Mak

da ozivim temu. jel sejao neko mak ove jeseni
 
Копао сам по законима везано за индустријску конопљу кад тамо помињу и мак.
Придржавате ли се ви овога?
Član
61.
Dozvoljeno je gajenje maka (Papaver s

omniferum L.
) samo u prehrambene
svrhe.
Dozvoljeno je gajenje maka samo pravnom, odnosno fizičkom licu kome je
izdata dozvola ministarstva nadležnog za poslove poljoprivrede koje prati i analizira
površine zasejane makom.
Lice iz stava 2. ovog člana dužno je da prijavi gajenje maka ministarstvu
nadležnom za poslove poljoprivrede najkasnije u roku od 30 dana od dana setve.
Sadržaj prijave, n
ačin i postupak izdavanja, kao i obrazac dozvole iz stava 2.
ovog člana propisuje ministar nadležan za poslove poljoprivrede.
Lice iz stava 2. ovog člana dužno je da obavesti ministarstvo nadležno za
unutrašnje poslove i ministarstvo nadležno za poslove poljoprivrede o svakoj
okolnosti koja ukazuje na mogućnost da su mak ili delovi maka upotrebljeni ili da bi
mogli biti upotrebljeni za proizvodnju psihoaktivnih kontrolisanih supstanci
(zarezivanje ili branje zelenih čaura maka).
Lice iz stava 2. ovog člana
dužno je da delove biljke preostale po košenju ili
branju koji mogu služiti za proizvodnju psihoaktivne kontrolisane supstance (slama
maka) uništi odmah posle košenja ili branja biljke, u prisustvu ovlašćenog lica
ministarstva nadležnog za poslove poljoprivrede.
Ministarstvo nadležno za poslove poljoprivrede obaveštava Ministarstvo o
obavljenoj kontroli gajenja maka.


 
Копао сам по законима везано за индустријску конопљу кад тамо помињу и мак.
Придржавате ли се ви овога?
Član
61.
Dozvoljeno je gajenje maka (Papaver s

omniferum L.
) samo u prehrambene
svrhe.
Dozvoljeno je gajenje maka samo pravnom, odnosno fizičkom licu kome je
izdata dozvola ministarstva nadležnog za poslove poljoprivrede koje prati i analizira
površine zasejane makom.
Lice iz stava 2. ovog člana dužno je da prijavi gajenje maka ministarstvu
nadležnom za poslove poljoprivrede najkasnije u roku od 30 dana od dana setve.
Sadržaj prijave, n
ačin i postupak izdavanja, kao i obrazac dozvole iz stava 2.
ovog člana propisuje ministar nadležan za poslove poljoprivrede.
Lice iz stava 2. ovog člana dužno je da obavesti ministarstvo nadležno za
unutrašnje poslove i ministarstvo nadležno za poslove poljoprivrede o svakoj
okolnosti koja ukazuje na mogućnost da su mak ili delovi maka upotrebljeni ili da bi
mogli biti upotrebljeni za proizvodnju psihoaktivnih kontrolisanih supstanci
(zarezivanje ili branje zelenih čaura maka).
Lice iz stava 2. ovog člana
dužno je da delove biljke preostale po košenju ili
branju koji mogu služiti za proizvodnju psihoaktivne kontrolisane supstance (slama
maka) uništi odmah posle košenja ili branja biljke, u prisustvu ovlašćenog lica
ministarstva nadležnog za poslove poljoprivrede.
Ministarstvo nadležno za poslove poljoprivrede obaveštava Ministarstvo o
obavljenoj kontroli gajenja maka.


:sta::sta:prvi put ovo čujem i vidim nemam ja o tome pojma kad sam pre 2-3god zvao dase raspitam kako to da registrujem u biljnoj proizvodnji pod kojom šifrom kad nigde nema za mak onaj u ministarstvu se čudio i pita pa zar se ovde seje i mak nije dečko ili ti gospodin imo pojma nije znao da mi odgovori tako da toje štose tiče toga a mak koristimo u prehrambene svrhe i skida se kombajnom tako da zetveni ostaci ostaju rastreseni ti razbacani i sluze isto kao i slama a o drugim propisima koje pominjete prvi put čujem gde se to moze pročitati
 
KAžite mi da li istu sortu sejete u jesen i proleće, ili ima posebna sorta za proleće.
 
prvi put ovo čujem ... gde se to moze pročitati
Закон о психоактивним контролисаним супстанцама. Има ту још закона и правилника који то обухватају.

Значи ладно могу да дођу да те ухапсе ако ниси пријавио и добио дозволу за производњу.
Мало им је што су дозволили увоз мака из Турске (лошијег квалитета али знатно јефтинијег који захваљујући трговачкој мрежи лако стиже до потрошача) него ће још и да 'апсе паоре.
Ал' каки народ така васт!
 
Nadalj, ima u Madjarskoj pilirano seme maka koje ljudi donose kod nas i koriste. Setva na konačan sklop, nema proređivanja.
 
Znas li posto je to pilirano seme?

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
ima i u českoj i u slovačkoj al ja vadim uvek iz sopstvene proizvodnje i bude o.k a ono pilirano jeste skupo i kao ima više sorti al kolko samse raspito i pročito i njihovi su prinosi kao naši naravno zavisno od godine
 
isto otprilike kad i zito,mada ove god će mozda kasniti jer zima je slabo raste bar kod mene je tako
 
Ови закони су тако скројени да иду на руку трговцима свих фела само не пољопривредницима.До пре пар деценије чауре мака после одвајања семена су се досушивале,паковале и продавале откупним станицама које су то дистрибуирале фармацеутским фирмама на даљу прераду то јест екстракцију медицински корисних супстанци за справљање лекова и помоћних лековитих суплемената.То није било баш јефтино,лепе паре су се за чауре мака добијале.Никакве запреке произвођачима мака нису постављане поготово им се није претило казнама и затвором.Но,ново време нови обичаји.Законе нам пишу на захтев закононаручилаца они који о пољопривреди ич појма немају,они који мисле да крава има точкове уместо ногу.Предлог таквих закона стиже тамо где дизачи руку на захтев шефова посланичкиг група дужу руке по команди .После 8 дана имамо што имамо.Шта смо тражили то смо и добили.
 
Komšija se ponovio amazonkom pa hteo da testira mašinu. No, švaba kao i u ostalim sektorima nije zakazao. Fantastična alatka... Eksperimentisali smo sa setvenom normom pa ćemo pratiti šta se najbolje pokazalo. Počeli smo sa 2.5kg/ha pa smo smanjivali
Inače sejano na razmak 37.5cm

Detalje može dodati član @Murtin_ koji se najviše angazovao i koga ćemo pominjati ako nešto ne bude valjalo :)
345b1080f4eca83b6a2d160697b94270.jpg
4b55f919d3eb1d4f1de48331e7b1c0d3.jpg
5d1631abbff16225bc745f07049fdea9.jpg
2c5d1bb0a3f1fac693780f7f9bfe3d26.jpg


Sent from my SM-G360F using Tapatalk
 
lepo lepo dobro je spremljena zemlja jel to orano ? Ja sam sejo 23.09 oko 1,5kg h videćemo kako ćese pokazati malo rano sam posejo
 
Nazad
Vrh