Šljiva

Evo par slika sa gustom sadnjom sljive. Inace slike sam slikao juce s obzirom da sam imao cast da budem gost Poljoprivrednog fakulteta u Banja Luci i prof. Miljana Cvetkovica, koji nam je pokazao kako izgleda gusta sadnja sljive, rastojanja 2m, u praksi.

vonjak-048.jpg


vonjak-047.jpg


vonjak-071.jpg
 
Pozdrav!
Posto je sljiva u mom kraju gotovo zavrsena(ostalo malo stenleja koji ceka svoj red u kucnim susarama)da svedem utiske. Sto se samog roda tice tu od samog cvetanja nije bilo pravila. Nekom je rodilo voce, nekom tek prosaralo, a neko nije imao ni za slatko. Grad je ove godine obisao moj kraj za dlaku, tako da ni on nije "obrao" nista ove godine. Ja sam u proseku na cacanskoj rodnoj pokupio po 50-ak kila i veoma sam zadovoljan prinosom i velicinom ploda(kako i ne bi kad ga kisa nalivala cele godine), ali samim kvalitetom nisam, posto sljivu koristim iskljucivo za rakiju. Kada je jedem, kao da sam sundjer stavio u usta. Bezukusna. Mada su mi ruke bile izuzetno lepljive, kao i sudovi, a i pcele smo jedva preziveli, to je bilo po 5 pcela na jednoj sljivi. Ne znam, mozda i gresim, pa definitivno kad budem pekao rakiju javljam na drugoj temi koliko baca :)
Sto se cene tice bila je jkako sarena, mada ponavljam da je malo njih imalo za prodaju u svezem stanju. Svi koji su mogli susili su stenlej i cekaju decembar-februar pa da prodaju Agraneli. Kad smo kod te firme, nek bude i reklama, ali i zasluzili su, jer zahvaljujuci njima vocar valjevskog kraja moze da oseti koji dinar u dzepu, kao sto je osecao dok je radila Srbijanka.
Pozdrav svima.
 
Evo par informacija o gustoj sadnji šljive iz prve ruke, naime otac guste sadnje šljive na našim prostorima može se smatrati Profesor Nikola Mićić. On je krajem devedsetih počeo da eksperimentiše sa šljivom u gustoj sadnji na Fakultetu ili Institutu ( nemojte me držati za reč) u Čačku. Podigao je ogledne zasade na 4x1.2, do 4x2.5, skoro svih sorti šljive koje su kod nas zastupljene. Njemu se nešto kasnije pridružio Profesor Miljan Cvetković koji je i održavao taj zasad po odlasku profesora Mićića na fakultet u Banja Luci. Taj zasad je održavan još neko izvesno vreme a po odlasku i Profesora Cvetkovića na fakultet u Banja Luci je, koliko sam upoznat, iskrčen. Inače je zasad davao prosečan prinos i preko 40 tona po hektaru, malo ljudi kod nas ga je shvatalo za ozbiljno i veoma retko ima podignutih zasada u takvom sistemu. Takođe je i većina profesora kod nas, do pre par godina preporučivalo ređu sadnju šljive. Sa druge strane u Republici Srpskoj su prepoznali prednosti guste sadnje i rezultati su sledeći: svi zasadi koje sam obišao u proteklih par dana imaju gustinu sadnje od 2m za sve vrste šljive ( sade se Stenlej, Čačanska Lepotica, Čačanska Najbolja i Rodna) i uzgojni oblik vreteno, a svi zasadi jabuke i kruške imaju gustinu sadnje 1m. To je pravilo i nema ni više ni manje, ni ubeđivanje zašto je bolje ili nije bolje, jednostvno deo koji sam ja obišao oko Gradiške ima samo takvu sadnju. Bio sam u zasadima od 50 ari do 300 hektara u komadu. Oba gore pomenuta profesora su rođena u Nišu i radila u Srbiji ali je njihov rad priznat i primenjen u R. Srpskoj a ne kod nas. Doduše počinje se i kod nas sa takvim sistemom ali sa dosta zakašnjenja. Ovo je bio malo istorijat guste sadnje šljive kod nas, a sad ću malo da objasnim moje viđenje prednosti i mana guste sadnje šljive, ali BEZ NAMERE DA SE SA NEKIM SVAĐAM I PREPIREM oko toga, samo iznosim moje viđenje stvari.I da napomenem da su moji stariji zasadi podignuti sa rastojanjem od 4mx2.6m do 5mx4m, tako da mogu da upoređujem ovo što sam video sa mojim iskustvima.
Dakle gusta sadnja sa 4x2m daje 1250 sadnica po hektaru, a sadnja 4x4 daje 625 sadnica po hektaru, dakle u startu morate kupiti više sadnica. Takođe morate platiti više dnevnica za sadnju, iskopati više rupa i sl. Takođe jedna od bitnih operacija koju morate raditi je povijanje grana u njihovoj prvoj vegetaciji, takođe po potrebi i rovašenje, da biste dobili dovoljan broj razgranjenja iz samog stabla. Naravno da morate baciti i više đubriva, mada ne duplo više. Mislim da se tu završava lista bitnijih primedbi na gustu sadnju.
Od prednosti mogu da izdvojim pre svega veći prinos, jer hteo neko da prizna ili ne ( a ja imam lično iskustva sa tim) ako popunite sve praznine u voćnjaku rodiće više nego ako imate slobodnog prostora u redu. Pod tim ne podrazumevam da na rastojanju od 4m u redu pustimo grane da se dotaknu i to je to, jer trebamo imati granu koja rađa po celoj dužini a ne samo na polovini, a prva polovina grane se ogoli a mi ne možemo izvršiti zamenu u rezanju jer je to primarna grana. U gustom sistemu je ogoljevanje grana mnogo slabije izraženo jer takoreći nemate primarne grane i samim tim imate rod na celoj površini krošnje a ne samo po obodu. Naravno da šljive koje u retkoj adnji mogu dati 100 kg ploda ali ruku na srce, za to treba čekati 15 godina I onda uzeti motku I obuvati to. U Bosni ljudi gledaju profit I ništa drugo a on povlači činjenicu dam orate dobiti rod u 3. godini, da morate u 5. da imate ozbiljnu tonažu po hektaru i da ta roba mora da bude kvalitetna tj u 1. klasi što je više moguće jer je samo ta roba isplativa. Takođe jeko bitna prednost je u mnogo kvalitetnijem prskanju jer atomizer bolje dolazi do svih delova krošnje, berba je dosta lakša a rezidba je po obimu slična ali je prostija i lakša. Naravno, povijanje je bitna mera i treba je raditi.
Ono što sam takođe primetio je da svi prostor u redu prskaju totalom i to je pravilo, tretmane rade 2-3 puta godišnje sa dozom 1 litar na 100 litara vode dok je međuredno svuda zatravnjeno i to kose tarupima.

Evo par slika iz mog voćnjaka, prvo je slika Lepotice u petoj godini, a ostalo je lepotica u 6. godini. Možete primetiti da su sadnice bujne i za svoje godine uopšte nisu sitne ali se na jednoj od slika i vidi koliko ima mesta između dve šljive u 6. godini tj, koliko je tu praznog prostora a sadnja je 4x4 metra. Poslednja slika je sadnja u gustom zasadu na rastojanju 2 metra (ova slika nije iz mog voćnjaka).

vonjak-196.jpg


vonjak-229.jpg


vonjak-239.jpg


vonjak-233.jpg





vonjak-071.jpg
 
Evo i par reči o jednoj novoj sorti koju sam imao prilike da vidim na rodu u R. Srpskoj a koje kod nas ima jako malo. Radi se o sorti Felicia grosa, izrazito konzumnoj sorti, koja stiže 15 dana nakon stenleja, pa je s toga pogodna za prodaju za konzum kad više nema druge sorte za berbu. Šljiva je dosta krupna teži preko 50g, a u prečniku je preko 50 mm. Šljiva je jako bujna, na slici dole je šljiva koja puni 3 godine tek u februaru naredne godine, dala je 20 kg po stablu ove godine. Interesantno je da vlasnik ovog voćnjaka nije prekraćivao sadnicu, s obzirom da je imala prevremen e grane i pošto je to dosta bujna sorta, on je pustio samo da raste i nijednom joj nije kratio vrh, tako da je ona brzo postigla visinu, s tim što možda ima nešto slabija razgranjenja. takođe moram da napomenem da joj je postavio špalir sa 2 žice za koje je vezivao grane prilikom povijanja. Plod ima malu kosku, i nema puno šećera tako da nije pogodan za rakiju. Njena mana je što kad uzri može da dođe do pucanja ploda, verovatno zbog velike krupnoće tj. bujnosti, cveta kad i stenlej, a po zametanju plodova se očisti sama od sitnih plodova koji opadnu i ostanu samo krupni. Bili smo i u zasadu koji je star 10-tak godina, takođe sađen na 2 metra koji je ove godine dao preko 50 tona šljive po hektaru, a radnici su u gajbe brali u proseku 900kg, zgog krupnoće plodova.

vonjak-103.jpg


vonjak-110.jpg


vonjak-108.jpg


dscf0842.jpg
 
Mene ovo podseca malo na Prezident a pouzdano znam da njega niko od hladnjacara ne kupuje kod mene i jos je okrugla a na to su alergicni
 
ZICAPROM@ to je odlična sorta šljive. Samo bih nešto dodao u napomenu. Jeste bujna sorta, ali samo prvih 2,3,4 godine dok je ne opteretiš rodom. Kasnije ne daje debele grane tipa kao kod čač. najbolje. Stablo i krošnja naviše liče stenliju. Jedna joj je mane osjetljivost na moniliju ploda, što se da riješavati hemiskom zaštitom. Inače veoma je rodna.

Pisao sam ranije o njoj Link

Takođe ispada i vrhunska rakija http://rakija-uglavnom.blogspot.com/search/label/Grossa di Felisio
 
Poslednja izmena:
Sta li ce biti od mojih sljiva koje su u prolece posadjene,pobio ih je grad pre neki dan,ostala je po koja liska na stablu samo.Vidi se dosta rana na granama.Ima li im spasa?
 
Uh dodjavola.... Pa zar grad pada i sad u septembru???? Ako nisu ogoljene obnovice se, ali bilo bi dobro da ih slikas da bi ja kao i ostale kolege dale savet...
 
Pozdrav svima,imam oko 40 stabala sljive za rakiju iza kuce starosti oko 15 god,deda ni sam ne zna sta je sadio ali bih rekao da su C.rodna i C.najbolja(ne znam amater sam),pre dve godine je pocela da ga hvata neka zuta mahovina ima je i u nekoj plavoj-sivoj boji,prvo je uhvatilo par stabala ali se iz godine u godinu siri i cini mi se da se te grane polako suse.Jel zna neko sta je to i kako se boriti sa tim.Slikao sam sad kad sam bio u selu ali je telefon odlepio i nikako ne mogu da prebacim slike na kompjuter.
 
Druze Tintoreti, ako sam rekao da trebaju slike znaci trebaju nemoj da mi protivurecis inace nema gajbe piva hahahhahaha mala sala :osmeh: Eto iskusan kolega dao odgovor, ipak ce uspeti da spase sljive sto je odlicno :)
 
Sta li ce biti od mojih sljiva koje su u prolece posadjene,pobio ih je grad pre neki dan,ostala je po koja liska na stablu samo.Vidi se dosta rana na granama.Ima li im spasa?
aklo ih je mnogo smlatio,tj ako imaju mnogo rana mozes da ih orezes u martu pa ponovo formiras,ostavis one grancice sto su bile krenule ove godine na po 2 okca pa iznova :(
 
Nazad
Vrh