Motorne testere

Imam problem sa motornom testerom sthil 029. Pojavio mi se problem u zadnje dvije godine, jednostavno motrka nema snage na vislokim obrtajima. Najvise mi to fali u obaranju drveta, kad je potreban maksimum snage. Tesko dostize te visoke obrtaje (pun gas). Bila je kod vise razlicitih majstora, remontovana je klip, karike stublina, mijenjana struja. Al jednostavno nema vise te snge, tih visokih obrtaja. Imam osjecaja kao da joj treba duze vremena da se zaleti na taj nekakv maksimum.
 
Posto je bila kod vise "majstora" necu da verujem da je nisu dobro nastelovali,a pre svega lici na los odnos L i H dizne,o mesavini(svezini i odnosu) da ne govorimo,dakle tih 2 % original ulja (stihl,husqvarna,dolmar...).
 
Ne znam stvarno jel remontovan karburator, uvijek smo je nosili majstoru, nesto cacka oko nje, medjutim nije u redu. Odnesemo kod drugog, posle njega kratko vrijeme radila kako treba i opet isti simptomi. Jel moguce nastelovati H i L diznu ovako bez majstora. Negdje sam procitao da se zavrnu do kraja, otpuste se za 1.5 krug i posle toga izvrsi se fina regulacija. Koliko je to tacno ? Nadavao sam se para na nju, da je ne bi vise nikad odnio majstoru.
 
Jel moguce nastelovati H i L diznu ovako bez majstora. Negdje sam procitao da se zavrnu do kraja, otpuste se za 1.5 krug i posle toga izvrsi se fina regulacija. Koliko je to tacno ?

Svaka testera ima svoju fabricku vrednost na koliko se otpusti L i H. Kod husqvarne je to u najvecem procentu jedan ceo krug. Probacu da nadjem na netu listu gde pise za svaku testeru koliko se otpusta po fabrickoj specifikaciji, ali obicno je potrebno da se jos malo cacne posle H da bi se dobio idealan zvuk tj da rezi, umesto da se dere od turaze.

Evo jednog klipa koji ti mozda moze pomoci gde je covek objasnio za ovaj model husqvarne.



p.s. Na ovom snimku ces videti sledece: kada okrenes po jedan krug (pretpostavimo da je tako to kod tebe), stavi srafciger u L i odvijaj jos malo polako. Cuces kako se zvuk povecava i u jednom trenutku dolazi do maksimuma pa posustaje. Takodje, videces da lanac krece malo da se okrece. Tada vrati za jednu cetvrtinu kruga. Sto se tice H, bas je lepo covek objasnio - kada odvijas H, tada zapravo smanjujes kolicinu goriva i testera se vise dere, ali se tada gubi torque tj gubi se snaga. Zato je bitno da joj ne dozvolis da ima tako savrsen zvuk. Zavij onda malo H ponovo, i proveravaj po gasu da nadjes zlatnu sredinu.
Obrati naznju na ovaj klip na 0:45 kako smanjuje smesu goriva (odvija H puno) pa pocinje testera da se dere previse. A onda, posto to nije dobro, onda na 0:50 i na 1:08 zavija malo, povecava smesu goriva i opadaju obrtaji.
Igraj se malo i bices zadovoljan ako ovo usavrsis. Takodje, ponesi srafciger, pusti je u drvo pa isprobavaj malo :)
 
Ako nisi dosad radio,tesko da ces je nastelovati,uostalom o tome smo pisali bezbroj puta u ovoj temi (prelistaj malo),ali moj ti je savet da nista ne diras,vec samo malo zavij (u pravcu kazaljke na satu) diznu H,pa vidi ima li poboljsanja,ako je isto,vrati je gde je bila.ALi da bi uopste bilo sta radio na karb.mesavina mora da bude pravilna i sveza,svi filteri cisti.
 
Fino je to objasnjeno, pokusacu je prestelovati. Imam osjecaj da nikad ne dobije ovako rezak zvuk. Nekako mi se cini kao da se davi kad dodam pun gas.

Dejan, stelova sam je ranije uvijek je bilo dobro. Medjutim u zadnje vrijeme nikako je napraviti da radi kako treba. Ljuti me da ce brzo zavrsiti svoju karijeru kod mene.
 
Ne sme da PIŠTI,pod punim gasom (neopterecena) mora malo da štekće,e sad iskustvo onog ko šteluje je presudno,ako mu daš veliki obrtaj stradaće motor,probaj po malo...uvek mora biti neki put,prvi put
 
Dejane, da li je ovo moje gore objasnjenje ok? Ja to tako radim, i mislim da je to princip (kod H) za kolicinu goriva i snagu testere?
 
Ja sumnjam i na ausuh, ne znam moze li biti uzrok on ? Moram ga skinuti pa pgledati da nije zapusen. Filteri su cisti, vazdusni i onaj mali u rezervaru.
 
Auspuh obavezno proveri,mada bi se mnogo grejala...Marko@ zavijenjem H smanjuje se dotok goriva,mesavina postaje posnija i motor dobija vise obrtaja.Na videu covek ima brojac i tacno je nasteluje na onoliko koliko je propisan za tej model (krecu se od 11 000 do 14 500),nije malo pogresiti za par hiljada obrtaja.Po zvuku moze,ali mora malo i iskustvo da bude prisutno
 
Sve su to igračke... a naročito ako imaš nameru da osim sebi i još nekom da brusiš lanac! Ozbiljnije mašine su npr Oregon ili Stihl, ali i koštaju od 300 evra pa na više. U Beogradu je brušenje 150-200 dinara (oko 1,5 evra).

- - - - - - - - - -

ma za sebe bi to koristio-svoje potrebe,..,,od sutra je akcija tu u Kauflandu kod nas,cijena samo 18 eura
 
Sve su to igračke... a naročito ako imaš nameru da osim sebi i još nekom da brusiš lanac! Ozbiljnije mašine su npr Oregon ili Stihl, ali i koštaju od 300 evra pa na više. U Beogradu je brušenje 150-200 dinara (oko 1,5 evra).

- - - - - - - - - -

ma za sebe bi to koristio-svoje potrebe,..,,od sutra je akcija tu u Kauflandu kod nas,cijena samo 18 eura
onda kupi! ako ne valja, nisi prvi put bacio novac za nešto, a barem 10 puta ćeš nabrusiti lance.:ppozdrav:
 
Ja sumnjam i na ausuh, ne znam moze li biti uzrok on ? Moram ga skinuti pa pgledati da nije zapusen. Filteri su cisti, vazdusni i onaj mali u rezervaru.
Auspuh obavezno proveri.Desilo se jednom coveku da testera koja je bukvalno kao nova odjednom nece da radi kako treba.Jedva upali,nema snagu i on je nosao od majstora do majstora i niko da otkrije u cemu je problem.Problem je bio taj sto su on pretpostavlja ose ili neki drugi insekti navukli zemlju i pravili gnezdo u auspuh od testere dok je nije koristio.
 
U cemu je problem sto mi se lanac olabi prilikom rada ? u pitanju je ms 250 stihl
To je normalno,pogotovo ako vise koristis gornju stranu maca (secenje na guranje) i kada je lanac nov.Mac pod uticajem sile i vibracija (matice treba dobro stegnuti),a lanac se stalno tegli (dok je nov je ta pojava vise izrazena).
 
Nazad
Vrh