Šta da se radi kada je vrućina u kokošinjcu

@karalic
na 40c u punoj naseljenosti, bez ikakvog sistema hladjena samo ventilacija, pilci stariji od 4 nedelje ,nema sanse sa 1% mortaliteta.
 
Super ideja i rešenje :D :D :D a nije neka velika investicija.Bunar imam samo radiatore da kupim i postavim i spremno mogu da dočekam leto.
 
Najbolje resenje za vrucinu je montaza cooling sistema za hladjenje ali samo ako na objektu imate tunelsku ventilaciju ( paneli su na jednom kraju objekta a veliki ventilatori na drugom ) uz uslov da brzina strujanja vazduha ne predje 2m/s ( za male pilice oko 1m/s ). Brzina se racuna kad ukupni kapacitet ventilatora podelite sa povrsinom poprecnog preseka objekta (sirina x visina ). Uz ovo se ide i sa dodavanjem zakiseljivaca sa raznim elektrolitima u vodu za pice ( tema o jabukovom sircetu ) i trebalo bi hranjenje pomeriti za vecernje sate jer u tom slucaju zivina manje zraci toplotu. Cooling sistem obara do 10C i to je sasvim dovoljno da zivina lakse podnese vrucinu i nedaj Boze dozivi toplotni udar.
 
Pozdrav svima!

Da ne otvaram novu temu - Sta mi pomaze kada su tovni pilici u pitanju ( nalazili su se u prostoriji 1.80x3.50 m2), mislim prosla tura je ( od 50 komada ) kada su bile toplote tako oko 40 stepeni , 10 komada je dozivelo toplotni udar, srecom neke sam i zaklao. Kontam da ce naleteti jos takvih toplotnih talasa pa da se pripremim dok su ove kise :kisa: .
 
@Dej@n,
ako si pročitao predhodne postove, naziru se neka rešenja - skupa (robins), ali i uradi sam (ostali). Temperaturu sam konkretno smanjivao pomoću dva ventilatora na različitim visinama - viši ubacuje, a niži izbacuje vazduh, odnosno obezbedjuje se cirkulacija vazduha.
Voditi računa da to ne bude na najvećim ventilator brzinama. Pored toga, kao je suviše suv vazduh, dodatnu vlažnost obezbedjivao sam pomoću vlažnih (mokrih), krpa ispred ventilatora koji ubacuje vazduh - naprave se zastori od dve-tri mokre krpe sa razmakom od par desetina cm., najbolje retka gaza da bi vazduh lakše prolazio. Takodje sveža voda, tokom dana više puta menjanje vode uz obavezno dodavanje zakiseljivača u vodu - najbolje domaće jabukovo sirće.

Medjutim, bez obzira na potrebu da se napravi profit, ako objekat nije namenski i po PS uradjen - ventilacija i hladjenje, odnosno, doista toga jepomoću "štapa i kanapa" savet moje malenkosti je: obavezno letnja pauza - poslednja tura za klanje, najkasnije od 15. juna, a prva, nova, tura malih pilića - druga polovina avgusta.

Biće mi drago ako sam bar malo pomogao!

:ppozdrav:
 
Pomogli smo zekama da se rashlade pa hajde i kokama:
U metalni ram visine oko 1 metar ugradite hladnjak sa ventilatorom polovnim od keca , juga ili bilo koji drugi .Ulaz i izlaz napravite redukciju na pola cola .U bunar spustite ukajinsku pumpu sa buvljaka i crevom od pola cola dovedete na donji ulaz od hladnjaka. Crevom sa gornjeg izlaza odvedete vodu i zalivate bastu . U utikac stavite tajmer da bi mogli regulisati temperaturu da se koke ne prehlade . Normalno za ventilator treba mali trafo ali to svaki tv mehanicar ima za dzabe da Vam da .
Ulazno crevo mora ici dole a izlazno gore da se ne bi mucila pumpa jer cim voda krene zakonom spojenih sudova onda ide skoro sama.
Pozdrav
 
Pridružujem se pitanju, i ako neko ima malo više informacija o tim panelima za hlađenje, star cool i sl. bilo bi jako dobro da postavi, posebno gde se mogu nabaviti, šta je sve potrebno za kompletan sistem, koja kvadratura i eventualno cena, pozdrav!
 
Izvinite sto se nisam pre javio ali ispao sam iz teme.
Evo ovako sa hladnjakom od golfa ili keca mozes da napravis Sibir u kokosinjcu za nekoliko sati , zato je i obavezno staviti tajmer . prednost ovog sistema je sto i ubacujes svez vazduh a jos i hladan i jos polivas bastu a za celu pricu ti ne treba vise od 50 eura.
Pre 30 godina sam imao fabriku za brizganu plastiku cije je masine hladila voda. Posto smo trosili milione kubika vode moralo se nekako ustedeti . Neki su kupovali skupe izmenjivace a ja sam smislio ovo i provereno radi
Pozdrav
 
U uslovima toplotnog stresa treba, promeniti sitem a nacin ishrane kako koki nosilja tako i brojlerskih pilica, mnogi pa i ja mislim vecina proizvodjaca hibrida daje preporuke i odredjene normative koih bi se trebalo pridrzavati u uslovima toplotnog stresa . Balans elektrolita u smesi odnos Na, K, Cl je vrlo bitan, dodavanje pojedinih vitamina u obrocima prvenstveno vitamina C ali neki smatraju da bi trebali biti ukljuceni i vitamini A,D kao i B kompleksa, zatm trebalo bi povecati sadrzaj energije u obroku jer dolazi do pada konzumacije, neke preporuke se ticu i same forme hrane u uslovima toplotnog stresa..... povecanje nivo esencijalnih aminokiselina, dodavanje i nekih aditiva u stocnoj hrani npr za smanjenje emisije amonijaka bila bi dobra ideja, zakiseljivaca u vodi obavezno, tehnike hranjenja, zatim cesce menjanje vode u pojilicama moze da inicira konzumaciju hrane.....problem je sto se u ovoj zemlji ne mogu odgajivaci stocari organizovati i o ovim pitanjima koji se ticu njihove proizvodnje ne razgovaraju sa fabrikama stocne hrane ili sami jednostavno preko udruzenja ne naprave smesu koja treba da amortizuje posledice toplotnog stresa.....
 
Poslednja izmena:
Vidim da je ova tema malo zaboravljena pa da je osvezim. Da podelim jednu ideju, za nadogradnju ovog resenja za hladjenje uz pomoc hladnjaka od golfa. Kao rezervoar za vodu moze se koristiti plasticno bure sa zapreminom vecom od 250 litra, u bure se sipa voda a u vodu se stavi sto vise flasa sa zaledjenom vodom. Pumpa vuce vodu iz bureta i gura je kroz hladnjak a iz hladnjaka se voda crevom vraca u bure. Princip kruzenja vode kao kod bastenskih fontana.
 
Nazad
Vrh