Kukuruz 2014

Juce odem da vidim kukuruz i uberem par klipova kolomba kad jedan proklijao u dnu sta ce s njim biti jel imao ko sa tim iskustva
 
Ja sam obrao u petak 0.33hektara ili ti 9 kvadrata Pionira 9494. Skoro na vrh puna zmajevka! Na mnogo stabljika je bilo i po 2 klipa...
 
Mityoo Na koliko si ga sejao i koliki je odnos klipa i suvog zrna??? JA imam kotarku od 13,2 metra kubnog koliko tu suvog zrna moze da ima??
 
Sejan na 20cm, ostalo nisam merio, ja sam ovako bez merenja zadovoljan! A imam kotarku od oko 50m3 i nadam se da ću uspeti da je napunim ove godine...
 
Kad slušaš-čitaš instrukcije za hibrid,neki bi to posejali na 30cm,pa bi kukali :osmeh: , netreba klipovi da budu veličine za ponos,veliki klipovi = mali sklop :

Pa, pisalo je da treba na 17, dao sam mu malo rezerve u sklopu, s obzirom da tu parcelu prvi put obrađujem ove godine, pa nisam znao u kakvoj je kondiciji.

- - - - - - - - - -

Jel to onaj sto si mi spominjao da treba da beres?Ili je ovo vec neki drugi?

Da to je taj. Tek u petak smo uspeli da ga skinemo, odvukla se opravka berača majstoru...

- - - - - - - - - -

Ranije grupe zrenja puštaju klicu a što je još gore buđave i trule.

Hvala bogu pa nema klijalih, a buđav smo našli samo jedan, tako da je to po meni zanemarljivo....
 
Evo slike postrnog kukuruza, posejan posle ječma. Neki fao 200.
fotografija0660.jpg
fotografija0661.jpg

Zrno je još u potpuno mlečnom stanju.
 
Uvjek mi je nešto bilo čudno ovde na forumu : ovi ljudi što beru kukuruz u klipu redovno u berbi prijavljuju bilo ovolko onolko zmajevki, loznica , kiperki, šta ja znam.. Ajd uredu neka se i to zna , ali zašto niko ne piše u proljeće ili ljeto kad se kruni iz koša koliki je bio konačan prinos nekog hibrida sa neke parcele ? Šta nam znače ovako loznice to može da bude od do iha-ha?
 
prosle god sam posebno lagerovao po hibridima ns 640 doneo sam kuci 1 punu zmajevku pa 1 punu pioneer b23 i d12 i posebno sam i krunio da vidim prinose sad ovako od ns640 vlaga 18% 4286kg , b23 4860kg vlaga15.5% a d12 4670 kg vlaga16% svi su pokrunjeni u aprilu
 
Uvjek mi je nešto bilo čudno ovde na forumu : ovi ljudi što beru kukuruz u klipu redovno u berbi prijavljuju bilo ovolko onolko zmajevki, loznica , kiperki, šta ja znam.. Ajd uredu neka se i to zna , ali zašto niko ne piše u proljeće ili ljeto kad se kruni iz koša koliki je bio konačan prinos nekog hibrida sa neke parcele ? Šta nam znače ovako loznice to može da bude od do iha-ha?
U vecini slucajeva ljudi koji beru imaju neke zivotinje kuci i trose cele godine po malo.A i nema bas mnogo luda koji bi u kotobanji odvajali hibride ili sortirali po njivi sa koje je donesen.Ja berem zato sto nemam kombaj i meljem ceo klip i dajem govedima,na kraju visak okrunim i prodam a i ne patim od rekordnih prinosa i hvaljenja po selu.
 
Uvjek mi je nešto bilo čudno ovde na forumu : ovi ljudi što beru kukuruz u klipu redovno u berbi prijavljuju bilo ovolko onolko zmajevki, loznica , kiperki, šta ja znam.. Ajd uredu neka se i to zna , ali zašto niko ne piše u proljeće ili ljeto kad se kruni iz koša koliki je bio konačan prinos nekog hibrida sa neke parcele ? Šta nam znače ovako loznice to može da bude od do iha-ha?


Kad već pitaš :)

Juče sam okrunio kotarku prošlogodišnjeg kukuruza u koju stane nešto malo više od 5 mojih prikolica (jednoosovinika Tehnostroj) tj. 10 punih bunkera jednorednog SIP berača (napunimo kotarku do pod crijep). Hibrid je ZP 606 čist, prošle godine sam samo njega sijao. Nakrunili smo 95 vreća zrna mase od oko 60kg (kilogram dole, kilogram gore, nabavio sam neke velike vreće iz inostranstva i mjerio nekoliko komada, sve su oko 60kg) tako da bi trebalo da bude oko 5300-5400kg suvog zrna. Imam da okrunim još jednu kotarku (veću) u kojoj će biti oko 7500-8000kg zrna. Imam dakle nekih 12.000kg (najmanje) prošlogodišnjeg roda koji mi je čisti višak a ne može da se proda pa imam ogroman problem skladištenja jer nikad niko nije predvidio potrebu za čuvanjem tako velike količine kukuruza, do sada se obično prodavao u Julu ili Avgustu.

Prekjuče sam obrao parcelu na kojoj je tačno jedna polovina posijan BC Pajdaš a na drugu polovinu BC Klipan. Parcela je ravno pola hektara. Dala je 10 koševa tj. 5 prikolica tako da mogu da zaključim da je prinos suvog zrna po hektaru na toj parceli sigurno preko 10 tona.
 
Nazad
Vrh