Šljiva

Hocu, samo ce se savekati.
A idice jeseni sadim za rakiji sljivac ili ti trnovacu. Ranku imam I da dodam sljivac,
za rakiju provereno dobra kombinacija.
 
Treba da nasadim 6 sljiva, ja bih 4 kalifornijske plave i 2 rut gersteter.... Posto ne verujem da ima u Nisu, predlozite mi neki rasadnik ali da bude pouzdan u svakom smislu... I kakva su vam iskustva sa ove dve sorte? Pretezno bi mi bile za rakiju...
 
Vec imam jednu i ove godine dobro rodila ja mislim i da su i ruske ubacene malo i mozda jos neke i na kraju dobra rakija... A svidja mi se izgled ploda a i da promenim da ima vise razlicitih sorti...
 
I ia ubacujem po komad, dva ruth i kalifornijsku, ali vise da imam za kucu u razlicito vreme. Zbog nesigurnosti kupovine u rasadniku, za kalifornijsku sam nasao granu pa cu kalemiti, ali za ruth nisam jos, jer je redja kod nas.
Inace za sada jedino verujem u mavm rasadnik, ali oni nisu imali ruth kada sam uzimao neke sadnice.
Ako ti zatreba kalem grancica kalifornijske, imam viska, a ako neko ima ruth, a reze skoro, rad sam da uzmem

Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk
 
Hvala mirlee, imam kalifornijsku i ja jednu ali nekoliko puta nije uspelo kalemljenje od nje, a i nema bolje nego kad se nasadi.... Nema mavm Kalifornijsku a Rut sada imaju...
 
Danas sam obišao šljive, nisam slikao, veliko je blato i nisam se previše zadržavao, ali da se nadovežem na priču o lepotici i njenom"proređivanju". Ovo je sedma godina voćnjaka, 210 stabala lepotice i po 60 stabala rane i rodne. Lepotica je cvetala i ponela kao nikada do sad, očekivao sam da će da se proredi ali ne da će da odbaci gotovo 2/3 ploda. Zemlja je prepuna žutih šljivica, to izgleda kao da si ih strugao sa drveta, da li je to zakasnela posledica onih mrazeva ili šta može biti baš me zanima? List je zdrav, od ose sam je takođe dobro sačuvao ali za ovo nemam rešenja.
E sad, čač.rana, kontraš od kako sam je posadio, puna su joj stabla i onda mi se javi pitanje, zašto na njoj nema sličnih posledica, naročito ako uzmem u obzir da je svih prethodnih godina imala problem sa oprašivanjem i u daleko boljim uslovima. Takođe su i kajsije opstale i jako dobro se drže što takođe nije za naš kraj karakteristično. :)
Malo je tema stala, pa ajde rekoh da sumiram ovu godinu, možda još neko hoće da podeli iskustva iz prošle, po meni teške godine za šljivu:
bojao sam se da lepotica nije previše odbacila roda u proređivanju ali je prinos bio sasvim korektan, oko 22kg po stablu roda, krupna šljiva, čač.rana preko 30kg po stablu, nikad tako izdašna, dok rodna je najviše podbacila, kao da je mraz najviše ostavio posledica na njoj, rod krupan jako ali ne više od 15kg na stablu.
Većinu šljive sam prodao po 18 din. kupcima isključivo za rakiju, otkupna mesta osim u početku nisam ni kontaktirao jer su cene svakog sledećeg danas bile sve niže. Zanimljivo da sam roda imao gotovo tačno 10 tona. Oko 2t čač.rane sam morao da stavim u rakiju jer otkupa skoro da nije ni bilo, da sam uspeo i nju da prodam godina bi bila relativno zadovoljavajuća.
 
Moze na svaki koren, generalno koliko sam primetio i pricao sa ljudima bolest je lokalnog karaktera - tu gde se zarazi a koren ima ranu tu se desavaju te dzombe, i problem nastane ako je ta dzomba blizu stabla - ugusi stablo
Nece ti zaraziti drugu vocku pored ako na to mislis ali nemoj nikako lupati po zarazenom korenu motikom pa onda preci na drugu
Kosenje trave je resenje, nikako freza, tanjiraca, parac....
 
Pozdrav svima. Naime ja i drugar hoćemo da posadimo jedan manji voćnjak šljive od nekih 150 do 200 komada...
Kao plan imamo neko lokalno tržište gde bi neka količina mogla da se proda kao konzum...Što se neproda išlo bi u rakiju.
E sad definitivno ne možemo da se odlučimo koji sortiment. Ti je on ostavio meni da ja odlučim...
E sad tu je moja dilema. Definitivno bi išao Čačansku Lepoticu i Rodnu, dvoumim se za Čačansku Ranu...
Šta kažete na ove sorte? Da li još neko ima predlog za neku?
I da li neko ima neki proveren rasadnik gde bi mogli da nabavimo sadnice?
 
Ako planiraš prodaju Stenlej (šta god mislili o njemu) je i dalje vrh šljiva za prodaju. Lepotica, nešto Rodne i Stenlej je ok kombinacija, Č Rana je kicoš... nesiguran rod sa upitnim plasmanom a sa teoretski mogućom solidnom cenom, po meni max 5-10% u zasadu.
 
Kod nas je do skoro Lepotica imala jednu od najjacih cena. A vecina u selu su zasadi Stenleja. Uvek stabilan, ako se odradi kvalitetno i bude dobra, zahvalna je za konzumente ( sa peteljkom i maglom) a takodje ide i kao tehnička sljiva (za rakiju, baze itd).
 
Хвала свима на одговорима.
Да ли може неко да ми каже кад ове сорте долазе на брање тј у ком периоду?
Мислим на рану, родну лепотицу и стенлеј.
 
Lepotica druga polovina jula, već oko 15 može da se prebira za hladnjaču, oko 20tog za pijacu a za rakiju krajem meseca čak i prvih dana avgusta, Rana nešto pre nje, Rodna polovinom avgusta, i Stenlej krajem avgusta prvi dani septembra. To je orjentaciono za ovaj deo Fruške Gore.
Od 15 avgusta pa do 15. septembra najveća potražnja za šljivom.
 
Šta god da sadiš, sadi samo jednu vrstu. Inače ćeš celo leto provesti u voćnjaku.
Zavisi šta želi od voća, ako želi brzo da obere i proda bez obzira na cenu onda da ne meša... ali ako želi da izvuče bolju cenu i da krćmi na manje onda je bitno razvući berbu, znači mešati sorte.

uuu...Kod nas stenlej prva polovina Avgusta... Bilo je godina kada je bilo i pocetkom avgusta :)

Npr 2018 je sve stiglo dve i više nedelje ranije.
 
Nazad
Vrh