Šljiva

Moze li se bjelosljiva razmnozavati izdancima,tj oce li ikad biti sljiva koja radja od njih ?
 
drugari zna li neko gde se moze naci neka sadnica sljiva Top selekcije.
Данас ми је стигло 4 ком. Топ тејст из расадника "Шевар" по 300 Дин. Видећу за 1,5 год. да ли је то то. Тако сам пре 2. год. посадио 10 Топ енда па се испоставило да нема везе с' том сортом.
 
I mi smo pre neki dan završili sadnju manjeg šljivika,urađena analiza zemljišta,posađene Stenlej,čačanska lepotica i top tejst.Razmak 4 x 3,8 metara
Sadnice uzete iz rasadnika poljoprivrenog fakulteta Novi sad,cena 300 din, imaju lepo razvijen korenov sistem,videćemo na proleće šta smo uradili.


13zzkgh.jpg



or84jq.jpg
 
I mi smo pre neki dan završili sadnju manjeg šljivika,urađena analiza zemljišta,posađene Stenlej,čačanska lepotica i top tejst.Razmak 4 x 3,8 metara
Sadnice uzete iz rasadnika poljoprivrenog fakulteta Novi sad,cena 300 din, imaju lepo razvijen korenov sistem,videćemo na proleće šta smo uradili.


13zzkgh.jpg



or84jq.jpg
Lepo pripremljena parcela, samo mi se cini da su rupe masinski kopane. ili se varam? Koja dimenzija rupa?
 
Verujem da bi, nisam nikada licno koristio , rucno kopam uvek kada sadim, palo mi je na pamet jer rupe deluju uske u odnosu na koren kalema....
 
Verujem da bi, nisam nikada licno koristio , rucno kopam uvek kada sadim, palo mi je na pamet jer rupe deluju uske u odnosu na koren kalema....

Ručno su kopane,možda se na slikama čini da su uske,ali nisu.
Relativno lako smo kopali,jer sam uzorao na otprilike 37 cm.Inače na ovoj parceli je bio zasad jabuka star oko 25 godina.S obzirom da toliko vremena nije rađeno ništa osim površinske obrade,sasvim lepo je urađeno razbacili smo stajskog đubriva uzorali i dva puta spremili i to je to.Na proleće je još ostalo da postavimo sistem kap po kap.
 
Ručno su kopane,možda se na slikama čini da su uske,ali nisu.
Relativno lako smo kopali,jer sam uzorao na otprilike 37 cm.Inače na ovoj parceli je bio zasad jabuka star oko 25 godina.S obzirom da toliko vremena nije rađeno ništa osim površinske obrade,sasvim lepo je urađeno razbacili smo stajskog đubriva uzorali i dva puta spremili i to je to.Na proleće je još ostalo da postavimo sistem kap po kap.
Ok, pitao sam za rupe jer sam pre desetak godina ja sadio svoje prve vocke i ne znajuci, kopao u dubinu i sirinu mozda samo 30cm, i evo ovih dana krcim te vocke jer su bas slabe...Sada kada sadim idem minimum 50-60 u dubinu, i 60cm u sirinu, da vocka moze lako da razvija koren...TEbi zelim puno lepih plodova i prijatnih trenutaka u novom vocnjaku :osmeh:
 
- - - - - - - - - -

Nije isto saditi na ledini i dobro uzoranom zemljištu, na ledini treba što veća rupa dok u dobro pripremljenom zemljištu je nebitno kolika je rupa jer je cela parcela rastresita.
Slazem se da ledina i uzorano nije isto, samo mislim da nije nebitno kakva je rupa i u uzoranom jer oranje je do koje dubine, 30-40cm? A koren ide dole i na stranu, ne u vis, plus ispod korena treba sloj rastresite zemlje sa stajnjakom...Od dublje i sire rupe nece nista da fali veruj mi, samo moze da bude bolje , sto bi rekao moj cale " iskopaj bre ljudski rupu" :osmeh:
 
Koliko ja znam koren šljive ide do 50 cm u dubinu,ne preko.Zemljište je baš rastresito,jer je duboko orano, rupe su se kopale lopatom bez problema,onda možete zamisliti kakvo je zemljište.
Dimenzije rupa su dubina 45 cm,širina otprilike isto toliko.
 
Traktorska burgija ne razbacuje zemlju, već je samo izbaci iz rupe i ostane po obodu, ne okreće se ta burgija toliko brzo... A što se dimenzija tiče, mi obično bušimo oko 60 u dubinu i oko 50 u prečniku. Na dno idu 2 vile stajnjaka, pa malo zemlje i ako imate neki praškasti insekticid, tipa radar ili sl. Zatim malo nagazimo to i spustamo voćku, vodeći računa o visini kalema da bude 5-10cm iznad zemlje kad se zasadi. Na žile stavljamo samo čistu zemlju a zatim preko još 3-4 vile stajnjaka i 2 šake NPK djubriva. Naravno gazimo jedno 2 puta u toku zatrpavanja i na kraju stajnjak pokrijemo još jednim slojem zemlje. Sama rupa je tu za prve 2 godine a onda se žila narvno, širi. Jako je bitno da je pre sadnje izorano barem 40 u dubinu da bi se zemlja rastresla, inače taj propust se naknadno više ne može ispraviti.
 
Naopako da će voćka ceo vek provesti u toj rupi!!! Ta rupa je za prvih par godina...
Nit sam rekao ni mislio da vocka ostaje zarobljena u rupi, kao sto i ti kazes kolega to joj je za pocetak da dobro i lakse krene da se razvija...Da ne bude da ja tu nesto izmisljam toplu vodu, apsolutno se slazem da je najbolje prvo izorati pa kopati rupe - gde se moze, ima terena po brdima gde to nije moguce, voce se sadilo i pre 50 i 100 godina bez traktora.
 
Nazad
Vrh