Šljiva

Sale OK. Nego htio sam ti reći da je šteta ne staviti stajnjak prije sadnje. Neće nikad stradati sadnica od stajnjaka ako je dobro pregorio. Jedino može biti problema sa đubrom od živinskog porijekla (koje ne treba nikako koristiti za rupe ili oko sadnica, naprave više štete nego koristi) ili kao što rakoh sa stajnjakom koji nije dobro pregorio. Ja lično praktikujem ovako u rupu vještak oko 200g (otprilike čaša od jogurta) dvoje vila stajnjaka 2-3 lopate zemlje. Sve se doro izmješa, pa opet sloj od 3-4 cm čiste zemlje. Zatim sadnica koja se prgrne zemljom da pokrije žile i dobro nagazi. Onda još vile stajnjaka i ponovo zemlja. Zatim još 50-80 grma vještačkog. Na proljeće prihrana kanom u 2-3 navrata po 150-200g.
 
Pa zile se izoluju sitnom zemljom,ne ide stajnjak direktno na njih.Inace ce,naravno,izgoreti.
Kakva je svrha onda stavljati stajnjak ako zile stavljas u zemlju?
Tako izolovan stajnjak ima koristi tek naredne godine, uostalom sve sto se djubri stajnjakom nema efekta prve nego tek naredne godine.
Ja na primer ne stavljam sada ali kad se biljka primi i uzili preko proleci i leta stajnjak stavljam na jesen otkopam odredjenu kolicinu zemlje oko sadnice stavim stajnjak i prekrijem zemljom...
 
Tačno stajnjak nema u prvoj godini nekakvu ulogu u hranljivoj vrijednosti, ali ima ulogu čuvanja vlage. Tek u drugoj godini žile ulaze u taj stajnjak koji se već pretvorio u humus. Tako da nema potrebe na kraju prve godine stavljati stajnjak, ako se stavi u rupe. Tek se preporučuje na kraju druge godine opet izvjesna količina stajnjaka pa onda svake druge.
 
Sale OK. Nego htio sam ti reći da je šteta ne staviti stajnjak prije sadnje. Neće nikad stradati sadnica od stajnjaka ako je dobro pregorio. Jedino može biti problema sa đubrom od živinskog porijekla (koje ne treba nikako koristiti za rupe ili oko sadnica, naprave više štete nego koristi) ili kao što rakoh sa stajnjakom koji nije dobro pregorio. Ja lično praktikujem ovako u rupu vještak oko 200g (otprilike čaša od jogurta) dvoje vila stajnjaka 2-3 lopate zemlje. Sve se doro izmješa, pa opet sloj od 3-4 cm čiste zemlje. Zatim sadnica koja se prgrne zemljom da pokrije žile i dobro nagazi. Onda još vile stajnjaka i ponovo zemlja. Zatim još 50-80 grma vještačkog. Na proljeće prihrana kanom u 2-3 navrata po 150-200g.

Tako velike rupe mogu se kopati za dvogodisnje sadnice koje su visoke i gde ima dovoljno prostora stavljati toliko stajnjaka.Slika koju sam postavio je sadjenje sljive Ranke ili "Sumadinke" zavisi kako je ko zove, sadio sam izdanke koji su mladi kad ih ukopam 20cm to je vec malte ne do pola biljke. Ne kazem da je postupak sadnje koji si ti objasnio neispravan vec za takav postupak sadnje trebaju velike rupe i velike sadnice ovo sto sam ja radio je nesto sasvim drugo. Stajnjak nisam stavljao jer na 20cm koliko sam ih sadio osusi se zemlja preko leta u stajnjaku mogu da izgore(desavalo mi se) ...
 
Koliko postova za kratko vreme. :osmeh:
Matke,sto si onako nisko kratio sljive ? Rekao bih da do prve grane nema vise od 55-60cm.Bar ona na drugoj slici.
Mlade su sadnice, u drugoj godini, korekcije će se lako izvršiti, ali mislim da nisam pogrešio, izvućiće se ona.
Sadnici stavljam na prolece 15:15:15 ono sto pretekne od prolecne setve,zatim jedna folijalna preko lista,stavljam i stajnjak ali tek na jesen naredne godine.Mlada biljka u stajnjaku bez zalivanja moze da izgori, bar ove sadnice koje sam ja sadio nisu preterano viskoke pa ih je nemoguce duboko ukopati da bi tu drzalo neku vlagu, mlada sadnica ukopana 20cm u zemlju nadjubrena stajnjakom na preko 50 stepeni koliko su ovde letnje temperature moze samo da izgori bez zalivanja.
Kolega nije mi baš najjasnije koja je uloga kompleksnog đubriva NPK 15:15:15 u proleće, u proleće je biljkama potreban azot, a folijarna prihrana se vrši od 3 - 5 puta bar kod nas i primećuju se znatne razlike, ne znam koliko postignete sa jednim folijarnim tretmanom.
Rupe za sadnice kopamo bar 50x50x50 ili 50X50, u rupu sme samo da ide dobro pregorelo đubrivo koje nikako ne proizvodi temperaturu od pr. 45~50 stepeni Celzijusove skale, zalivanje je mladim sadnicama neophodno.
Stajnjak se u zemljištu razlaže i do 4 godine, ali mislim da definitivno nije potrebno voditi polemiku o njegovim koristima. :ppozdrav:
 
Kakva je svrha onda stavljati stajnjak ako zile stavljas u zemlju?
Tako izolovan stajnjak ima koristi tek naredne godine, uostalom sve sto se djubri stajnjakom nema efekta prve nego tek naredne godine.

Upravo tako,stajnjaku treba vremena da se razlozi odnosno da pocne da deluje.Ali sto ga pre stavis pre ce dejstvo poceti.Ili gresim?A zile se zatrpavaju tj izoluju slojem zemlje da ne bi bile u direktnom kontaktu sa stajnjakom od cije jacine mogu izgoreti.Koliko shvatam,pricamo o stajnjaku a ne o humusu.Humus je drugo.Inace,stajnjak koji se stavi iznad zila vremenom ispira voda i sve hranljive materije za biljku slivaju se ka korenu i na taj nacin se biljka hrani.
Inace voce djubrim stajnjakom svake 3 godine.Nema potrebe cesce.Od vestaka ovih dana trebam baciti 8-16-24 a od aprila do juna KAN dva puta po pola kila-kilo.Pricam naravno o odraslim sadnicama.

- - - - - - - - - -

Jeste :off_topic: ali da se ne jurimo po temama...koliko je cena zemlje u okolini Palanke?
 
Odlozio sam postavljanje mrezica za par dana i evo sta me je danas snaslo, osteceno je sigurno 30ak sljiva:

Sta mi je ciniti? Kalemski vosak ili mozda necim drugim da zastitim...

- - - - - - - - - -


- - - - - - - - - -

Jeste :off_topic: ali da se ne jurimo po temama...koliko je cena zemlje u okolini Palanke?[/QUOTE]
Mislim da sam i ja kompetentan da dam odgovor. :) Oko 30 evra ar u proseku (kvalitetnija zemlja).
 
Upravo tako,stajnjaku treba vremena da se razlozi odnosno da pocne da deluje.Ali sto ga pre stavis pre ce dejstvo poceti.Ili gresim?A zile se zatrpavaju tj izoluju slojem zemlje da ne bi bile u direktnom kontaktu sa stajnjakom od cije jacine mogu izgoreti.Koliko shvatam,pricamo o stajnjaku a ne o humusu.Humus je drugo.Inace,stajnjak koji se stavi iznad zila vremenom ispira voda i sve hranljive materije za biljku slivaju se ka korenu i na taj nacin se biljka hrani.
Inace voce djubrim stajnjakom svake 3 godine.Nema potrebe cesce.Od vestaka ovih dana trebam baciti 8-16-24 a od aprila do juna KAN dva puta po pola kila-kilo.Pricam naravno o odraslim sadnicama.

- - - - - - - - - -

Jeste :off_topic: ali da se ne jurimo po temama...koliko je cena zemlje u okolini Palanke?

Zavisi za sta ti je potrebna zemlja (vocarstvo,ratarstvo,povrtarstvo,itd)? Ar se krece od 20 evra do 1000 evra. Tesko je naci dobru njivu koja je na prodaju.

- - - - - - - - - -

Hvala na informaciji ::namigivanje::
Ne mogu da verujem da je cena ista kao u valjevskom kraju.Nadao sam se da je dva-tri puta skuplja,da prodam tu sto imam nesto,i kupim kod mene vise zemlje za voce.

U kom mestu prodajes reci cu ti cenu koliko vredi? Odgovor moze i na PP :ppozdrav:
 
Узунчета напале жртве транзиције и место да бар изразите саучешће човеку ако већ нема савет оно још једна тема о цени земље .. ало оћемо шљиву :ppozdrav:(П.С. бар 2 године у бурету :osmeh:)
 
Pa covek je pitao sta da li neko zna sta da radi,a posto ja ne znam sta da radi zato i ne pametujem ::namigivanje:: A da mi je zao voca,pa ne znam kome ne bi bilo zao.Al nece on imati vajde od toga.Coveku treba neko ko mu konkretno moze pomoci,a ne kukati nad prosutim mlekom.
Nemam ja puno zemlje,kad se sve izdeli mozda oko 40-50 ari.Selo Pridvorice.

:ppozdrav:
 
@uzunche, ja sam pocetnik u gajenju sljive i to veliki, tako da ti mogu reci sta se meni desilo i kako je sve proslo, a za savet ces morati cekati nekog iskusnijeg. Prosle godine sam posadio jednogodisnje sadnice. Zimus sam imao problema sa zecevima, stavio sam zastitu (60 cm), ali je pao sneg i zecevi su dohvatili, oko 20 sadnica od stotinjak je stradalo. E sada, ja sam to odmah premazao kalemarskim voskom. Ono sto se kod mene desilo je sledece: sadnice cija je kora ostecena celim obimom su pocele da se suse od tog mesta na gore (sva sreca pa ih je bilo malo, te sam presekao ispod i eno sada na nesto lice. Gde je i par milimetara kore ostalo (sto mi se sa slike cini da je kod tebe slucaj), te su se skroz izvukle, nema nikakvih posledica. Bilo je par sadnica koje su i u stablu bile ostecene, dakle ne samo kora i izvukla su se. Da sam na tvom mestu, ja bih premazao voskom i cekao da krene vegetacija.
 
Kolega uzunche evo pomoć ! :osmeh:
Kupite "fitobalzam" uzmete malu četkicu, kalemarski nož i polako, zatim zavijete mrežicu i nema zie, imao sam istih problema.
Sada mi problem stvaraju mačke pa ću isto da odradim za vikend ! :sjasi:
 
I ja preporučujem fitobalzam pre nego vosak. Kalemarski nož ne preporučujem tačnije ne kapiram šta sa njim da radi :osmeh:
 
Odlozio sam postavljanje mrezica za par dana i evo sta me je danas snaslo, osteceno je sigurno 30ak sljiva:
Sta mi je ciniti? Kalemski vosak ili mozda necim drugim da zastitim...

Pozdrav!

Trebaš staviti višlju zaštitu na voćke, a ne te kratke što si izrezao...to je tako reći sranje...da izvineš!
Kad padne veći sneg...kao da i nisi stavio ništa.
Ako može stati cela širina mreže od 1metar na stablo, trebaš tako postaviti!

Zec kao zec...uzdigne se na zadnje noge, grebe i mulja oko stabla, i naravno skine mrežicu...
Da padne sneg od 30-40cm, i još udari neka poledica preko toga...eto zečevima švedski sto, pošto tvoje mrežice budu ispod snega, a zecovi mogu komotno ići po poledici!

Tako da je moj predlog: uzmi novu mrežu, i samo uzduž seci i obmotavaj!
Ja vezivam zicom(pocinkovana od 1mm), a ne heftaricom...

pozzz joe!
 
Ja isto stavljam plastičnu mrežicu, sečem na 80 cm a od ostatka napravim još jednu, ali ću sada malo da razmislim pa da ostavljam i celu...mene zanima nešto, kad vetar duva i ljulja sadnicu, da neće ova mreživa da očeni pupoljke trljajući ih?
 
Pozdrav!

Trebaš staviti višlju zaštitu na voćke, a ne te kratke što si izrezao...to je tako reći sranje...da izvineš!
Kad padne veći sneg...kao da i nisi stavio ništa.
Ako može stati cela širina mreže od 1metar na stablo, trebaš tako postaviti!

Zec kao zec...uzdigne se na zadnje noge, grebe i mulja oko stabla, i naravno skine mrežicu...
Da padne sneg od 30-40cm, i još udari neka poledica preko toga...eto zečevima švedski sto, pošto tvoje mrežice budu ispod snega, a zecovi mogu komotno ići po poledici!

Tako da je moj predlog: uzmi novu mrežu, i samo uzduž seci i obmotavaj!
Ja vezivam zicom(pocinkovana od 1mm), a ne heftaricom...

pozzz joe!
Sutra cu da ih produžim do 1 metar ukupno, ovako sam ostavio dok nisam posekao mrežice kako bih grančice mogao da zaštitim drugom, gornjom polovinom mrežica. Ja sam radio sve sa heftalicom, zaheftam koji metkić više pa se nadam da će da drži, a obilaziću često.
Danas sam išao po polj.apotekama i samo sam u jednoj našao vosak(?!), fitobalzam niko nema, tako da mi nema druge nego vosak...
Hvala svima na savetima!
 
Nazad
Vrh