Како почети...?

mogao bi otvoriti i mini mlekaru :osmeh:
A zar stvarno mislis da ces posle nekog vremena imati volju da se bakces muzom 10-20 ovaca (imaj u obziru da ce bar 2meseca sisati jaganjci) a ti ces imati da siris ono sto pomuzes posle ta dva meseca
 
Najbolje kupi sad ovce al nemoj matore. Gledaj da budu sa dva ili četri zuba. Izvućeš na proleće veći deo para kad prodaš jagnjad. Ako treba pojašnjenje ovo oko zuba tj. koliko su stare.
Postavicu ti sad bas glupo pitanje!:osmeh: Da ovca ima u vilici dva, ili 4 sjekutica, ili se tako kaze za starost ovce", (2 ili 4 godine)? Da li je pametno da kupujem sjagnjene ovce, ili je bolje da se mrkaju kod mene (ako jos traje sezona toga)?

---------- Poruka napisana u 00:06 ---------- Prethodna poruka je at 00:02 ----------

mogao bi otvoriti i mini mlekaru :osmeh:
A zar stvarno mislis da ces posle nekog vremena imati volju da se bakces muzom 10-20 ovaca (imaj u obziru da ce bar 2meseca sisati jaganjci) a ti ces imati da siris ono sto pomuzes posle ta dva meseca
Iskren da budem zanima me meso, tj. jagnjad, a samo usputno je mlijeko. A to sto kazes da li cu stavrno imati volju da ih muzem, pa... ne vjerujem!:ppozdrav:
 
Ne znam dali neko cita postove kolege Zarius011, covek kaze da ce ovce da drzi na pola hektara, znaci pasa nekih mesec-mesec i po dana u godini i neki mu preporucuju pramenku?? pa neke kolege kazu da se W i IDF ne isplate na jaslama, a sada preporucujete pramenku?? Mozda se ona bolje isplati od ove dve rase!? Kolega sto se tice W lepo odete na pijacu, malo prosetate, vidite sta se prodaje a sta ne, pa cete na licu mesta imati uvid kakva jagnjad prolaze i za sta bih imali garantovan plasman. U Srpskoj je tesko naci kvalitetnog W a IDF je nemoguce. Ostale uvozne rase sem Romanovske mislim da nisu zastupljene ni u tragovima, sem teksela koji je uvezao Slavisa
 
Ovce su se već izmrkale jer je sezona mrkanja počela odavno. Ovca ima 32 zuba a sekutiće samo u donjoj vilici 8komada. E sad jagnje kao i dete menja mleče zube. Kad promeni prva dva sekutića onda je grlo staro od 18 do 24 meseca. Ako ima 4 izmenjena sekutića onda je ušlo u treću godinu. Lako je videti jer je razlika vidljiva između stalnih i mlečnih zuba. To ti je veoma važno da ne kupiš matorke. Ovako kupi mlađe ovce pa si miran par godina. To sa mlekom je isplativo a jagnjad možeš zalučiti i sa 50dana al da ih hraniš dobrim kocentratom. Kod mene nema potražnje za ovčijim mlelom ni sirom tako da to ne radimo. Neznam koliko ti je kolega Petrovo daleko vidi sa njim on ima tu rasu i koliko sam video na forumu ima odlične ovce. Sigurno će ti biti od pomoći da odabereš dobra grla za početak što je presudno da ne nasednes i onda se razočaraš. Kupi kvalitet nemoj žaliti 10 do 20evra više po ovci al kupi da valja.
 
Izgled zubala koje se vremenom menja
2z4h7p2.jpg

Kolega sarbanac je u pravu na priplodnom materijalu ne stedeti, ako kupujete odrasle ovce obavezno proverite stanje vimena, da nije osteceno, jer retko ko hoce da proda mladu, dobru ovcu koja nema neki problem. Najbolje bih bilo kada bih nasli nekog odgajivaca koji prestaje d as ebavi ovcarstvom pa probrati kod njega grla.
 
Ako je totalni pocetnik zeznuce ga ti "zubi"najbolje bi bilo da pogleda jel ovca ima zube e sad kakve to bi ga moglo zeznuti.Ako ima uzimaj ako ima 2,3 koji se klimaju bijezi od toga.Sta se tice napretka jagnjaca pramenke pojedina grla uspiju odgojiti jagnje odlicno za 2 mijeseca ali bas neznam za tu isplativost i dohranu da bi se muzle sa tako malog pasnjaka.Tih 20 ovaca ce ti dati 5l mlijeka kao pocetniku i stas stim kakav sir i koliki ces napraviti.Najbolje ti je uzeti 10 za pocetak pa malo sam da okusis taj "hljeb"Sretno kolega.
 
Hvala momci na pomoci!Totalni sam pocetnik, jedino sto imam od zivotinja je pit bull u boksu! :osmeh: Kolega Care, sta mislis da li bi mi se isplatilo da 10, 15 ovaca drzim u tih 5 dunuma pasnjaka, uz dohranu sjenom i ostalom hranom? Bez muze, cisto da se ovce uzgajaju zbog mesa, tj jagnjadi.
 
imas dosta uslova pramenka jede svo zelenilo uz to voce polu trilo travu staru brsti a sem toga davaces im dohranu i nebrini se a jagnjad dobro hrani za plasman se nebrini letice oni tebi cim vide sta je prava stvar
 
Ako hoćeš samo meso opet uzmi pramenku. Nabaviš ovna neke tovne rase i to je to. Međutim ja kad bih počinjao uzeo bi romanovsku. Jeste skuplja nabavka ali kod vas je ima. Pošto si ograničen pašom uzmi 6-7 komada. Imaćeš jaganjaca kao od 12 pramenki. Jagnjad romanovske je dva puta a mozda i tri puta skuplje o jagneta običnih ovaca.
 
romanova ima skup je daje vise jagnjadi ali i ove nase vlasicke imaju dobru plodnost i da se nezanemari da romanova jagnjad dosta sporije napreduju ali se dobije vise
 
covjeku ide w ovan na ovce citajte malo
upravo tako, citajte malo
Shvatam sta zelis reci, ne sumnjam u tvoje iskustvo! Mene samo plasi kako ce se prodavati jagnjad od W, jer ovde je najvise zastupljena pramenka. Naravno u cilju mi je da jagnje sto prije dospije potrebnu kilazu za prodaju i da bude "mesnato". Samo me to "ali" zeza, ne znam kako se prodaju w ovce ovde. A kakva bi kombinacija bila pramenka i w ovan? Da li bi jagnje zadrzalo kvalitet mesa (tj ukus, posto svi govore da je ubjedljivo najbolje) od pramenke, a rast od w?
Da bih posle posta kolege Sarbanca koji je rekao ''Prvo kao početnik što dalje od virtemberga'' kolega @zarius011rekao da mu je sve jasno!!!
Najbole bih znaci bilo da uzme pramenku ili Romanovsku (Romanovska je bas za pocetnike :haha: ) . Mislim da bih bilo najbolje da uzme ovna Sarolea, ali da pokusa da nadje bez anomalija :haha: ta rasa je toliko u ekspanziji da se stalno uvozi radi osvezavanja krvi :haha:
 
e bato neki jednostavno nemogu da shvate da ovde kod nas sarolea ima vode ko u Africi :haha: i ima nekoliko meleza koji nelice na njega
a sta to fali w sta
 
Ja da pocimljem uzeo bih romanovku i ovna salole i samo unakrsno ukrstavao i tako bih dalje radio jer od mlijeka nema kruha kad ti se ovca posere u kanticu tko bi jeo sir a ja zato bas nejedem ovciji sir.
 
Nazad
Vrh