Šljiva

Treba napomenutu da ranka ima plitak koren,kada padne mokar sneg koji se zalepi za krunu zna izvaliti stablo. Znaju i grane da se polome kada prerodi.

Послато са GT-I9505
 
Da pojasnim zasto bi neko kupio stenlej od koga od 1 kazana izadje 3-4l ljute rakije.

Ko ti je to rekao, da daje malo rakije. Možda kad se zelen stavi u rakiju, daje em malo, em lošu. Uradi dobro zaštitu, povedi malo računa o filiarnoj prihrani, pusti da umekani na grani. Ja imam Stenli i dadne najmanje 12-13 pa litara rakije od 45%, pa i više zavsno od godine. Drugo iskošćajete stenli uzmite odgovarajući kvasac, pa vidite rezultat.Uz primjesu Ljepotice i Rodne odlična je. Stenli jako stabilna po prinosu, što je kao proizvođaču jako bitno.
Šta bih još dodao za Stenli, a to je njegova priprema koma. Ljudi su uglavnom navikli da samo istresu šljivu u kacu i malo pognjče i to je to. To prolazi kod domaćih sorti šljive, jer su mekane i skoro se same zdrobe. Stenli ima čvršće meso, a koštoca mu je glavni problem. Sklona je pucanju, tanje je ljuske i daje 2-3 puta više loših osobina rakiji neko ostale košpice drugoh sorti. Znači rešenje je pasiranje i iskošćavanje.

Druga stvar, kvalitet ploda nije isti, ako su manja stabla, stabla koja se navodnjavaju, vrši zaštita i dr. Manja stabala imaju više sunca, bolju prozračnost, krupnije plodove a samim tim i kvalitetnije plodove sa više šećera. Odmah je i drugači kvalitet rakije. Npr rakije od Čač. rodne u gustom sklopu (4x2) sa navodnjavanjem, ne može da se mjeri sa klasičnom, pogotovo u ovoj godini gdje je sunca bilo u izobilju, a kiše nigdje.

Takođe rakija od Čač. Ljepotice daje vrhunski kvalitet. Ona je šljiva sa nešto više kiselina sto je pozitivno, samo je problem kod vrenja, jer tad su obično visoke temperature. Ako se imaju uslovi da se iskontroliše vrnje (temperatura), rakija je vrhunskog kvaliteta, daje posebne mirise i note u njoj koje ne daju ni Rodna pa ni požegača.

Stalno se spominje Požegača i Ranka kao nešto posebno, što u neku ruku i jeste, gledano sa aspekta kvaliteta. A dal se iko pitao šta je sa prinosom, kontinuitetom istoga, ekonomskom ispativošću. Meni kao proizvođaču i savkom drugom ozbiljnijem, prinos je glavna karika. Da se čeka po 2-3-5 godina na rod, apsolutno je neprihvatljivo. To može za neku hobi varijantu, pa kad rodi, rodi.

Svaka rakija od voća je dobra neka više neka manje, samo treba poštovati sortu i način prerade. Posebno bi naglasio način prerade koji je od najbitnije važnosti.
 
Evo ja tvrdim da je stenlej najgora za rakiju. Imam ranku, rodnu i stenlej, a nema od koje šljive nisam peko rakiju i tvrdim da stenlej najmanje daje i nikakvu aromu nema. Da biram između stenleja i grožđa, pre bi peko lozu nego gubio vreme sa stenlejom. Njega samo za dopunjavanje kaca koristim.
Iskošćavanje stenleja je obavezno i tu se slažemo, dok ovaj deo sa kvascima ne. Kvasac ne doprinosi aromi već količini rakije, a većina pravi za svoje potrebe, tako da im taj litar i nešto rakije na kazan ne znači ništa.
Što se proizvodvodnje i prinosa stenleja tiče, to nema veze sa rakijom. To što neko ima 3 hektara stenleja, nek pravi džem ili ga suši, al nemojmo ga trpati tamo gde mu mesto nije.
I ovo za lepoticu me baš lepo nasmeja. Bolja rakija od požegače? Jesi li ti probao i jednu i drugu kada to tvrdiš. Mada ajd, ukusi su različiti.
I ovim na kraju si sve objasnio, interesuje te "prinos". E pa ne može i kvalitet i prinos. Nas ovde interesuje kvalitet, a šta privatno radimo i kako radimo to nek nije za forum.
 
sunp0161.jpg


- - - - - - - - - -

sunp0162.jpg


- - - - - - - - - -

sunp0163.jpg
evo ljudi nabrah i ja caaak 15 kila Rodne. ako Bog da,nadam se iduce godine vise,jer ove ih je ubio mraz.
 
U planu mi je zasad sljive za konzum.Od prijatelja sam dobiio savet.
Prezident-cacanska lepotica-grose felicija
Interesuje me da li su ovo krupne sorte sljiva.
Da ne zboravim koji je najbolji razmak u sadnji.

Lepotica je pun pogodak za konzum, u nekim godinama može i Stenlej lepo da se proda...Ove druge sorte koje si naveo neznam kakve su, možda posaditi koju ako sam prodaješ na pijaci ali za veći zasad mislim da ovde nema tržišta za tako nešto. A za razmak sadnje pročitaj ovu temu biće ti mnogo jasnije.
 
Evo nekoliko fotografija starih sorata šljiva iz mog voćnjaka. Možda će nekad pomoći u raspoznavanju kolegama koji ih nemaju, ili imaju a nisu sigurni koja je sorta u pitanju ... :ppozdrav: ...
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Krupna duguljasta belošljiva ...


--------------------------------------------------
Okrugla belošljiva ...

--------------------------------------------------
Crvena Ranka ...

--------------------------------------------------
Požegača (Madžarka) ...

--------------------------------------------------
 
U planu mi je zasad sljive za konzum.
Питај ти лепо откупљиваче! Једно је шта се коме свиђа а друго шта доноси зараду. Нпр., другар је продао Стенлеј са 1,7Ха а да није донео кући ни гајбу (додуше откупљивач је тражио зелену и плаћао 35 Дин./кеш). Толико је била зелена да је сва обрана а не трешена а кад сам загризо једну - скупља уста. Ја му кажем поквариће нам имиџ код Руса јер то нема шансе да буде укусно у малопродаји (слично су и кајсију октупљивали) ал' то је то што плаћају.
Узми у разматрање и сорту Топ енд.
 
Mislim da za prodaju nažalost sade ljudi stenly, ide za sušenje. Ja sadio ranu i malo lepotice da vidim. Inače od ranke nema bolje šljive za rakiju, šteta je što institut nije nju ubacio u neku ukrštavanje da se dobije bar malo krupniji plod i izbegavanje alternativne rodnosti i obavezno da joj se koštica odvaja lagano eto idealne šljive za rakiju. Nekad preprodi šta god joj radio i prskanje i rezanje ma možeš da igraš oko nje ako preodi sledeće god nema ili skoro nema ništa, a nekad ko ove god nema ni po 1-2kg po stablu. Mada i oprašivači za nju su problem. LJudi sade požegaču ali u nekim godinama im se ne preklopi cvetanje pa je i to moguće da je razlog alternativne rodnosti.
 
Savet::pomoc:;::pomoc:;::pomoc:;::pomoc:;::pomoc:;Ima manju njivicu, oko 20 ari, koja je orjentisana severo-zapadno (ceo dan je sunce) na kojoj su bile sljive. Hteo sam ponovo da posadim sljive, ali ne bih da je koristim za rakiju, nego vise za konzum. U mom kraju koga god pitam , odgovor je stenly, sem jednog komsije koji mi je predlozio neku nemacku sortu RUT( mozda nije pravilno napisano) jer je ona prva sljiva koja radja i kaze da ima malo visu cenu. Zanima me Vase misljenje. Sta da sadim, koju vrstu? Najbolje bi bilo ako neko ima vec ovu sortu RUt pa da mi kaze.
Unapred zahvalan:cao::cao::cao:
 
I ovo za lepoticu me baš lepo nasmeja. Bolja rakija od požegače? Jesi li ti probao i jednu i drugu kada to tvrdiš. Mada ajd, ukusi su različiti.

Najbolja je subjektivna riječ u ovom slučaju. To što je neko navikao na takav ukus ne zanči i najbolje. A evo i zanimljiv post koji pročitah od kolege. Upravo ono što sam i rekao u gornjem postu za Ljepoticu.

http://www.tehnologijahrane.com/enc...sorte-berba-skladistenje-i-mogucnosti-prerade

Šljivovica. Oko 80% godišnjeg roda šljive Srbije se preradi u šljivovicu. Sorta šljive Požegača decenijama je bila glavna sirovina za proizvodnju šljivovice vrhunskog kvaliteta.Odvajanjem koštica, u toku prerade šljiva, može se dobiti šljivovica veće zdravstvene vrednosti.U radu Popovića i sar 2002. ispitane su senzorne karakteristike šljivovice dobijene od sorti Čačanske lepotice, Čačanske najbolje, Čačanske rodne i Požegače. Najbolje je ocenjena šljivovica proizvedena od Čacanske lepotice bez koštica.Poređenjem rakija proizvedenih od plodova šljiva sa košticama i rakija proizvedenih od plodova šljiva bez koštica, utvrđeno je da se prisustvo koštica u toku prerade šljiva negativno odrazilo na senzorne karakteristike šljivovica od čačanskih sorata, dok je pozitivno uticalo jedino na miris i ukus šljivovice sorte Požegača.Srbija je veliki proizvođač rakije šljivovice. Potrebno je raditi na međunarodnoj zaštiti srpske šljivovice kao robne alkoholne marke.

Zanimljiv pasus...

-----------------------------

Druga stvar pokažite mi prstom, ozbiljni zasad požegače bez virusa šarke. Kako mislite dobiti kvalite kad požegača opadne pre tehnološke zrelosti. Bude zelena, kisala itd. Bolja je svaka druga zrela šljiva od zelene požegače.

I da ne ostanem dužan.

Komsija, ovo sto pise @sljivar za 12-13l rakije od Stenleja po kazanu. Imaj u obziru da ta rakija koju oni zovu "ljuta" ovde kod nas sluzi za grejanje... :ppozdrav:

Samo sipajte. Sretno.
 
Poslednja izmena:
Evo mene opet nakon nekog vremena, da vas pozdravim i kazem da je stenlej ove godine dostigao realnu cenu od 35 dinara za susenje. U pitanju je otkupljivac Agranela iz Valjeva koja ima svoju preradu i izvozi proizvode u vise zemalja. Vise o tome bi nam mogao reci clan Iron kog dugo ovde nisam citao.
Pozdrav!
 
Ne treba, Stenlej je samooplodan!

- - - - - - - - - -

Pisao sam ovde s proleca o problemima vezanim za susenje Čačanske Lepotice. Povadio sam osusena stabla (da bi ih zamenio na jesen) dosao sam do zakljucka u cenu je problem. Radi se o truljenju korena, posledica prevelike vlage iz kisne 2014te...
 
Pisao sam ovde s proleca o problemima vezanim za susenje Čačanske Lepotice. Povadio sam osusena stabla (da bi ih zamenio na jesen) dosao sam do zakljucka u cenu je problem. Radi se o truljenju korena, posledica prevelike vlage iz kisne 2014te...
Znači da je ili ravan teren, ili jaka i nepropusna zemlja, možda čak oboje u pitanju. Kod mene to ne može da se desi ...
 
Zemlja je propusna, njive su pod blagim nagibom veci deo vode je oticao. Na tim mestima gde se najvise zadrzavala voda pojavilo se susenje. Sad znam da susenje nije do sorte...
 
Kakvo je stanje sa Grose felicijjom,ima li za nju otkupa?Ide li ona za sušenje?Treba li joj oprašivač? kakva je u praksi ima li ko iskustva?
 
Nazad
Vrh