Ракија од шљиве

@ meeker hvala puno.... moj predlog je da svako ko smatra da ima dobru rakiju naravno bez secera, da odnese kod profesora na poljo. fakultet u Zemunu, i neka mu prof.dr. Nikicevic izvrsi ocenjivanje i degustaciju.... Kazace ti kakva je da li ima nekih ne dozvoljenih primesa, zato i kazem za secer jer to prvo on oseti u ukusu rakije... moze da ti kaze u kom buretu ti je starila rakija, koliko je godina stara, pogrei +- 2 godine... i ako nesto ne valja...on ce ti reci sta treba da ispravis i kako... ne znam tacnu cenu tog ispitivanja...ali ako nekoga interesuje mogu da se raspitam... veliki pozdrav za sve i :ppozdrav:
 
Nemanja da li je moguće izvršiti tu analizu na pojl. fakultetu u novom sadu ? ako ti nije teško raspitaj se pa ispiši broj ovde na forumu, msm da bi to mnoge zanimalo, koliko si platio taj kurs što si završio ? :ppozdrav:
 
Mislim da je moguce i u Novom Sadu, ali ja bas nemam nikoga tamo da bi bio siguran 100% ali cu da se raspitam.... Kurs je trajao 4 meseca, nedeljom su bila predavanja od 11h do 15h...mislim da je tako bilo... dobijes na kraju svu literaturu i sva predavanja... cak nam je dolazio i drugi profesor koji nam je predavao o hemijskoj analizi alkohola.... I na kraju polazes zavrsni test nakon cega dobijas, naravno ako polozis sertifikat za proizvodnju vocnjih rakija sa pecatom fakulteta, potpisom dekana i porfesora doktora. Sa tim sertifikatom imas pravo da peces rakiju za svoje potrebe u bilo kojim kolicinama... ali ne mozes da vrsis uslugu destilacije drugima. Za sada je tako... to kazem ovako po zakonu... ako ga budu nekada doneli, koliko mi se cini da kao niko nece moci da proizvodi rakiju bez tehnologa i prijavljene firme... ali nisam siguran za to sad, da ne lupam gluposti... taj zakon ko zna kada ce stupiti na snagu... A ono najbitnije kurs je kostao 20,000 dinara, i placalo se mislim u dve rate.... Posto sam ja student poljoprivrednog fakulteta, mi smo imali pogodnost da slusamo tu obuku bez ikakve nadoknade.... eto...pozzz
 
To je samo "vijerovanje" da se secer osijeti tko je pusac.Ja sam okorijeli pusac 3 kutije dnevno tucem a rakiju i vodu samo pijem piva "rijedak petak"i nista nisam osijetio cak 1 kod mene mece secer non-stop pa nista nisam osijetio ali nemece puno na kacu od 10 kazana mece 10kg.kaze b(bolje sazori) :sta: .
 
ljusha
Ako ste nekada nešto radili sa bakrom ( sekli, brusili, polirali...) pa zapalili cigaru sigurno ste osetili drugačiji sladkasti ukus. Možda ima neke veze sa držanjem rakije u bakarnoj ili metalnoj ne adekvatnoj posudi :sta:
 
mene interesuje jedna stvar, a to je gde mogu da kupim prokleti filter papir, prevrnuo sam ceo ns i nigde ga nisam pronašao, da li neko zna gde ima da se kupi ?
 
Pozdrav svima!
meeker je napisao(la):
ljusha
Ako ste nekada nešto radili sa bakrom ( sekli, brusili, polirali...) pa zapalili cigaru sigurno ste osetili drugačiji sladkasti ukus. Možda ima neke veze sa držanjem rakije u bakarnoj ili metalnoj ne adekvatnoj posudi :sta:

Veliki sam ljubtelj, dobre rakije...pečemo za svoje potrebe već nekih 15godina!
Pekli smo, sa šećerom, i bez...
Dakle, hteo sam reći da sladunjavi ukus nije vezano za to - dali ima šećera,ili ne...
Lepo ste rekli da je to zbog bakra...što je i tačno!

Niko nedrži materijal za pečenje u bakarnim posudama, jedina prilika kad se materijal za pečenje dodiruje sa bakrom,,, je upravo kazan, kad se peče rakija!
Tad se dešava neka reakcija, između bakra i materijala za pečenje...i prođe mala količina u destilat, i rakija bude slatka, kad se zapali cigareta!
Ali se to nedešava, kad se peče na vreme...nego ljudi peku mnogo kasnije, od završetka fermentacije, i tad se menja PH vrednost materijala za pečenje...i oseća se miris sirćeta, al nije sirće!
Uglavnom treba PH vrednost materijala za pečenje, da bude oko 3...znači PH-3 (2,8-3), i tad se neće osećati sladunjav ukus kad se zapali cigareta, bez obzira i da ima šećera u abnormalnim količinama...jedino će glava da boli!
Sve se to može kontrolisati PH metrom, ili običnim lakmus papirom!

A metalna burad..."NIKAKO", to je živi otrov!!!

živi bili...
pozdrav joe!
 
Ne menjam ništa u tehnologiji, bez obzira na njihove zakone.
Ilegala kao i do sada :haha: :haha: :haha:
 
Postovani,

Ajd, u redu je sto ne menjamo nista u tehnologiji,ipak smo mi ljudi domacini i zelimo dobro nama, nasim ukucanima i prijateljima koji konzumiraju nas proizvod.Svi mi , siguran sam, imamo dobru rakiju, ali kako jedan "obican" domacin sa 40 ari sljivara da ispece 35-40 kazana rakije,a da to niko ne "vidi",odnosno da domacin kaze da je to za kucnu upotrebu... :sta: :sta:. :nono:.Posto nisam citao zakon,opet pitam, da li je definisano koliko je litara za kucnu upotrebu , a koliko predstavlja "trzni visak".
Posto sam u zadnje vreme "lenj" na citanje ajd to pogledajte umesto mene :D :bravo: :haha: :haha: :cool: :udri: ::svaka cast::

Sa postovanjem Vas Misa dfiskal
 
dfiskal je napisao(la):
Postovani,

Ajd, u redu je sto ne menjamo nista u tehnologiji,ipak smo mi ljudi domacini i zelimo dobro nama, nasim ukucanima i prijateljima koji konzumiraju nas proizvod.Svi mi , siguran sam, imamo dobru rakiju, ali kako jedan "obican" domacin sa 40 ari sljivara da ispece 35-40 kazana rakije,a da to niko ne "vidi",odnosno da domacin kaze da je to za kucnu upotrebu... :sta: :sta:. :nono:.Posto nisam citao zakon,opet pitam, da li je definisano koliko je litara za kucnu upotrebu , a koliko predstavlja "trzni visak".
Posto sam u zadnje vreme "lenj" na citanje ajd to pogledajte umesto mene :D :bravo: :haha: :haha: :cool: :udri: ::svaka cast::

Sa postovanjem Vas Misa dfiskal

Ja сам прочитао закон о производњи алкохолних пића и није наведена количина за кућну употребу.
Post je spojen: [time]1293220379[/time]
_________________________________________________
И још нешто из закона, много је мања казна ако продајете ракију као физичко лице него као правно, наравно ако вас ухвате :ppozdrav:
 
Kod nas 50litara za kucnu upotrebu je dozvoljeno po zakonu,a inspekcija ako zeli stace nam na kraj bez ikakvih problema.Samo kazna se digne u visini 3000 evropskih ::novac:: ili zatvor par mijeseci,sami cemo prekinuti i necemo pokusavati zezati se naravno ako bude u interesu drzave da seljaka zatare ali kako je krenulo crno nam se pise.
 
omegpn
druže dobro si rekao: "naravno ako nas uhvate":ppozdrav:
ako nas uhvate :haha:, mogu da nas uhvate za sada za...... :haha: još ako ćale popije koju, a to mu nije strano :haha:, biće klasično terenje iz dvorišta i puštanje psa hahah, a onda opet malo da odmori hahah :haha: nama u malo urbanijim sredinama će i moći da zavedu red, ali ko će da zavede red srpskom seljaku na 2000 metara nadmorske visine da prodaje rakiju na Đeravici, samo vi pecite i prodajte dok možete, a kada taj zakon počne da se primenjuje u potpunosti biće opet nekih nedorečenih članova i stavova, kao i u svakom zakonu samo ga treba dobro proučiti i :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Nemojmo se mnogo opuštati :bravo:. U početku vladavine Tita amBroza, zacrtavani su Petogodišnji Planovi, a unutar njih i plan poljoprivredne proizvodnje. Dakle, ODREĐENO je koliko čega ima da rodi, koliko kokoška da snese jaja i sve ostalo. Nebi to bilo ništa strašno da nije bilo određeno koliko čega se ima PREDATI državi besplatno. Ljudi su morali dokupljivati, da bi predali državi koliko je određeno. Pričalo se da je čovek obesio kokošku, a na nju okačio natpis: "Nisam kriva što nisam živa, jer nisam mogla da ispunim Petogodišnji Plan, da snesem po dva jaja za jedan dan". Bilo je to vreme amBrozove "industrijaLJizacije". Da ne dužim mnogo, al da napomenem da je plaćan porez na SVE što je seljak posedovao. Između ostalog na zaprežna kola i pse. GLE SLUČAJA. Ne bih da mnogo rizikujem, al moram reći da poznajem par današnjih tajkuna i vlastodržaca, koji vode poreklo od amBrozovih UTERIVAČA poreza......
 
Postovani panto ,a i svi ostali rakijasi,

Ipak se sve ovo osvodi na nasu narodnu :"Za placanje nema problema, para nema!!!!!!" :nono: :nono: :nono:, a da ih ima, sto rece jedan ministar pirocanac, odakle bre.....!!!!!A, on, bejase najblji do sada ,mada imase cudan nadimak,"Boza gulikoza",najbolje cene mleka,zita, kukuruza,prasica itd..Voleo bih da jos ima takvih "gulikoza" gde bi nam bio kraj ... itd .secam se ja toga... a i Tito mi je u zivoj uspomeni.. secam se kao student... inter rail karta i ja obidjoh celu Evropu... za 20 dana...do duse i sada to moze... ali tesko da to studenti mogu...pa oni ,jadni nemaju ni za marendu.... a skolarine...kao da su na Harvardu... :udri: :udri: :udri: ::novac:: ::novac:: ::novac:: ::lose:: ::lose:: ::lose:: ...Kakva rakija,mislim, kakva zemlja,kakvi ljudi ... ma jbg ja odoh u off...a tema rakija...A sto ti rece dokupljivanja,moj pok.deda nije imao bas ceo vagon zita ,falilo 380 kg pa je morao da to odsluzi 2.5 godina zatvora,nije imao da dokupi 380kg a i da jeste ,odakle itd... jbg kulak..mnogo su nas je.....li ovde po Sumadiji :haha::haha:??. No to su prosla vremena... povratka nema ..


S postovanjem Misa i :ppozdrav:

P.S.
Ako odoh u off administratore "brisi".....malo sam bio pri "penkalu" i raspolozan za diskusiju...na temu sljiva i rakije od sljive ..

I ona recenica , onog mucenog proizvodjaca rakije iz Cacka (oko 75 godina ima covek) je tacna, a ona glasi:"Mi ,moja familija, nije imala stedne knjizice sa devizama,nego pune burice prave srpske sljivovica,pa kada "zaksripi" tu je...." :ppozdrav: ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::
 
Nazad
Vrh