Šećerna repa 2010

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Branko je napisao(la):
Dobio sam danas obračun za repu.
Kada se sve odbije, ostaje mi 150 evra po jutru.
Sreća pa sam imao samo 4 jutra.

Repa je za mene prošlost.
I ja sam danas dobio pismo od šećerane..... Dobio sam obnaveštenje da imam prema njima duga još 59000 din... (+arenda za 2 hektara) ako ne uspem da izvadim ovo drugo pola što je još u zemlji, mogu da idem u knez mihajlovu sa lončetom.... ::lose:: ::lose:: ::lose::
 
Rale 83 je napisao(la):
Nebi da vam stajem na muku , taj homler jel moze da radi po snegu

Naravno da može, više mu odgovara vadit po snijeg jer je onda ispod snijega smrznuto i nema toliko blata.
Pa onda mu se ne štopa i može ići brže malo.
Evo par dokaza.



 
Hehe, pa on ti ima uređaj koji ide ispre tarupa zove se pipalica. Znači ima autopilot.
Ali ako ima jako jako puno trave onda taj uređaj baš i nepomaže. Ali u snijegu ide..
Vidi se na drugoj slici.
 
Zrine svaka tebi cast samo ja nebi voleo da se moja vadi po snegu, prosle godine ima koje po snegu vadio Holmerom prilikom oranja je bilo dosta izorane repe :nono: :cao:
 
Dr.Gruja je napisao(la):
Jel on to cisti sneg ili vadi repu :sta: :sta: pa kako vidi redove od repe :sta: :sta: :sta: :ppozdrav:
Tarup očisti i sneg, a mašinu navodiš tako što između tarupa i vadilce vidiš repu kako ulazi u vadilicu....


Moja repa je danas izvađena na površinu...... Ako da bog sutra dolazi Rimecco da je tovarimo na prikolice i vučemo na gomilu pored asfalta!
 
mica967 je napisao(la):
Zrine svaka tebi cast samo ja nebi voleo da se moja vadi po snegu, prosle godine ima koje po snegu vadio Holmerom prilikom oranja je bilo dosta izorane repe :nono: :cao:

Neznam, nebi se složio s tobom. Holmer odlicno vadi repu u odnosu ostali vadilica. Tipa Majevica, linija i Barigeli i tako dalje.
Ja sam vidio i po blatu, po snijegu i po suhome holmer odlično vadi repu.
To što je bio dosta repe vani ili nepovađeno to je do šofera koji je brzo terao ili nisu raonici dovoljno spušteni u zemlju.
 
Evo malo novosti(starost) iz ovogodisnje kampanje... :udri: :udri: :udri:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=AELLhC9X9KA&feature=player_embedded[/youtube]
Post je spojen: [time]1292887125[/time]
_________________________________________________
Inace jel poznaje neko ovog Blazu Stajica iz Beceja , da se uverimo u pricu :cao:
 
šta ima da se uveravaš u priču?
idi u prodavnicu i vidi pošto je šećer.
a pročitaj i postove pre ovog.
u najboljem slučaju ljudi su na nuli.

ja bi da postavim jedno glupo pitanje.
kako se određuje prljavština u repi?
nisam nikad sejao i stvarno nemam pojma.
 
znači onaj na prijemu pogleda i kaže - "tol'ko!"
ništa merenje, uzorak, trt-mrt?
 
A digestiju kad mere, njihovi uredjaju uvek izmere manje nego nezavisni uredjaj. ::lose:: Za prljavstinu je posebna prica. Ljudi rade sa Holmerom + Ropa Maus i opet bide prljavstina 20+%. Strasno :zli:

@tarana
Time sto nikad nisi sejao repu, postedeo si sebe ogromne sekiracije i nerviranja.

Ja je isto nikad nisam sejao, i nemam nameru. Cak i da je plate dobro ima lepsih i cistijih kultura. Kod nas repu seju pretezno ljudi sto su u kreditima, pa moraju.
 
tarana je napisao(la):
ja bi da postavim jedno glupo pitanje.
kako se određuje prljavština u repi?
nisam nikad sejao i stvarno nemam pojma.
da dam odgovor kako bi trebalo da se odredjuje. kao nečistoća se računa deo korena iznad vrata repe, odnosno glava, rep korena, odnosno deo korena prečnika manji od 2 cm, zemlja, lišće... iako oni ne bacaju glave, odnosno sve preradjuju. problem predstavlja što manji sadržaj šećera u glavama repe, za neka 3-4 % pa to poskupljuje ekstrakciju šećera.
što se tiče strategije za šećernu repu, očigledno je da država mora da se uključi. po meni su to dva načina. stroga kontrola šećerana prilikom uzorkovanja šećerne repe sa visokim kaznama za nepravilnosti prilikom određivanja nečistoće i sadržaja šećera (visoke novčane kazne, a bogami i zatvorske, jer je to čista krađa, meni je nečistoća u hrvatskoj prosečna bila 11,5 %, ovde ne bi bila manja od 15 %, gde bi bila moja 4 %, neko bi ih ukrao, a zna se i ko). druga mera je novčani podsticaj za proizvođače od nekih 30 para po kg jus kvaliteta, što na 60.000 ha sa prosečnim prinosom oko 50 t/ha iznosi 900 miliona dinara. mislim da je sve ovo lako sprovodljivo sa pravim ljudima na čelu ministarstva, odnosno države. ovako sa slepcima na vlasti, običnom građaninu, u ovom slučaju paoru ne može biti bolje.
zašto bi država davala podsticaj za šećernu repu, jer i to moramo objasniti. od prošle godine cena šećera je počela da raste, tako da je sada na maksimumu u poslednjih 30 godina i iznosi nekih 750 dolara/tona ili ti 570 eura, odnosno 60,67 din/kg kristalnog šećera. naše šećerane proizvode oko 400.000 tona šećera na godišnjem nivou. u evrima po ovoj ceni vrednost proizvodnje je 228 miliona evra. s obzirom da se oko pola izveze u srbiju udje oko 100 miliona evra, koji se rasporedjuju jednim delom proizvodjačima šećerne repe, zaposlenima u šećeranama, deo dobije država kroz poreze, a deo dobiti ostaje vlasnicima šećerana. siguran sam da država na tu vrednost od nekih 230 miliona evra uzme mnogo veći porez (pdv od 18 % na 61 dinar/kg iznosi oko 11 dinara/kg, kada se to pomnoži sa domaćom potrošnjom vrednost poreza iznosi oko 2,5 milijardi dinara), uložite 900 miliona u svoje proizvođače, samo porez prikupljen na domaćem tržištu od finalnog proizvoda iznosi 2,5 milijarde, tu su i doprinosi koje plaćaju šećerane, porez na dobit istina verovatno neki minimalan, plus 100 miliona evra u razmeni sa inostranstvom.
problem je zašto država ne prepoznaje svoje interese ili ne želi da ih prepozna. za mene bi šećer, brašno, mleko, juneće meso bili strateški proizvodi i imali bi podsticaje. političare na vlasti ništa drugo osim provizija ne zanima. niko ne može predvideti šta će se dešavati sa cenom šećera i da li će ga biti dovoljno, a neophodan je za stanovništvo (iako ima ljudi koji zagovaraju njegovu štetnost).
unazad par godina se zbog vremenskih neprilika u indiji i brazilu, smanjila proizvodnja šećera i trske i zbog toga je došlo do rasta cene šećera. EU je pre neki dan odobrila povećanje kvota za proizvodnju šećera za milion tona iduće godine http://www.bloomberg.com/news/2010-12-16/eu-defers-decision-on-higher-sugar-export-quota-into-next-year.html, to isto nešto znači.
nadam se da nisam smorio previše. u svakom slučaju zanimljiva tema za diskusiju.
 
@Zcurcic procitah tvoj deo posta u kome si lepo napisao sta je odbitak po pravilu,posto je kod nas kasape na licu mesta jel ja imam pravo da pitam onog "kasapa" sto je dole saseca na precnik...(od prilike 3 prsta) ako da vidim da on tako radi imam li pravo da zovem inspekciju na licu mesta ??
 
nemam pojma. trebalo bi da imaš. nisam imao takve situacije. nikad mi niko nije uzorkovao repu na licu mesta. morao bi ga vezati da ne prospe repu, dok ne dodje inspekcija.
Post je spojen: [time]уторак, 21. децембар 2010. 07:36:42 CST[/time]
_________________________________________________
malo sam dodatno istraživao standarde. otišao sam u laboratoriju i uslikao šemu po standardu iz 2002 (sliku ću postaviti malo kasnije). problem je što tamo piše da se vrh korena odseca na mestu korena koje je debljine oko 2cm, oko može biti i 1 i 3cm.
onda sam taj standard potražio na internetu, ali problem je što mora da se plati ta informacija, oko 2000 dinara, jer ima i jedna izmena, koja se dodatno naplaćuje.
http://www.iss.rs/standard/index.php?national_committee_id=145
 
Vezivanje nije potrebno na telefonu kamera pa se moze snimiti,slikati bez problema.
Kod nas su je i bocno kasapili jer kazu da njima treba samo "srce-srz" repe kao npr sto ima sangarepa.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh