Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da li znaš koliko je palo kod tebe?
U Bašaid je , april maj i jun palo oko180 litara.
 
Zadnji put u juznom Banatu, ako se dobro secam neka kisa je pala sredinom maja meseca. . . govorim o malo jacoj kisi!
A ako se dobro secam prosle godine su krenule kise oko 10 jula. . . a pre toga je isto ovako bilo pakleno vruce. . .
 
Ne secas se dobro, za proslu godinu kad smo isli na proteste krajem maja u insititut na oglednom polju je bilo ogromno jezero. Oni mere precizno, i odjednom je palo 80l. Zemlja je vec bila vlazna i nije mogla da upije vodu. Tako da je bila velika rezerva vlage prosle godine. I sad usevima ne bih smetala ova vrucina da ima vlage u zemljistu. al sta da radimo, nase je da uradimo najbolje sto umemo, a za dalje ima ko da brine........
 
Kišomer sam postavio 16. aprila i od tad je kiše palo:

40 l u aprilu (ne znam da li je, i koliko bilo kiše u periodu od 01. do 16. aprila)
35 l u maju
23 l u junu

Dakle, jako malo.

Svake godine napravim bar neku grešku (veću, il' manju) u agrotehnici, a ove godine sam bio potpuno zadovoljan sa odrađenim poslom (puna agrotehnika, sve odrađeno u idealnom momentu i baš onako kako treba), i kukuruzi su mi bili jedni od boljih u ataru. I sad prc, oni rđavi, sejani krajem aprila i početkom maja će imati veće šanse da se izvuku, a za ove moje nisam optimista...

Možda ću danas obići kukuruze, al' iskreno - ne ide mi se, očekujem da ću zateći katastrofu.
 
U ritu sam posejao Dkc 5276 i Helica koji su krenuli da formiraju klip ali dosta su podgoreli i tesko da ce jos imati snage da izguraju ka lepo formiranog klipa pa cisto sumnjam da ce biti nesto od njih gledajuci vremensku prognozu. Na boljim zemljistima imam 5783 koji trpi od nedostatka vlage, tako da nije nesto bolji od ostalog.
Cinjenica je da DKC trpi mnogo vise od AS-a 72 ili KWS-a 3381. Savato je u pravu kad kaze da smo najmanje kise dobili u Juznom Banatu od svih ostalih. Bavim se ovim poslom vec mnogo godina ali ovakvu susu sa ovakvim temperaturama u nizu sa toliko nedostatka vlage i kukuruze u tako losem stanju u ovo vreme pozetkom Jula, jos nisam video.
 
Mozda je nekima sve ravno ali nekima i nije. Na mnogo velikom ulogu nije tako jednostavno izgubiti skoro sve.
Sad samo da mi odgovoris da ionako nama se sta raditi!!! Sve je jasno ko dobar dan.
 
Mislis da ja nemam uloga ili sta?
I ja sam u istoj kozi kao i ti,kao i svi...
Da li ce meni nesto pomoci ili tom kukuruzu sto cu se ja jediti?
Moze samo meni lose da bude,a zbog njega necu da se jedim,zapravo,vama bi bilo bolje da jednog crnca platite i da se taj umesto vas jedi.
Ala ce se i taj breckati za vas,cudo jedno.
 
Kod mene presevani KWS 3381 (5 maj) izjednacio se sa Sykorom i AS 44 a nema ni jedan jedini list podgoreo niti uvijen.Svi listovi su se samo uspravili.
Inace nema nista od nerviranja.Svake godine je isto,ljudi se nerviraju oko stvari na koje ne mogu da uticu.Ako pada kisa ne valja poplavice,ako sija sunce ne valja izgorece.Ako bude manje bice skuplje i nece biti problema sa otkupom kao i sa ovogodisnjim zitom.
 
Poslednja izmena:
...Ako cita ovo clan @CiciMoric neka se javi mada su i oni dobili neku kisu kada mi nismo a blizu smo,ali globalno to bi bilo to!

evo me javljam se.....

MART.................9 litara
APRIL................66 litara
MAJ..................56 litara ( zadnja kisa bila 22 maja )



10 jun..................5 lit
12 jun..................7 lit
25 jun..................6 lit
 
Evo ako bde ovako nece biti lose .

a14md3.jpg
 
Da to nije po onoj narodnoj"sto je babi milo to joj se i snilo"
Eh da hoce da se i ostvare te prognoze...
 
Ako u prospektu Dekalba pise da je neki hibrid predvidjen za dobre uslove gajenja da li se pod tim uslovima podrazumeva i da ima mnogo vlage? Za neke hibride pise da su tolerantni na susu i da imaju stabilne prinose ali zato nisu rekorderi.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh