Šljiva

sljiva

photo0032.jpg
,
photo0034.jpg
- od malog zbuna levo dva reda su moje ove desno je ruska ...
photo0042.jpg


- - - - - - - - - -

Malo su losije slike, ali bese vece pa nisam mogao bolje...
 
Taj krupni stenlej je ove godine pravio veliku glavobolju nama koji smo imali onaj klasični. Imao sam prilike da ga vidim u sušari u Kutini kod Niša zaista je duplo veći od mog klasičnog.
 
Nisam stigao ranije ali evo uslikao sam. Neke su sa skraćenim vrhovima na oko 2-2.2m, pa planiram u proleće da ih skratim na oko 1.6m za 2. sprat grana a od ovih prevremenih da formiram prvi sprat. Naravno da bi to moglo da se odradi u prvoj godini po sadnji uslov je da imate jaku sadnicu sa prevremenim granama, a što je još bitnje dovoljno vode za zalivanje i uz jako đubrenje, mada i tako ne smem da ostavim prevremene grane duže od 20-tak santimetera. E sad nisu sve sadnice ovakve, ali većina jeste.

vonjak-001.jpg


vonjak-002.jpg


vonjak-005.jpg


Ovde se vide sadnice dok smo ih potapali u rastvor đubriva, fungicida i vode, inače ovo su kace od 500 litra.

sadnja-2013-038.jpg
 
Žico odlično odradjen posao.da ti se prime sve do jedne:ppozdrav:
za vikend planiram i ja sadnju oko 1500 sadnica pa me interesuje kako si zatrpavao ovu brazdu posle od stabla do stabla?sigurno ne ručno!?
i jesi li unosio veštak pre obrade zemlje i jesi li ubacivao u rupeveštak?koliko i kojim redosledom?

ja sam sad totalno sludjen jedni kažu ovako jedni onako.ja planiram da u rupe dodam još malo veštaka 8:16:24 pa neznam da li da dobro izmešam sa zemljom ispod korena ili da prekrijem koren zemljom pa djubrivo pa opet zemlja

kakve su preporuke?
 
Redosled sadnje voća:
iskopaš rupe 60x60x60, na dno staviš jednu lopatu pregorelog stajskog đubriva i dve lopate čiste zemlje to dobro izmešaš, onda čiste zemlje 10 do 20 cm, zavisno od visine kalema koji treba da je iznad nivoa zemlje 5 do 7cm, postaviš sadnicu i zatrpaš je do 5cm od površine zemlje, i dobro nagaziš, staviš oko sadnice oko dve šake veštaka 8x16x24 i zaliješ sa deset litara vode i na kraju dopuniš zemlju. Nema greške, isprobano. Pozdrav i srećno.
 
Mislim da je @Zicaprom u jednom postu napisao da mu čačanska lepotica ravnomernije sazreva u odnosu na ostale šljive,odnosno da nema podkupljanja 2 nedelje pa branje.Pa me interesuje dali je to odlika ove sorte ili samo lično iskustvo.
 
Redosled sadnje voća:
iskopaš rupe 60x60x60, na dno staviš jednu lopatu pregorelog stajskog đubriva i dve lopate čiste zemlje to dobro izmešaš, onda čiste zemlje 10 do 20 cm, zavisno od visine kalema koji treba da je iznad nivoa zemlje 5 do 7cm, postaviš sadnicu i zatrpaš je do 5cm od površine zemlje, i dobro nagaziš, staviš oko sadnice oko dve šake veštaka 8x16x24 i zaliješ sa deset litara vode i na kraju dopuniš zemlju. Nema greške, isprobano. Pozdrav i srećno.
Sve stoji samo ste zaboravili ili vunu ili saku jecma pod koren. Iskusniji i stariji od mene ce vam reci zasto. Ima i u malo starijim knjigama. Vaso Pelagic...
 
Ja na dno rupa ili na dno brazde nisam stavljao nikakvo đubrivo, jer stajnjaka nisam imao u tom momentu u tim količinama a veštak će otići dublje pre nego ona pusti žile pa ga voćka neće imati kad da usvoji. Dakle sadnica u rupu, sitna zemlja oko nje zatim gaženje, zatim na oko dopola zatrpane sadnice nasolim veštak recimo 2 šake ili oko 100 do 150 grama, pa dozatrpavam, dakle da đubrivo bude recimo na 10cm iznad žile a 10cm ispod površine, i obavezno gaženje kad se rupa dopuni sitnom zemljom. Zalevao sam sve sadnice sa po 10-12 litra vode jer u to vreme još nije bilo kiše. Pre sadnje su mi sadnice sedele po par sati u slavolu, a stajnjak sam uvek dodavao odozgo pored sadnice nakon sadnje. To planiram da radim ove nedelje, znači po 2-3 vile oko sadnice pa ako da vreme pipalicom da se zafrezira, ako ne onda u proleće, jer se u toku zime neće bog zna isušiti. On se sporo spira pa će njegov efekat da se oseti manje naredne godine a daleko više u naredne 2 godine. Onaj postupak kad se stavlja stajnjak na dnu rupe nije pogrešan ali je teško izvodljiv kod podizanja većih zasada zbog obima posla. Pre sadnje nisam razbacivao ni stajnjak ni veštak po celoj parceli, jer neću da đubrim travu, pogledajte kolike su žile kod sadnice pa će vam biti jasno koliko je to pogrešno.
Što se tiče lepotice i sazrevanja, lepotica stiže sva u isto vreme tj. pre berbe retko možeš da vidiš opale plodove, stenlej krene malo da opada i ranije pre berbe, a Rodna je ubi bože po tom pitanju ona stiže bar u 5 navrata.
A što se tiče zatrpavanja brazde, to sam radio traktorom i ravnjačem. Napravio sam za traktor za kačenje pozadi nešto što najviše liči na odgrtač za sneg, ali sa jakom konstrukcijom i debelim limom, isto iskošeno ka jednoj strani, širine 2m. Koristio sam ga da ravnjam deo gde mi je prolazila ograda, da ravnjam uzdužne i poprečne puteve kroz planztažu, i da ravnjam oranje gde je bilo jako krupno izorano pre narednog oranja. E tu "dasku" sam zakačio na traktor i pažljivo prošao što bliže sadnicama i ona mi je povratila zemlju dosta solidno i poravnala mi između redova. Negde gde nije ispalo baš idealno zbog nagiba terena, pipalica će u proleće da dovrši posao.
 
@marceta
ukoliko beres sve odjednom imaces manje prve klase a vise druge i industriske. ukoliko oberes prvu klasu a drugoj das tri dana da nabubri a sljiva bas u tom vremenu najvise nalije plod moci ces da izvuces maksimum. za vreme berbe lepotice prosle sezone u jednom trenutku je cena prve klase bila 25 a druge 12 din. i sam sam nekada skidao ceo rod odjednom ali se to pokazalo kao losa praksa.
@Zica
predpostavljam da si uradio analizu na tu kolicinu i povrsinu i da si na osnovu toga odlucio da ne djubris fosfatnim djubrivima, sad od njih najmanje koristi ima trava jer se posle zaoravanja nalaze na ca. 60 cm dubine a posto se sporo razlazu koren sljive ih koristi godinama. u svakom slucaju dobar vocnjak a i hrabar potez ako se uzme u obzir da cena sljive i nije nesto visoka u zadnje vreme. sve najbolje
@marko
zasadjenu ili sadnice?
 
Đubrenje sam i radio na osnovu analize, preporuka je bila 8-16-24 sad u jesen, UREA u proleće, plus stajnjak 30t/hektaru zbog hroničnog nedostatka humusa. Moja lična odluka je bila da ne zaoravan đubriva jer sam mišljenja da ću vrlo malo iskoristiti. Možda i grešim ali s obzirom na površinu nije mi se bacalo par tona đubriva.
 
Nazad
Vrh