Šećerna repa 2018

Vupiku i pik vinkovcima i belju je stradalo oko 1800 ha koliko sam cuo. Tabla pored sela Sotin je stradala i tu ima 200 i koji ha

Ja sam cuo za jos + 300ha od zadruge tu blizu. Cuo price da je navodno unistena odavde(krajnji istok) pa cak do Virovitice.
 
Oce li ili su ljudi dobili poticaj za tu repu?

Strogo gledano neznam hoce dobiti poticaj cak mislim da nece.... vupik i pik vinkovci su odnjeli na analizu i ustanovljenu je da nesto nije smjelo biti u sredstvu koji je generik od safaria. Javno ne bi pisao koje je sredstvo jer da me jos biseri iz te firme "pronadju" da jos odgovaram krivicno. Ali preko poruka cu nalisati 1-2 clanova pa ako hocete reci ljudima. Uglavnom posijali su sada kukuruz na te njive al to izgleda jadno. E sad hoce li dobiti ljudi odstetu ili ne neznam.
 
Što se tiče zanimljivih detalja sa dana polja, meni je ovaj bio jedan od zanimljivijih. Uvrtanje listova na repi zbog korišćenja lontrela. Klopiralid inače koristim u svakom tretmanu na repi i do sada nisam primetio ovakve simptome.
vTbQ0MM.jpg

HyfIRW0.jpg
 
Neznam jesi primetio da nisu sve sorte isto reagovale na lontrel. Ima onih koje su pravo usukane. A ima onih koje se drze kao da lontrela nije ni bilo

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Ovde je sve bila jedna sorta, nisam zagledao sortni ogled (bolje bi mi bilo da jesam). Mada mislim da sam i ja primetio danas na poslu da ima nekih sorata usukanih.
 
Eno pise zbog Lontrela, a istina da su jedne velike semenske kompanije nekoliko sorata najlosije podnele lontrel. U sortnom ogledu se videlo da je sve prskano istom hemijom.
 
Na pojedinim parcelama šećerne repe registruje se prisustvo simptoma prouzrokovača pegavosti lista šećerne repe* (Cercospora beticola) blizu epidemijskog praga. Ukoliko se pregledom useva utvrdi prisustvo makar jedne pege na 50% biljaka, preporučuju se hemijske mere zaštite kombinacijom preventivnih i sistemičnih fungicida. www.pisvojvodina.com
 
Na pojedinim parcelama šećerne repe registruje se prisustvo simptoma prouzrokovača pegavosti lista šećerne repe* (Cercospora beticola) blizu epidemijskog praga. Ukoliko se pregledom useva utvrdi prisustvo makar jedne pege na 50% biljaka, preporučuju se hemijske mere zaštite kombinacijom preventivnih i sistemičnih fungicida. www.pisvojvodina.com

Obilazio sam danas,gledao nisam nasao nista. Kad se prosuci cekam strucna lica iz secerane da obidju parcelu.
 
Ja sada dosao iz obilaska nisam primetio nikakve tackice ili fleke po listu.
znaci tebi je krajnji momenat,ovi sto imaju fleke vec su zakasnili.Mojim iskustvom od par godina proizvodnje repe ukapirao sam da nijedan preparat neleci nego deluje preventivno.Jednom kad dobijes cerkosporu onda se do vadjenja boris sa pokusajem da je lokalizujes.Mogu da te iz secerane nabedjuju u neka čuda,ali ta čuda nepostoje :ppozdrav:
 
Tako je kod svake bolesti i u svakoj kulturi. Izleciti bolesno lisce je nemoguce. Ja sam danas prskao. Sutra nastavljam.
 
Nazad
Vrh