Šljiva

Ovo što si obeležio zutom bojom ima pupoljak koji ide u spoljnju stranu( možda se nevidi dobro) i ja to praktikujem isto, grana koju si obeležio crveno na sredini fotografije ima letorast koji ide prema unutra,znam da nije pametno ali nisam drugi imao da ostavim,pošto su išli odmah vertikalno a da je ukidam skroz nisam hteo jer bi bilo mnogo praznog

mesta.Ono levo crveno je ok- mojagreška
@jugi šljive su sada visine oko3.5 metara zato sam i kratio vrhove, planiram još pola metra maksimum i to je to.
Sve savete prihvatam zato i postoji forum.Brine me i to što mi je prošle godine posle cvetanja skoro sve opalo:sta:

Koja sorta sljive je u pitanju?

@Jugi druze bez ljutnje, sljiva sa slike je katastrofalno lose formirana.
 
Ma nije moja ja sam je uzeo sa neta da bih objasnio primer... Ko sada da ide na ovaj minus po snegu od 40cm da slika sljivu?:osmeh:

- - - - - - - - - -

Ovo što si obeležio zutom bojom ima pupoljak koji ide u spoljnju stranu( možda se nevidi dobro) i ja to praktikujem isto, grana koju si obeležio crveno na sredini fotografije ima letorast koji ide prema unutra,znam da nije pametno ali nisam drugi imao da ostavim,pošto su išli odmah vertikalno a da je ukidam skroz nisam hteo jer bi bilo mnogo praznog

mesta.Ono levo crveno je ok- mojagreška
@jugi šljive su sada visine oko3.5 metara zato sam i kratio vrhove, planiram još pola metra maksimum i to je to.
Sve savete prihvatam zato i postoji forum.Brine me i to što mi je prošle godine posle cvetanja skoro sve opalo:sta:
KAzu da ako neredovno i nedovoljno se djubri hoce cvet da opadne jer biljka nema hrane, mada koliko je to tacno ne znam, nisam imao susreta sa time...
 
Ne verujem da ti je cvet opao, pre će biti plodići nakon precvetavanja...a za to ima više mogućih razloga, loše oprašivanje, izmrzavanje pupoljaka, šljivina osica...
 
@gorski Sorta Čačanska rana i najbolja
@jugi Da nema hrane nebi letorasti bili po 2 metra, za trešnju kazu da ako je bujna,ima viška hrane hoće da odbaci plod, sad za šljivu neznam:sta:
@oktopod Mraza nije bilo,osa nije razlog opadanja,oplodnja neznam na 100 metara od voćnjaka komšija ima 150 košnica pčela.Upravu si opali su plodići.
@ tintoreti Mislim da i ove sorte radjaju na jednogodišnjim granama,ili grešim?
 
Yugi. Zemljače, ne znam gde je nađe, to je jedna od mojih šljiva iz 2010 godine kada san imao rekordni rod, Stenlej, iako je "katastrofalno " formirana. Svako stablo u rezidbi ti samo kaže kako da ga orežeš i šta treba da očekuješ od njega. Pravila postoje u načelu. Predlažem ti da pogledaš i ostale slike iz tog voćnjaka.
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
Pozdrav iz Niša.
 
Ratos@ ukucao na google, drvo sljive i nasao je, valjda se ne ljutis.... Svako reze kako misli da treba, ja sam samo dao predlog.
 
@gorski Sorta Čačanska rana i najbolja
@jugi Da nema hrane nebi letorasti bili po 2 metra, za trešnju kazu da ako je bujna,ima viška hrane hoće da odbaci plod, sad za šljivu neznam:sta:
@oktopod Mraza nije bilo,osa nije razlog opadanja,oplodnja neznam na 100 metara od voćnjaka komšija ima 150 košnica pčela.Upravu si opali su plodići.
@ tintoreti Mislim da i ove sorte radjaju na jednogodišnjim granama,ili grešim?

Fali ti oprasivac, Čačanska Lepotica :ppozdrav:
 
Upravo to, džaba ti i milion pčela ako nemaš sortu oprašivač...znači plodovi otpadaju zbog loše oplodnje i to moraš hitno da rešavaš sađenjem sorti koje ih oprašuju, ili još bolje tj brže prekalemljivanjem ako je moguće.
 
Ovo je vćnjak od 25 ari tj 6 reda po27 šljiva tri reda najbolje i tri reda rane kada sam ih sadio rekli su mi da jedna drugu oprašuju tj. da im netreba drugi oprašivač šta mislite mogu li posaditi oko voćnjaka par lepotica zbog oplodnje ,koliko bi bilo dovoljno? Na 200 metera ima drugi voćnjak sa lepoticom ,znači on je predaleko:sta:
 
Ne znam kako se međusobno oprašuju, nadovezao sam se na moju pretpostavku i izjavu Gorskog Cara, sačekajmo ko zna tačno koja sorta koju oprašuje da ti da preporuku, a što se tiče rasporeda, možda je najbolje jedan ceo red, srednji neki, da zameniš sortom oprašivačem ili samo svaku drugu u srednjem redu.
 
Kako misliš da vadim postojeće pa umesto njih posadim ili...?
Ili da vadis ili sto kaze oktopus da prekalemis, mozda bezbolnija varijanta... verovatno bi mogao da sadis pored postojecih pa kad narastu dovoljno da ove izvadis, ali opet onda ti izlaze iz reda i pitanje je kako bi napredoale u senci starijih.
U svakom slucaju nesto bi morao da uradis, bez oprasivaca dzaba sve.
 
Kako misliš da vadim postojeće pa umesto njih posadim ili...?

Najbolja varijanta. Izvadis staru sljivu i na njeno mesto posadis novu (10% dovoljno je) samo ih ravnomerno rasporedi.
Kupi kvalitetne sadnice sa prevremenim granama i vec od sledece godine imaces cvet, znaci bice oprasivanja. Formiraj ih malo vislje od starih sljiva zbog lakseg oprasivanja, da ti u buduce krosnja oprasivaca(Č.Lepotice) bude bar pola metra vislja od ostalih sljiva.

To je po meni najbolje resenje, prekalemljavanje je duzi proces i nije to to...
 
Planiram da sadim jos sljiva i tresanja pa me zanima uzgojni oblik piramida i vreteno.Pa sam mislio da sadnice (prut)ne kratim na standardnih 80 do 110 cm nego da ih ostavim i izaberem pupoljke koji su najbolje resporedjeni a ostale poskidam i tako dobijem najbolji respored buducih grana.A u kasnijem periodu skratim na visinu koja mi bude najbilje odgovarala.Ovim sam mislio da skratim vreme formiranja stabla.
Mislio sam na nesto slicno kao sto je kolega vasovac uradio .slika na postu 1318 ili post 591 srdjan zorz koju je postavio

http://poljoinfo.com/showthread.php?173-Leska-opšta-tema/page30

http://poljoinfo.com/showthread.php?1372-Trešnja/page66

Nadam se da sam uspeo da objasnim moje namere.
Hvala za komentare i sugestije.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh