Šecerna repa 2014

Iako je najavljena niza cena repe 2014 dali cete povecati povrsine pod njom

  • da

    Glasovi: 24 42,9%
  • ne

    Glasovi: 32 57,1%

  • Ukupno glasača
    56
  • Anketa je zatvorena .
Da li vredi neka secerna vodica preko lista da joj pomogne da preboli taj period ili joj je gubitak lisne mase neminovan?
Nije otislo 50%,bar kod mene nije jos.Mozda nekih 12-15% za sada.
 
Ukratko kao i kod bilo koje biljke, kad je list zarazen u slucaju repe i tackice na listu su dovoljne. Nema pomoci. Taj list vise ne mozes zastititi. On ce polako da vene i susi se. Na paradajzu sam zakasnio 4-5 dana i nije pomoglo posle toga ni 4 tretmana sa raznim fungicidima (sistemik+preventivni).

Mozes da zastitis samo list koji je potpuno zdrav (kod mene tkavih ima 5%) i eventualno do 72h ako je nastala zaraza unazad od primene fungicida. Kako si prskao Acantom koji je verovatno najbolji strobilurin sto postoji, mislim da nema jace oruzje od njega.

Po savetu zastitara necu prskati dok ne prodje 15 dana od pretjodnog prskanja. Ako tada ne bude nijedan zdrav list necu prskati uopste vise.



p.s. Radio sam ogled. Prosli put nisam prskao jedan deo (nestalo mi vode 10-15l) i nema nikave razlike u odnosu na tretirano sa rias+bravo. Ta kombinacija je odlicna ali kad se primeni na vreme, a ne po bolesnom liscu.
 
Ma ne mislim ja da odustanem nego se razmisljam cime da je oprskam 4.put a da ima efekta.Dva puta Sphere,treci put Acanto?/?A razmisljam se i da budem prvi u redu za vadjenje... cc
 
Ja sam večeras jednu parcelu poprskao po četvrti put deveti dan od prethodnog tretmana. Išao sam sa Spherom 0,4/ha i ostalo mi Fertillander golda 1,5 lit/ha ima dosta novog lista koje nije obuhvaćeno cerkosporom. Bojčetiću moj ti je savet da ne slušaš baš puno zaštitare, jer ovaki napad cerkospore retko ko je od njih imao u praksi a teorija je nešto što polako gubi smisao u poljoprivredi. Svake godine nam se dešavaju neki novi momenti tako da u većini slučajeva moramo sami da odlučujemo o koracima koje preduzeti.
 
Sto se tice vadjenja Crvenka krece od 5.9.2014. da prima repu, takvu sam danas dobio informaciju. I ja razmisljam da okoncam ovu agoniju i povadim je polovinom septembra.

@mica967
Prskao sam i sedmi dan izmedju 2 i 3 tretmana. Tada se repa drzala dobro i mislio sam da je mogu zaleciti. Nije nesto pomogl.
 
Kod nas ima svega, nase repe se drze dosta dobro, u zavisnosti od plodoreda na parceli, imamo dve parcele kriticnije, ali na njima svake druge god je repa, plus i prizma, tu lagerujemo repu.
 
Nzm, kod mene je sve pod kontrolom, malo samo problematican taj Original i Giraf ali nema suvih listova, bolja mi je repa na capurici ima neku snagu pa samo gura lisce, na nekima mozda necu ni ici treci tretman, jer dogovorio sam da vadim 10-15-tog septembra :cool:
 
Ja sam večeras jednu parcelu poprskao po četvrti put deveti dan od prethodnog tretmana. Išao sam sa Spherom 0,4/ha i ostalo mi Fertillander golda 1,5 lit/ha ima dosta novog lista koje nije obuhvaćeno cerkosporom. Bojčetiću moj ti je savet da ne slušaš baš puno zaštitare, jer ovaki napad cerkospore retko ko je od njih imao u praksi a teorija je nešto što polako gubi smisao u poljoprivredi. Svake godine nam se dešavaju neki novi momenti tako da u većini slučajeva moramo sami da odlučujemo o koracima koje preduzeti.
Nije kasno za bor??? :ppozdrav: ::000::
 
Ima cerkospore poprilicno,novo lisce tera a ono je zasticeno i bez pega e sad...Ima njiva katastrofa,sve zuto lisce i osuseno,kod mene ima zaraze ali sta je tu je,tri puta prskano full dozama,ima i dosta lisca koje sama odbacuje a nisu posledica cerkospore,uglavnom ono donje lisce
v8kar7.jpg
2v8o1te.jpg
 
koliku cjenu garantiraju kod vas?


kod nas oko 0,54€ za kilogram garantiraju ugovorom prije nego se posije, nemam iskustva, tako pričaju.....
 
Obisao sam danas neke repe, one koje su bile bolesne, izgledaju jos bolesnije, moja koja je u petak izgledala jako dobro, danas vec ima poprilican broj bolesnih biljaka, Za vikend ide tretman sa sferom. Nece ipak biti bas slavna godina
2014-08-20-18.jpg
 
au bre kakva je to kod vas klima, kod mene Strube nema tackice na sebi, danas isao da uradim 3 tretman na Victoru lisce zelenije nego ranije, steta sto mi se pokvario telefon moracu nekako da vam uslikam ovo, stvarno extra repa, a imam Strube gde je samo jednom prskan tu ga je bas zahvatila i tu sam njivu vec otpisao ima nesto manje od jutra, oprskacu je jos jednom pa sta bude :ppozdrav:
 
Kod mene Sphere za prekosutra i umesto Holmera, mislim da ce biti Ropa Tiger oko 15-20 septembra.
 
Nazad
Vrh