Motorne testere

Bokibole mogao sam ti prodati moju,znas kakva je bolja od nove,pali iz prve(kad hoce da upali) a ako nece onda i ne trosi nista goriva. :osmeh:
Znaci jutros je ono bilo i za testeru,neka te dugo sluzi. :ppozdrav:
 
NA, ganci nova je ipak ganci nova. Danas posle posla razrađivanje, a za sutra imam već ugovorenu šljaku :haha:

I za testeru, i za pištolj, i za dane polja :bravo:
 
290-tka spada u grupu 'amaterskih' testera sa 'shel' dizajnom motora, tako da se kod nje parametri cirkulacije tesko mogu menjati. Znaci, od povecanja kompresije-nista.
Dobitak se moze ostvariti poliranjem transfer kanala(jako tesko prilazni), manjim sirenjem uzduvnog otvora(nikako gornja i donja strana). Najvise se moze dobiti pazljivom otvaranjem auspuha. To je prilicno osetljivo jer ako se previse otvori, narusava se dinamika na najvisim obrtajima, motor mora imati odredjeni kontrapritisak.
Neki maksimum je do pola konjske snage, sto je kod 29-tke koja vazi za vrlo 'mrtvu' testeru osetno.

Svakako treba dosta iskustva kod friziranja testera, jer mala greska dovodi do jos goreg stanja nego sto je fabricko, tako da to ipak nije za poigravanje.
Takodje, treba i specijalnog alata kao sto su modelarska/zubarska glodala, testeri kompresije.
Kod Husqvarne se nabavljaju bobine od 24V, i sa njima se dobija nesto na racun brzeg paljenja smese.. Tu opciju Stihl nema.

- - - - - - - - - -

Jel bi mogao/smeo ja nesto sam da uradim uz tvoja upustva ovde?
 
Poslednja izmena:
1. Naostri lanac po fabrickoj normi-mora biti ostar kao nov
2. Podesi karburator pravilno

Kada to odradis, saljem ti slike modifikacije auspuha na PP.

Sve gorenavedeno nema smisla ukoliko ti masina nije tehnicki ispravna(klip, cilindar, karburator)
 
Pa recimo neko voli laku a jaku testeru.
Za drva do 20-25cm, 026 frizirana reze brze od 036 pa cak i od 066.
Ako se stavi lancanik od 8 zuba na takvu testeru, okresivaces trupac duplo brze nego sa vecom testerom iako je jaca.
 
Danas sam razradio moju ms 180. Bio je već mrak pa nisam probao da sečem. Interesuje me dok sam je razrađivao, po malo sam davao gas, nisam video da baca ulje na lanac, tj. da ga podmazuje. Jel to tako treba?
 
1. Naostri lanac po fabrickoj normi-mora biti ostar kao nov
2. Podesi karburator pravilno

Kada to odradis, saljem ti slike modifikacije auspuha na PP.

Sve gorenavedeno nema smisla ukoliko ti masina nije tehnicki ispravna(klip, cilindar, karburator)

Lanac je pri kraju, a karburator nije diran od kako je kupljena, ako mos posalji slike.
 
Ne mora gas do kraja , samo 2-3 puta ostrije dodavanje i malo zadrzavanje na visem gasu.
To su veoma sitne kapljice i kazem ti na betonu se najbolje vide .
 
A šta može biti uzrok da ne podmazuje a nova je testera? Ili možda može da se vidi nekako kada je testera ugašena?
 
290-tka spada u grupu 'amaterskih' testera sa 'shel' dizajnom motora, tako da se kod nje parametri cirkulacije tesko mogu menjati. Znaci, od povecanja kompresije-nista.
Dobitak se moze ostvariti poliranjem transfer kanala(jako tesko prilazni), manjim sirenjem uzduvnog otvora(nikako gornja i donja strana). Najvise se moze dobiti pazljivom otvaranjem auspuha. To je prilicno osetljivo jer ako se previse otvori, narusava se dinamika na najvisim obrtajima, motor mora imati odredjeni kontrapritisak.
Neki maksimum je do pola konjske snage, sto je kod 29-tke koja vazi za vrlo 'mrtvu' testeru osetno.

Svakako treba dosta iskustva kod friziranja testera, jer mala greska dovodi do jos goreg stanja nego sto je fabricko, tako da to ipak nije za poigravanje.
Takodje, treba i specijalnog alata kao sto su modelarska/zubarska glodala, testeri kompresije.
Kod Husqvarne se nabavljaju bobine od 24V, i sa njima se dobija nesto na racun brzeg paljenja smese.. Tu opciju Stihl nema.

- - - - - - - - - -



Ja sam skoro ugradio klip od 38-mice u ms460 i samo taj klip omogucava znatno povecanje kompresije, jer ima prostora za 'nos'.
Preporucio bih ti da to prodas, jer polako ponestaje originalnih delova. Kupi nesto savremenije/sa dostupnijim delovima.

ima delova samo je cilindar 22000din
 
A šta može biti uzrok da ne podmazuje a nova je testera? Ili možda može da se vidi nekako kada je testera ugašena?
Slobodno joj ti daj jaci gas i prati trag na betonu ili kartonu. Prvo to probaj pa tek onda kreni da panicis :osmeh:
I kod mene pod malim gasom skoro da nema nista a ulje za lanac je bistro. Znaci opali je po gasu pa nam javi.
A mozda nisi sipao ulje za lanac, nego si sipao samo u gorivo :ideja:
 
Lanac se podmazuje, ali ne ostavlja trag na betonu. Vidim da ima dosta ulja oko dekle gde se mač pričvršćuje za motor.
Markokg, zaboravio sam i gorivo sipati :haha:
 
Spusti je skroz ravno, i u tom polozaju lanac je blizu betona. Onda daj pun gas. Ne moze lanac da bude podmazan i da sakuplja ulje gde se kaci mac, a da nema trag ulja na betonu. Znaci nems bude mac vodoravan a ne samo vrh usmeren.
Ali pre toga sipaj gorivo :osmeh:
 
Nazad
Vrh