Herbicidi u soji

Jutros oprskali deo soje sa Dynoxom i Pianom. Pred mrak sam na sirku video crne tackice. Ambrozija relativno mala pa se nadam da ce je sprziti. Ocekuje se 2. talas ambrozije za 20ak dana pa ce ici verovatno puna doza Coruma.
 
Da napišem još nešto, možda će nekom koristiti:

U utorak sam bio na BASF danima polja i njihovi promoteri kažu da ako prskate Corumom obavezno dodajete okvašivač Dash. Ali ako Corumu dodajete dodatni Bentazon (konkretno Basagran) onda treba potpuno izbaciti okvašivač jer postaje fitotoksično za soju, tj. zaustavi soju mnogo duže nego inače.

Drugo što mi je bilo interesantno je da ukoliko radite sa Focusom Ultra (uskolisni korovi u soji) doza je 2 l/ha. Ali ako dodajete okvašivač Dash 1 l/ha onda se doza Focusa smanjuje na svega 1 l/ha.
 
Inače, dok sam prskao mogao sam detaljno da sagledam dejstvo hemije za širokolisnu travu. Zadovoljan sam ali ne nešto preterano, po pravilu u zoni uvratina ima dosta štira koji će morati da se okopa (mada ima po koji i u njivi), ima po koje zelje i ambrozija koje nije odneto, kereće grožđe sporo crkava ali je uglavnom otišlo, dok je mekanija trava spržena. A divlju graškovinu nisam ni očekivao da će ova hemija zaustaviti, kao što i nije. Prskano je sa 0.35 l/ha Pivota + 2 l/ha Savazona + 8 gr/ha Piana + lepak 0.1% Inex. Sumnjam da je ovaj Pivot šećerna vodica i da je glavninu posla odradio Savazon + Piano. Doduše, da ne grešim dušu, na muharu kao da se vidi malo dejstvo tog Pivota (ne verujem da na njega deluju Savazon i Piano), tj. kao da je zaustavljen sa malo uvrnutim listićima, ali nije odnet (nadam se da će otići od Flupisora). E sad, pošto tog Pivota imam još i za sledeću godinu, šta biste preporučili da dodam ovoj kombinaciji a da ne zaustavim soju jako
Onaj divlji grasak ne mozes skidati ni sa 3-4 l/kj totala, a sto se tice stira i ambrozije opet tesko jedino sa tom dozom po kj a ne po ha! Ako zelis ocistiti samonikli suncokret, stir ... koristi jace doze! Ja sam ove god. na nekim parcelama koristio 0.4 l Pivota po kj + Promony 5.3 gr/kj + Galbenon 2 l /kj . Sprzi malo soju ali zato ostaje parcela cista ko suza od tog korova, a soja dolazi sebi za 10 dana!
 
Taj Pivot mi se nikad nije svidjao ,kod mene je izbačen za navek.Jedne godine mi je propusti svu ambroziju sa kojom se i dan danas borim.
 
Divlji grasak resava Lontrel + Betanal u repi lagano, imao sam toga punu njivu i posle repe osisceno skroz.

@dukej
Stir moras da prskas kada je mali, jer imas ocigledno rezistentan. Basagran jeste efikasan ali deluje samo na tacku porasta i kada su korovi mali najbolje je dejstvo. Ove godine od raznih kombinacija za soju ubedljivo najbolje je gde smo kasno posejali, rano pripremili i pre nicanja oprskali totalom. Dodatno je niklo nesto malo korova sto smo sa Corumom resili lagano. Ostale kombinacije su onako uradile, nigde perfektno.
 
Taj Pivot mi se nikad nije svidjao ,kod mene je izbačen za navek.Jedne godine mi je propusti svu ambroziju sa kojom se i dan danas borim.
Ne mozes nikako ocekivati od Pivota da resi ambroziju!!! Uozbilji se Radoslave!:osmeh::ppozdrav:
Stir je u kompletu resio Metribuzin ove godine jer smo imali padavine i donekle i ambroziju!
Sve korove visine od 5 do cak 15 cm u soji resava iskljucivo Bentazon u zavisnoj kolicini od visine korova!
Dobija i soja po usima ali je to beznacajno za konacni prinos!
 
Čime suzbiti trsku u soji?Naravno da soja to preživi.Od svog korova ostala mi je trska.Za motiku znam,ima li sta od hemije?
 
Mi smo imali jednu parcelu koju kada smo preuzeli maltene se nije videla od trske. U to vreme nismo sejali psenicu tako da opcija da se prska strnjiste nije postojala. Svake godine posle setve a pre nicanja soje smo prskali sa 5-6 litara totala po KJ i posle 3-4 godine je nestala.
 
Nameravam prskati soju sa Flupisor, dali smem dodati folijarno djubrivo Novalon 20,20,20
 
Jel nosi bentazon onaj rezistentan štir? Sa imazamoxom i oksasulfuronom ostao mi oko salaša kao da nisam ni prskao:sta:
 
Nosi, ali kada je velik (kao sto sada jeste) nece uspeti da ga odnese 100% vec ce ti poneki preziveti jer je sredstvo kontakt.
 
I da obradujem i one koji misle da je odneo,da tera iz pazuha nove sitne listiće,danas gledao jednu njivu još reko vidi kako lepo odneo nešto kad bolje pogledaš ono moša...:cvetic:
 
Ko je reko da je skup Metribuzin???:sta: Kad sam napisao gledao jednu njivu mislio sam na komšijsku soju pored mojih kukuruza koje smo danas zagrćali...::suncanje::
 
Nazad
Vrh