 posto ljudi a ovih 85 posto mogu da nose na analizu a i da gledaju kupca direktno u oci kada mu kazu da je roba besprekorna ne mozes ni da znas pravo stanje stvari i da imas uvid dok ne procitas tj dodjes do ovakve statistike a opet ako na jesen pitas nekog trgovca kako se prodaje secer po veleprodajama i megamarketima ubija od prodaje to su udarni termini ali pa cak i da neko greskom stavi malo ja mislim da je to sve PRIRODNO znaci nema hemije i ekstrata to je kao kada baka pita decu jeli limunada dosta slatka ili da baka doda malo secera da zasladi opasno bi bilo kada bi baka stavljala vestacke zasladjivace kao koka kola zero a ovo je sve PRIRODNO tako da TOPALOVIC moze slobodno da nastavi da prodaje UZDIGNUTE GLAVE i da kaze kupcu da je SVE PRIRODNO a da ne obara pogled dole jer nije gresan a ne mora ni cenu da obara jer ipak treba da naplati svoj trud i znoj nije lako sedati pored kazana i goreti dok se drugi banjaju na moru a opet da bude ponosan i da ga ne bude sramota VELIKI POZDRAV I ZA SECERASE I ZA OVE KOJI TO NISU
 
@Zicaprom @Šljivar
Za taj opis pripreme i pečenja rakije koji Žicaprom opisa, ja znam.
To je tako pisano u literaturi kao pravi način pripreme i pečenja.
Jedino ti je greška što patoku stavljaš u sledeći kazan, kaže se "da se sastavi patoka i bašica (prva rakije) onda prepječe i pravi rakija druge kvalitete".
Sve ovo je i Geber (Bistrica) nekada prije ovdje objašnjavao...


Ali vidi ovo, šta ja da radim kada radim na malo, za sebe. Nemam mašinu za odvajanje košpica niti mi se isplati kupiti ju.
Nemam, kao što prije napisah, požegaču, jer je nestala u našim krajevima, imam dosta divljih šljiva (dzanarika, zerdelija). Ove čačanske sorte i stenlej ponekada samo rode. Imam jabuka i krušaka, u njih moram dodati šećer da bi išta izašlo rakije. A dodam zaista samo do 3 kg na 100 kg voća.
Šta da radim kada ne mogu postići temperaturu rakije na izlazu 15 stepeni, nemam je toliko vode za hladjenje, izlazi često mlaka, zato mi opadne i za nekoliko stepeni kada odleži u buretu. A i inače u buretu dok odleži, piše u literaturi, rakija pada za 1-2 stepena.
Ne mogu brati voće ujutro nego kada stignem. Itd. Itd.
Zato moram da pravim onako kako je najbolji odnos kvaliatet/mogućnost.

I Žicaprom,
na taj način kako ti pravis rakiju i ako odleži 2 godine u buretu, malo je 400 din = 7 KM.
Stvarno malo.
 
Ne razumijem ovu diskusiju o rakiji nikako. Zar nije cilj dobiti što kvalitetniju i bolju rakiju-proizvod. Rasprava treba da ide u drugom smjeru, kao npr kako kontrolisti fermentaciju, kako uraditi kvalitetnije hlađenje na kaznu, ili možda uzidati kazan - smanjiti potrošnju drveta - energenta itd.
Uglavno najčešća rasprava je: rakija jeftina i šećer. Ako će te praviti takvu rakiju onda nema neke filozofije i posebnog postupka. Stavljaš šećer, komiš, pečeš kako kod uspiješ (kako tebi odgovara) i prodaješ za široke narodne mase. I sva se priča tu završava. Nego mi bi htjeli i ida bude i dobra i jeftina. Zato i ne možemo ući u ozbiljniju priču, ako se ne držimo osnovnih načela.

Zato predlažem da se otvri nova tema: Proizvodnja vrhunske rakije od šljive.

Edit: Upravo je i otvorih http://poljoinfo.com/showthread.php...hunske-rakije-od-šljive&p=1313610#post1313610

Evo da i odgovorim:
Ali vidi ovo, šta ja da radim kada radim na malo, za sebe. Nemam mašinu za odvajanje košpica niti mi se isplati kupiti ju.
Postoji jedna narodna izreka:" Ko hoće da nešto uradi uvjek će naći načina da to uradi, a ko neće uvjek će naći izgovor".

- Ako imaš malo može i obična malo ječa bušilica napraviti dobrog posla. Na bušilicu staviš onu spiralu za mješanje maltera ili nešto slično napraviš-zavariš komad željeza dva tri pera i sl. Razbiješ (izmuljaš) sa spiralom sljive kad staviš u kacu da sva bude kao za pekmez. Sačekaš 10-12 sata kad krene fermentacaija, sve se digne gore, košpe dole. Uzmeš kantu i prebaciš u drugu kacu. S ovim ćeš odvojiti preko 95% košpi što je sasvim dovoljno.

Poslovica nije nikom upućena lično, samo najčešći odgovor kod nas. Izvinjavam se, ako sam koga uvrijedio. Nije mi to namjera, već poticaj da se nađe rješenje.
 
Poslednja izmena:
Za BEN ROJA U Uzickom kraju nema sljive vise ni za jelo a kakvo crno pecenje rakije pominjes stari zasadi su zavrsili karijeru novi nisu podizani ...

Tesko je generalno reci, ali koliko znam kao sto sam napisao seljaci ne stavljaju secer u sljivu. Moji rođaci i više njih sadili su mlade zasade sljiva i koliko znmam ako su registrovana
poljoprivredna gazdinstva dobijali su besplatno sadnice.

Ko hoce lepu rakiju on ne satavlja secer.

Da se ne naljutis , čini mi se da se u okolini Smedereva mnogo stavlja sećera.
 
Prijatelji ajde da vas jos jednom pitam mada sam isto pitanje postavio prosle godine ali niko od strucnjaka da mi odgovori.
Mada ni ja nisam laik naime evo sta mi se desilo,prosle godine zakasnim sa pecenjem i prevrnemi se komina i posle pecenja imam ukus budji u rakiji,mislio sam da cu prepekom to izbeci ali nisam stoji mi jos u buretu dobila lepu boju i kad se popije dobra je rakija samo onaj ukus budji ostaje u ustima .
Da li ima leka???
 
Nazad
Vrh