Šecerna repa 2014

Iako je najavljena niza cena repe 2014 dali cete povecati povrsine pod njom

  • da

    Glasovi: 24 42,9%
  • ne

    Glasovi: 32 57,1%

  • Ukupno glasača
    56
  • Anketa je zatvorena .
Kod nas su također skinuli cijenu sa 3200 na 2200 tako sam cuo u zadrugi jutros, s tim da su digestiju dignili na 16,5% :sta:
Taman kada nesta treba bit na kraju opet i da bude 10 vagona po hektru pokrit cemo dug, cemu ju sijat, ne vidim svrhu vise uopce, kakav im je to ugovor mjenjaju kako hoce
 
Kakvi lopovi za ovo sa aneksima za nizu cenu, pitam se da je slucajno cena secera isla gore da li bi secerane same korigovale cene na gore? To mi lici na ono covek kupio npr. traktor pa posle trazio da mu se skine cena dole jer su njegovi proizvodi pojeftinili.U pravnoj drzavi sud bi ga itekako naterao da se drzi ugovora, same su secerane stavile tu cenu i niko nije u njih upro pusku tom prilikom , kada su to radile. Nazalost put do pravde u ovoj zemlji je veoma dug i niko ne garantuje kako ce se na kraju zavrsiti..........Tako je to u Srbiji......................
 
Pa niko ne kaže da nećeš dobiti na sudu ,ali dali se ugovaraču isplati da to radi.Ako si sitan ne isplati se zbog iznosa,ako si veći proizvođač gde ćeš sladeće godine?Mehanizacija za repu je skup sport i nemože lako da se preskače sejanje i sezona.Sve tri šećerane su spustile cene(valda je to kartelsko udruživanje,a to je protivzakonito),jel misliš da ćeš koleta da tužiš a da radiš sa crvenkom sledeće godine :sjasi:............Tako je to u Srbiji..........
 
Juce prosao jedan holmer,ali kamione jos nisam video.
Kod nas nema repe,samo je produzio dalje.
 
Poslednja izmena:
5v/ha SRBS-a. Propast ziva... Pritom to je parcela od 10ha koja je uradjena maksimalno i do 15 jula se drzala izuzetno. Dobar pocetni porast, sklop odlican, ali cerkospora je sredila kao i nedostatak sunca da nagura secer.
 
Poslednja izmena:
Naravno da moze u minus::novac::. 2010, su mnogi ostali duzni secerani, kao i 2012 gde je bila izuzetna susa i peskovita zemlja.
 
Taj će imati taman da se razduži.

- - - - - - - - - -

Kampanju prerade šećerne repe ove sezone prva je otpočela najstarija srpska Fabrika šećera „Bačka” u Vrbasu iz sastava kompanije „Sunoko”, u čijim pogonima je juče počelo i rezanje slatkog korena, a krečna peć potpalјena je i u Fabrici šećera TE-TO u Senti, u većinskom vlasništvu italijanske grupe SFIR.Direktorka senćanske šećerane Teodora Deak izjavila je da će vađenje repe i početak prerade još pričekati.– Još nismo doneli odluku o početku vađenja repe i preradi jer se za prvu nedelјu u septembru prognoziraju obilne kiše pa čekamo da vidimo jasnu sliku da bismo mogli obezbediti kontinuiranu dopremu sirovina – kazala je Teodora Deak. – Čekamo rezultate pretkampanjske analize kvaliteta šećerne repe, a prethodna je pokazala digestiju od 13,9 odsto. Očekujemo na našem sirovinskom području prosečan prinos od 80 tona po hektaru, što će na 13.500 hektara dati više od milion tona sirovine i proizvodnju šećera veću od 100.000 tona.Kako saznajemo, nedelјu dana posle Sente kampanja će startovati u šećeranama „Sunoka” u Pećincima i Kovačici, kada će krenuti i prerada u Crvenki, a na kraju i u Žablјu.Zbog pada cene šećera i kompleksnih prilika na tržištu šećera, neke šećerane su se već odlučile da smanje otkupnu cenu šećerne repe. Prva je taj potez povukla Fabrika šećera TE-TO u Senti, koja će proizvođačima umesto obećanih 4,30 dinara platiti četiri dinara po kilogramu.Na nepopularan korak smanjenja cene šećerne repe, po nezvaničnim informacijama, odlučila se i kompanija „Sunoko”, koja je proizvodnju repe ugovorila na 35.000 hektara po 38 evra tonu i po ranijim najavama, iz ovogodišnje kampanje očekuje 300.000 tona šećera. Uoči početka kampanje ratare je obavestila da će za kilogram sirovine dobiti 4,10 dinara. Najava o smanjenju otkupne cene repe još nema iz „Helenik šugara”.– Iznenađeni smo i ogorčeni takvim jednostranim potezom jer smo pred samu kampanju dobili obaveštenje o smanjenju otkupne cene repe – kaže proizvođač iz okoline Vrbasa, koji nije želeo da mu se pominje ime. – Očekujem prosečan rod 70 do 90 tona po hektaru, ali posle svega, ne znam šta da kažem i šta ću preduzeti. Videću kako će nas u svemu ispoštovati šećerana iz Vrbasa, a nije isklјučeno da ću ići na sud. Svestan sam toga da je šećer pojeftinio i da s obećanom cenom fabrika ide u minus, ali kada je šećer postigao enormnu cenu, mi od toga ništa nismo imali.
 
Kaze mi sinoc drugar da je dao na analizu repu koja je bila izgubila lisce pa je skoro izaslo novo lisce. Digestija je 13-14, sto je dosta dobro sa obzirom da je prosla cerkosporu. Nece je vaditi za sada, tek posle 15.09.
 
moja repa,predusev repa :cool:
007.jpg


- - - - - - - - - -

ima trave kao na livadi :haha:
Druže,kakva ti je ova repa,dali može koja slika ovih dana :ppozdrav:
 
I kod nas su bolesne repe.Evo jedne prosečne sa Segedinca.Srbobranska zemlja je to.....:osmeh:

dsci3138.jpg

dsci3141.jpg

Evo prosečna repa sa Segedinca,kutija je znate za one male cigarete,kao opušak od normalne,zaista,svaka repa je ogromna,minimum 5,pa sve do 15.5kg,kao ova na slicionače je dugačka oko 70cm,Srbobranski atar je to :ppozdrav:

31082014224.jpg

31082014223.jpg


Ali domaćin je ipak moj prijatelj,i svaka mu čast za urednost ( to je od mene naučio) :haha:

31082014231.jpg
 
Nazad
Vrh