Ракија од шљиве

Ja sam ispekao 60kazana od jabuke i 7 prepeka i potrosio sam 3 prikolice kiperice jednoosovinke svakojakog granja kazan 100 litara prevrtacdrva bila suva ko barutZaci kiperica napakovana domacinski :osmeh:
 
Meni je otprilike odlazilo nekoliko cepanica po kazanu, 100 litara kazan...nisam vodio evidenciju ali recimo od 5 do 10 četvrtinica, bliže 5 ako se dobro sećam.
 
Metar dobro suvih drva, pod uslovom da nije na otvorenom i na veoma hladnom vremenu, moze da ispece 20tak kazana. Tako je bar kod mene, ali to je u zatvorenoj prostoriji na kazanu 120l prevrtac.
 
U poslednje vreme sam imao prilike da probam nekoliko baš starih sljivovica, medju njima najzanimljivije dve, jedna od ranke crvene, druga od požegače. Obe stare preko 15 godina, jedna iz mojih krajeva, druga okolina Čacka, sve vreme provele u burićima. Imaju neku crtu likera, jako su pitke, gotovo da ne moze da se oseti ona oštrina alkohola dok ih degustirate, ali ono što me je jako razoačaralo dominatnan kiseo ukus i kod jedne i kod druge, koji se čak oseća i u mirisu. Gde su tu pogrešilo, pretpostavljam u samom odležavanju da su navukle tu kiselinu?
 
U poslednje vreme sam imao prilike da probam nekoliko baš starih sljivovica, medju njima najzanimljivije dve, jedna od ranke crvene, druga od požegače. Obe stare preko 15 godina, jedna iz mojih krajeva, druga okolina Čacka, sve vreme provele u burićima. Imaju neku crtu likera, jako su pitke, gotovo da ne moze da se oseti ona oštrina alkohola dok ih degustirate, ali ono što me je jako razoačaralo dominatnan kiseo ukus i kod jedne i kod druge, koji se čak oseća i u mirisu. Gde su tu pogrešilo, pretpostavljam u samom odležavanju da su navukle tu kiselinu?

Tu kiselinu nisu navukle od bureta, tu nije urađena adekvatna destilacija, to je patočna kiselina i ne odvajanje prvenca.
 
Tu kiselinu nisu navukle od bureta, tu nije urađena adekvatna destilacija, to je patočna kiselina i ne odvajanje prvenca.

Ni jedan ni drugi niste na pravom putu,kisela nota rakije Je uzrok nepravilnog vrenja same komine,moze se desiti delimicno ili potpuno u ovom slucaju neverujem da je potpuno posto bi to ovi ljudi primetili i nebi je ni pekli.
Dakle ovakav ukus rakije potice iz koma koji je poceo da se pretvara u sircetnu kiselinu.Najverovatnije je vrenje komine vodjeno AEROBNO i u klobuku se pocela stvarati sircetna kiselina sve sto je trebalo uraditi je klobuk izbaciti pre destilacije
mana dakako nije pozeljna ,ali se moze na relativno lak nacin otkloniti
 
Pre 6-7 godina, imao sam 200 litara koma od migavca. Dugo mi je stajao u buretu. Kada sam ga ispeko rakija je vrhunski mirisala, ali nije mogla da se pije kolko je bila kisela. Verovatno se kom ukiselio.
 
Ni jedan ni drugi niste na pravom putu,kisela nota rakije Je uzrok nepravilnog vrenja same komine,moze se desiti delimicno ili potpuno u ovom slucaju neverujem da je potpuno posto bi to ovi ljudi primetili i nebi je ni pekli.
Dakle ovakav ukus rakije potice iz koma koji je poceo da se pretvara u sircetnu kiselinu.Najverovatnije je vrenje komine vodjeno AEROBNO i u klobuku se pocela stvarati sircetna kiselina sve sto je trebalo uraditi je klobuk izbaciti pre destilacije
mana dakako nije pozeljna ,ali se moze na relativno lak nacin otkloniti

Narvno da i to može da bude, al više tipujem na jednostruku destilaciju samo, jer ko radi dvostruku i odvaja prvenac-srce-patuku vjerovatno bi poveo i računa o vrenju. Pretpostavljam kakav je ukus te rakije, jer je većina takvih rakija bar u mom kraju, ja ih zovem kiseljačama uprvo zbog takog postupka destilacije. Trebalo bi probati tu rakiju i lako bi bilo ustanoviti tu manu od čega je.

Edit: Naravno može da bude i kombinacija ove dve greške kiseo kom i nepravilna destilacija. Pogotovo mana je izražajnija ako je odgođena destilacija posle završenog vrenja, obično na proljeće rađena.
 
Poslednja izmena:
Malo sam razmišljao na tu temu...
Kiseo kom može da nastane iz više razloga:
- ako se u posudu za fermentaciju danima ubacuje sveže voće, dok se ne popuni do vrha
- ako se meša kom dok traje vrenje
- ako se vrenje odvija bez otpusta za ugljendioksid, nego na otvorenom
- ako prevreli kom dugo stoji, a nije posuda hermetički zatvorena
I verovatno ima još koja stavka, al ove mi deluju najlogičnije.
Šljivar, šta znam za to odvajanje patoke, da li je zbog toga. Patoka u glavnom smrdi, nije to kiselost. Mada može da bude i to.
 
kisela rakija

- ako se u posudu za fermentaciju danima ubacuje sveže voće, dok se ne popuni do vrha
- ako se meša kom dok traje vrenje
- ako se vrenje odvija bez otpusta za ugljendioksid, nego na otvorenom
- ako prevreli kom dugo stoji, a nije posuda hermetički zatvorena
I verovatno ima još koja stavka, al ove mi deluju najlogičnije.
Šljivar, šta znam za to odvajanje patoke, da li je zbog toga. Patoka u glavnom smrdi, nije to kiselost. Mada može da bude i to.

Brko, naveo si opsta pravila kako bi trebalo da se vrsi vrenje, normalno ako imas uslove, vrijeme i ako hoces da napravis onako po knjiski...

Medjutim, u stvarnosti uvijek ima odstupanja od toga postupka, razni razlozi ali se opet moze dobiti dobra rakija koja nece mnogo zaostajati za ovim koje su napravljene "po receptu".

Prvo:
- ja cesto u posudu za vrenje stavljam-dodajem voce dok se ne dopuni do vrha, razlog nije svo voce domah zrelo A ZBOG TOGA NIJE KISELA RAKIJA. Normalno, punjenje posude ne traje duze od 7 do 10 dana. Ako traje mjsec ili dva onda se u komu svasta izleze i stvori, pa moguce je i kiselina.
Drugo:
-mjesanje koma - ja to ne radim. Moguce je da se mjesanjem stvori vise kiselina, proces vrenja sigurno tada ide brze pa ako mjesanje duze traje mozda kom "prekiseli".
Trece:
- otpust za CO2. Ja to ne radim, a NE MOZE NI ZBOG TOGA DA BUDE KISELA. Stvori se gore "poklopac" od voca i samo njega ne treba dirati a treba ga baciti prije destilacije. I posuda treba biti zatvorena, ja je poklopim ali ne hermeticki.
Cetvrto:
-dugo stajanje koma. E TO JE VJEROVATAN UZROK KISELOSTI.


I normalno slazem se i sa Sljivarom da prilikom destilacije nije odvajena patoka (i nije radjena druga destilacija) pa je ostalo vise kiselina u rakiji.

Znaci, vjerovatno su oba ova razloga uzrok kiselosti u rakiji:
prvo: prevreo kom i
drugo: nepravilna destilacija
 
Au čoveče Mikes šta ti to praviš :haha:

7 do 10 dana dodaješ voće? Zatim ne promešaš? Sve vreme ti je otvorena posuda (poklopljena ali otvorena) ?
 
Ja isto ne radim otpust za CO2. Zavijem poklopac do kraja pa odvijem pola kruga ili malo više. Od ove godine ću i to da odradim. Ali ostalog se pridržavam i to baš knjiški.
Ja punim bure po bure sa voćem, kako stiže, eventualno dopunim sutradan, ali posle nedelju dana, hmmm, vrenje uveliko krene i ti ga prekidaš... Ili su ti sudovi veliki ili radiš sa voćku dve.
A peko sam i posle 3 meseca rakiju, samo što kad završi vrenje (posle 20-tak dana) krvnički zavijem poklopac na buretu. I nikad mi nije bila kisela.
Sem onaj pusti migavac, ja bio na godišnjem, drugi ga punili...dva kazana džabe peko.
 
Au čoveče Mikes šta ti to praviš :haha:

7 do 10 dana dodaješ voće? Zatim ne promešaš? Sve vreme ti je otvorena posuda (poklopljena ali otvorena) ?

Ma promijesam kada napunim posudu....
Kada ljudi kazu: mijesanje voca, misli se da se svaki dan, a nekada i nekoliko puta dnevno, napunjenu posudu mijesaju i tako do kraja vrenja... Tako neki rade.


Poklopljena mi je posuda, uglavnom. Nekim posudama mogu zavrnuti poklopac pa je njima bas zatvoreno (samo ponekada otvorim da pogledam stanje).


Druze, kako voce stize tako ubacujem u posude. Ne bavim se pecenjem profesionalno nego onako za sebe. To ti je kako kada, zavisi od godine, roda. Vocaka imam svakavih i stizu u razlicito vrijeme. Ako podabirem vocke nekada nema dovoljno da se napuni pa polako.... A nekada kada ima, napunim od prve ::super::


Brko45 je napisao(la):
Ja isto ne radim otpust za CO2. Zavijem poklopac do kraja pa odvijem pola kruga ili malo više. Od ove godine ću i to da odradim. Ali ostalog se pridržavam i to baš knjiški.
Ja punim bure po bure sa voćem, kako stiže, eventualno dopunim sutradan, ali posle nedelju dana, hmmm, vrenje uveliko krene i ti ga prekidaš... Ili su ti sudovi veliki ili radiš sa voćku dve.
A peko sam i posle 3 meseca rakiju, samo što kad završi vrenje (posle 20-tak dana) krvnički zavijem poklopac na buretu. I nikad mi nije bila kisela.
Sem onaj pusti migavac, ja bio na godišnjem, drugi ga punili...dva kazana džabe peko.?


Sve ti je to sto radis OK.
Ne kazem da je dobro dodavati voce po malo dok se ne napuni posuda - nego da to nije uzrok kiselosti.
Dodavanjem voca u posudu ne prekines vrenje nega ga samo malo "poremetis".

Bolje je da se posuda napuni odjednom vocem i gotovo. Ali kao sto rekoh, sta cu kada ja neko voce poberem sledeci vikend a nema dovoljno ni za npr. 1 kazan (100 kg)?
Imam razlicitih sudova, ali nemam ih neograniceno pa rasporedjujem sta mogu.


Imam ja i mnogo vocaka, ali ove godine bi izgleda moglo da bude kao da imam bas samo nekoliko :sta: Izgleda nije rodna godina....
 
Vrlo je jednostavno nema svako odmah celu kolicinu voca da napuni bure odjednom i tu nema nikakve greske i dileme oko postupka ako se dobro odradi.
vrenje tada treba da se vodi ANAEROBNO dakle bez prisustva kiseonika ali se sud nezatvara hermeticki nego se vazduh uzima iz vode na 24 casa se litra vode menja u posudi a sama posuda je povezana sa buretom u kome se voce domece dakle bez ikakvih problema razlika u prvom stavljanju recimo 15kg voca i zadnjem do popunjenosti bureta moze biti i 20 dana kada se dopuni bure moze se nastaviti sa Anaerobnim vrenjem a moze i aerobno
 
Ne uzimima se vazduh iz vode.Voda u ovom slučaju prilikom fermentacije sprečava ulazak kiseonika.
A što se tiče vrenja,za većinu voćnih vrsta ono se završava za 20 dana,tako da bi dodavanje svežeg voća bilo štetno.
 
Pa ja nisam komina,..........u tome i jeste poenta ako si pratio sta sam napisao ako nema dovoljno voca za odjednom dodaje se do pune kolicine a komina uzima vazduh iz vode ne mnogo ali dovoljno da se krcka na tenane da nebi jedno preradilo a drugo tek pocelo.
To je radila moja baba,moj deda pa i ja dok nisam stekao veci vocnjak pa sada nemarim.
 
Nazad
Vrh