Žilogriz, potkornjak, crvi u stablu

Panto, kako si ga primetio? Kolika je rupa bila u stablu i dokle je stigao? Koje godisnje doba?
 
Čisto da oplemenimo temu, u ovom tekstu koji je okačio Toki se spominju i :


Jabučni staklokrilac (Synanthedon myopaeformis Borch.)

Vrbotoč (Cossus cossus L.)

Ovog jabučnog je izgleda sit-anprc nalazio :
Jel ovakav. Ovog sam letos ulovio izbusio mi jednu kajsiju pa sam ga sliko da imam kao trofej.





A Komadara je ovo sve već i spominjao:

Cossus cossus је врста лептира ако је вјеровати Зуки са ове странице
http://www.kurir-info.rs/panika-crveni-crv-razara-vocanjke-u-okolini-blaca-clanak-912573.


Мени се чини да сам виђао ове ружне лептире, страна 21 врботочац.
http://sjemenarna.com/download/GreenGarden72_PRESS.pdf

I na toj strani 21 ovaj tekst:

 
Toki,
Rupe na stablu sam primetio na jesen 2012 i 6 meseci mada sam postavljao slike na svim forumima nisam imao pojma o cemu se radi.Onda u maju prosle godine mi je jedan orah se urusio na 20cm iznad zemlje i tu sam pronasao crva koji i nije nesto bio vredan tj.napravio je kanal od 15tak cm..
 
Дрвенар ми је уништио једну кајсију. Постоји ли неко природно средство које одбија дрвенара?
Избјегавам инсектициде, а око воћака имам и цвјеталих корова па бих инсектицидима побио све живо.
 
Evo da osvezim temu pa da me moderator baci medju zilogrize i ostale napasti mada imajuci u vidu da izgleda samo ponosni vlasnici oraha mogu imati slicne probleme i simptome koje treba prepoznati .
Danas sam obilazio orahe i video ulaznu rupu na grani sto mi je upalilo alarm i morao sam da reagujem.


Ili malo uvecano



Onda je morao da radi skalper.Verovatno je crv krenuo do kraja grancice pa je onda se vratio polukruzno



i mali blize



i na kraju sam isterao *zeca iz sume*



Znaci nije mi jasno da ja sa 20-tak sadnica imam toliko zezanja sa ovom napasti a da se pola Srbije sa zestokim zasadima i brojem sadnica se pita da li je moguce da nesto ovako moze da napadne orah.
Pozdrav i gledajte mladje sadnice pazljivo imajuci u vidu da tu moze da napravi veliku stetu....
 
Poslednja izmena:
Ista situacija i u mom kraju.Iako nema vecih zasada oraha,vec sporadicno zasadjenih par do desetak stabala za svoje potrebe,na mnogim od njih ljudi primecuju ove crve.Ono sto je cudno je da ranije niko nije kuburio sa ovom gamadi.Definitivno promena klime donosi i neke nove probleme u zastiti voca,povrca,ratarskih useva...tako da cemo morati da se nanovo prilagodjavamo adekvatnoj borbi protiv novih problema.
 
Ja bih da ponovim pitanje pa ako neko zna, a liči mi na ovu sliku okačenu ali u poodmakloj fazi.

Naime na kalemovima trešnje kao i na mlađim sadnicama koje su imale zelene, mlade letoraste velike su mi se u vrh istih ubušavale ose, valjda one srčikarice, znam da su one po simptomima, crne tačke i povijanje, prestanak rasta letorasta.

Kad sam ih secnuo i otvorio unutra sam nalazio slično ovome sa slike, dal su jajašca dal izmet neki a u ponekoj sam nalazio i malog crva.

Da li je to od ose ili ipak nečeg drugog? Da li bi taj crv posle nekog vremena izašao i pretvorio se u leptira ili bubu ili bi uništio drvo? Prskao sam u tim danima kalemove na 5 dana nema kojim nisam insekticidom 3-4 puta, uvek drugi (tonus, cipkord, dimetogal, apache) i džaba, dan posle prskanja vidim novi ubod.
 
Crnih tačaka je bilo više. Nije mi se eksperimentisalo već sam zakidao cele grane, srećom su to mahom bile prevremene, nepotrebne grane, na samo 2-3 je to bila baš centralna ali opet srećom već dostigla dovoljnu visinu preko metar.

Veći su mi problem bile mlade trešnje koje sam zeleno rezao u junu pa te napasti izubadale mlade letoraste koji su se tek pojavili, kad sam video u jednoj crva, nisam dalje razmišljao šta sa tim granama činiti. Kod komšije vidim i na starijim trešnjama sad kako je krenula vegetacija neke grane na čijem vrhu se list tako uvenuo i spalio, ostao tokom zime i sad na tom vrh ne kreće grana, a šta ima u grani pitaj boga.

Evo da osvezim temu pa da me moderator baci medju zilogrize i ostale napasti mada imajuci u vidu da izgleda samo ponosni vlasnici oraha mogu imati slicne probleme i simptome koje treba prepoznati .

Nadam se da je ova diskusija članu PantaSD kvalitetnija nego ona u temi orah u koju je zapeo da postavlja svoj problem koji nema veze sa orahom direktno i u kojoj tek skoro saznaše za crve u stablu, te da mu lakše pada što sam mu i ovaj post prebacio ovde :osmeh:
 
Poslednja izmena:
I ja sam imao identican slucaj, prije 20-tak dana sam na na 4-5 sadnica primjetio iste rupe, presjekao sam do zdravog dijela ali nisam nasao crva, danas sam primjetio jos jedan takav slucaj, pa sad ne znam da li da sjecem ili da probam sa nekim insekticidima...
 
Miki,
seci odmah jer od cekanja neces dobiti nista dobro..Jedino ako je na nezgodnom mestu npr. u stablu i negde pri korenu i secom bi izgubio sadnicu onda koristi zicu kao sto i gore na hrvatskom sajtu predlazu da ga fizicki unistis* ja kao elektricar sam koristio bakarnu* ..
Postoji i neki insekticid koji se spricom ubaci u rupu pa se ista zatvori* ja koristio zvakacu gumu* ali mu ne znam trenutno ime..
Sto se tice mog insistiranja na orahu tj tom podforumu to je da sam moj moj problem postavio pre godinu i po na forumu za orah* moj omiljeni*:osmeh: ali niko nije prepoznao problem cak ni ljudi iz rasadnika u kome sam kupio sadnice pa hocu da *prosvetlim *ljude i tamo... nije frka i problem sto me preusmeravate ovde..:sjasi:
 
Oktopod, možeš li molim te da "uhapsiš" jednu od tih buba unutra, uslikaš je kao za ličnu kartu i okačiš ovdje. Po mogućnosti da joj uslikaš i nogice odozdo :osmeh: Smiješno jest, ali nije šala.
 
Nema tu buba, već jajašca sita crna, kao kavijar, kao kod Pante na slici, možeš bukvalno da iscediš ta jajašca iz grane kad je zakineš, valjda biljka prirodno krene unutar sebe da smoljavi, a crva sam našao jednog, mali baš beše crnkaste boje...
 
To crno je izmet, jer se larve ne razmnožavaju, a taj mali moguće da je larva leptira, osica ili tvrdokrilca. MOže se utvrditi šta je po izgledu larve, tačnije po prisustvu ili odsustvu nogu, zato sam htio da uslikaš. Prvi put čujem da tako nešto tamani trešnju, a još crno. Dosta štetočina napada više vrsta biljaka, tako da je moguće da je ista vrsta i kod tebe i kod Pante...
Cijeli dan pokušavam naći nešto slično tome, ali nisam uspio...
 
Onda je osa definitivno jer sam njih viđao da lete a videle su se jasno i crne tačke gde su ubodi, baš ubodi, ne ubušavanja i sve je uvek bilo pri vrhu mladara, nikad niže. Nisam samo znao da ose to rade na svakom voću, viđao sam isto to i na kajsijama sad se setih, na kajsijama se čak vidi i smola par cm niže od uboda kao da izbije, valjda burnije reaguje.

Razlika od kruške je što trešnja i kajsija nekad malo bolje podnesu to sve, ne savije se skroz grana i osuši vrh, a desi se da stane tu sa rastom pa sa razgrana, kao da si je prekratio, mada u većini slučajeva simptomi su klasični. Baš ću sutra preksutra slikati kod komšije granu ubodenu prošle godine, da vidimo sad da li je olistala, pa ćemo je i preseći da vidimo šta ima unutra.

Evo malo i rešenja: Rezultati su pokazali da je insekticid Actara 25 WG, iznimno učinkovit (100 %), u ranim fazama razvoja ličinke (dužina ličinke do 3 mm – mjesec svibanj), dok je potpuno neučinkovit u kasnijim fazama razvoja (dužina ličinke 8-10 mm – tijekom mjeseca srpnja i kolovoza).
preuzeto sa: https://bib.irb.hr/prikazi-rad?&rad=450028

Insekt se stručno zove: Janus compressus Fabricius.

Ovde vidimo u kojim regionima ga ima, ofarbano zelenim, nije zahvatila još ceo balkan: http://www.eu-nomen.eu/portal/taxon.php?guid=urn:lsid:faunaeur.org:taxname:354011



Mene najviše zanima šta bi bilo sa tim crvom, da li bi uništio stablo kao ovi koje spominjemo, ili bi tu granu oštetio, uništio, pa u nekom trenu izašao.
 
Poslednja izmena:
Ta osica se na naškom zove kruškina osa srčikarica, imam jednu kruškicu na kojoj uzgajam plodove i tu osicu. Nije ona opasna za samu krušku, problem je u mladim zasadima, jer otežava formiranje uzgojnog oblika. Inače, larva kad završi razvoj, izađe iz mladara i ode. Uživo je nisam nikad vidio, planirao sam je hvatati ove godine na neki način. Po slikama iz literature, larv te ose je bijele boje, zato mi nije jasan taj crni mališa.

Ja te pitah za te trešnje i baš sam na nju mislio, Moguće da je u pitanju bakterijsko oboljenje koje izaziva Pseudomonas syringae pv prunus. Sam si na snimku prokomentarisao da se ta trulež nalazi oko pupoljaka, ona ulazi preko oštećenog lista i čak, ožiljaka koji nastaju poslije otpadanja listova u jesen. Zato se preporučuje jesenje plavo prskanje...
Ali vidim da si joj presudio...
 
Danas sam pronasao jos jednu rupu na nekih 80cm od zemlje, vec me hvata panika kako sprijeciti dalje sirenje.
Primjetio sam i neku cudnu muhu ili sta je vec, velicine 5-10mm sa izduzenim vratom i smotanim zalcem...
 
Taman sam mislio da je sve krenulo kako treba...kad ono nekoliko osusenih sadnica. Na jednoj od njih ovako izgleda...
potkornjak.jpg

Naravno, izvadio sam ih i zapalio.
Za sada nema vise suvih, ali sta raditi ?!
Probacu kada stane kisa sa Actellicom i ubacicu biostimulator f66. Na jednom od sajtova sam nasao da je jedan od najboljih nacina borbe drzanje vocke u dobroj kondiciji.
 
Nazad
Vrh