Ćurke i način njihovog držanja

И тако ја побих све ћурке за ову годину. 20 комада. Узео сам их у јулу, са 5-6 недеља, хранио их двојком и тројком пар недеља, па прешао на своју храну.

Ко не зна како ја радим, да опишем укратко... Светла имају док има дана. Унутра су стално само док добијају куповну храну. Кад нестане кокцидиостатика из исхране, пуштам их стално напоље, осим кад пада киша. Храну спремам сам, од компоненти које купим код локалног продавца. Кукуруз и тритикал узимам код мог приватног сељака. Мељем у прекрупачу, мешам у мешалици за бетон.

Пошто водим стриктну евиденцију шта и како, ово је резултат за ову годину: Поједених 637,50 кг којечега, што му дође 31,9 кг по глави. Просек тежина 9,7 кг, самим тим је конверзија испала 3,3. Ово је сјајно, обзиром на начин држања ћурака и спремања хране. Уложено 46.740 динара, узето 90.840 динара (овде нисам урачунао једну поклоњену, а једну за мене, иначе би било још 9-10.000). Продавао сам по цени 500-600 дин/кг, у зависности од муштерије. Јбг, не могу да продам по истој цени ономе ко од мене купује јаре, прасе, пилиће, млеко, сир, јаја и некоме ко се појави само за ћурку, па ме још зај.... овај, цинцулира

Ја сам задовољан, а што је још битније, купци су више него задовољни. Још једном се потврдила моја теза да се лакше продају ћурке око 10кг, него оне око 20 (на страну квалитет меса). Бар тако важи за моје тржиште. Још ме једна жена питала: "Јој, а што су толико велике!?", кад сам јој рекао да имају око 10кг. Породица која је хтела да купи једну, па да дели на пола, одлучила је да купи 2 и срећни су због тога што не морају да се муче око дељења. Једна жена ми се жалила да је пре пар година наручила једну ћурку, па се пренеразила кад су јој донели ноја од 30 кг. Плаћала је 6 месеци у ратама. От тад није куповала ћурке, док није мене упознала.

Ево како то изгледа:
xqi3wo.jpg


А на крају буде овако:
33clv7t.jpg

Ајд':ppozdrav:
 
Ja sam u utorak zaklao poslednja tri curana koja idu za susenje ( dva meni i jedan prodat imali su 2x18kg i jedan 23 kg.) ove godine sam imao 12 kom. stete nisam imao, 6 prodato i sest meni, ulozeno je bilo priblizno 40.000 (zadnjih mesec dana od kad su ova tri ostala sama nisam pisao), odprilike sam toliko i zaradio, dakle moje ostale dzabe.

Pozdrav
 
Ja nisam zadovoljan rezultatima od ove godine. Tovio sam 25 komada, uzeo sam ih 19.juna a poklali smo ih pre oko deset dana. Prosek im je bio 9.6 kg. 20 sam prodao, ovo resto meni ,gubitaka nisam imao osim sto je njih 4 slomilo nogu pa sam ih morao klati bas mlade (jedna imala 5,5 kg). Ulozio sam 70.000 dinara. Prosle godine sam imao 20 komada ali je prosek bio mnogo bolji-13 kg. Imao sam problem sa curanima jer su toliko gazili curke da one uopste nisu napredovale, tako da dogodine moram da kupim samo zenke. A i lakse se prodaju manje curke, nemaju ljudi para.
 
Imam oko 30 domacih curaka, drzim ih zajedno sa kokoskama po dvoristu a uvece ih zatvaram u kokosarnik, hranim ih domacom hranom uz manji dodatak supera za koke nosilje, od juce mi po jedna dnevno ugine, dali je zbog hrane ili sto setaju po ovom vlaznom vremenu? hvala.
 
Poslednja izmena od urednika:
^ Побратиме, када им прође бобање, ћурке су најотпорнија живина, поготово домаће. И шта ти то значи "домаће"? Јесу ли праве домаће, нешто укрштано или ти просто товне држиш као домаће? Где си их купио, колике су?

Не знам зашто им уопште дајеш супер за носиље, али није до тога сасвим извесно. Претпостављам због носивости, само што мислим да то џаба радиш. Треба да знаш да оне снесу (колико сам ја упућен) у пролеће једно легло и можда на лето још једно. Не очекуј од њих више од 30-40 јаја за годину. Од јуче ти по једна угине, што би значило да су до сада 2 или...? Премало је то, да би се установило неко правило. Можда су налетеле на неки отров? Олош су оне, морају све да кљуцну. Мало више података, ако хоћеш савет или помоћ.

Ајд'
 
Meni se desilo prosle godine, da sam nasao dve koje su crkle isti dan. Nije bilo tragova davljenja, nije bilo krvi u ustima i jedino sto sam mogao zakljuciti da je bilo nesto do granula tj. da su natrcale na nesto u njima sto je izazvalo smrt. Moguce da je hrana, ali....
 
Сећам се да сам ти препоручивао обдукцију. Исто препоручујем и колеги. Једно просто сецирање може да каже више него месец дана наше тлапње овде. Ако је од хране, зашто нису и кокошке? Оно јес', ћурке су халапљивије. Није написао ни да ли су мушки или женски угинули. Често се деси да од хране прво страдају најјаче, јер највише поједу. Не знам зашто би ћуркама сметао премикс или супер за носиље, нема у њима лекова који би им шкодили. Сутра идем на славу код пријатеља стручњака, па ћу га питати за тај детаљ.
 
Сећам се да сам ти препоручивао обдукцију. Исто препоручујем и колеги. Једно просто сецирање може да каже више него месец дана наше тлапње овде. Ако је од хране, зашто нису и кокошке? Оно јес', ћурке су халапљивије. Није написао ни да ли су мушки или женски угинули. Често се деси да од хране прво страдају најјаче, јер највише поједу. Не знам зашто би ћуркама сметао премикс или супер за носиље, нема у њима лекова који би им шкодили. Сутра идем на славу код пријатеља стручњака, па ћу га питати за тај детаљ.
Stare su 4 meseca, ne razumem se bas, ali nisu tovne, imam crvene, crne i bele, jaja sam uzimao iz Rumunije pa sam inkubirao, sumnjam da je zbog vlaznosti, ,,prave curke,, ne ulaze u kokosinjaac vec budu napolje na kisi tek uvece udju u kokosarnik.
 
Pozdrav,sta radite sa curanom recimo od 25kg kad zakoljete,koje meso za sta koristite (sta susite,sta ostavljate u zamrzivac) jer sam cuo da je dosta zilavo kad se jede,odnosno sta radite sa batkom,grudima i slicno,hvala
 
Pozdrav,sta radite sa curanom recimo od 25kg kad zakoljete,koje meso za sta koristite (sta susite,sta ostavljate u zamrzivac) jer sam cuo da je dosta zilavo kad se jede,odnosno sta radite sa batkom,grudima i slicno,hvala

Belo meso susim, batak sa karabatakom takodje ( nema boljeg za podvarak :osmeh:) Ledja, sija, krila ide sve na sitnije delove i za corbe i supe.
 
Ja licno nemam odvojena jata za prodaju i za mene. Imam 5-6 musterija koje uzimaju svaku jesen, cak nekad i one preporuce svojim prijateljima, a to je dovoljan dokaz da dobro radim.
 
Poslednja izmena od urednika:
A dobar,dobar je i karabatak.Batak malo problematican,zbog onog kisobrana,al ukusan.Sija ,za supicu,a rebarca i trtica za podvarak zakon.:ppozdrav:
 
Batak se skuva u supi, zatim se meso skine sa kosti i očisti od onih tankih koštica, samelje i koristi za špagete, musaku i slično!
 
Dimljeni cureci batak kratko probariti i tako jesti sa rendanim renom.
eat.gif
Meso se samo odvaja od zbica (onih tankih kostiju).
 
Ja dok nisam probao batak nisam znao šta je pureče meso a 10g sam radio kao kuhar ali u restoranima se koriste samo prsa. Meni osobno se prsa mogu sakrit nasprem batka pečen sa domačim mlincima. :D

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 
Nazad
Vrh