Šecerna repa 2014

Iako je najavljena niza cena repe 2014 dali cete povecati povrsine pod njom

  • da

    Glasovi: 24 42,9%
  • ne

    Glasovi: 32 57,1%

  • Ukupno glasača
    56
  • Anketa je zatvorena .
Kompletno razvice je idealno i vremenski uslovi su bili idealni(bar ovaj deo Vojvodine)ali sve pada u vodu ako naidje bolest na kraju.Isto vazi i za neke druge kulture,npr kukuruz za sad je perfektan ali opasnost od pojave crvenila tek dolazi.Naravno nisu sva podrucja ista,negde tih bolesti ima manje negde vise,negde ih uopste nema...:ppozdrav:
 
Kada se prica o "kriticnim fazama " obicno se misli na fazu razvica-voda tj. Vodni rezim. Krirticne faze kod secerne repe su faza nicanja i faza pocetka debljanja i intenzivnog debljanja korena. Nije zanemarljiva ni faza intenzivnog razvoja korenovog sistema koje je izmedju nicanja i debljanja... Ma nauka...
 
Ja sutra idem drugu zastitu sa spherom,ima tackica dosta.Cak sa primetio da na jednoj njivi na jednom kraju ima mnogo a na drugom kraju nista.Da li je moguce da je to zbog toga sto je komsija imao ste strane repu prosle godine?
Sto se tice tezine korena merio sam prosek je oko 600 gr ,ima i krupnije alii sitnije.Ovo sto vi pokazujete i merite to su najkrupnije sto ste nasli jer da su sve takve prinos bi vam bio vec sada 6 vagona po lancu ili 10t po ha.
Cekospora se prenosi i preko sirka pogledajte ako ima negde sirka i ako je zarazen da na njemu ima tackica cekospore i ona ostaje u zemljistu koliko god mi nju prskali i kad dodje repa prenese se i na nju, to sam cuo od jednog semenara(semena repe).


Mi cemo izgleda prskati samo dva puta od cekosporejer ako ovako nastavi sa kisom i u avgustu, 10tog septembra pocinjemo sa vadjenjem, vec sad ima neki prosek od 5-5,5 vagona po hektaru
 
Kampanja kreće za manje od mesec dana. Šajkaška pali peć 25. avgusta. Vađenje počinje par dana kasnije. Sunoko će verovatno još ranije krenuti.
 
Ja sam danas poceo drugi tretman protiv cerkospore sa Teatar Plus 1l\ ha. Hteo sam sphere ali nisu imali dovoljno, nju cu za poslednji tretman.
 
@DusanA
Sa kojom dozom po ha/kj si primenjivao Teatar Plus?

Juce sam treci put prskao od cerkospore. Nisam zadovoljan, repa je bolesna.
 
Juce sam treci put prskao od cerkospore. Nisam zadovoljan, repa je bolesna.

Danas došao sa odmora i taman se spremoio da obiđem jednju njivu 3kj koju nisam nijednom prskao kad udari pljusak.Kd odem slikaću mislim da ću probati da tu izbegnem prskanje da vidim dali to praktično može.Inače tu je bila repa pa pšenica pa sad repa(zadnja godina zakupa)
 
Kod nas pominju nekakvu rdju lista repe...Kazu da cerkospora ko je prskao nije toliki problem,kao moze se naci ali retko i nije opasno!Meni ovih dana ide drugo prskanje od cerkospore,e to cemo videti kada ce se obaviti,posto je palo blizu 50 litara ovih 2 dana
 
Mi smo poceli drugi tretman, a kisa malo ometa planove, oko 10. avgusta radimo treci tretman, a prvog septembra Holmer ulazi u redove. pocinjemo vaditi nasu repu. dogovoreno nekih 30 ha za prvi rok.
 
Kazu da ne smeta...posle 2 sata je usvojen fungicid i posle moze da se kupa u Dunavu,nije problem!Ja nisam uradio drugi tretman,tako da ce drugo prskanje biti i poslednje definitivno! p.s Jedna stvar koju sam cuo e sad ne znam da li je istina,ni jedan sistemik ne moze da posle 30 litara/m2 sacuva repu od bolesti! Kod nas je za 48h palo duplo vise!
 
Poslednja izmena:
Malo sutra posle 2 sata. Sfefa kod prijatelja posle 3 sata je pao pljusak i slabo je delovalo. Morao je posle 7 dana da ponovi prskanje, a repa se potpuno razbolela.
 
Nazad
Vrh