Ракија од шљиве

Stiglo
bure.jpg
 
Pravio sam čips iliti ljuske pekao u Smederevcu 5 sati na pojakoj vatri , samo si potamnile nisu izgorele , i pre 1h sam stavio i rakiju , već menja i boju i ukus i miris na mnogo bolje.
 
za sljivu pozegacu, koje bure hrasta je bolje, obicno ili barik malo nagorelo?

I koliko bi vi drazali takvu rakiju u novim buricima.

Moraš pravilno da ovinis novo bure .
Nova rakija od oko 22 grada inox ili staklo ili keramiku na 4do6 meseci i onda u bure na zrenje . Zrenje od 6 meseci je minimum , optimalno od 3do 10 godina . Zatim ide u staklo iliti flaširanje , pre toga prilagodis dest vodom jačinu na 18, pa onda opet da se slegnu molekuli 3meseca pre flaširanja.
Naravno ti možeš i 16 c ako smatra da ti je dovoljno kvalitetna rakija na kraju a možeš i 21. Preko 18 gradi kakvo god bude i šta god , ništa nećeš osetiti osim vatre i ljutine u ustima .
 
Moraš pravilno da ovinis novo bure .
Nova rakija od oko 22 grada inox ili staklo ili keramiku na 4do6 meseci i onda u bure na zrenje . Zrenje od 6 meseci je minimum , optimalno od 3do 10 godina . Zatim ide u staklo iliti flaširanje , pre toga prilagodis dest vodom jačinu na 18, pa onda opet da se slegnu molekuli 3meseca pre flaširanja.
Naravno ti možeš i 16 c ako smatra da ti je dovoljno kvalitetna rakija na kraju a možeš i 21. Preko 18 gradi kakvo god bude i šta god , ništa nećeš osetiti osim vatre i ljutine u ustima .

Prvi put krecem u ovu avanturu sa drvetom, pa proveravam tako neke detalje.

Imam dva bureta, jedno je barikirano drugo standardno. Navodno se barik ne ovinjava nesto puno koliko sam cuo, ali njega lagano spremam za sledecu godinu.

Ono sto sam sada uradio sa ovim drugim je:
- par dana pun hladne vode za zabrekne ako i gde treba
- onda jedan dan 1/3 kljucale vode + 2kg soli
- dva dana pun hladne vode da isperem ovo prethodno (jos sam jednom menjao vodu)
- kada sam pustao ovu prakticno cetvrtu vodu iz njega (posle ukupno negde 5-6 dana) voda je bila prozirno cista, ali se na ukusu malo osetilo drvo
- sad sam stavio meku rakiju od pozege i planiram da drzim tu negde izmedju 1-2 meseca, zavisi koliko izdrzim :D

dakle racunam da cu negde pred kraj godine staviti ovih 75l prepecenice od 55% (knjige kazu da se stavi rakije od 50-55%), koja je ce biti stara jedno 2-2.5 meseci. + 25-30l sto dobijem tu meku kad prepecem.



ako imas iskustva sa tim stvarima:
- zasto rakija mora da odlezi pre bureta 4-6 meseci? koja je razlika
- cuo sam price da nova burad bez obzira brzo farbaju rakiju, tipa za mesec dana, da li je to posledica loseg ovinjavanja?
- ovo dugo lezanje u godinama valjda ne moze u istom buretu, nego kako vreme prolazi, prebacuje se u sve starije

Evo sta Nikicevic stavlja kao recept za dobro ovinjavanje:

 
Ovo dole je lepo receno , ovinjavati mekom .
5 meseci je optimum posle pečenja da stoji u staklu da se svi molekuli sjedine tj nadju svoje mesto u lancu i ta rakija se ne pije , pročitaj od prof Nikicevica.
Moj komšiluk peče rakiju od 22grada i kada im pomenem da bi bilo lepo da odstoji 5 meseci pa tek onda da piju i to da smanje na bar 19gradi , oni se nasmeju i kažu Pa za 5 meseci neću imati ni kapi, kakvo čekanje
Ja lično kažem ako to vole neka rade tako , ako žele da stavljaju puding u rakiju može i to

Ali neko ko radi za svoju dušu , gleda da ispoštuje proceduru , kupi još i burad , bilo bi otužno ne sačekati bar 4 meseca u staklu i bar još 6 meseci u drvetu , čisto da i sam znaš da je to to.
Biće ona dobra i mesec da stoji , i 15 dana , ali zna se kakva je rakija od godinu , od 5 ili od 10.
Opet kažem , to je narodno pice i svako može da ga pravi baš kako želi
 
Opet isto pisem, rakija kada se ispece treba da je od 65-70% jacine, i prvih bar 3 meseca se ne spusta, vec se provetrava.
Znaci ako je staklo 20% da ostane praznog prostora u balonu, otvoris balon na svakih nedelju - dve dana dunes u balon da izadju visi alkoholi koji se najvecim delom nalaze u gasovitom stanju u balonu.
Ista stvar je i za bure, samo koliko se secam da sam procitao na forumu sve o vinu bure se puni na 98% zapremine.
Uglavnom upisi u pretragu ovinjavanje buradi, vidi koji te link vodi do tog foruma i citaj sta user Bistrica pise.
Kad nadjes njegov odgovor nemas potrebe citati ista dalje.
A generalno rakija u buretu se i sipa na 65% to je pravilo.
I ostavljas ga ako je novo bure taman onoliko koliko ti odgovara i tvom ukusu
Nakon toga kao sto Marceta napisa da su stara burad najbolja - destilat kad dobije ukus (boju) se prebacuje u ta isprana burad gde lagano sazreva, gubi jacinu alkohola a sa tim posle i kada ga spustas na pijacu jacinu manje vode moras dodavati - sto u prevodu znaci vise arome.
Zato taj proizvod ima drugu cenu.
 
to sto pises je jako zanimljivo, ali voleo bih da vidim ko to dobije sljivu prepecenicu na 70%, da je bacio prvenac i da nije stavio gram secera. koliko tih litara dobije na 100kg sljive?

meni deluje da su to brojevi za konjak, tj vinov destilat, evo sta se kaze inace:


Sad koliko vidim u ostalim pasusima, etanol na 60-70% izdvaja jedne stvari iz hrasta, na 40-50 izdvaja nesto durgo. Bilo bi dobro imate sve te faze, ali sad pricamo o kompleksnom odlezavanju, gde ista rakija menja burad ali i menja svoja svojstva.

Verovatno neko ko ostavi rakiju u istom novom buretu 10-20godina mozda dobije sve to, tako sto sa godinama pada koncentracija etanola i onda ta rakija drugacije sazreva i izvlaci druge stvari iz istog bureta.


Verovatno postoje odredjeni trikovi kada se pece dosta rakije, pa onda napravis jednu jacinu od 70% za jedno bure ovaj ostatak srca nakupis i stavis u druge posude, zatim to kasnije sve zamesas tako da dobijes odredjeni kvalitet.

Ratko, koliko dugo si u ovome, koliko litara ti je do sada proslo kroz ruke u buradima?
 
Ispeces dobru rakiju i staviš staklo pa drvo i čekaš , nema potrebe da komis mozak i na kraju zeznes sve . Ostavi u bure oko 20 i čekaj preko godinu i više , ili 19 ako piješ pre godine . Suština ti je vreme , 3 godine minimum . Džabe sve perfektno ako vreme ne odradi svoje

Ako imaš dobru rakiju i kada naspes u bure , nakon 2 sata ćeš imati totalnu promenu mirisa ukusa i boje na drastično bolje i faktički od tad možeš da je piješ.

Ako hoćeš rakiju boje Koka-Kole , čekaš 10 godina da odleži i onda imaš sam vrh proizvoda.
 
Dodao bih još jednu stvar , obično kada se peče rakija je oko 20c i skoro svaki grad je bazdaren na 20c, na svakom to i piše , medjutim mnogi kad dodje zime izmere , pa onda na osnovu tih mera razblaziju rakiju ili sipaju u burad , a tu su oscilacije i po 3 , 4 grada u zavisnosti koliko temperatura odstupa od 20c
 
Може један савет да вам буде лакше купите аков напуните га али не до врха и убаците два комада паркета и мирна бачка једино ако држите дуже дрво хоће да се олиња па морате процедити То вам је најјефтинији начин да одлежите ракију аков кошта око 2400 динара и то је трошак
 
taman covek pomisli kako cemo nesto zakljiuciti kako najbolje sa buretom, evo predloga za parket :D

jasno je da ima brzih nacina, kupi onu termicki tretiranu piljevinu i probaj sa tim, nije to uopste ista vrsta odlezavanja kao bure, u buretu rakija dise.
 
ма видиш да их плаћају французи оће макрон да нам прода буриће и да згрне лову ко да смо ми глупи Који је србин држао ракију 10 година у бурету ајд да се нелажемо све било попијено до нове сезоне то је толико лагање да је то страшно испечеш попијеш продаш ако има вишка и ако није било мраза
 
to sto pises je jako zanimljivo, ali voleo bih da vidim ko to dobije sljivu prepecenicu na 70%, da je bacio prvenac i da nije stavio gram secera. koliko tih litara dobije na 100kg sljive?

meni deluje da su to brojevi za konjak, tj vinov destilat, evo sta se kaze inace:


Sad koliko vidim u ostalim pasusima, etanol na 60-70% izdvaja jedne stvari iz hrasta, na 40-50 izdvaja nesto durgo. Bilo bi dobro imate sve te faze, ali sad pricamo o kompleksnom odlezavanju, gde ista rakija menja burad ali i menja svoja svojstva.

Verovatno neko ko ostavi rakiju u istom novom buretu 10-20godina mozda dobije sve to, tako sto sa godinama pada koncentracija etanola i onda ta rakija drugacije sazreva i izvlaci druge stvari iz istog bureta.


Verovatno postoje odredjeni trikovi kada se pece dosta rakije, pa onda napravis jednu jacinu od 70% za jedno bure ovaj ostatak srca nakupis i stavis u druge posude, zatim to kasnije sve zamesas tako da dobijes odredjeni kvalitet.

Ratko, koliko dugo si u ovome, koliko litara ti je do sada proslo kroz ruke u buradima?
Aleksandre,

Ja sam dobio rakiju koja ima 69% vol., odvajao sam prvenac 1% od količine meke rakije koja je stavljena na prepek, skupljanje srednje frakcije sam prekinuo kada je na luli bilo oko 50% vol. i nisam stavio ni trunku šećera.
Deo rakije mi je u hrastovim buradima a deo u staklu, još nije razblažena.
O tačnim merama mogu kasnije jer imam svoju šljivu pa nisam premeravao, imao sam oko 1500l meke rakije za prepek.
Vadio sam koštice ali nisam stavljao kvasce.
Mašinerija je na linku
 
Nazad
Vrh