šta raditi sa pšenicom roda 2010 (lagerovati ili odmah prodati)

tarana je napisao(la):
par činjenica pre nego što odlučite.
- u 2 dana pšenica u čikagu otišla 10% gore.sabrali su površine pod kukuruzom, utvrdili da je manje posejano.skočio kukuruz i za sobom povukao pšenicu.
-mađari su skresali svoj prognozirani rod za 20% u odnosu na majsku prognozu.trenutna cena ima je 123 evra + pdv.
-istočna rumunija je pod vodom.
-pola rusije trpi sušu.
-francuzi (najveći proizvođač u evropi) su imali vrelinu u vreme vlatanja.
-poljop. institut u ns prognozira naš rod na 1.3 miliona tona
-ukraina imala prilično veliko izmrzavanje zimus.
--------------------------
svetske zalihe pšenice su trenutno najveće u poslednjih 9 godina.
A cena kod nas? :sta: :sta: :sta: :sta: :sta:
 
@Tarana
svaka cast. Izneo si vazne cinjenice, na osnovu kojih treba doneti procenu sta ciniti sa psenicom.
Trenutno, kod nas u BC nema otkupa ni pod kakvim uslovima. Problem je gde lagerovati psenicu.
Dok cekamo da krene prijem psenice, mogu ponovo udariti kise..., ali ta situacija se ponavlja iz godine u godinu.
 
Kaludjerac je napisao(la):
@Tarana
svaka cast. Izneo si vazne cinjenice, na osnovu kojih treba doneti procenu sta ciniti sa psenicom.
Trenutno, kod nas u BC nema otkupa ni pod kakvim uslovima. Problem je gde lagerovati psenicu.
Dok cekamo da krene prijem psenice, mogu ponovo udariti kise..., ali ta situacija se ponavlja iz godine u godinu.
A mi u k...c :zli: :zli: :zli: :zli: :zli: :zli: :zli:
 
Prodao sam pšenicu na zeleno po 9 din.
Evro je u tom momentu bio oko 100.
 
Pšenica roda 2009. se tokom jučerašnjeg i današnjeg dana na Produktnoj berzi u Novom Sadu prodavala za 11,5 dinar (plus porez na dodatu vrednost - PDV), ukazao je Dragin, precizirajući da cena za fizička lica iznosi 12,07 dinara, a za pravna lica 12,42 dinara po kilogramu.
"Tokom današnjeg dana neke zemljoradničke zadruge oko Subotice nude za pšenicu 10,8 dinara, a neki od većih otkupljivača su ponudili danas isto nešto više od 10 dinara po kilogramu", naveo je Dragin.
On je kazao i da je u razgovoru sa direktorom Produktne berze u Novom Sadu žarkom Galetinom, koji neprestano prati kretanja na domaćem i svetskom tržištu, došao do saznanja da se u naredne dve nedelje očekuje značajan rast cene pšenice, u rasponu od 10 do 20 odsto. On je kao ilustraciju kretanja cena pšenice na berzama naveo primer berze u Budimpešti, na kojoj je pšenica u petak, tokom zaključnog poslovanja, koštala 122 evra po toni franko luka, da bi na samom pocetku ove sedmice bila ugovarana po ceni 135,4 evra po toni.
"To znači da je samo tokom vikenda zabeležen rast cene od 10 odsto", naglasio je Dragin.
On je ukazao da je rast cene pšenice deo šireg trenda naglog rasta cena svih poljoprivrednih proizvoda na tržištu, koji "mora da povuče i pšenicu", objašnjavajući da su do skoka cene dovele loše vremenske prilike ne samo u Srbiji, već i u celoj Evropi.
"Cene svih poljoprivrednih proizvoda beleže nagli rast, pa tako cena kukuruza trenutno na Produtnoj berzi u Novom Sadu iznosi 17,60 dinara sa PDV-om, što je davno nezabeležena visoka cena", naveo je on.
Do rasta cena poljoprivrednih proizvoda je došlo, između ostalog, i nakon procenjene proizvodnje najvažnijih žitarica i drugih kultura u SAD, Ukrajini, Rusiji, Belorusiji, objasnio je Dragin i dodao da se u poslednje vreme beleži i nagli skok cena voća.
:ppozdrav: :bravo: :ppozdrav: :cool: ::novac::
 
Peter je napisao(la):
Na srecu imamo mesta pa sve ostavljamo kuci...
Nažalost, najverovatnije neću imati šta da ostavim.... Dok se razdužim, ostaće mi ono što zbog vode neću moći da pokosim... :udri: :udri:
 
sve kući kao i uvek pa posle menjamo sa srbijancima za građu pa građu prodajemo
i tako već godinama
 
Koji k... ste uopste i sejali psenicu, zbog plodoreda ?, rodoljublja ?, sta li ?
Ima barem 5 boljih i profitabilnijih kultura od psenice. U Crepaji to skoro niko i ne seje vise.
 
Pola mi je podavila podzemna i nadzemna voda i to bas pred ulazak kombajna na njivu a ostala polovina je rodila katastrofalnoga kvaliteta i roda tako da bice sve za dugove a za kombajn je pitanje dal cu imati da platim,o lagerovanju nema ni govora jer nema sta da se lageruje a drzava cisto sumnjam da ce ista pomoci jer nikada i nije pa nece ni sada.Poceli su da pucaju i veliki poljoprivrednici a ne mi sa 20Ha zemlje,jos nam samo fali neki kredit koji je nemoguce vratit i polako cemo svi na ulicu sa koferima
 
Sa ove vremenske distance, ispostavi se da vas je vecina pogresno tipovala za cijenu, odnosno da li treba prodati odmah po vrsaju ili cekati. :nono:
 
Jednom i ja tipovao dobro. Lager, a prodao po 23 din. cisto. Moglo se jos cekati, ali nisam hteo da budem alav.
Definitivno, treba da pratimo svetske trendove. Obratite paznju da je ove godine slicna situacija sa sojom!
 
Ja psenicu necu vise sejati dok nenapravim neku vecu supu za lager.Ima tu profitabilnijih biljaka.Kad budu imali nameru da posteno plate sejace se ovako bez svog skladista nista.
 
Nazad
Vrh